حقوق بازنشسته ها همسان سازی شد

لغو ممنوعیت واردات برنج

جدیدترین خودرو هامر به بازار می آید

افتتاح پمپ بنزین دریایی در دوبی

تبیین جایگاه بانک گردشگری بین باشگاه و هواداران پرسپولیس

یارانه ۱۲۰ هزار تومانی در راه است

قیمت جدید مرغ اعلام شد

چرا تورم در ایران مهار نمی شود؟

آیا مجلس با قیمت گذاری دستوری مخالف است؟

رهبری چه اجازه ای به سران قوا دادند؟

تاثير سياست تامين يارانه ای بر ناياب شدن كالاها/ سود ارز 4200 در جيب قاچاقچيان

افزایش ریسک سرمایه گذاری در بازار ارز

حرکت شارپی در بورس چیست؟

با علی لاریجانی - حسن روحانی تا ۱۴۰۴؟

لحظه شماری لوک اویل برای افزایش تولید نفت عراق

بلیت هواپیما چراغ خاموش گران شد! / افزایش ۱۰۰ درصدی نرخ ها تنها در ۵ روز

میلیاردرهای چینی از آمریکایی ها بیشتر شده اند!

آیین رونمایی از کارت هواداری باشگاه پرسپولیس

صیانت، حمایت و ایجاد رقابت سه وظیفه مهم دولت در قبال بخش معدن است

بانک مرکزی برای مهار تورم چه کرد؟

ریزش بورسهای جهان

ثبت ۴ هزار درخواست ترخیص کالا طی ۴ روز

۴ نسخه جدید اپل رونمایی شد

پاتک پولی به التهاب مسکن

چه چیزی در انتظار بازار نفت است؟

استرداد مدیرعامل متواری بانک سرمایه به کشور

تبلیغات سیاسی در تحریم ۱۸ بانک ایرانی

عدم استقبال مردم از طرح ملی مسکن

جدال دو نگاه در بورس تهران

چشم انداز عرضه مسکن در ۱۴۰۰

انواع محلول ضد عفونی کننده را چند بخریم؟

غول های نفتی در مسیر انقراض

طرح فرانسه برای توقف ضمانت صادرات نفت و گاز

اجرای همزمان دو طرح فروش در ایران خودرو

درخواست افزایش قیمت مجدد لوازم خانگی

حقوق بازنشستگان چقدر افزایش یافت؟

نامه قالیباف به روحانی چه بود؟

همتی به همتای عراقی اش چه گفت؟

پیشبینی بازار مسکن در نیمه دوم امسال

پشت پرده ارتباط تعداد خودرو و مصرف بنزین/ گرای غلط وزارت نفت

کد خبر : ۲۹۴۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کلید یدک برای «خانه اولی» ها

دنیای اقتصاد : یک تغییر ساده در سیاست پرداخت وام خرید مسکن دو اثر مثبت بر بازار آپارتمان های تهران و سایر کلان شهرها می گذارد. خانه اولی ها دست کم یک سال است توان خرید را از دست داده اند؛ به طوری که قدرت وام یکم در پایتخت و دیگر شهرهای بزرگ به زیر ۵ مترمربع سقوط کرده است. قفل خرید خانه اولی ها با کلید یدک -انتقال وام کلان شهر به حومه- قابل گشایش است.

کلید یدک برای «خانه اولی» ها

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، آمارهای رسمی نشان می دهد با افزایش شکاف میانگین قیمت مسکن و قدرت خرید متقاضیان مصرفی در تهران و کلان شهرها، میزان استفاده خانه اولی ها از وام مسکن یکم طی دو سال اخیر به پایین ترین حد ممکن رسیده است. «صدور مجوز انتقال وام کلان شهرها به شهرهای حومه» می تواند یک فرمول اضطراری برای شکستن قفل این صندوق طی ماه های آینده باشد.

