نبود نقدینگی خودروسازان، عامل اصلی دلالی خودرو/آیا بازار خودرو با وام آرام می شود؟

کاهش قیمت نفت در سایه کرونا

قیمت آپارتمان های ۱۰۰ متر به بالا در پایتخت

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در سعادت آباد

رالی باخت - باخت خودرو در جاده مخصوص

آخرین وضعیت بازار اجاره مسکن در تهران

لاستیک خودرو دولتی در کدام سامانه عرضه می شود؟

کاهش ۹ میلیون تومانی متوسط قیمت مسکن

آغاز ثبت نام مرحله جدید وام ضروری بازنشستگان

صادرات فولاد در دو راهی سخت

کوتاه شدن مسیر بازگشت نفت ایران و ونزوئلا به بازار

هزینه کل وام مسکن در طول ۱۲ سال

خیز بلند ارزش بیت کوین

بانک مرکزی در اجرای قانون جدید چک عقب مانده است

طرح مشترک دولت و مجلس برای ساماندهی بازار خودرو

حقوق بازنشسته ها همسان سازی شد

لغو ممنوعیت واردات برنج

جدیدترین خودرو هامر به بازار می آید

افتتاح پمپ بنزین دریایی در دوبی

تبیین جایگاه بانک گردشگری بین باشگاه و هواداران پرسپولیس

یارانه ۱۲۰ هزار تومانی در راه است

قیمت جدید مرغ اعلام شد

چرا تورم در ایران مهار نمی شود؟

آیا مجلس با قیمت گذاری دستوری مخالف است؟

رهبری چه اجازه ای به سران قوا دادند؟

تاثير سياست تامين يارانه ای بر ناياب شدن كالاها/ سود ارز 4200 در جيب قاچاقچيان

افزایش ریسک سرمایه گذاری در بازار ارز

حرکت شارپی در بورس چیست؟

با علی لاریجانی - حسن روحانی تا ۱۴۰۴؟

لحظه شماری لوک اویل برای افزایش تولید نفت عراق

بلیت هواپیما چراغ خاموش گران شد!

میلیاردرهای چینی از آمریکایی ها بیشتر شده اند!

آیین رونمایی از کارت هواداری باشگاه پرسپولیس

صیانت، حمایت و ایجاد رقابت سه وظیفه مهم دولت در قبال بخش معدن است

بانک مرکزی برای مهار تورم چه کرد؟

ریزش بورسهای جهان

ثبت ۴ هزار درخواست ترخیص کالا طی ۴ روز

۴ نسخه جدید اپل رونمایی شد

پاتک پولی به التهاب مسکن

چه چیزی در انتظار بازار نفت است؟

کد خبر : ۲۹۰۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دستکاری بورس چقدر حقیقت دارد؟

روز شنبه با وجود افت قیمت ۷۷ درصد از سهام بورسی اما شاخص کل جامه ای سبز به تن کرد. در کلیت بازار، حقیقی ها در مقام فروشنده ظاهر شدند.

دستکاری بورس چقدر حقیقت دارد؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، به نظر می رسد حمایت دستوری سبب تغییر تاکتیک های بورس بازی شده است. جایی که معامله گران خرد به جای توجه به ریسک سرمایه گذاری خود به دنبال سهمی هستند که در صورت افت قیمت، حقوقی ها ناجی آن شوند.

شاخص کل بورس تهران معاملات روز شنبه را با رشد ۶/ ۰ درصدی به پایان رساند و به محدوده یک میلیون و ۶۴۲ هزار واحد وارد شد. این مهم در حالی رقم خورد که بررسی ها نشان می دهد از ۳۱۶ نماد فعال این بازار، ۲۴۳ سهم معادل ۷۷ درصد روزی قرمز را پشت سر گذاشتند. شرایطی که سبب شد تا شاخص کل هم وزن که نشانی از اثرگذاری یکسان نمادها دارد، افت ۹/ ۰ درصدی را ثبت کند. نکته قابل توجه معاملات روز گذشته بورس تهران اما قرار گرفتن سهام شاخص ساز در صدر لیست خرید سهامداران حقیقی بود. به نظر می رسد حمایت های دستوری بازیگران حقوقی از این شرکت ها در زمان ریزش بازار این سیگنال را به سهامداران خرد صادر کرده است که با سهامداری از شرکت های مورد حمایت سیاست گذار، ریسک کمتری را متحمل می شوند.

