احتمال افزایش ۱۵درصدی دستمال کاغذی

گمرک اجازه واردات روغن نمی دهد

لوازم خانگی کاهش قیمت داشته است

چرا واردات گوشی گرانقیمت ادامه دارد؟

نرخ تورم دی ماه اعلام شد

چرایی کاهش نرخ دلار در ۲ هفته اخیر

عملکرد عالی صنایع تجهیزات نفت با رشد 400 درصدی سود

با استعفای رییس سازمان بورس موافقت شد

قیمت سکه، طلا و ارز در بازار امروز

بزرگترین صادرکنندگان نفت به چین

«وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

هزینه رهن و اجاره در بلوار کشاورز

اطلاعیه وزارت اقتصاد درباره استعفای رئیس بورس

عرضه تخم مرغ با قیمت شانه ای ۳۴هزار تومان

خبرهایی درباره آزادسازی پول های ایران

کسب سود 3 سال تنها در 9 ماه/ رکورد شکنی پیاپی شرکت نفت ایرانول

ارزش طلا تقویت شد

نفت در مدار صعودی ماند

ممنوعیت پرداخت حقوق های نجومی از سال آینده

سقوط آزاد قیمت ها در بازار موبایل 

قیمت جدید انواع لبنیات در بازار

مشکل بورس با یک استعفا حل می شود؟

شکایت ۵ میلیاردی بیرانوند از پرسپولیس

باکیفیت ترین سواری های داخلی کدامند؟

بیش از همه دنبال کاهش نرخ ارز هستم

فراری F8 تریبوتو با ظاهری شگفت انگیز

قیمت انواع سرخ کن در بازار چقدر است؟

نگرانی از افزایش مصارف بودجه در مجلس

افزایش سهم بازار شرکت نفت ایرانول

زمزمه دلار کمتر از ۲۰ هزار تومان در فردوسی

بودجه به داد لوکس های خاک خورده رسید!

متن شکایت مجلس از روحانی منتشر شد

ذخایر مواد اولیه تولید دارو به کمترین میزان رسید

افزایش ملایم قیمت طلا در بازار جهانی

جزئیات جدید ثبت تلفن همراه مسافران

تکرار بحران موسسات مالی این بار در بازار بورس؟

گزارش غلط معاون وزیر یا گزارش غلط به معاون وزیر؟

جزئیات طرح مجلس برای ساخت ۵ میلیون مسکن

تصمیم مجلس برای افزایش منابع یارانه نقدی/یارانه نقدی ۲.۵ برابر می شود؟

توئیت معنادار مدیر عامل شرکت بورس

کد خبر : ۳۳۹۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اولین نامزد رسمی انتخابات ۱۴۰۰ مشخص شد

اعلام نامزدی رسمی و علنی نخستین داوطلب ریاست جمهوری سیزدهم و نیز طرح برخی اسامی از سوی شماری از احزاب به عنوان گزینه های موردنظر، نشان از عبور از مرحله گمانه زنی ها سیاسی و ورود جدی تر به پروسه انتخابات ۱۴۰۰ دارد.

اولین نامزد رسمی انتخابات ۱۴۰۰ مشخص شد

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، قطار انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم به ایستگاه معرفی رسمی برخی نامزدها رسیده است و می توان امیدوار بود فضای سرد سیاسی در کشور با اعلام حضور رسمی برخی چهره ها و تقویت گمانه زنی ها درباره برخی دیگر آرام آرام گرمای رقابت های انتخاباتی بگیرد. چراغ نخست رقابت برای ریاست جمهوری را سردار «حسین دهقان» وزیر دفاع سابق روشن کرده است. وی روز سه شنبه ۴ آذر ماه در گفت و گوی ویدیویی اعلام کرد قصد نامزدی و رقابت در انتخابات خرداد ۱۴۰۰ را دارد و می خواهد فصل جدیدی در حکمرانی رقم بزند. حزب کارگزاران سازندگی هم فهرست بلندبالایی از گزینه های موردنظر خود برای کاندیداتوری منتشر کرد و حزب اعتماد ملی هم با تایید حضور یکی از اعضای شورای مرکزی خود وی را تنها گزینه این حزب ندانست.

