احتمال افزایش ۱۵درصدی دستمال کاغذی

گمرک اجازه واردات روغن نمی دهد

لوازم خانگی کاهش قیمت داشته است

چرا واردات گوشی گرانقیمت ادامه دارد؟

نرخ تورم دی ماه اعلام شد

چرایی کاهش نرخ دلار در ۲ هفته اخیر

عملکرد عالی صنایع تجهیزات نفت با رشد 400 درصدی سود

با استعفای رییس سازمان بورس موافقت شد

قیمت سکه، طلا و ارز در بازار امروز

بزرگترین صادرکنندگان نفت به چین

«وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

هزینه رهن و اجاره در بلوار کشاورز

اطلاعیه وزارت اقتصاد درباره استعفای رئیس بورس

عرضه تخم مرغ با قیمت شانه ای ۳۴هزار تومان

خبرهایی درباره آزادسازی پول های ایران

کسب سود 3 سال تنها در 9 ماه/ رکورد شکنی پیاپی شرکت نفت ایرانول

ارزش طلا تقویت شد

نفت در مدار صعودی ماند

ممنوعیت پرداخت حقوق های نجومی از سال آینده

سقوط آزاد قیمت ها در بازار موبایل 

قیمت جدید انواع لبنیات در بازار

مشکل بورس با یک استعفا حل می شود؟

شکایت ۵ میلیاردی بیرانوند از پرسپولیس

باکیفیت ترین سواری های داخلی کدامند؟

بیش از همه دنبال کاهش نرخ ارز هستم

فراری F8 تریبوتو با ظاهری شگفت انگیز

قیمت انواع سرخ کن در بازار چقدر است؟

نگرانی از افزایش مصارف بودجه در مجلس

افزایش سهم بازار شرکت نفت ایرانول

زمزمه دلار کمتر از ۲۰ هزار تومان در فردوسی

بودجه به داد لوکس های خاک خورده رسید!

متن شکایت مجلس از روحانی منتشر شد

ذخایر مواد اولیه تولید دارو به کمترین میزان رسید

افزایش ملایم قیمت طلا در بازار جهانی

جزئیات جدید ثبت تلفن همراه مسافران

تکرار بحران موسسات مالی این بار در بازار بورس؟

گزارش غلط معاون وزیر یا گزارش غلط به معاون وزیر؟

جزئیات طرح مجلس برای ساخت ۵ میلیون مسکن

تصمیم مجلس برای افزایش منابع یارانه نقدی/یارانه نقدی ۲.۵ برابر می شود؟

توئیت معنادار مدیر عامل شرکت بورس

کد خبر : ۳۳۱۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

جدال لفظی دو رييس همزمان با تنگنای معيشتی

رئیس کل بانک مرکزی در یک نامه رسمی، به انتقادات رئیس مجلس شورای اسلامی پاسخ داد. در جلسه های سخنرانی قالیباف، نقدهایی را نسبت به عملکرد بانک مرکزی ایراد کرده بود. این بار، عبدالناصر همتی دست به قلم برد تا به صورت رسمی به انتقادات رئیس قوه مقننه پاسخ دهد. قالیباف عنوان کرده بود که آدرس (ناکارآیی) سیاست های اقتصادی به پاستور، بهارستا ن و باب همایون و میرداماد ارتباط دارد نه به جورجیا و میشیگان و آریزونا.

جدال لفظی دو رييس همزمان با تنگنای معيشتی

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت،
رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد وارد کردن بانک مرکزی به مباحث «سیاسی» و «حاشیه ای» به صلاح کشور نیست. به گفته همتی، در دو سال و نیم گذشته بانک مرکزی درمقابل فشار حداکثری دولت آمریکا، خط مقدم جنگ اقتصادی علیه کشورمان را مدیریت کرده و با پیروی از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، سد محکمی درمقابل توطئه گسترده آمریکا و هم پیمانانش برای فروپاشی اقتصاد کشور بوده است.

انتقاد رئیس قوه مقننه از بانک مرکزی

روز گذشته در صحن علنی مجلس، محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود، با اشاره به انتخابات آمریکا در مورد مشکلات اقتصادی کشور، ارکان سیاست گذاری داخلی کشور را مسوول دانسته است: «تصمیمات ما در حوزه مسکن، بورس، ترخیص کالاهای اساسی از گمرک، سیاست های پولی و بانکی، نظام بودجه ریزی، اختصاص ارز ترجیحی، سوداگری ها در بازار ارز، طلا و خودرو، بی تفاوتی نسبت به گرانی ها و رها کردن بازار و بی توجهی به تولید ملی، به پاستور و بهارستا ن و باب همایون و میرداماد ارتباط دارد نه به جورجیا و میشیگان و آریزونا. پس به مردم آدرس غلط ندهید. مهم ترین ریشه مشکلات کشور سوءمدیریت، استفاده نکردن از ظرفیت های عظیم داخلی، دست روی دست گذاشتن و ناهماهنگی میان نهادهای سیاست گذار و مجری است؛ و همین سوءمدیریت هاست که باعث عدم برقراری ارتباط مناسب تجاری با کشورهای همسایه و منطقه و کشورهای مهم دنیا مخصوصا کشورهای آسیا و اوراسیا شده است.» پیش از این نیز رئیس قوه مقننه در مورد ارز تخصیص یافته به کالاهای ضروری از بانک مرکزی به عنوان یک نهاد خودتحریم یاد کرد: «در موضوع ارز توافق بر این است که در حوزه وزارت صمت یک مرکز تهاتر کالا به کالا شکل بگیرد. ما خودتحریمی درست کرده ایم. بعضی از تصمیمات در بانک مرکزی باعث مشکلات ما شده است. صادرات در مقابل واردات براساس اولویت لیست کالاهایی که صمت اعلام می کند که کالاهایی حیاتی و ضروری است. این کار را وزیر محترم و کمیسیون های مربوطه باید انجام دهند.»

