نبود نقدینگی خودروسازان، عامل اصلی دلالی خودرو/آیا بازار خودرو با وام آرام می شود؟

کاهش قیمت نفت در سایه کرونا

قیمت آپارتمان های ۱۰۰ متر به بالا در پایتخت

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در سعادت آباد

رالی باخت - باخت خودرو در جاده مخصوص

آخرین وضعیت بازار اجاره مسکن در تهران

لاستیک خودرو دولتی در کدام سامانه عرضه می شود؟

کاهش ۹ میلیون تومانی متوسط قیمت مسکن

آغاز ثبت نام مرحله جدید وام ضروری بازنشستگان

صادرات فولاد در دو راهی سخت

کوتاه شدن مسیر بازگشت نفت ایران و ونزوئلا به بازار

هزینه کل وام مسکن در طول ۱۲ سال

خیز بلند ارزش بیت کوین

بانک مرکزی در اجرای قانون جدید چک عقب مانده است

طرح مشترک دولت و مجلس برای ساماندهی بازار خودرو

حقوق بازنشسته ها همسان سازی شد

لغو ممنوعیت واردات برنج

جدیدترین خودرو هامر به بازار می آید

افتتاح پمپ بنزین دریایی در دوبی

تبیین جایگاه بانک گردشگری بین باشگاه و هواداران پرسپولیس

یارانه ۱۲۰ هزار تومانی در راه است

قیمت جدید مرغ اعلام شد

چرا تورم در ایران مهار نمی شود؟

آیا مجلس با قیمت گذاری دستوری مخالف است؟

رهبری چه اجازه ای به سران قوا دادند؟

تاثير سياست تامين يارانه ای بر ناياب شدن كالاها/ سود ارز 4200 در جيب قاچاقچيان

افزایش ریسک سرمایه گذاری در بازار ارز

حرکت شارپی در بورس چیست؟

با علی لاریجانی - حسن روحانی تا ۱۴۰۴؟

لحظه شماری لوک اویل برای افزایش تولید نفت عراق

بلیت هواپیما چراغ خاموش گران شد!

میلیاردرهای چینی از آمریکایی ها بیشتر شده اند!

آیین رونمایی از کارت هواداری باشگاه پرسپولیس

صیانت، حمایت و ایجاد رقابت سه وظیفه مهم دولت در قبال بخش معدن است

بانک مرکزی برای مهار تورم چه کرد؟

ریزش بورسهای جهان

ثبت ۴ هزار درخواست ترخیص کالا طی ۴ روز

۴ نسخه جدید اپل رونمایی شد

پاتک پولی به التهاب مسکن

چه چیزی در انتظار بازار نفت است؟

کد خبر : ۲۹۸۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سهم بازار نفت در اختیار تجدیدپذیرها

«گذار انرژی» موضوعی جهانی است که برخلاف انتظار سیاست گذاران از وقوع آن در چند دهه آینده، در حال حاضر به خوبی در حال انجام است و حتی نشانه هایی از تسریع روند آن مشاهده می شود. این را جان کمپ، تحلیلگر رویترز می گوید و بر این تاکید دارد که گذار از نفت نه تنها آغاز شده بلکه وارد فاز دوم خود نیز شده است.

سهم بازار نفت در اختیار تجدیدپذیرها

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، بر اساس این گزارش که با تکیه بر تازه ترین بررسی آماری انرژی جهان از سوی بی پی منتشر شده است، با گسترش تولید گاز و انرژی های تجدیدپذیر، به مرور گاز جایگزین زغال سنگ به عنوان دومین سوخت پرمصرف دنیا خواهد شد و تجدیدپذیرها نیز رتبه بعدی را به خود اختصاص خواهند داد. در این میان با توجه به اینکه نفت کالایی گران قیمت است و نسبت به سایر منابع انرژی انتشار کربن بیشتری دارد، باید وارد رقابت قیمتی با سایر منابع انرژی شود تا بتواند سهم بازار خود را حفظ کند. به این ترتیب تلاش های اوپک برای محدودیت تولید و حفظ قیمت نفت در سطوح بالا، منجر به کاهش سهم بازار نفت و به مثابه امتیاز دادن به سهم بازار سایر انرژی ها خواهد بود. در این میان، کشورهایی مانند ایران که هنوز بر سر برداشت نفت خام و فروش آن بحث و جدل دارند، بازندگان دیگر رشد سریع تولید انرژی از منابع دیگر به ویژه تجدیدپذیرها خواهند بود.

