احتمال افزایش ۱۵درصدی دستمال کاغذی

گمرک اجازه واردات روغن نمی دهد

لوازم خانگی کاهش قیمت داشته است

چرا واردات گوشی گرانقیمت ادامه دارد؟

نرخ تورم دی ماه اعلام شد

چرایی کاهش نرخ دلار در ۲ هفته اخیر

عملکرد عالی صنایع تجهیزات نفت با رشد 400 درصدی سود

با استعفای رییس سازمان بورس موافقت شد

قیمت سکه، طلا و ارز در بازار امروز

بزرگترین صادرکنندگان نفت به چین

«وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

هزینه رهن و اجاره در بلوار کشاورز

اطلاعیه وزارت اقتصاد درباره استعفای رئیس بورس

عرضه تخم مرغ با قیمت شانه ای ۳۴هزار تومان

خبرهایی درباره آزادسازی پول های ایران

کسب سود 3 سال تنها در 9 ماه/ رکورد شکنی پیاپی شرکت نفت ایرانول

ارزش طلا تقویت شد

نفت در مدار صعودی ماند

ممنوعیت پرداخت حقوق های نجومی از سال آینده

سقوط آزاد قیمت ها در بازار موبایل 

قیمت جدید انواع لبنیات در بازار

مشکل بورس با یک استعفا حل می شود؟

شکایت ۵ میلیاردی بیرانوند از پرسپولیس

باکیفیت ترین سواری های داخلی کدامند؟

بیش از همه دنبال کاهش نرخ ارز هستم

فراری F8 تریبوتو با ظاهری شگفت انگیز

قیمت انواع سرخ کن در بازار چقدر است؟

نگرانی از افزایش مصارف بودجه در مجلس

افزایش سهم بازار شرکت نفت ایرانول

زمزمه دلار کمتر از ۲۰ هزار تومان در فردوسی

بودجه به داد لوکس های خاک خورده رسید!

متن شکایت مجلس از روحانی منتشر شد

ذخایر مواد اولیه تولید دارو به کمترین میزان رسید

افزایش ملایم قیمت طلا در بازار جهانی

جزئیات جدید ثبت تلفن همراه مسافران

تکرار بحران موسسات مالی این بار در بازار بورس؟

گزارش غلط معاون وزیر یا گزارش غلط به معاون وزیر؟

جزئیات طرح مجلس برای ساخت ۵ میلیون مسکن

تصمیم مجلس برای افزایش منابع یارانه نقدی/یارانه نقدی ۲.۵ برابر می شود؟

توئیت معنادار مدیر عامل شرکت بورس

کد خبر : ۳۳۸۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

جنجال واردات ۴۲۰کانتینر لوازم خانگی لاکچری

حدود دو سال است كه واردات كالاهاي گروه چهار كه كالاهاي غيرضروري و مصرفي هستند، ممنوع شده و تحت هيچ شرايطي امكان ورود آنها با توجه به شرايط ارزي كشور وجود ندارد.

جنجال واردات ۴۲۰کانتینر لوازم خانگی لاکچری

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، اما طي روزهاي اخير گزارشي از اخذ مجوز واردات ۴۲۰ كانتينر لوازم خانگي يك برند لاكچري اروپايي در رسانه ها منتشر شد كه محافل مختلف را در حيرت فرو برد؛ چراكه واردات اين كالاها ممنوع بوده و حدود سه ماه از مهلت پايان ترخيص گذشته است، واردات كالاهاي اين برند كه در بازارهاي داخلي با قيمت هاي نجومي عرضه مي شود در حالي انجام شده كه هم ثبت سفارش دارند و هم تاييد منشأ ارز با ارز نيما شده و از سوي ديوان عدالت اداري در رابطه با ترخيص اين كالاها راي صادر كرده است.

آن طور كه گمرك اعلام كرده است ارزش كانتينرهاي لوازم خانگي حدود ۱۰ ميليون دلار يا بيشتر برآورد مي شود و از سويي گفته شده كه اين كالاها احتمالا با ارز نيمايي تامين ارز شده اند اما وزارت صمت آن را رد كرده و مي گويد قبل از سامانه نيما اين كالاها تامين ارز شده و با ارز متقاضي واردات انجام شده است.

وزارت صمت منافع توليدكنندگان را تامين مي كند يا واردكنندگان را؟

عليرضا نظري يكي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در اين خصوص در سوالي از وزير صنعت، معدن و تجارت خواستار شفاف سازي وزارتخانه تحت مديريت رزم حسيني، در خصوص موضوع عدم اقدام به موقع در اعتراض به راي بدوي پرونده تمديد ثبت سفارش ۴۲۰ كانتينر لوازم خانگي برند آلماني شده است.

نظري در سوالي از وزير صمت پرسيده است؛ چرا در اعتراض به راي بدوي ديوان عدالت اداري در مهلت مقرر قانوني درخصوص تمديد مجوز ثبت سفارش براي واردات يك محموله ۴۲۰ كانتينري لوازم خانگي اقدام نشده است؟ پشت پرده ترك فعل وظايف آن وزارتخانه چيست؟ وزارت صمت منافع توليدكنندگان را تامين مي كند يا واردكنندگان را؟

معاون گمرك: كانتينر ها به نفع دولت ضبط مي شود

مهرداد جمال ارونقي معاون فني گمرك نيز در اين باره به يكي از خبرگزاري ها گفته است: ۴۲۰ كانتينر لوازم خانگي در زمان ممنوعيت وارد شده و مجوز گرفته، با صدور راي ديوان عدالت اداري امكان واردات پيدا كرده بودند، اما گمرك از ترخيص محموله ها جلوگيري و موضوع را تحت بررسي قرار داده است. با توجه به ممنوعه بودن واردات گروه كالايي با اعمال مقررات متروكه، كانتينر هاي لوازم خانگي به ضبط قطعي دولت درخواهد آمد.

