نبود نقدینگی خودروسازان، عامل اصلی دلالی خودرو/آیا بازار خودرو با وام آرام می شود؟

کاهش قیمت نفت در سایه کرونا

قیمت آپارتمان های ۱۰۰ متر به بالا در پایتخت

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در سعادت آباد

رالی باخت - باخت خودرو در جاده مخصوص

آخرین وضعیت بازار اجاره مسکن در تهران

لاستیک خودرو دولتی در کدام سامانه عرضه می شود؟

کاهش ۹ میلیون تومانی متوسط قیمت مسکن

آغاز ثبت نام مرحله جدید وام ضروری بازنشستگان

صادرات فولاد در دو راهی سخت

کوتاه شدن مسیر بازگشت نفت ایران و ونزوئلا به بازار

هزینه کل وام مسکن در طول ۱۲ سال

خیز بلند ارزش بیت کوین

بانک مرکزی در اجرای قانون جدید چک عقب مانده است

طرح مشترک دولت و مجلس برای ساماندهی بازار خودرو

حقوق بازنشسته ها همسان سازی شد

لغو ممنوعیت واردات برنج

جدیدترین خودرو هامر به بازار می آید

افتتاح پمپ بنزین دریایی در دوبی

تبیین جایگاه بانک گردشگری بین باشگاه و هواداران پرسپولیس

یارانه ۱۲۰ هزار تومانی در راه است

قیمت جدید مرغ اعلام شد

چرا تورم در ایران مهار نمی شود؟

آیا مجلس با قیمت گذاری دستوری مخالف است؟

رهبری چه اجازه ای به سران قوا دادند؟

تاثير سياست تامين يارانه ای بر ناياب شدن كالاها/ سود ارز 4200 در جيب قاچاقچيان

افزایش ریسک سرمایه گذاری در بازار ارز

حرکت شارپی در بورس چیست؟

با علی لاریجانی - حسن روحانی تا ۱۴۰۴؟

لحظه شماری لوک اویل برای افزایش تولید نفت عراق

بلیت هواپیما چراغ خاموش گران شد!

میلیاردرهای چینی از آمریکایی ها بیشتر شده اند!

آیین رونمایی از کارت هواداری باشگاه پرسپولیس

صیانت، حمایت و ایجاد رقابت سه وظیفه مهم دولت در قبال بخش معدن است

بانک مرکزی برای مهار تورم چه کرد؟

ریزش بورسهای جهان

ثبت ۴ هزار درخواست ترخیص کالا طی ۴ روز

۴ نسخه جدید اپل رونمایی شد

پاتک پولی به التهاب مسکن

چه چیزی در انتظار بازار نفت است؟

کد خبر : ۲۹۸۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تلاش برای جلوگیری از لوکس شدن تخم مرغ

دولت به تولیدکنندگان وعده داده نهاده های مورد نیاز آنان را از اول مهرماه تامین می کند تا نرخ مصوب ۱۲ هزارتومان برای هرکیلو تخم مرغ منجر به زیان تولیدکنندگان نشود.

تلاش برای جلوگیری از لوکس شدن تخم مرغ

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، به دنبال نارضایتی تولیدکنندگان از قیمت گذاری دستوری دولت برای تخم مرغ که منجر به زیاد شدید تولیدکنندگان می شد، سرانجام بعد از کش و قوس های فراوان هفته گذشته دولت نرخ مصوب این کالا را از کیلویی ۹,۵۰۰ تومان درب مرغداری به کیلویی ۱۲ هزار تومان افزایش داد اما تولیدکنندگان می گویند با توجه به نرخ فعلی نهاده های دامی در بازار آزاد و عدم تأمین کافی نهاده به نرخ مصوب، قیمت مصوب جدید همچنان باعث زیان تولیدکنندگان می شود.

در همین راستا، در جلسه ای که هفته گذشته تولیدکنندگان مرغ تخم گذار با محمدرضا کلامی، دبیر ستاد تنظیم بازار کشور داشتند، مسئولان حاضر در جلسه به تولیدکنندگان وعده دادند که دولت بخش عمده نهاده های مورد نیاز مرغداران را با نرخ مصوب تأمین خواهد کرد تا قیمت مصوب ۱۲ هزار تومان برای هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری برای تولیدکنندگان به صرفه باشد و منجر به زیان آنها نشود.