شاخص کل یا هم وزن؟

قبل از هر چیز بهتر است نگاهی کلی به دلایل اختلاف دو نماگر کل و هم وزن بیندازیم و ببینیم این دو شاخص چگونه محاسبه می شوند. در حال حاضر شاخص کل به عنوان نماگر اصلی برای سنجش وضعیت بازار شناخته می شود. این نماگر ماحصل بازده میانگین قیمت سهام بورسی بر مبنای ارزش بازاری شرکت هاست. به عبارتی دیگر شرکت های بزرگ که از ارزش بازار بالاتری نیز برخوردارند، با کوچک ترین نوسانی، تاثیر قابل توجهی بر شاخص کل به جا می گذارند و یک تغییر یک درصدی این شرکت ها شاید به اندازه مجموع تاثیر ۱۰ یا حتی ۲۰ شرکت دیگر باشد. به همین دلیل بسیاری معتقدند این شاخص، نمایانگر وضعیت کلی بازار نیست و می توان با معاملات دستکاری شده شاخص سازی کرد. برای حل این شائبه، شاخص کل هم وزن طراحی شد که در آن همه نمادهای پذیرفته شده در بورس وزنی برابر در محاسبه شاخص کل دارند.

بازوان رشد شاخص کل

همان طور که اشاره شد روز گذشته با وجود افت قیمت سهام در حدود ۷۷ درصد از بنگاه های بورسی اما شاخص کل بورس تهران جامه سبز به تن کرد. در این میان شرکت فولاد مبارکه اصفهان بیشترین نقش در رشد شاخص کل را ایفا کرد. «فولاد» سهمی ۲/ ۶ درصدی از ارزش کل بورس تهران را در اختیار دارد و روز گذشته با رشد ۴/ ۴ درصدی قیمت پایانی همراه شد و تاثیر مثبت ۴۳۰۵ واحدی بر نماگر اصلی بازار سهام به جا گذاشت. سهام شرکت ملی مس ایران با سهم ۵/ ۵ درصدی از ارزش کل بازار سهام دیگر نمادی بود که دیروز در صدر نمادهای اثرگذار بر رشد شاخص کل ایستاد. «فملی» دیروز با مازاد تقاضا در سقف قیمتی همراه شد و رشد ۹/ ۴ درصدی را تجربه کرد. «فارس» نیز به عنوان بزرگ ترین بنگاه بورسی دیروز همزمان با رشد ۶/ ۳ درصدی قیمت پایانی خود اثری ۳۶۴۷ واحدی بر رشد شاخص کل بورس تهران داشت. به این ترتیب سه شرکت بزرگ بورس تهران با معاملات مثبت خود در روز گذشته بازوان اصلی رشد شاخص سهام شدند.

در این میان «شستا» که چهارمین شرک بزرگ بورسی محسوب می شود و سهمی ۹۶/ ۴ درصدی از کل ارزش این بازار را در اختیار دارد، مسیر نزولی را در پیش گرفت و از این رو با اثر منفی ۳۳۶۰ واحدی خود، مانع از رشد بیشتر این نماگر شد. همان طور که مشاهده می شود سهام بزرگ بازار دیروز عمدتا مسیر صعودی را در پیش گرفتند. به طوری که شاخص ۳۰ شرکت بزرگ بازار روز شنبه با صعود ۲/ ۲ درصدی همراه شد که اختلافی بیش از ۳درصدی نسبت به نماگر هم وزن داشت.

