نبود نقدینگی خودروسازان، عامل اصلی دلالی خودرو/آیا بازار خودرو با وام آرام می شود؟

کاهش قیمت نفت در سایه کرونا

قیمت آپارتمان های ۱۰۰ متر به بالا در پایتخت

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در سعادت آباد

رالی باخت - باخت خودرو در جاده مخصوص

آخرین وضعیت بازار اجاره مسکن در تهران

لاستیک خودرو دولتی در کدام سامانه عرضه می شود؟

کاهش ۹ میلیون تومانی متوسط قیمت مسکن

آغاز ثبت نام مرحله جدید وام ضروری بازنشستگان

صادرات فولاد در دو راهی سخت

کوتاه شدن مسیر بازگشت نفت ایران و ونزوئلا به بازار

هزینه کل وام مسکن در طول ۱۲ سال

خیز بلند ارزش بیت کوین

بانک مرکزی در اجرای قانون جدید چک عقب مانده است

طرح مشترک دولت و مجلس برای ساماندهی بازار خودرو

حقوق بازنشسته ها همسان سازی شد

لغو ممنوعیت واردات برنج

جدیدترین خودرو هامر به بازار می آید

افتتاح پمپ بنزین دریایی در دوبی

تبیین جایگاه بانک گردشگری بین باشگاه و هواداران پرسپولیس

یارانه ۱۲۰ هزار تومانی در راه است

قیمت جدید مرغ اعلام شد

چرا تورم در ایران مهار نمی شود؟

آیا مجلس با قیمت گذاری دستوری مخالف است؟

رهبری چه اجازه ای به سران قوا دادند؟

تاثير سياست تامين يارانه ای بر ناياب شدن كالاها/ سود ارز 4200 در جيب قاچاقچيان

افزایش ریسک سرمایه گذاری در بازار ارز

حرکت شارپی در بورس چیست؟

با علی لاریجانی - حسن روحانی تا ۱۴۰۴؟

لحظه شماری لوک اویل برای افزایش تولید نفت عراق

بلیت هواپیما چراغ خاموش گران شد!

میلیاردرهای چینی از آمریکایی ها بیشتر شده اند!

آیین رونمایی از کارت هواداری باشگاه پرسپولیس

صیانت، حمایت و ایجاد رقابت سه وظیفه مهم دولت در قبال بخش معدن است

بانک مرکزی برای مهار تورم چه کرد؟

ریزش بورسهای جهان

ثبت ۴ هزار درخواست ترخیص کالا طی ۴ روز

۴ نسخه جدید اپل رونمایی شد

پاتک پولی به التهاب مسکن

چه چیزی در انتظار بازار نفت است؟

کد خبر : ۲۸۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سیگنال رئیس کل به آینده بازارها

رئیس کل بانک مرکزی در یک یادداشت اینستاگرامی اعلام کرد افزایش موقتی نرخ تورم که ناشی از شیوع کرونا و تحریک انتظارات بود، با اقدامات فعال در حال انجام، کنترل شده است و تلاش برای نیل به هدف تورمی، استمرار خواهد داشت.

سیگنال رئیس کل به آینده بازارها

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت،بانک مرکزی تورم هدف سالانه سال جاری را ۲۲ درصد با دامنه نوسان ۲ درصدی اعلام کرده است. همتی در بخش دیگری از این یادداشت تاکید کرد که نیازهای ارزی، از طریق بانک مرکزی و سامانه نیما، به رغم کاهش درآمدهای نفتی در حال تامین است. همچنین بانک مرکزی آخرین وضعیت دارایی های ۷/ ۱ میلیاردی این نهاد در لوکزامبورگ را تشریح کرد.
سیگنال رئیس کل به آینده بازارها

بانک مرکزی در دو خبر، سیاست های این نهاد را در حوزه سیاست های پولی و ارزی داخلی کشور اعلام و آخرین تلاش ها برای آزادسازی دارایی های ایران در خارج از کشور را تشریح کرد. رئیس کل بانک مرکزی، در یک یادداشت اینستاگرامی اعلام کرد که نیازهای اساسی کشور به نحو مطلوبی تامین شده و نیازهای ارزی، هم از طریق منابع بانک مرکزی و هم از سامانه نیما، درحال تامین است.