وام مسکن یکم، بالاترین و در عین حال مهم ترین ابزار کمکی خرید خانه برای متقاضیان مصرفی در بازار مسکن شهرهای کشور محسوب می شود. از آنجاکه ثبت نام کنندگان در این صندوق و استفاده کنندگان از این نوع وام، خانه اولی هایی هستند که برای نخستین بار به بازار مسکن وارد می شوند، پاسخ دهی مناسب به این گروه می تواند سرنوشت بازار معاملات ملک به دلیل تعیین تکلیف تقاضای انباشته اهمیت دارد و به نوعی می تواند رونق پایدار بازار مسکن را تضمین کند. این در حالی است که از بین رفتن قدرت پوشش دهی این وام در مقابل جهش قیمت مسکن، بیشترین آسیب از این محل به برقراری رونق پایدار بازار مسکن وارد خواهد شد.

بررسی ها نشان می دهد طی دو سال و نیم اخیر، قدرت پوشش دهی وام یکم نسبت به میانگین قیمت مسکن در تهران و کلان شهرهای کشور به شدت کاهش پیدا کرده است. به عنوان مثال، قدرت پوشش دهی وام یکم در شهر تهران در زمان تصویب یعنی سال ۹۴ نسبت به میانگین قیمت مسکن، معادل ۲۰ متر مربع بود؛ اما در حال حاضر که مطابق با گزارش رسمی بانک مرکزی، میانگین هرمترمربع آپارتمان در پایتخت به ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده، قدرت پوشش دهی وام یکم به کمتر از ۴ مترمربع رسیده است.

این موضوع حداقل برای چهار کلان شهر دیگر کشور نیز صدق می کند. در حالی که سقف وام یکم (بدون احتساب وام جعاله) در کلان شهرهای کشور معادل ۶۰ میلیون تومان است(سقف وام یکم انفرادی در شهر تهران معادل ۸۰ میلیون تومان است) اما قدرت پوشش دهی این وام در این کلان شهرها نیز به حدود ۳ مترمربع رسیده است.

به تعبیر دیگر قدرت پوشش دهی وام یکم در تهران و دست کم چهار کلان شهر اصفهان، تبریز، شیراز و مشهد نسبت به میانگین قیمت مسکن در این شهرها طی دو سال و نیم اخیر به یک میزان تنزل پیدا کرده است.

مطابق با آمار رسمی از سال ۹۴ یعنی زمان تصویب صندوق پس انداز مسکن یکم تا کنون، قیمت مسکن در تهران حدودا ۶ برابر شده است. البته در سایر کلان شهرها نیز میزان افزایش قیمت مسکن طی این سال ها هرچند به این میزان نبود؛ اما قابل توجه بوده است. با این حال، سقف وام برای افزایش قدرت خرید این گروه از متقاضیان مصرفی در بازار مسکن تغییری نکرده است. این در حالی است که سقف وام خرید مسکن مربوط به متقاضیان غیرخانه اولی(وام اوراق) طی این مدت از ۶۰ میلیون تومان به ۱۰۰ میلیون تومان در شهر تهران رسیده است.

بنابراین نکته عجیب و غیرقابل هضم در حوزه سیاست گذاری تسهیلاتی در بازار مسکن طی سال های اخیر این نکته است که چرا قدرت خرید مسکن برای مصرفی ترین گروه متقاضی در این بازار در مقابل جهش قیمت ملک ترمیم نشده اما برای سایر تسهیلات موجود در بازار این اتفاق رخ داده است؟

این موضوع از آنجا جهت قابل توجه است که از اواخر سال گذشته، گروهی از خانه اولی ها با مشاهده روند افزایش قیمت مسکن در کلان شهرها، برای بیرون آمدن از باتلاق بازار مسکن حرکتی را شروع کردند و محدوده انتخابی خرید ملک خود را تغییر دادند. به این معناکه این گروه برای بالفعل کردن تقاضای خود، از بازار مسکن کلان شهرها به بازار مسکن شهرهای حومه ای مهاجرت کردند. این اتفاق ابتدا در شهر تهران و سپس در سایر کلان شهرها رخ داد.

