آخرین خبرها از شکایت نمایندگان از روحانی

حداقل بگیران مالیات ندهند

کدام تراکنش ها از ۵ بهمن برگشت می خورند؟

نوسان نرخ ارز در بازار

ایجاد 1000 فرصت شغلی با اجرای طرح های توسعه فولاد بناب

ارز ۴۲۰۰ تومانی ناکارآمد است

رویه واردات موبایل مسافری تغییر کرد

باید دخالت دولت در بورس به حداقل برسد

مک بوک ایر اپل باریک تر و سبک تر می شود

۶ باور غلط درباره راه اندازی استارتاپ

سهام دولتی بخریم یا نه؟

لغو تدریجی تحریم های ایران به نفع قیمت نفت خواهد بود

رمزگشایی از نقش دولت در ریزش بورس

انتخابات ۱۴۰۰ و سورپرایزی که دیده نمی شود

آیا می توان به رونق بازار مسکن امیدوار بود؟

امکان واردات گاز وجود ندارد

بازگشت ارزهای دیجیتالی به مدار صعودی

ترس غیربنیادی در بورس تهران

راه انحرافی «جهش مسکن»

انتقاد روزنامه اطلاعات از علمکرد صدا و سیما

FATF در دوراهی منافع ملی و حزبی

ناکامی ژاپن در رساندن نرخ تورم به صفر

لغو رجیستری ۳۴۰۰ دستگاه موبایل

ظرفیت ۱.۴میلیارد دلاری استخراج رمزارز در ایران

احتمال افزایش ۱۵درصدی دستمال کاغذی

گمرک اجازه واردات روغن نمی دهد

لوازم خانگی کاهش قیمت داشته است

چرا واردات گوشی گرانقیمت ادامه دارد؟

نرخ تورم دی ماه اعلام شد

چرایی کاهش نرخ دلار در ۲ هفته اخیر

عملکرد عالی صنایع تجهیزات نفت با رشد 400 درصدی سود

با استعفای رییس سازمان بورس موافقت شد

قیمت سکه، طلا و ارز در بازار امروز

بزرگترین صادرکنندگان نفت به چین

«وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

هزینه رهن و اجاره در بلوار کشاورز

اطلاعیه وزارت اقتصاد درباره استعفای رئیس بورس

عرضه تخم مرغ با قیمت شانه ای ۳۴هزار تومان

خبرهایی درباره آزادسازی پول های ایران

کسب سود 3 سال تنها در 9 ماه/ رکورد شکنی پیاپی شرکت نفت ایرانول

کد خبر : ۳۳۹۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مجادله دولت و مجلس بر سر یارانه معیشتی

دولت و مجلس همچنان بر سر ماجرای یارانه معیشتی با هم بگو مگو می کنند. مجلسیان دولت را متهم به رفتار دوگانه می کنند که قصد ندارد یا نداشته به مردم کمک معیشتی کند و کمک هزینه صد هزار تومانی که قرار است پرداخت شود، ربطی به مصوبه مجلس ندارد.

مجادله دولت و مجلس بر سر یارانه معیشتی

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، اصولگرایان پارلمان نشین می گویند دولت می خواهد مجلس را ناکارآمد جلوه دهد و دولت هم می گوید که برخی بیرون گود نشسته، اما می خواهند خود را منجی مردم جا بزنند! دولت می گوید طرح ما موقتی و برای روزهای کروناست، اما طرح مجلس دائمی است و حتی منبع مالی ای که در آن پیش بینی شده هم چندان قابل اتکا نیست.

بعید است که بگو مگوی دولت و مجلسیان تا پایان دولت یازدهم تمام شود و البته پیش بینی می شود با آمدن یک دولت تماما اصولگرا همه این اختلافات به سرعت فروکش کند؛ درحالی که مشکلات همچنان سر جای خودش باقی است!

