تنش های داخلی در اوپک پلاس بالا گرفت

قیمت جدید جارو شارژی چقدر است؟

وام مسکن استعداد های برتر کشور افزایش یافت

کاهش نرخ دلار در صرافی ملی

دلال ها جلوی عرضه انار را گرفتند

آیا ایران از لیست سیاه FATF خارج خواهد شد؟

قیمت اجاره خانه در منطقه 9 تهران

3 سناریو درباره رقابت بورس با بازارهای موازی

گزارش جمهوری اسلامی از آپارتمان های لاکچری

آخرین وضعیت ساماندهی سهام عدالت

آغاز بازارگردانی ۷ شرکت فرابورسی

بازار در آستانه کانال شکنی قیمت سکه و ارز

مجلس به دنبال از بین رفتن رانت فولاد در شیوه نامه جدید دولت

تحویل خودرو با موعد نامعلوم

گزارش يك ترور

سایه سنگین یک قانون بر سر نقدشوندگی بورس

آشنایی با سریعترین خودروهای هیبریدی جهان

با خوردن این میوه به راحتی وزن کم کنید

جزئیات ترور شهید فخری زاده در آبسرد دماوند

نرخ رسمی ۲۶ ارز افزایشی شد

قیمت سکه، طلا و ارز ۹۹.۰۹.۰۵

قیمت گذاری تولیدکنندگان برای لاستیک

تشکیل پرونده مالیاتی برای تمامی صاحبان کارتخوان

جهش قیمت نفت خام ادامه یافت

درخواست مهم قالیباف از نمایندگان مجلس

چه کسی قیمت دلار را تعیین می کند؟

طرح مالیات بر خانه های خالی مجددا اصلاح شد

مخالفت شورای شهر با افزایش نرخ بلیت مترو و اتوبوس

مجلس بودجه را برای مردم می نویسد یا علیه مردم؟

صفر تا صد قانون جدید چک

واردات خودرو؛ بحث درِگوشی مجلس و دولت!/وزیر صمت به دنبال واردات در سال جهش تولید!؟

طرح شفافیت آرای نمایندگان به کجا رسید؟

اولین نامزد رسمی انتخابات ۱۴۰۰ مشخص شد

آثار کسری بودجه در سفره مردم

تکلیف بازار نفت ایران چه خواهد شد؟

ارزش تسلا به نیم تریلیون دلار رسید!

رکوردشکنی وال استریت

مجادله دولت و مجلس بر سر یارانه معیشتی

استقبال اوکراین از پرداخت غرامت پرواز مرگبار ۷۵۲

طرح مجلس برای ممنوعیت افزایش قیمت ها

کد خبر : ۳۱۲۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

چرا تورم در ایران مهار نمی شود؟

یک اقتصاددان با بیان اینکه تجربه دنیا استفاده از نرخ بهره را ابزاری مؤثرتر برای کنترل تورم نشان داده است، گفت: توصیه این است که به دستگاه سیاستگذاری پولی اجازه داده شود از طریق مدیریت نرخ سود به کنترل تورم بپردازد.

چرا تورم در ایران مهار نمی شود؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، تیمور رحمانی استاد دانشگاه تهران و اقتصاددان در خصوص دلایل وجود تورم در اقتصاد ایران گفت: دلیل پایدار تورم ناترازی های منجر به تداوم رشد بالای نقدینگی است و بخش مهمی از این ناترازی هم مربوط به کسری بودجه آشکار و پنهان دولت است.

وی افزود: به عبارت دیگر، حدود 15 تا 20 درصد از متوسط تورم ایران مرتبط با این عامل است. به صورت مقطعی، عوامل دیگری سبب تشدید تورم می شوند که در دوره های مختلف متفاوت هستند، به طور معمول، کاهش درآمدهای نفتی و محدود شدن امکان کنترل تورم از طریق واردات ارزان یکی از این موارد است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به تأثیر تحریم گفت: تحریم ها نیز هم منجر به کاهش درآمدهای صادراتی شده و هم با پرهزینه کردن واردات امکان واردات جهت کنترل تورم را سلب می کند، از مهم ترین عوامل مؤثر دیگر در جهش های تورمی اخیر، سالهای ابتدای دهه 1390 و سالهای 1397 به بعد، بوده است.

وی در ادامه گفت: تشدید انتظارات تورمی که به ویژه هنگام تحریم ها رخ می دهد (گرچه می تواند در غیاب تحریم هم مطرح باشد)، از جمله عوامل مهم دیگر جهش های موقتی تورمی است.

رحمانی افزود: انباشت ریسک اقتصاد کلان در بخش مالی اقتصاد که نهایتاً دولت را ناچار به مداخله برای پوشش آن ریسک می نماید و در نتیجه فشار برای رشد نقدینگی از محلی غیر از کسری بودجه دولت را فراهم می کند، در جهش تورمی سال 1397 به بعد بااهمیت بوده است.