کارشناسان و تحلیلگران بازار مسکن با مشاهده رفتار این گروه از متقاضیان خانه اولی معتقدند این حرکت از طریق یک «شارژ مالی» می تواند به یک موج تبدیل شود. تدوین طرح شارژ مالی خانه اولی ها در بازار مسکن از طریق دو کلید «اصلی» و «یدکی» قابل اجرا است. کلید اصلی فرمول شارژ مالی خانه اولی ها، از طریق افزایش سقف وام خرید مسکن برای این گروه در کلان شهرها می تواند عملیاتی شود. کلید یدک نیز شارژ مالی خانه اولی ها برای خرید خانه در حومه شهرهای مادر است.

از آنجاکه در حال حاضر شبکه بانکی با تنگنای مالی مواجه است، بعید است کلید اصلی فعلا قابل دسترس باشد، اما عملیاتی شدن کلید یدک می تواند بدون نیاز به شارژ مالی جدید اتفاق بیفتد. به این صورت که وام یکم کلان شهرها با رعایت همان سقف اولیه، به شهرهای حومه منتقل شود. در حال حاضر سقف وام یکم در تهران بدون احتساب وام جعاله، معادل ۸۰ میلیون تومان و در سایر کلان شهرهای کشور معادل ۶۰ میلیون تومان است. البته ضوابط شبکه بانکی تاکید و تصریح کرده است که فردی که برای اخذ وام یکم در شهر تهران یا سایر کلان شهرها ثبت نام کرده است، نمی تواند با همان سقف از تسهیلات خود برای خرید خانه در شهرهای حومه استفاده کند. از این رو فردی که تقاضای خرید مسکن در شهرهای حومه با استفاده از وام یکم را دارد، باید سقف مجاز تعیین شده همان شهر را رعایت کند. مطابق با ضوابط پیش بینی شده سقف وام یکم در شهرهای حومه(شهرهای با جمعیت کمتر از ۲۰۰ هزار نفر) معادل ۴۰ میلیون تومان است. نکته مهم آنکه در شرایط فعلی شرایط برای اخذ وام جعاله و افزودن به سقف وام یکم برای افزایش قدرت خرید متقاضیان چندان آسان نیست.

اما این شرایط با استفاده یک کلید یدک یعنی «انتقال وام یکم کلان شهرها به شهرهای حومه ای با همان سقف اولیه» می تواند از یک طرف قدرت پوشش دهی وام را افزایش دهد و از طرف دیگر پاسخ بخشی از متقاضیان خانه اولی که به علت جهش قیمت مسکن امکان خرید خانه در کلان شهرها را ندارند، بدهد. در این صورت سقف وام یکم در شهرهای حومه ای پایتخت از ۴۰ میلیون تومان فعلی به ۸۰ میلیون تومان و در شهرهای حومه ای سایر کلان شهرها از ۴۰ میلیون تومان فعلی به ۶۰ میلیون تومان افزایش پیدا می کند. به تعبیر دیگر سقف وام در شهرهای حومه ای پایتخت معادل ۱۰۰ درصد و در شهرهای حومه ای سایر کلان شهرها معادل ۵۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد. البته با احتساب وام جعاله سقف وام در شهرهای حومه ای پایتخت به ۱۲۰ میلیون تومان و در شهرهای حومه ای سایر کلان شهرها به ۱۰۰ میلیون تومان خواهد رسید.

استفاده از این فرمول اضطراری موجب می شود جریان ضعیف خرید خانه در حومه شهرهای مادر در صورت افزایش مجدد قیمت خانه متوقف نشود و در مقابل قفل وام یکم که در ماه های گذشته به دلیل از دست رفتن شدید قدرت پوشش دهی اتفاق افتد، شکسته شود. آمارها نشان می دهد طی ماه های اخیر ماهانه حدود ۳ هزار تا ۳ هزار و ۵۰۰ نفر از ثبت نام کنندگان در صندوق یکم، به اخذ وام اقدام می کنند، این در حالی است که آمار دریافتی وام یکم در سال گذشته ماهانه حدود ۴ هزار نفر و در سال ۹۷ ماهانه حدود ۵ هزار نفر بوده است. مقایسه آمار ورودی به صندوق یکم طی دو سال اخیر و تعداد افرادی که هم اکنون موعد دریافت آنها رسیده و اقدام به دریافت آن می کنند نیز جالب است.