به گفته او شركت كاسپين كالا دريا، مالك ۴۲۰ كانتينر در ديوان عدالت اداري عليه وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانك مركزي و گمرك ايران در سال گذشته شكايت و طي آن اعلام كرده كه با توجه به اينكه ثبت سفارش توسط شركت انجام شده و طبق مقررات چنانچه واردات كالايي ممنوع شود نسبت به ثبت سفارش قبلي بي تاثير است، از اين رو سازمان هاي طرف شكايت در خصوص كالا هاي وارداتي مرتكب تخلف شده اند و از اعمال مقررات خودداري كرده اند و تقاضاي رسيدگي داشته است. البته با توجه به ادله هاي مطرح شده، وزارت صمت و گمرك محكوم شده و از اين رو وزارت صمت مكلف به تمديد ثبت سفارش و گمرك موظف به ترخيص مي شود و البته بانك مركزي تبرئه شده است.

واردكنندگان رانت اطلاعاتي داشتند

حميدرضا غزنوي، سخنگوي انجمن صنفي توليدكنندگان لوازم خانگي در اين باره به «اعتماد» گفت: چرا زماني كه محصولي مشابه توليد داخل دارد بايد آن كالا وارد شود؟ مقام معظم رهبري نيز در اين خصوص همواره تاكيد داشته اند اما اينكه چطور اين حجم از لوازم خانگي درست قبل از ممنوعيت واردات آن، ثبت سفارش شده تنها يك پاسخ مي تواند داشته باشد و آن هم رانت اطلاعاتي آقايان است.

غزنوي در ادامه با اشاره به ممنوعيت واردات لوازم خانگي طي دو سال گذشته خاطرنشان كرد: موضوعي كه حائز اهميت است اين است كه چرا قوه قضاييه براي اين موضوع حكم صادر كرده؟ و اگر اين افراد حكم ديوان عدالت را دارند دو سال بعد اين حكم را آورده اند؟

او خاطرنشان كرد: متاسفانه آنچه شاهد آن هستيم اين است كه به نفع خودشان احكامي را دريافت مي كنند. ضمن آنكه موضوعاتي هم كه در خصوص وضعيت تامين ارز اين كالاها مطرح مي شود تنها براي فريب دادن افكار عمومي است.

واردكنندگان دوباره دست به كار شده اند

سخنگوي انجمن صنفي توليد كنندگان لوازم خانگي با بيان اينكه مافياي پرقدرت واردات لوازم خانگي با پيش بيني كاهش تحريم ها مجددا دست به كار شده اند، افزود: در دو سال گذشته كه تحريم ها عليه ايران شدت گرفت بازار به كلي به هم ريخت و قيمت لوازم خانگي از برند داخلي و خارجي به شدت صعودي شدند البته در اين مدت هم قاچاقچي ها همچنان فعال بودند و ۵۰ درصد بازار را در دست داشتند و به اعتقاد ما اين حجم قاچاق از لوازم خانگي در بازار هم سازمان يافته است.

چرا كالاها را مرجوع نمي كنند؟

غزنوي با اشاره به سخنان معاون فني و امور گمركي در خصوص ضبط ۴۲۰ كانتينر لوازم خانگی بوش به نفع دولت گفت: حتي اگر اين اتفاق هم بيفتد بي فايده است زيرا دولت هم اين حجم از لوازم خانگي را در بازار عرضه و آن را مي فروشد، تنها راهكار اين است كه كل اين كالاها مرجوع شود اما به نظر مي رسد يا اين افراد را جريمه مي كنند يا اينكه اين كالاها را متروكه اعلام مي كنند و در نهايت وارد بازار مي شود. سخنگوي انجمن صنفي توليدكنندگان لوازم خانگي تصريح كرد: زمان رضاخان هم زماني كه كارخانه توليد دخانيات در جنوب تهران تاسيس شد او كل سيگارهاي وارداتي را آتش زد زيرا اعتقاد داشت مردم به كشيدن سيگارهاي خارجي عادت مي كنند در حالي كه توليد داخل اولويت دارد.

بر اساس اين گزارش؛ برخي از خبرگزاري ها اعلام كرده اند هنوز ۴۲۰ كانتينر لوازم خانگي بوش به سازمان جمع آوري و فروش اموال تمليكي تحويل نشده اما اگر تحويل شود به مزايده گذاشته مي شود. در صورتي كه كالايي متروكه اعلام شود، گمرك كالا را به سازمان جمع آوري و فروش اموال تمليكي تحويل مي دهد؛ اين سازمان هم ابتدا با استعلام از دستگاه هاي ذي ربط، مجوزهاي لازم براي عرضه اين اقلام در داخل كشور را دريافت مي كند و سپس نسبت به برگزاري مزايده اقدام خواهد كرد. پس از اينكه اين اقلام از طريق مزايده به فروش برود، مقداري از پول كالا به صاحب كالا پرداخت مي شود. اما اگر مجوزهاي لازم درباره استاندارد بودن دريافت نشود، كالاها امحا مي شوند.

پایان پیام/

منبع: روزنامه اعتماد

کلید واژه :

لوازم خانگی

،

واردات

،

لوازم خانگی لاکچری

،

گمرک

ثبت نظرات
captcha