حقوق بازنشسته ها همسان سازی شد

لغو ممنوعیت واردات برنج

جدیدترین خودرو هامر به بازار می آید

افتتاح پمپ بنزین دریایی در دوبی

تبیین جایگاه بانک گردشگری بین باشگاه و هواداران پرسپولیس

یارانه ۱۲۰ هزار تومانی در راه است

قیمت جدید مرغ اعلام شد

چرا تورم در ایران مهار نمی شود؟

آیا مجلس با قیمت گذاری دستوری مخالف است؟

رهبری چه اجازه ای به سران قوا دادند؟

تاثير سياست تامين يارانه ای بر ناياب شدن كالاها/ سود ارز 4200 در جيب قاچاقچيان

افزایش ریسک سرمایه گذاری در بازار ارز

حرکت شارپی در بورس چیست؟

با علی لاریجانی - حسن روحانی تا ۱۴۰۴؟

لحظه شماری لوک اویل برای افزایش تولید نفت عراق

بلیت هواپیما چراغ خاموش گران شد! / افزایش ۱۰۰ درصدی نرخ ها تنها در ۵ روز

میلیاردرهای چینی از آمریکایی ها بیشتر شده اند!

آیین رونمایی از کارت هواداری باشگاه پرسپولیس

صیانت، حمایت و ایجاد رقابت سه وظیفه مهم دولت در قبال بخش معدن است

بانک مرکزی برای مهار تورم چه کرد؟

ریزش بورسهای جهان

ثبت ۴ هزار درخواست ترخیص کالا طی ۴ روز

۴ نسخه جدید اپل رونمایی شد

پاتک پولی به التهاب مسکن

چه چیزی در انتظار بازار نفت است؟

استرداد مدیرعامل متواری بانک سرمایه به کشور

تبلیغات سیاسی در تحریم ۱۸ بانک ایرانی

عدم استقبال مردم از طرح ملی مسکن

جدال دو نگاه در بورس تهران

چشم انداز عرضه مسکن در ۱۴۰۰

انواع محلول ضد عفونی کننده را چند بخریم؟

غول های نفتی در مسیر انقراض

طرح فرانسه برای توقف ضمانت صادرات نفت و گاز

اجرای همزمان دو طرح فروش در ایران خودرو

درخواست افزایش قیمت مجدد لوازم خانگی

حقوق بازنشستگان چقدر افزایش یافت؟

نامه قالیباف به روحانی چه بود؟

همتی به همتای عراقی اش چه گفت؟

پیشبینی بازار مسکن در نیمه دوم امسال

پشت پرده ارتباط تعداد خودرو و مصرف بنزین/ گرای غلط وزارت نفت

کد خبر : ۲۸۹۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

يك وعده غذا، چند؟

طي سال هاي اخير تضعيف قدرت خريد خانوارها شدت گرفته به گونه اي كه كاهش هاي گاه به گاه تورم نيز نتوانسته بر سفره خانوارها و كوچك شدن سبد خريدشان به خصوص براي كالاهاي خوراكي تاثير بگذارد و مشاهدات ميداني نشان مي دهد، خانوارها نسبت به گذشته نه چندان دور، مواد غذايي كمتري خريداري مي كنند.

يك وعده غذا، چند؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، بر اساس آخرين گزارش مركز آمار، تورم سالانه در مرداد ماه سال جاري با 0.6 واحد كاهش به 25.8 درصد رسيد از سوي ديگر نرخ تورم ماهانه نيز كاهشي حدود 3 درصدي داشته و عدد 3.5 درصد را ثبت كرده است. با وجود كاهش تورم سالانه و ماهانه، اين كاهش در سطح جامعه «احساس» نمي شود. طي سال هاي اخير تضعيف قدرت خريد خانوارها شدت گرفته به گونه اي كه كاهش هاي گاه به گاه تورم نيز نتوانسته بر سفره خانوارها و كوچك شدن سبد خريدشان به خصوص براي كالاهاي خوراكي تاثير بگذارد و مشاهدات ميداني نشان مي دهد، خانوارها نسبت به گذشته نه چندان دور، مواد غذايي كمتري خريداري مي كنند. با وجود اينكه مركز آمار گزارش تازه اي در خصوص مصرف سرانه گوشت و مرغ منتشر نكرده اما آخرين آمار كه مربوط به زمستان سال گذشته است، نشان مي دهد «سرانه مصرف گوشت در خانوارهاي كشور از ۶,۸ كيلوگرم در سال ۱۳۹۵ به ۵,۴ كيلوگرم در سال ۱۳۹۷ كاهش يافته است.».

هر چند برخي گزارش هاي غيررسمي نيز حاكي از حذف كم و بيش محصولات پروتييني مانند گوشت و مرغ براي خانوارهاي آسيب پذير كشور است چراكه در اين مدت كه گزارش هاي رسمي از آن وجود دارد، گوشت قرمز با 171 درصد افزايش قيمت از هر كيلو 35 هزار تومان در فروردين 95 به 95 هزار تومان در اسفند 97 رسيد. از سوي ديگر رييس انستيتو تحقيقات تغذيه اي و صنايع غذايي كشور نيز از فاصله 134 كيلوگرمي سرانه مصرف محصولات لبني و شير در ايران نسبت به كشورهاي توسعه يافته گفت.