آمار ورودی (ثبت نام کننده) در صندوق یکم طی دو سال گذشته نشان می دهد در حال حاضر حداقل باید سه برابر تعداد فعلی که ماهانه وام دریافت می کنند، اقدام به استفاده از این تسهیلات کنند. به نظر می رسد یکی از مهم ترین دلایل کاهش حجم استفاده از وام یکم برخلاف آمار ورودی بالای آن در دو سال گذشته، افزایش شکاف میزان قیمت مسکن و قدرت پوشش دهی وام است. از آنجاکه تناسب حداقلی میان سقف وام و میانگین قیمت مسکن در کلان شهرها از بین رفته، بنابراین بخش زیادی از ثبت نام کنندگان فعلا برای خرید آپارتمان با استفاده از این وام دست نگه داشته اند.

محاسبات اولیه نشان می دهد: در صورتی که سقف وام یکم با احتساب وام جعاله به ۱۲۰ میلیون در شهرهای حومه ای اطراف پایتخت و ۱۰۰ میلیون تومان در شهرهای حومه ای اطراف سایر کلان شهرها برسد قدرت پوشش دهی آن به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کند. به این معنا که در این فرمول اضطراری شرایط برای اخذ وام جعاله در این شهرهای حومه ای آسان شود. به عنوان مثال در شهر جدید پرند و پردیس با توجه به میانگین قیمت مسکن در این شهرها، از ۸ مترمربع فعلی که امکان اخذ وام جعاله چندان نیست به حدود ۱۵ مترمربع در شهر پردیس و از ۵ مترمربع فعلی به حدود ۲۴ مترمربع در شهر جدید پرند برسد.

شهر جدید بهارستان نیز یکی از شهرهای حومه ای اطراف شهر اصفهان است که در صورت استفاده از این فرمول اضطراری قدرت پوشش دهی وام یکم به حدود ۱۵ مترمربع می رسد. در حال حاضر قدرت پوشش دهی وام یکم با توجه به میانگین قیمت مسکن در این شهر، حدود ۶/ ۶ مترمربع است. این موضوع برای شهر جدید صدرا در اطراف شیراز به حدود ۱۸ مترمربع می رسد. در حال حاضر متقاضیان خانه اولی با استفاده از وام یکم، امکان خرید ۷/ ۵ مترمربع خانه در این شهر را دارند. در صورت استفاده از فرمول اضطراری، برای شهر جدید سهند در اطراف تبریز به حدود ۱۵ مترمربع می رسد. در حال حاضر قدرت پوشش دهی این وام در این شهر معادل ۲/ ۷ مترمربع است. کارشناسان و فعالان بازار مسکن معتقدند استفاده از کلید یدک برای شارژ مالی متقاضیان خانه اولی دو اثر مهم می تواند بر بازار مسکن کلان شهرهای کشور داشته باشد.

اثرنخست آنکه تناسب و تعادل جمعیتی میان شهرمادر و شهرهای حومه ای برقرار می شود. به این معناکه بخشی از جمعیت سرریز کلان شهر مادر با امکان خرید خانه در شهرهای حومه ای، به طور طبیعی به این شهرها مهاجرت خواهند کرد. اثردوم نیز پاسخگویی به تقاضای مصرفی انباشته شده در بازار مسکن است. این نوع پاسخگویی می تواند یک رونق پایدار در بازار مسکن ایجاد کند و در عین حال از ورود یکباره این تقاضا به بازار که خود می تواند به نوعی بر جهش قیمت مسکن طی دوره های بعدی اثرگذار باشد، جلوگیری کند.

پایان پیام/

کلید واژه :

قیمت مسکن

،

مسکن

،

وام مسکن یکم

،

خانه اولی

،

وام مسکن

،

بازار مسکن

ثبت نظرات
captcha