کنترل تورم از طریق نرخ بهره/ نیروهای خلق کننده نقدینگی باید کنترل شوند

این اقتصاددان در پاسخ به سؤالی در خصوص روشهای کنترل تورم گفت: به طور معمول، برای کنترل تورم از کنترل کل های پولی از قبیل کنترل رشد نقدینگییا از کنترل نرخ بهره استفاده می شود.

وی تأکید کرد: البته شرط توفیق ورای این دو روش آن است که نیروهای منجر به خلق و رشد درونزای نقدینگی در خارج از بانک مرکزی تحت کنترل درآید، چرا که در غیر آن صورت امکان استفاده مؤثر از کنترل رشد نقدینگی یا کنترل نرخ بهره برای کنترل تورم از بین می رود، مثلاً نمی توان در شرایط تشدید کسری بودجه به موفقیت کنترل رشد نقدینگی یا کنترل نرخ بهره برای کنترل تورم اطمینان حاصل کرد.

استفاده بانکهای مرکزی مطرح از نرخ بهره برای کنترل تورم

رحمانی در خصوص روشهای مورد استفاده در کشورهای دنیا برای کنترل تورم گفت: در غالب بانکهای مرکزی مطرح دنیا (چه توسعه یافته و چه درحال توسعه) از کنترل نرخ بهره برای کنترل تورم استفاده می شود.

وی ادامه داد: این بدان معنی است که بانک مرکزی بر اساس فشاری که انحراف تورم و تولید از سطح مطلوبشان به رفاه اجتماعی وارد می کنند، نرخ بهره را به گونه ای مدیریت می کند که نرخ تورم و تولید از مقدار مطلوبشان انحراف پیدا نکنند.

استاد دانشگاه تهران گفت: در آن صورت، به هنگام تشدید تورم اقدام به افزایش نرخ بهره می شود تا با محدود کردن مخارج کل سبب جلوگیری از تشدید تورم شود و به عکس برای حالت رکود، به همین دلیل است که امروزه هنگام اعلام سیاست پولی بانک مرکزی معمولاً گفته می شود که بانک مرکزی نرخ بهره را افزایش یا کاهش داد یا بدون تغییر باقی گذاشت و اشاره ای به کاهش یا افزایش نرخ رشد نقدینگی نمی شود.

اجازه کنترل تورم از طریق نرخ سود به دستگاه سیاستگذاری پولی داده شود

رحمانی در پاسخ به سؤالی در این خصوص که "با توجه به وضعیت فعلی کشور کدام روش را برای کشورمان توصیه می کنید؟"، گفت: از آنجا که تجربه دنیا استفاده از نرخ بهره را ابزاری مؤثرتر برای کنترل تورم نشان داده است، توصیه این است که به دستگاه سیاستگذاری پولی اجازه داده شود از طریق مدیریت نرخ سود به کنترل تورم پرداخته شود.

وی افزود: لازم است اشاره شود که سازوکار عملیات بازار باز این امکان را برای کشور فراهم کرده است و صرفاً کافی است نظام سیاستگذاری شامل دولت و مجلس و بانک مرکزی اراده کنند آن را به کار گیرند.

این استاد دانشگاه گفت: دلیل اینکه مدیریت نرخ سود ابزاری مناسب تر است، به این موضوع برمی گردد که تغییرات نرخ سود برای عاملان اقتصادی به راحتی قابل درک است و با سرعت در تصمیمات آنها اثر می گذارد، به عنوان مثال، تقریباً بالای 99 درصد جمعیت هیچ درکی از پایه پولی ندارند، اما مفهوم نرخ سود و اثر عملی آن در تصمیمات خود را به خوبی متوجه می شوند.

وی ادامه داد: در عین حال، سیاستگذار پولی از طریق تغییرات نرخ سودی که او قصد مدیریت آن را دارد، با سرعت و دقت بیشتری می تواند متوجه تحولات اقتصاد شود و در واکنش به آن سیاست خود را تغییر دهد.

رحمانی در آخر گفت: البته علاوه بر مدیریت نرخ سود، اقدامات احتیاطی اقتصاد کلان و به ویژه جلوگیری از انباشت ریسک در تخصیص منابع بانکها بسیار بااهمیت و شاید شرط کافی توفیق کنترل تورم باشد. در شرایط کنونی، جلوگیری از خروج سرمایه هم به طور موقتی اجتناب ناپذیر است، گرچه در شرایط معمول خود خروج سرمایه هم باید با نرخ سود کنترل شود.

پایان پیام/

کلید واژه :

تیمور رحمانی

،

تورم

،

اقتصاد ایران

ثبت نظرات
captcha