به گفته او، بانک مرکزی اولویت خود را بر تقویت ثبات و جلوگیری از نوسانات ناشی از سفته بازی و کمک به پایداری و شکوفایی اقتصاد و تولید قرار داده است. همزمان با این خبر، بانک مرکزی موضوع دیگری درخصوص آخرین وضعیت دارایی های ایران نزد موسسه «کلیراستریم» در لوکزامبورگ را نیز تشریح کرد. بر این اساس، آمریکایی ها با طرح دادخواست نزد دادگاه های خود در تلاش برای اخذ دستور به منظور الزام موسسه «کلیراستریم» لوکزامبورگ به انتقال وجوه به آمریکا هستند که پیگیری های حقوقی جدی برای مقابله با این اقدامات نیز در دست اقدام است. این دو موضوع در جهت اجرای سیاست های داخلی و خارجی سیاست گذار پولی، برای تداوم ثبات بخشی به بازارها است. در حقیقت، سیاست گذار پولی به دنبال این است که در شرایط کنونی، سیاست ها و اقدامات خود را که در راستای ثبات بخشی به بازارها است، برای فعالان اقتصادی تشریح کند. البته برخی از اقتصاددانان، درخصوص موضع رئیس کل بانک مرکزی، این موضوع را تاکید کردند که کنترل رشد نقدینگی و انتظارات تورمی، با توجه به ابزارها و سیاست های پولی سیاست گذار قابل کنترل است و نمی توان آن را به نیروها و عوامل خارجی نسبت داد.

تلاش برای تحقق هدف گذاری تورمی

رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی به بیان نکاتی درخصوص ناکام ماندن تلاش آمریکا و همدستانش در بی ثبات کردن اقتصاد ایران و برنامه های بانک مرکزی برای حفظ پایداری اقتصاد و کمک به شکوفایی آن پرداخت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، همتی در یادداشتی در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشت: تلاش مداوم برای ایجاد بی ثباتی در بازارهای پولی و ارزی کشور از سوی آمریکا و همدستان او تازگی ندارد، هدف همه این اقدامات، به خصوص در یک سال اخیر، ایجاد انتظارات منفی در مردم برای به زانو درآوردن اقتصاد کشور بوده است. به رغم اینکه این فشارها مشکلات و سختی هایی برای مردم ایجاد کرده، ولی، به طور قطع نتوانسته به اهداف اصلی خود برسد.

همتی در بخش دیگری از یادداشت خود درباره روند تورم گفت: با تدابیر متخذه، القای انفجار نقدینگی و ابرتورم از طریق تحریک انتظارات نیز با ناکامی مواجه شده است. افزایش موقتی نرخ تورم در ماه های ابتدای سال، که عمدتا ناشی از شیوع کرونا و تحریک انتظارات بود، با اقداماتی که درحال انجام است، کنترل شده و تلاش جدی برای نیل به هدف تورمی اعلام شده، انجام و استمرار خواهد داشت. بررسی های «دنیای اقتصاد» نشان می دهد که در ماه های اخیر روند تغییرات تورم بانک مرکزی و مرکز آمار ایران همسو بوده و همتی نیز با استناد به این روند کاهشی در دو آمار، به این موضوع پرداخته است.

او درخصوص روند تامین ارز کشور توضیح داد: نیازهای اساسی کشور به نحو مطلوبی تامین شده و نیازهای ارزی، هم از طریق منابع بانک مرکزی و هم از سامانه نیما، درحال تامین است و به رغم افت قابل ملاحظه درآمدهای دولت از فروش نفت، با کمک صادرکنندگان تلاشگر، تامین ارز برای کالاهای ضروری و مواد اولیه در جریان است.

همتی در پایان تاکید کرد که بانک مرکزی، برنامه های خود را بر اساس ادامه تحریم های آمریکا تنظیم کرده و این اطمینان را داریم که نفس های پایانی تحریم ها و دولت فعلی آمریکا نیز نمی تواند به برنامه های ما در حفظ پایداری بازارها آسیبی وارد کند. بانک مرکزی ایران اولویت خود را بر تقویت ثبات و جلوگیری از نوسانات ناشی از سفته بازی و کمک به پایداری و شکوفایی اقتصاد و تولید قرار داده است و با رصد مستمر متغیرهای کلان اقدامات ضروری در بازارهای پول و ارز، انجام خواهد داد.