با وجود اينكه دولت درصدد است با حمايت هاي نقدي و غيرنقدي كمبود مواد غذايي را حل كند اما سفره ها و سبد كالاي مصرفي خانوارها از مواد غذايي مفيد تهي شده و ادامه اين روند سوءتغذيه در جامعه ايراني را گسترش مي دهد. تخمين ها نشان مي دهد هر وعده غذايي براي يك خانواده 4 نفره با فرض استفاده از مواد خوراكي ارزان بين 6 تا 70 هزار تومان تمام مي شود.

تاب زندگي در تهران را افراد كمتري خواهند يافت

خرداد ماه سال جاري محمد قاسمي، سرپرست وقت مركز پژوهش هاي مجلس در صحن مجلس خبر از افزايش حدود دو برابري خط فقر در تهران طي دو سال خبر داد. بر اساس صحبت هاي او، خط فقر در پايتخت از 2.5 ميليون تومان در سال 97 به 4.5 ميليون تومان در اوايل سال 99 رسيده است. اين امر حكايت از افزايش 80 درصدي خط فقر تنها در فاصله دو سال را دارد.

از سوي ديگر گزارش مركز پژوهش ها نشان مي دهد طي سال هاي 94 تا 97 نرخ فقر از 17.7 درصد به 18.4 درصد رسيد. يعني 18.4 درصد خانوارهاي كشور در فقر مطلق زندگي مي كنند و نيازمند كمك هاي دولت هستند. علاوه بر داده هاي داخلي، آمارهاي صندوق بين المللي پول و سازمان ملل نيز گوياي كاهش قدرت خريد و درآمد سرانه ايرانيان است. بر اين اساس درآمد سرانه ايراني ها از سال 2017 تا 2019 با كاهشي 72 درصدي از 19 هزار و 530 دلار به 5 هزار و 416 دلار رسيد و از جايگاه 63 در بين 192 كشور به جايگاه صدم تنزل پيدا كرد.

خلأ 5 درصدي ميان افزايش دستمزد و تورم

كاهش درآمد سرانه آن هم در شرايطي كه نرخ تورم بر مدار افزايشي است بر سرانه مصرف مواد غذايي تاثير گذاشته كه در نهايت باعث كوچك شدن سفره خانواده ها و عدم تغذيه مناسب مي شود. روند افزايش قيمت ها سوءتغذيه شديد به خصوص براي نوزادان و كودكان را به دنبال خواهد داشت. اين امر زمينه ساز مشكلات جسمي فراواني براي نسل هاي آينده نيز مي شود. تورم سالانه 25.8 درصدي مرداد ماه نشان مي دهد كه هر خانوار براي خريد يك سبد يكسان از كالاها و خدمات نسبت به مرداد سال گذشته حدود 26 درصد بيشتر هزينه كرده است. اين در حالي است كه حقوق و دستمزد در سال جاري تنها 21 درصد افزايش داشته است. مقايسه افزايش حقوق و دستمزد و تورم نشان مي دهد كه همچنان خلأيي 5 درصدي وجود دارد و افراد با وجود افزايش دستمزد 5 درصد نسبت به سال قبل كمتر خريد مي كنند يا خريد نمي كنند.

سهم لبنيات از گراني ها زياد از سفره ها كم

عمده ترين محصولات لبني كه در سبد خريد خانوارها وجود دارد، شير، تخم مرغ و پنير است. با استناد به گزارش هاي مركز آمار، شاخص قيمتي كالاهاي خوراكي و آشاميدني اين محصولات از مرداد 97 تا مرداد 99 افزايشي 53 داشته و از 180 واحد به 276 واحد در سال جاري رسيده است.

اين در حالي است كه محصولات لبني از مرداد سال 98 تا سال جاري افزايش قيمتي به اندازه 30.2 درصد داشته است. هر چند در اين بين برخي شركت هاي لبني بدون توجه به اخطارهاي سازمان حمايت از مصرف كننده و براي پوشش هزينه هاي خود اقدام به افزايش قيمت كردند. در آخرين اقدام نيز كارگروه تنظيم بازار مصوبه افزايش 22 تا 28 درصد محصولات لبني را از تير ماه سال جاري به صورت رسمي اعلام كرد تا علاوه بر افزايش قيمت محصولات در كارخانه، جهش ديگري نيز در قيمت اين نوع محصولات به واسطه مصوبه كارگروه تنظيم بازار رخ دهد. پيش از مصوبه كارگروه تنظيم بازار براي افزايش قيمت محصولات لبني جلال الدين ميرزايي، رييس انستيتو تحقيقات تغذيه اي و صنايع غذايي كشور، ميزان مصرف ساليانه هر نفر ايراني از شير و لبنيات را 72 كيلوگرم عنوان كرد در حالي كه اين رقم براي كشورهاي توسعه يافته 206 كيلوگرم است. با وجود اينكه برخي معتقدند، افزايش قيمت ها به دليل كم بودن ضريب اهميت اين گروه از خوراكي ها در قياس با گوشت و مرغ تاثير چنداني بر هزينه خانوارها ندارد اما شايد اولين گروه خوراكي باشند كه از سفره افراد با درآمد پايين حذف مي شوند. در اين صورت تبعاتي از جمله سوءتغذيه و مشكلات جسمي در نسل فعلي و آتي دور از ذهن نخواهد بود.

