نبود نقدینگی خودروسازان، عامل اصلی دلالی خودرو/آیا بازار خودرو با وام آرام می شود؟

کاهش قیمت نفت در سایه کرونا

قیمت آپارتمان های ۱۰۰ متر به بالا در پایتخت

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در سعادت آباد

رالی باخت - باخت خودرو در جاده مخصوص

آخرین وضعیت بازار اجاره مسکن در تهران

لاستیک خودرو دولتی در کدام سامانه عرضه می شود؟

کاهش ۹ میلیون تومانی متوسط قیمت مسکن

آغاز ثبت نام مرحله جدید وام ضروری بازنشستگان

صادرات فولاد در دو راهی سخت

کوتاه شدن مسیر بازگشت نفت ایران و ونزوئلا به بازار

هزینه کل وام مسکن در طول ۱۲ سال

خیز بلند ارزش بیت کوین

بانک مرکزی در اجرای قانون جدید چک عقب مانده است

طرح مشترک دولت و مجلس برای ساماندهی بازار خودرو

حقوق بازنشسته ها همسان سازی شد

لغو ممنوعیت واردات برنج

جدیدترین خودرو هامر به بازار می آید

افتتاح پمپ بنزین دریایی در دوبی

تبیین جایگاه بانک گردشگری بین باشگاه و هواداران پرسپولیس

یارانه ۱۲۰ هزار تومانی در راه است

قیمت جدید مرغ اعلام شد

چرا تورم در ایران مهار نمی شود؟

آیا مجلس با قیمت گذاری دستوری مخالف است؟

رهبری چه اجازه ای به سران قوا دادند؟

تاثير سياست تامين يارانه ای بر ناياب شدن كالاها/ سود ارز 4200 در جيب قاچاقچيان

افزایش ریسک سرمایه گذاری در بازار ارز

حرکت شارپی در بورس چیست؟

با علی لاریجانی - حسن روحانی تا ۱۴۰۴؟

لحظه شماری لوک اویل برای افزایش تولید نفت عراق

بلیت هواپیما چراغ خاموش گران شد!

میلیاردرهای چینی از آمریکایی ها بیشتر شده اند!

آیین رونمایی از کارت هواداری باشگاه پرسپولیس

صیانت، حمایت و ایجاد رقابت سه وظیفه مهم دولت در قبال بخش معدن است

بانک مرکزی برای مهار تورم چه کرد؟

ریزش بورسهای جهان

ثبت ۴ هزار درخواست ترخیص کالا طی ۴ روز

۴ نسخه جدید اپل رونمایی شد

پاتک پولی به التهاب مسکن

چه چیزی در انتظار بازار نفت است؟

کد خبر : ۲۹۸۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

واکنش بازارساز به التهاب ارزی/فضای سردرگمی بر دلار و سکه حکمفرما شد

 بازارساز ارزی برای مقابله با التهاب ارزی، قیمت دلار صرافی های بانکی را بالا برد. روز یکشنبه، پیش از شروع بازار، جو هیجانی میان معامله گران سکه و دلار ایجاد شده بود و دلیل آن هم ادعای آمریکا مبنی بر بازگشت سایر تحریم های ایران و فعال شدن مکانیزم ماشه بود. البته اروپایی ها و سازمان ملل با این اقدام همراهی نکردند، ولی اصرار آمریکا، برخی معامله گران را نگران کرد و عده ای از نوسان گیران هم سعی داشتند با جوسازی پیرامون اثرات این اتفاق، سایرین را تشویق به خرید کنند.