در این گزارش به این نکته اشاره شده است که اگرچه مصرف نفت طی سال های گذشته همواره رشد داشته و تقاضای آن در سال گذشته میلادی به ۱۰۱ میلیون بشکه در روز رسیده، با این حال سهم این سوخت به طور کلی از رشد مصرف انرژی دنیا کم شده است.

سهم بازار نفت در حال کوچک شدن
بر اساس تحلیل کمپ، تغییر ذائقه مصرف جهانی انرژی قبلا، یعنی از اواسط قرن بیستم آغاز شده و تسلط زغال سنگ و نفت به مرور جای خود را به سلطه گاز و تجدیدپذیرها در میانه قرن ۲۱ داده است. در واقع رشد مصرف جهانی گاز طبیعی و تجدیدپذیرها (شامل باد، خورشیدی و سوخت های زیستی) سرعت بالاتری نسبت به کل مصرف انرژی در طول سال های ۲۰۱۴ تا ۲۱۰۹ (پنج سال) داشته است. در این مدت انرژی های تجدیدپذیر با نرخ ترکیبی سالانه بیش از ۵/ ۱۲ درصد رشد داشته در حالی که گاز با سرعت ۹/ ۲ درصد رشد داشته است. سرعت رشد هر دوی این انرژی ها از رشد مصرف جهانی انرژی، یعنی ۶/ ۱ درصد بیشتر بوده است.

در مقابل، رشد مصرف نفت خام ۴/ ۱ درصد بوده که نسبت به کل رشد مصرف، کندتر بوده است. در این میان مصرف زغال سنگ سیر نزولی داشته و به منفی ۵/ ۰ درصد در طول پنج سال یاد شده رسیده است. نتیجه این تحولات این است که گاز و انرژی های تجدیدپذیر سهم بازار خود را افزایش داده اند. این افزایش سهم به ویژه مدیون کاهش مصرف زغال سنگ بوده و بخش کمی از آن نیز از بازار نفت به دست آمده است. به نظر می رسد روند یاد شده به احتمال قوی طی چند دهه آینده نیز ادامه داشته باشد. اما این انتقال انرژی لزوما منجر به انتشار کربن کمتری نخواهد شد، زیرا ظرفیت تولید گاز و انرژی های تجدیدپذیر برای تامین تمام تقاضای انرژی، بسیار کم خواهد بود.

جایگاه زغال سنگ در اختیار گاز
بر اساس این گزارش، سهم گاز از کل انرژی اضافی مصرف شده در سال ۲۰۱۹، در مقایسه با سال ۲۰۱۴ حدود ۴۳ درصد بوده است، این در حالی است که سهم هر کدام از انرژی های تجدیدپذیر و نفت از این اضافه مصرف ۲۹ درصد بوده است. کمپ با اشاره به این اعداد و ارقام از سهم بازار گاز و تجدیدپذیرها تاکید می کند «گذار انرژی» در سال های اخیر سرعت بیشتری پیدا کرده است. برای مثال در سال ۲۰۱۹ تجدیدپذیرها ۴۱ درصد از مصرف اضافی انرژی و گاز ۳۶ درصد را به خود اختصاص داده اند حال آنکه سهم نفت تنها ۲۱ درصد بوده است.

بر اساس برآوردهای بی پی، نفت و زغال سنگ همچنان بزرگ ترین منابع تامین انرژی باقی خواهند ماند و بعد از آنها گاز، برق، تجدیدپذیرها و انرژی هسته ای قرار دارند. در این گزارش با عنوان «بررسی آماری انرژی جهان، بی پی ۲۰۲۰» تاکید شده که سهم نفت از مجموع انرژی جهانی از دهه ۷۰ میلادی به این سو روندی کاهشی داشته و مصرف زغال سنگ نیز همچنان در حال کاهش است. به این ترتیب به نظر می رسد طی پنج سال آینده احتمالا گاز از زغال سنگ پیشی گرفته و به دومین منبع بزرگ انرژی تبدیل شود. در این میان انرژی های تجدیدپذیر قبلا انرژی هسته ای را پشت سر گذاشته و به احتمال قوی تا میانه دهه ۲۰۲۰ از انرژی برق نیز سبقت خواهد گرفت. گاز در حال حاضر سهم بازار خود را از مصرف جهانی به ۲۴ درصد افزایش داده است. این میزان در سال ۱۹۹۹ کمتر از ۲۲ درصد بود. سهم بازار تجدیدپذیرها نیز در این مدت از کمتر از یک درصد به ۵ درصد افزایش یافته است.