شکست آمریکایی ها در دادگاه لوکزامبورگ

در چند روز اخیر، برخی خبرگزاری های خارجی اعلام کردند که آمریکا شکایت جدیدی را علیه بورس آلمان درباره دارایی های بانک مرکزی ایران ارائه کرده است. آمریکا از بورس آلمان درخواست کرده موجودی بانک مرکزی ایران را به عنوان غرامت به آن کشور منتقل کند. شرکت خدمات مالی «کلیراستریم» که دفتر مرکزی اش در کشور لوکزامبورگ قرار دارد، یکی از شرکت های زیرمجموعه بورس آلمان، «دویچه بورزه» به شمار می آید. این شرکت چند بار با درخواست آزادسازی دارایی بانک مرکزی روبه رو بوده است. از سوی دیگر، آمریکا نیز با ارائه شکایت های بی اساس و نسبت دادن ایران به حملات تروریستی، سعی در توقیف این اموال دارد. توضیحات بانک مرکزی، در قالب یک خبر نشان می دهد که آمریکا جریان این موضوع، نتوانسته موفق عمل کند. آمریکایی ها باتوجه به شکست های چندباره حقوقی در لوکزامبورگ، با طرح دادخواست نزد دادگاه های آمریکا، در تلاش برای الزام موسسه «کلیراستریم» لوکزامبورگ به انتقال وجوه به آمریکا هستند، اما همچنان پیگیری های حقوقی جدی برای مقابله با این امر و نیز آزادسازی وجوه یاد شده که بالغ بر ۷/ ۱ میلیارد دلار است، در جریان است. معاون حقوقی بانک مرکزی درخصوص اخبار انتشار یافته مبنی بر شکایت برخی شکات آمریکایی در نیویورک برای دستیابی به دارایی این بانک در بورس آلمان گفت: این موضوع مربوط به اوراق بهادار متعلق به بانک مرکزی ایران است که نزد موسسه «کلیراستریم» در لوکزامبورگ باقی مانده و ارتباطی به کشور آلمان ندارد.

طیبی فرد با بیان اینکه تاکنون آمریکایی ها اقدامات قضایی متعددی را به منظور توقیف این وجوه در لوکزامبورگ انجام داده اند، تصریح کرد: با اقدامات و پیگیری های حقوقی متقابل ایران که طی چند سال اخیر با هماهنگی مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری انجام شده، آمریکایی ها موفق به توقیف و مصادره آن نشده اند. وی یادآور شد: در حال حاضر نیز خواهان های آمریکایی با توجه به شکست های چندباره حقوقی در لوکزامبورگ، با طرح دادخواست نزد دادگاه های آمریکا، در تلاش برای اخذ دستور به منظور الزام موسسه «کلیراستریم» لوکزامبورگ به انتقال وجوه به آمریکا هستند که پیگیری های حقوقی جدی برای مقابله با این اقدامات نیز در دست اقدام است.

معاون حقوقی بانک مرکزی در توضیح علت شکست آمریکایی ها در دادگاه های لوکزامبورگ گفت: علت اصلی شکست آمریکایی ها در دادگاه های لوکزامبورگ و سایر پرونده های مفتوحه در دادگاه های اروپا، توجه به استقلال دارایی بانک مرکزی از دولت و پیروی از قاعده حقوقی بین المللی مصونیت قضایی اموال و دارایی بانک مرکزی ایران از اقدامات قضایی و اجرایی بوده و این امر در رای دادگاه های یاد شده مورد تصریح قرار گرفته است. او در صحبت های خود تاکید کرد: بانک مرکزی پیگیری های حقوقی لازم برای آزادسازی وجوه یاد شده را که بالغ بر ۷/ ۱ میلیارد دلار است در دست اقدام دارد.

پیش تر رئیس کل بانک مرکزی نیز از خنثی شدن تلاش های آمریکا برای توقیف اموال این بانک در اروپا خبر داد. عبدالناصر همتی، در تاریخ ۲۳ فروردین سال جاری اعلام کرد با رصد هوشمندانه تلاش های ایالات متحده آمریکا و پیشدستی در انجام اقدامات حقوقی و همچنین در نتیجه پیگیری های قضایی در لوکزامبورگ، دو پیروزی حاصل کشور و بانک مرکزی ایران شد. به گفته او، ابتدا از وجوه متعلق به بانک مرکزی نزد کلیراستریم لوکزامبورگ که از تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۴ در توقیف بود، رفع توقیف و سپس با صدور دستور موقت از شعبه دیگری از دادگاه های کشور یاد شده، از انتقال همان وجوه به آمریکا و توزیع میان مدعیان دروغین انتساب حادثه یازده سپتامبر به ایران پیشگیری شد.

پایان پیام/

کلید واژه :

بانک مرکزی

،

بانک مرکزی

،

عبدالناصر همتی

ثبت نظرات
captcha