در آرزوي خريد گوشت

بر اساس آخرين گزارش مركز آمار محصولات پروتييني مانند گوشت قرمز و سفيد و گوشت ماكيان در مرداد سال 98 نسبت به مدت مشابه در سال 97 افزايشي 78.2 و 77.4 درصدي داشته است. هر چند روند افزايش قيمتي آن در مرداد سال جاري كمتر بود و نسبت به ماه مشابه سال 98 حدود 15.7 و 14.6 درصد افزايش قيمت را تجربه كرده اما همچنان مهم ترين دغدغه كارشناسان و متخصصان تغذيه «حذف اين گروه از مواد خوراكي و عدم جايگزيني با محصولات ديگر است.»

در همين راستا تيرنگ نيستاني، مدير گروه تحقيقات تغذيه اي انستيتو تحقيقات تغذيه اي و صنايع غذايي كشور به «اعتماد» گفته كه« 22 هزار خانوار ايراني مصرف منابع پروتييني جانوري شامل گوشت هاي قرمز و سفيد را به دليل هزينه بالا، بسيار محدود كرده و حتي بسياري از خانوارها اين منابع پروتييني را به طور كامل از سبد غذايي و هزينه هاي خود حذف كرده اند. تعداد زيادي هم اعلام كردند كه به علت از دست دادن شغل و كاهش چشمگير درآمد به دليل تعطيلي هاي مرتبط با شيوع ويروس كرونا، ناچار به حذف كامل منابع پروتييني از سبد غذايي خانوار شده اند و تعدادي هم اعلام كردند كه با وجود ثابت ماندن درآمد، افزايش قيمت منابع پروتييني با دريافتي ماهانه شان همخواني نداشته بنابراين تصميم به حذف منابع پروتييني از سبد غذايي خانوار گرفته اند.»

هزينه هر وعده غذايي بين 6 تا 70 هزار تومان

ارزان ترين غذاها براي يك خانواده 4 نفره و بر اساس آمار جمع شده از خرده فروشي هاي مواد غذايي تخم مرغ، املت، كوكو سيب زميني و كوكو سبزي است كه بدون احتساب قيمت روغن مصرفي به ترتيب حدود 5 هزار تومان، 5600 تومان، 7 هزار تومان و 13 هزار تومان براي هر خانواده هزينه دارد.

با استناد به آمارهاي خرده فروشي، هر شانه تخم مرغ 30 عددي حدود 26 هزار تومان، هر كيلو سبزي كوكو 15 هزار تومان و هر كيلو زرشك پفكي صادراتي 60 هزار تومان قيمت گذاري شده؛ هر كيلو گوجه و سيب زميني نيز 3800 و 5200 تومان در ميادين ميوه و تره بار به فروش مي رسد. با وجود اينكه تا سال ها پيش نان، پنير و خيار به عنوان وعده اي ارزان براي خانواده ها در نظر گرفته مي شد اما با قيمت هاي فعلي اين وعده نيز گران تر شده است.

قيمت هر كيلو پنير از 18 هزار تومان تا 54 هزار تومان در نوسان است و هر كيلو خيار نيز از 3 تا 6 هزار تومان قيمت گذاري مي شود. بنابراين هر وعده نان و پنير و خيار براي يك خانواده 4 نفره بدون احتساب قيمت نان حدود 13 هزار تومان هزينه دارد. وضعيت براي غذاهاي اصلي كه گوشت و مرغ در آنها به كار رفته، متفاوت تر خواهد بود.

به عنوان مثال قيمت پخت هر وعده قورمه سبزي در خانه و با توجه به مقدار مواد به كار رفته از 25 تا 100 هزار تومان و براي غذاهاي گران تري مانند آبگوشت نيز 70 هزار تا 120هزار تومان برآورد قيمتي شده است.

هزينه پخت هر وعده غذايي در خانه با توجه به مواد لازم از حدود 6 هزار تومان تا 70 هزار تومان متغير است. بنابراين هزينه يك ماه وعده غذايي براي خانواده 4 نفره از 600 هزار تومان تا 2 و نيم ميليون تومان نوسان دارد. با توجه به اينكه حداقل حقوق براي سال جاري 2 ميليون و 800 هزار تومان مصوب شده براي يك خانواده تنها 300 هزار تومان براي ساير هزينه ها مانند اجاره خانه، درمان، آموزش و تفريح باقي مي ماند.

پایان پیام/

کلید واژه :

افزايش قيمت محصولات لبني

،

مركز آمار

،

قدرت خريد خانوارها

،

محصولات پروتيينی

،

تورم

ثبت نظرات
captcha