علی ربیعی، سخنگوی دولت، در نشست با خبرنگاران گفت: دولت هیچ اهمالی در زمینه سلامت و معیشت مردم ندارد. گاهی اظهاراتی می شنویم که گویی برخی منجی هستند. دولت همواره به دنبال راهکار هایی برای افزایش قدرت خرید مردم و حمایت اجتماعی از مردم بوده است. در مقطعی شاهد بودیم عده ای با رفتار های خاص به نام کمک به مردم، چند برابر از جیب مردم کم کردند و در دراز مدت مردم آسیب دیدند. نمی شود عده ای بیرون گود نشسته باشند و طرح یا حرف هایی بزنند که اجرای آن، مشکلات عدیده ای پدید بیاورد.

ربیعی گفته که شبیه سازی آنچه در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شد با طرح مجلس، از بنیان اشتباه است و این برنامه در تعطیلات اول کرونا هم اجرا شد و در هر تعطیلات بلند مدت احتمالی دیگری نیز اجرا خواهد شد. مصوبه ستاد ملی کرونا معطوف به افرادی است که حقوق بگیر نیستند و درآمد ثابت ندارند.

از طرفی این یک یارانه جدید نیست؛ بلکه کمکی برای جبران کاهش درآمد مشاغل ناشی از تعطیلات است. این مصوبه برای چهار ماه و پیش بینی بار مالی آن حدود هشت هزار میلیارد تومان است. ربیعی در نقد مصوبه مجلس درباره یارانه کالاهای اساسی که دولت را موظف به فروش سهام شرکت هایش در بورس برای تأمین مالی آن کرده است، گفت: «درباره طرح مجلس نکات زیر قابل بیان است: بنا بر نظر کارشناسان سازمان برنامه و بودجه فقط برای سال ۹۹ ، یعنی همین امسال، حدود 50 هزار میلیارد تومان بار مالی دارد.

محل تأمین بودجه این طرح، فروش اموال دولت در بورس است. آنچه نظر مجلس محترم است، یک یارانه دائمی است. امسال از فروش اموال دولتی منابع آن تأمین شد، بودجه سال بعد و سال های بعد از کدام محل تأمین می شود؟ تعادل چند بودجه را به هم خواهد زد؟

هزینه این طرح را مردم در کجا باید پرداخت کنند؟ یارانه باید هر ماه سر موعد مقرر پرداخت شود، ولی در این طرح نحوه تأمین آن به اما و اگر های زیادی وابسته است. حال اگر منابع تأمین نشد و این یارانه پرداخت نشد، چه کسی پاسخ گو است؟براساس مصوبه مجلس، سهام های مشخص شده برای تأمین بودجه این طرح باید در بورس به فروش برسد و اساسا بورس ظرفیت نقد کردن این رقم در سه ماه را دارد؟ و آیا کارشناسان بورس این را تأیید می کنند؟

از طرفی بورس در شرایط خاص قرار دارد، عرضه آبشاری سهام آن هم به گونه ای که در این مصوبه منظور شده، به پایداری بورس آسیب می رساند و امکان تحقق هم ندارد. چنانچه دولت به وزارت اقتصاد مجوز عرضه دارا سوم را داده است؛ ولی به تعبیر وزیر اقتصاد، به لحاظ رعایت شرایط بازار و برای حمایت از ذی نفعان بورس موفق به عرضه نشده است. با احتیاط باید با بورس رفتار شود. این اشکالات باید برطرف شود. هر قانونی باید ضمانت اجرائی هم داشته باشد».

دولت کاری نکرد، مجلس ورود کرد

روز گذشته سید ناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، گفته که دولت دوگانه رفتار می کند: «اگر دولت قصد کمک معیشتی به اقشار آسیب پذیر را داشت، باید خیلی زودتر از اینها لایحه اش را به مجلس می داد. در حال حاضر هم به علت اینکه شورای نگهبان طرح معیشتی مجلس را تأیید کرد و دولت در مقابل عمل انجام شده قرار گرفت، موضوع طرح کمک معیشتی صد هزار تومانی را مطرح کردند؛ بنابراین به نظر می رسد که ارائه چنین طرحی از روی دلسوزی برای مردم نبوده است.