آهنگ مصرف انرژی دنیا
بر اساس این گزارش، کمپ نه تنها به آغاز «گذار از انرژی» اعتقاد دارد بلکه می گوید «مرحله بعدی انتقال انرژی در حال حاضر در حال انجام است». اما از نگاه او درک اینکه «معنای انتقال چیست» و مهم تر از آن «معنای انتقال چه نیست»، بسیار ضروری به نظر می رسد. در واقع مصرف نفت و زغال سنگ حتی اگر اهمیت نسبی آنها در سهم بازار افت پیدا کند، به صورت مطلق کاهش نخواهد یافت. همان طور که تجربه زغال سنگ و پس از آن نفت در قرن بیستم نشان داد.

بر اساس آمارهای بی پی، سهم نفت از مجموع مصرف انرژی جهانی از رکورد ۵۰ درصد در ۱۹۷۳ به ۳۳ درصد در سال ۲۰۱۹ کاهش یافته است. یکی از دلایل این کاهش سهم از نگاه این گزارش به تلاش های اوپک برای بالا نگه داشتن قیمت نفت بازمی گردد. اما مصرف نفت به شکل مطلق همچنان رو به افزایش بوده و در ۲۰۱۹ به ۱۰۱ میلیون بشکه در روز رسیده است. این میزان در ۱۹۷۳ حدود ۵۶ میلیون بشکه در روز بوده است.

در واقع مجموع مصرف جهانی انرژی به قدری شدید بوده است که مصرف انرژی از تمام منابع موجود را افزایش داده است، حتی آنهایی که کاهش نسبی داشته اند. این به آن معناست که انتقال انرژی می تواند با افزایش مصرف گاز، نفت و حتی احتمالا زغال سنگ همراه باشد. این در حالی است که توسعه تجدیدپذیرها سریع تر خواهد بود.

برای اینکه تجدیدپذیرها به طور کامل جایگزین زغال سنگ شوند؛ تولید فعلی انرژی آنها باید به میزان پنج برابر افزایش پیدا کند. اما برای جایگزینی کامل با نفت، میزان تولید انرژی از سوی تجدیدپذیرها باید هفت برابر بیشتر شود. اما برای جایگزینی با تمام سوخت های فسیلی، تولید انرژی بادی و خورشیدی باید در مجموع حدود ۱۷ برابر نسبت به سطوح فعلی افزایش پیدا کند. و طبیعی است که اگر در چند دهه آینده رشد مصرف جهانی انرژی ادامه باشد، به خصوص در کشورهایی با درآمد کم و متوسط، رشد منابع تجدیدپذیر باید بیشتر از اعداد یاد شده باشد.

رقابت قیمتی، درس اصلی انتقال انرژی
بر اساس این گزارش، حتی با افزایش سهم بازار انرژی های تجدیدپذیر؛ مصرف جهانی گاز (مطمئنا)، نفت (احتمالا) و زغال سنگ (شاید) به رشد خود در دو دهه آینده ادامه خواهد داد. با توجه به این واقعیت، احتمالا راهی برای دست یافتن به اهداف کاهش انتشار کربن و گرمای کره زمین وجود نخواهد داشت. در چنین شرایطی باید با استقرار گسترده فناوری جذب و ذخیره کربن، انتشار آن جبران شود. اما با گسترش تجدیدپذیرها و سایر منابع انرژی، نفت و گاز ناگزیر مسیر زغال سنگ را طی خواهند کرد و احتمالا مجبور خواهند بود برای حفظ بقای خود در بازار به رقابت قیمتی با دیگر انرژی ها بپردازند.

به طور کلی زغال سنگ با اتکا به مزیت قیمتی بود که توانست در نیمه دوم قرن ۲۰ و سال های نخست قرن ۲۱، نقش پررنگی در سیستم انرژی دنیا داشته باشد. در واقع زغال سنگ از سوخت های جایگزین خود، قیمت کمتری داشت. به نظر می رسد نفت و گاز نیز مسیر مشابهی را طی خواهند کرد. با رشد گزینه های جایگزین مانند تجدیدپذیرها، نفت و گاز محکوم به کاهش قیمت برای حفظ سهم بازار خواهند بود زیرا افزایش قیمت ها در آینده منجر به تسریع روند گذار از سوخت های فسیلی به منابع رقیب خواهد شد. در این میان نفت خام با توجه به قیمت بالاتر و انتشار کربن بیشتر، به طور فزاینده ای در معرض خطر است. بنابراین نقش اوپک از تلاش برای افزایش قیمت از طریق محدود کردن تولید، به مرور به دفاع از سهم بازار کشورهای تولیدکننده نفت تغییر خواهد کرد.

پایان پیام/

کلید واژه :

بازار نفت

،

تجدیدپذیرها

،

پتروشیمی ها

ثبت نظرات
captcha