بازیگران سهام چه خریدند؟

روز گذشته در مجموع شاهد جابه جایی ۹۶۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان نقدینگی از سبد سهام معامله گران خرد بازار به پرتفوی حقوقی ها بودیم. در این میان بازیگران حقیقی بیشترین خالص خرید را به میزان ۳۶۹ میلیارد تومان در سهام زیرمجموعه گروه فلزات اساسی رقم زدند. پتروشیمی ها نیز روز گذشته شاهد ورود پول های حقیقی به گردونه معاملات سهام زیرمجموعه خود بودند. در مقابل اما گروه چندرشته ای صنعتی بیشترین خروج پول حقیقی به میزان ۴۶۳ میلیارد تومان را تجربه کرد. خودرویی ها نیز روز شنبه با خالص فروش بازیگران خرد مواجه شدند و در مجموع شاهد جابه جایی ۳۲۴ میلیارد تومانی در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. در این میان بررسی ها از ۷۴ نماد با بیشترین تاثیر مثبت بر رشد شاخص کل نشان از ورود سرمایه حقیقی به این سهام دارد.

به طوری که در مجموع شاهد خالص خرید ۴۰۵ میلیارد تومانی سهامداران حقیقی در سهام مذکور بودیم. در صدر این سهام «فملی» با جذب پول حقیقی ۳۶۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی قرار گرفت. «پارسان» و «فخوز» نیز دیگر نمادهایی بودند که بیشترین ورود نقدینگی از سوی بازیگران خرد را تجربه کردند. در آن سوی بازار اما نمادهایی که بیشترین فشار بر نماگر اصلی سهام (۲۴۲ نماد) را وارد کردند و مانع از صعود بیشتر این شاخص شدند در مجموع با خروج یک هزار و ۳۷۲ میلیارد تومانی پول حقیقی مواجه شدند.

از این رو به نظر می رسد این سهامداران خرد بودند که مسیر شاخص کل را مشخص کردند. این رفتار بازیگران سهام تا حدودی از عملکرد سیاست گذار در حمایت از بازار سهام نشات گرفته است. پیش تر نیز عنوان شده بود که حمایت های دستوری از بازار سهام می تواند سبب تغییر تکنیک های معامله در بازار شود. همان طور که عیان است حمایت های دستوری در بازار سهام کشورمان معطوف سهامی است که بیشترین نقش را در رشد شاخص کل ایفا می کنند. به عبارتی دیگر نیت سیاست گذار از این اقدام نه حمایت از کل بازار بلکه حمایت از شاخص کل و رشد این نماگر است. به عبارتی وظیفه بازیگر حقوقی در روزهای منفی بورس تهران دستکاری دماسنج بازار و نشان دادن دمای نادرست است. چنین رفتاری در نهایت می تواند موجب شود تا معامله گران خرد در خرید سهام به جای توجه به ریسک سرمایه گذاری خود به دنبال سهمی باشند که در صورت افت قیمت، حقوقی ها ناجی آن شوند. این تغییر تکنیک روز گذشته به عیان مشاهده شد تا سهام شاخص ساز بدون توجه به بنیاد، با فرض حمایت همیشگی سیاست گذار به مکانی امن برای سرمایه گذاری بدل شوند.

سهام با طولانی ترین صف خرید

این تغییر رفتار خود را در صف های خرید و فروش سهام نیز نشان داد. روز شنبه در مجموع فعالان بازار شاهد تشکیل صف خرید بیش از یک هزار میلیارد تومانی در ۶۰ سهم بورسی بودند. در مقابل اما ۱۷۷ نماد با صف فروش سنگینی به ارزش ۲ هزار و ۸۶۹ میلیارد تومان مواجه شدند. در این میان سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران و صنایع پتروشیمی خلیج فارس که بیشترین نقش بر رشد شاخص کل را به دوش کشیدند، در مجموع با مازاد تقاضای ۱۹۳ میلیارد تومانی (۲۰ درصد از کل صف های خرید) همراه شدند.

پایان پیام/

کلید واژه :

بورس

،

سهام بورسی

،

بورس تهران

ثبت نظرات
captcha