واکنش بازارساز به التهاب ارزی/فضای سردرگمی بر دلار و سکه حکمفرما شد

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، بازارساز برای مقابله با این جوسازی ها، قیمت دلار روی تابلوی صرافی های بانکی را پله پله بالا برد و با این حرکت توانست از یکسو مانع از ایجاد تقاضای آربیتراژی در بازار شود و از سوی دیگر، تا حدی التهابات و نوسانات قیمتی را مدیریت کرد. با توجه به جو هیجانی که در میان معامله گران از صبح ایجاد شده بود، اگر بازارساز نرخ صرافی ها را بالا نمی برد و عرضه ارز را ادامه نمی داد، احتمال داشت قیمت ها دچار نوسانات سنگین تری شوند. با وجود این اقدامات بازارساز، دلار در بازار آزاد به کانال ۲۷ هزار تومانی رفت و حدود ساعت ۴ بعدازظهر روی عدد ۲۷ هزار و ۲۰۰ تومان مورد معامله قرار گرفت که ۶۵۰ تومان بیشتر از روز شنبه بود. صرافی های بانکی هم دیروز همسو با بازار آزاد قیمت فروش دلار خود را به کانال ۲۷ هزار تومانی بردند.

افزایش قیمت دلار در روز یکشنبه در شرایطی رقم خورد که بازار روز شنبه با افت۳۵۰ تومانی مواجه شده بود؛ برخی از معامله گران به واسطه این افت در موعد ماشه تصور کرده بودند روند افزایشی دلار پایان گرفته است؛ افزایش روز یکشنبه تا حدی برای آنها غیرمنتظره بود؛ با این حال، خیلی زود وقتی روند افزایشی بازار را مشاهده کردند، خود را با آن تطبیق دادند و در موقعیت خرید قرار گرفتند.

در بازار سکه هم دیروز معامله گران عمدتا خریدار بودند و به همین واسطه توانستند نرخ فروش فلز گرانبهای داخلی را به کانال ۱۳ میلیون تومانی ببرند. سکه ساعت ۴ بعدازظهر دیروز، ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود که ۴۰۵ هزار تومان بیشتر از روز شنبه بود.

با وجود افزایش قیمت ها در روز یکشنبه، فضای سردرگمی در بازار حکمفرما بود و کسی به دنبال خریدهای بلندمدت نبود. معامله گران حاضر بودند خیلی زود موقعیت خرید و فروش خود را تغییر دهند. از نگاه آنها در روزهای اخیر آنچه در بازار اهمیت دارد، سرعت عمل است و نباید به پیش بینی های قبلی دلخوش کرد. چون هر لحظه انتظارات تازه ای در بازار هویدا می شود که باید با آن هماهنگ شد. از نگاه آنها، اگر معامله گری سریع جهت موقعیتی خود را تغییر ندهد، می تواند با ضررهای سنگینی روبه رو شود.

رفتار صرافی های بانکی در روز رشد بازار آزاد

بازارساز در ابتدای روز دوم هفته، قیمت دلار روی تابلوی صرافی های بانکی را ۲۶ هزار و ۷۵۰ تومان اعلام کرد که ۳۰۰ تومان بیشتر از نرخ بسته شده روز شنبه بود. در واقع به نظر می رسید بازارساز از همان ابتدای روز التهاب بازار را حس کرده بود و به همین دلیل با بالا آوردن قیمت سعی کرد هیچ گونه فاصله آربیتراژی در بازار ایجاد نشود. این پایان کار بازارساز نبود؛ پس از اینکه قیمت در بازار آزاد، هیجان بیشتری از خود نشان داد و به شکست مرز ۲۷ هزار تومانی نزدیک شد، صرافی های بانکی هم در سه نوبت، قیمت فروش دلار خود را بالا آوردند. حدود ساعت ۱۱ و نیم صبح، رقم ۲۶ هزار و ۸۵۰ تومان بر تابلوی صرافی ها ثبت شد و ساعت ۱۲ این عدد تا نقطه ۲۷ هزار و ۲۰۰ تومانی بالا رفت. در نهایت قیمت دلار بر روی تابلوی صرافی ملی روی عدد ۲۷ هزار و ۳۰۰ تومان قرار گرفت که نشان از افزایش ۸۵۰ تومانی نسبت به روز ابتدایی هفته داشت.

این اقدامات فعالانه بازارساز در زمینه قیمت گذاری موجب شد رانت قیمتی در بازار ایجاد نشود. در واقع بازارساز با قیمت گذاری فعالانه تا حدی توانست دست پیش را بگیرد و نوسانات قیمتی را در روزی پرالتهاب تا حدی مدیریت کند.