پاسخ رئیس کل بانک مرکزی به رئیس مجلس

رئیس کل بانک مرکزی در نامه ای رسمی به صحبت های محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی پاسخ داد و با اشاره به اینکه واردکردن بانک مرکزی به مباحث سیاسی و حاشیه ای به صلاح کشور نیست؛ تا کید کرد، باید تمام نیروی بانک مرکزی معطوف به مقابله با تحریم ها و کمک به اقتصاد کشور باشد. در متن این نامه آمده است: «صبح امروز حضرت عالی در نطق پیش از دستور مجلس درخصوص مشکلات اقتصادی کشور مطالبی را بیان فرموده و با اضافه کردن منطقه استقرار ساختمان بانک مرکزی این مطلب را القا فرمودید که اگر درجست وجوی دلایل مشکلات اقتصادی هستید درکنار بقیه بخش ها در میرداماد (بانک مرکزی) هم باید آن را جست و نه در جورجیا و آریزونا. دوهفته پیش نیز متا سفانه بانک مرکزی را متهم به ایجاد خودتحریمی کردید. برای اطلاع حضرت عالی در دو سال و نیم گذشته بانک مرکزی درمقابل فشار حداکثری دولت آمریکا، خط مقدم جنگ اقتصادی علیه کشورمان را مدیریت کرده و با پیروی از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، سد محکمی درمقابل توطئه گسترده آمریکا و هم پیمانانش برای فروپاشی اقتصاد کشور بوده است.

حضرت عالی به خوبی درجریان مسائل و مشکلات کشور هستید و چند بار نیز شخصا جنابعالی را در جریان مشکلات قرار داده و شرایط را درجلسات مختلف مجلس خدمت تا ن تشریح کرده ام. لذا من واردکردن بانک مرکزی را به مباحث سیاسی و حاشیه ای توصیه نمی کنم و آن را به صلاح کشور نمی دانم و اعتقاد دارم تمام نیروی اینجانب و بانک مرکزی باید معطوف به مقابله با تحریم ها و کمک به اقتصاد کشور باشد. انتظار دارم، جنابعالی که در جریان همه امور قرار دارید، برای کمک به رویکرد بانک مرکزی در مقابله با این فشارهای اقتصادی، با سیاست های ضدتورمی و تلاش برای رونق تولید داخلی، همراه و همگام شوید. هدف از تحریر این مرقومه نیز صرفا تا کید به این نکته است که مردم عزیز بدانند اگر بانک مرکزی چشم به نتیجه انتخابات آمریکا دوخته بود، این گونه با قدرت درمقابل فشار حداکثری ایستا دگی نمی کرد و این قدر نیز هدف حمله دشمنان قرار نمی گرفت. ان شاءالله در فرصت مناسب مردم عزیز را درجریان مسائلی که بر بانک مرکزی گذشته، قرار خواهم داد. بارها عرض کرده ام ملت بزرگ ایران پیروز این میدان خواهند بود و این پیروزی قطعی است.»

قطبی سازی سیاست گذاری

به نظر می رسد در ماه های اخیر، رئیس مجلس سعی کرده با پیشبرد طرح های اقتصادی خود، مشکلات اقتصادی و معیشتی را ناشی از سیاست های دولت یا بانک مرکزی عنوان کند و در این خصوص، سیاست های عملی یا جهادی را کلید حل مشکلات می داند. به نظر نمی رسد بتوان با قطبی سازی در سیاست گذاری راهکاری برای حل مشکل به خصوص در زمان تحریم های شدید اقتصادی ایجاد کرد. نکته مهم اینکه اگر سیاست های پولی و مالی در سال های گذشته در وضعیت نامناسبی قرار داشتند، بخشی از آن به دلیل سیاست های تکلیفی بوده که در مجلس کلید خورده است. حل و اصلاحات ساختا ری مشکلات اقتصاد نیاز به رویکرد فراجناحی و فرا قوه ای دارد.از سوی دیگر سیاست های دولت و بانک مرکزی باید به شکل  شفافی ارائه شود تا از بروز چنین سوء برداشت هایی جلوگیری کرده و باعث نشود که سیاست مردان وارد حوزه های کارشناسی شوند.

پایان پیام/

کلید واژه :

عبدالناصر همتی

،

بانک مرکزی

،

محمدباقر قالیباف

،

مجلس

،

تورم

،

قیمت دلار

ثبت نظرات
captcha