باید ماه ها پیش خود دولت در این زمینه برنامه ریزی می کرد و لایحه ای را برای کمک معیشتی به مجلس می آورد؛ ولی دولت در این زمینه اقدامی نکرد و مجلس به این موضوع ورود پیدا کرد و در دو مرحله قانون را تصویب کرد. دولت می خواهد به نوعی مجلس را که عصاره فضائل ملت است، ناکارآمد جلوه دهد و اعلام کردند که این طرح به دلیل مشکل در تأمین اعتبار اجرا شدنی نیست و با آن مخالفت کردند.

متأسفانه در این چند ماه گذشته برخی از هم وطنان با سختی امرار معاش کردند و در این مدت هم بارها مجلس در این زمینه به دولت تذکر داده و روی این موضوع بحث شد. سؤالاتی هم که از وزیر اقتصاد و حتی خود رئیس جمهور شده بود، بیشتر درباره مسائل اقتصادی و مشکلات معیشتی مردم بود که به نوعی در دستور کار مجلس قرار نگرفت.

جبار کوچکی نژاد، نایب رئیس مجلس، سه روز پیش گفته بود: «پس از مقاومت سه تا چهارماهه دولت در برابر این مصوبه (یارانه کالاهای اساسی) که بهانه نبود بودجه برای اجرا نکردن آن مطرح می شد، سرانجام دولت تصمیم جدیدی اتخاذ کرده است و مقرر شده یارانه صدهزار تومانی به مردم ارائه دهد. دولت قصد دارد با این اقدام، مصوبه مجلس را به حاشیه برده و مجلس را تضعیف کند.

به نام مجلس یا دولت؟

طرح حمایت معیشتی چالش چند روز پیش رئیس مجلس و رئیس جمهور هم بود. حسن روحانی روز شنبه گفت که دولت قرار است برای نزدیک به ۳۰میلیون نفر تا پایان سال در هر ماه، صد هزار تومان بلاعوض اختصاص دهد و برای 10 میلیون خانوار نیز وام یک میلیون تومانی در نظر گرفته است.

فردای آن روز محمدباقر قالیباف در مجلس گفت که ما نیز به دنبال طرح معیشت به عنوان راهکار کوتاه مدت بودیم؛ اما برخی در کشور به دنبال این بودند که برچسب سیاسی بزنند. منظور قالیباف طرح مجلس برای تأمین کالا های اساسی از سوی دولت بود که به گفته او مجلس کار را شروع کرده ؛ اما رئیس جمهور با دادن یارانه های جدید، این طرح را به نام خود زده است. رئیس مجلس گفته بود: «این واقعیت جامعه ماست که به دلیل انبوهی از ناکارآمدی ها به وضعی برسیم که برای مشکلات روزمره مردم چاره اندیشی کنیم.

خوشحالیم که دولت نیز به همین نتیجه رسیده است. امیدواریم که دولت با استفاده از فرصت قانون طرح حمایت معیشتی به کمک مردم بیاید. جلب حمایت دولت به کمک های مردمی هرچند دیر، اما نشانه خوبی است که مردم از آن استقبال می کنند. مهم نیست این طرح قرار است به نام چه کسی به انجام برسد، مهم این است که هرچه زودتر اجرا شود». قالیباف گفته بود برای حل مشکلات کشور باید به ریشه مشکلات برسیم و نظام بوروکراسی، سوء مدیریت، فقر و تبعیض را از مهم ترین مشکلات دانسته بود.

او به عنوان راه حل نیز گفته بود: «ما برای حل مشکلات ریشه ای به اصلاح ساختار بودجه، اصلاح نظام بانکی، طرح شفافیت و رفع قوانین زاید می پردازیم و برای مشکلات روزمره، نظارت بر بورس، مسکن و اجرای پروژه های نیمه تمام را در دستور کار قرار داده ایم».

 

کلید واژه :

دولت

،

مجلس

،

یارانه معیشتی

،

یارانه

ثبت نظرات
captcha