عملیات بازارساز در روز یکشنبه می تواند پیش مقدمه کنترل هیجان بازار باشد. در صورتی که هیجانات مربوط به ادعای فعال شدن مکانیزم ماشه کم کم کاهش پیدا کند، بازارساز می تواند کم کم دست بالاتر را در بازار به دست بگیرد و سمت و سوی قیمت ها را تغییر دهد یا مانع از جوسازی بیشتر معامله گران شود. رئیس کل بانک مرکزی هم عنوان کرد «نهایت جنگ روانی و فشار آمریکا، همین شرایطی است که این روزها شاهد هستیم». در واقع به نظر می رسد، همتی هم باور دارد که پس از عبور بازار از این روزها، جریان ثبات به معاملات بازخواهد گشت.

به عبارت دیگر می توان گفت جریان رسمی انتظار ندارد نوسانات دلار بالای مرز ۲۷ هزار تومانی ادامه دار باشد و پس از کاهش التهابات به دنبال آن است که قیمت ها را پایین تر بیاورد. با این حال، برخی بازیگران غیررسمی نگاه متفاوتی نسبت به بازارساز دارند. از نظر آنها، با ادعای آمریکا مبنی بر فعال کردن مکانیزم ماشه، تنش ها بین ایران و ایالات متحده بیشتر خواهد شد و اخبار سیاسی منفی بیشتری در مهرماه به بازار خواهد رسید. در کنار این، بازار از مهرماه به استقبال خبرهای مربوط به انتخابات آمریکا خواهد رفت و آن اتفاقات هم می توانند تا حدی فضای بازار ارز را تحت تاثیر خود قرار دهند. زاویه دید برخی بازیگران غیررسمی، بازارساز جدا از قیمت گذاری نزدیک به نرخ بازار باید به دنبال تاکتیک های متنوع تر و حتی برون بازاری برای مدیریت نوسانی قیمت دلار باشد.

دلار چگونه مرز شکنی کرد؟

ساعت ۱۱ صبح روز یکشنبه، دلار در بازار آزاد با قیمت ۲۶ هزار و ۹۰۰ تومان معامله می شد که ۲۰۰ تومان بیشتر از نرخ بسته شده روز شنبه بود. چنین افزایشی به تنهایی کافی بود تا آشکارکننده انتظارات برخی از معامله گران ارزی باشد.

یک ساعت بعد دلار در بازار آزاد بالای ۲۷ هزار تومان قیمت خورد. بازارساز هم از قافله عقب نماند و قیمت بر تابلوی صرافی های بانکی روی عدد ۲۷هزار و ۳۰۰ تومان قرار گرفت. پس از این اتفاق کمی دامنه نوسانات آرام تر شد و حدود ساعت ۴ بعدازظهر دلار در بازار آزاد هم روی عدد ۲۷هزار و ۲۰۰ تومان قرار گرفت. یکی از عواملی که در این روز موجب می شد تحرکات افزایشی در بازار بیشتر شود، رشد نرخ حواله درهم بود. درهم در همان ساعات ابتدایی شروع بازار خود را به کانال ۷ هزار و ۴۰۰ تومان رساند و در اواخر روز تلاش می کرد خود را به مرز ۷ هزار و ۵۰۰ تومانی برساند. قیمت درهم در این محدوده ها سیگنال محکمی برای ورود دلار به کانال ۲۷ هزار تومانی بود. اگر قرار بر بازگشت دلار به کانال پایین تر باشد، نرخ حواله درهم باید حداقل به زیر محدوده ۷ هزار و ۴۰۰ تومانی برود.

سکه هم دیروز مانند دلار رفتار افزایشی داشت. تنها بازاری که روز ۳۰ شهریورماه منفی بود، بورس تهران بود که شاخص کل آن نزدیک به ۵۰ هزار واحد از ارزش خود را از دست داد.

پایان پیام/

کلید واژه :

بازارساز

،

قیمت دلار

،

صرافی های بانکی

ثبت نظرات
captcha