در این جلسه تولیدکنندگان به اعمال قیمت دستوری و وضعیت نابسامان بازار نهاده های دامی به شدت اعتراض و عنوان کردند که ادامه روند فعلی منجر به تولید محصولات ناسالم و ورشکستگی صنعت می شود.

اعمال قیمت دستوری برای مرغ و تخم مرغ علی رغم شرایط ناآرام بازار نهاده های دامی نارضایتی های فراوانی را به دنبال داشته است و تولیدکنندگان می گویند قیمت های مصوب و دستوری دولت براساس نرخ مصوب نهاده ها تعیین و اعلام شده است و این در حالی است که فقط حدود ۳۰ درصد نهاده ها با نرخ مصوب بدست تولیدکنندگان می رسد و واحدهای تولید تخم مرغ ناچار هستند مابقی نیاز خود را از طریق نهاده هایی که به قیمت آزاد خریداری می کنند، تامین کنند.

در همین زمینه ناصر نبی پور، رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با بیان اینکه به دلیل کمبود و گرانی نهاده های دامی بویژه کنجاله سویا تولیدکنندگان مجبور به استفاده از پودر گوشت در جیره غذایی طیور هستند که ارزش غذایی ندارد، گفت: قیمت مصوب ۱۲ هزار تومان برای هر کیلوگرم تخم مرغ مورد تأیید ما نبود اما قرار شد که دولت ۱۰۰ درصد ذرت و ۷۰ درصد کنجاله سویای مورد نیاز تولیدکنندگان را تأمین کند که اگر دولت به این وعده خود عمل کند نرخ ۱۲ هزار تومان برای هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری نیز قیمت معقولی خواهد بود.

وی تصریح کرد: آن طور که مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور اعلام کرده، توزیع نهاده های مذکور از اول مهر ماه (فردا) آغاز می شود و در اختیار تولیدکنندگان قرار می گیرد که امیدوار هستیم این کار عملیاتی شود.

افزایش شدید قیمت نهاده های تولید تحت تاثیر تورم عمومی کشور در کنار قیمت گذاری دستوری دولت برای کالاهای مختلف، طی ماههای گذشته فشار شدیدی را به تولیدکنندگان وارد کرده است و تولید مرغ و تخم مرغ نیز از این رویه غلط مستثنی نبوده است.

براساس این گزارش بسیاری از کارشناسان و فعالان صنعت دام و طیور کشور درباره تشدید چالش در حوزه تولید با ادامه روند نابسامانی بازار نهاده های دامی هشدار داده اند و عنوان کرده اند اگر دولت هر چه سریع تر تدبیری برای این مساله نکند با آغاز ماه مهر دچار کمبود عرضه و افزایش قیمت در این حوزه خواهیم شد. کما اینکه طی هفته های گذشته نیز قیمت گذاری دستوری در این حوزه نتوانسته منجر به کنترل شرایط بازار شود و قیمت هر شانه تخم مرغ در روزهای گذشته تا حدود ۴۰ هزار تومان نیز افزایش یافت و در حالی که تخم مرغ باید یک منبع پروتئین ارزان قیمت برای قشر متوسط جامعه باشد در حال تبدیل شدن به کالای لوکسی است که هر کسی توان خرید آن را ندارد و بنابراین احتمال حذف آن از سبد مصرف خانوار وجود دارد. البته وزیر جهاد کشاورزی دو روز قبل وعده داده بود که قیمت این کالا طی دو روز آینده به نرخ مصوب در بازار خواهد رسید و باید منتظر ماند و دید ایا قیمت این محصول پروتئینی این روزها به قدری معقول خواهد شد که به جایگاه قبلی خود در سبد مصرف خانوار بعنوان یک ماده پروتئینی پرمصرف بازگردد یا قرار است جایگاه خود بعنوان یک کالای لوکس را تثبیت کند.

پایان پیام/

کلید واژه :

تخم مرغ

،

قیمت تخم مرغ

،

محمدرضا کلامی

ثبت نظرات
captcha