تازه های انتخاباتی اصلاحات

نام ها و نامزدهای احتمالی اصلاح طلبان از سوی برخی از احزاب در حالی طرح می شود که گروه دیگری هنوز برای حضوری جدی و معرفی نامزد به اجماع لازم نرسیده اند. حزب کارگزاران سازندگی پیشرو گروه نخست است. «محسن هاشمی» رییس شواری مرکزی این حزب گرچه خود از گزینه های این حزب برای کاندیداتوری در انتخابات اعلام شده است اما اعلام فهرستی  ۲۰ نفره از گزینه های بالقوه اصلاح طلب برای حضور در انتخابات از سوی وی خبرساز شد. فهرستی که در آن از «سید حسن خمینی» تولیت موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) تا «سورنا ستاری» معاون رییس جمهوری، از «عبدالناصر همتی» رییس کل بانک مرکزی تا «عبدالواحد موسوی لاری» عضو مجمع روحانیون مبارز حضور دارند. البته رییس شورای شهر تهران در گفت و گوی دیگری تصریح کرده که «این نام ها صرفا کسانی هستند که در جبهه اصلاحات از آنها به عنوان نامزدهای بالقوه سخن به میان می آید اما اینکه درباره این نام ها در حزب کارگزاران بحثی صورت گرفته باشد، خیر اصلا چنین چیزی نیست و چنین منظوری نداشته ام.» اینکه اما کدامیک از آن ها تمایلی برای حضور در انتخابات به عنوان نامزد دارند و کدام یک می توانند اجماع اصلاح طلبان را برای حمایت کسب کنند و از همه مهم تر کدام یک توان آوردن مردم به پای صندوق های رای را دارند، دستکم تا روزها و هفته های آینده مشخص نیست.  پس از گمانه های منتشر شده درباره گزینه های موردنظر حزب کارگزاران سازندگی، سخنگوی حزب اعتماد ملی هم از معرفی نامزدهای مورد نظر این تشکل در آینده ای نزدیک خبر داد. «اسماعیل گرامی مقدم» گمانه ها درباره نامزدی «محمدجواد حق شناس» از اعضای شورای مرکزی اعتماد ملی را تایید اما تاکید کرد که وی یکی از گزینه های احتمالی است. حق شناس گفت: «نامزد حزب برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را به زودی معرفی خواهیم کرد و محمدجواد حق شناس هم یکی از گزینه ها است ولی نامزد نهایی نیست.» گزینه های دیگری هم در جریان اصلاحات مطرح هستند؛ «فاطمه راکعی» فعال سیاسی اصلاح طلب پیش از این از «محمدرضا خاتمی» و «مصطفی معین» بعنوان کاندیداهای احتمالی  یاد کرده که برنامه دارند.

دوراهی نامزدهای همیشگی اصولگرایان

گمانه زنی ها در اردوگاه اصولگرایان به ویژه پیرامون برخی شخصیت ها ابهامات بسیاری دارد. در کنار نام های بسیاری که به عنوان نامزد احتمالی جریان اصولگرا مطرح شده و می شوند، نام روسای دو قوه مقننه و قضائیه به عنوان گزینه های محتمل و مهم هم همیشه مورد توجه بوده است هرچند هیچ یک از آن ها تاکنون درباره این موضوع اظهارنظر نکرده اند اما برخی خبرهای منتشر شده تحلیل هایی ضدونقیضی را پیرامون نامزدی آن ها در انتخابات به وجود می آورد. در همین راستا و برای نخستین بار «عباس سلیمی نمین» از چهره های اصولگرا خبر داد که برخی شخصیت های سیاسی که از رهبر معظم انقلاب حکم دارند از نامزدی در انتخابات منع شده اند. «حمید رضا ترقی» عضو شورای مرکزی حزب موتلفه هم در گفت و گویی این موضوع را به صورت ضمنی تایید کرد. پس از انتشار این خبر شماری از تحلیلگران امکان نامزدی رییسی در انتخابات را بسیار ضعیف دانستند و همزمان برخی شنیده ها احتمال کاندیداتوری قالیباف را افزایش دادند. «ناصر ایمانی»  فعال سیاسی اصول گرا در این زمینه گفته است: «بعید به نظر می رسد که حجت الاسلام رئیسی تمایل به شرکت در انتخابات داشته باشد و حتی بعید است رهبری با ورود وی به انتخابات موافقت کنند اما درباره قالیباف موضوع قدری متفاوت است.» حمیدرضا ترقی هم تصریح کرده است: «کاندیداتوری قالیباف احتمال می رود، اما رئیسی خیر. وضعیت قالیباف فرق می کند.»

برخی شنیده های تایید نشده حکایت از آن دارد که رییس مجلس در جمعی از عزم جزم خود برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری خبر داده است. هرچند شنیده ها چندان قابل تحلیل نیستند اما در صورت حضور رییس مجلس در رقابت های ریاست جمهوری آینده، وی در این مسیر با موانعی هم روبرو خواهد بود. هنوز اختلافات اصولگرایان بر سر فهرستی که نفر اول آن بود، در اذهان باقی مانده است و با توجه به رویدادهای پیدا و پنهان در هشت ماه گذشته از انتخابات، اینکه قالیباف تا چه میزان می تواند بر وحدت دقیقه نودی انتخابات مجلس یازدهم حساب باز کند، موضوع مهمی است. رقبای حاضر به یراق طیف های دیگر اصولگرا در میدان هستند و سردرگمی ماندن در بهارستان یا ریسک رفتن به پاستور را هم ندارند.

نام های مطرح این روزها در اردوگاه اصولگرایان محدود به قالیباف و رییسی نیست. پیش از این «پرویز فتاح» رییس بنیاد مستضعفان از گزینه های محتمل اصولگرایان برای ریاست جمهوری آینده بود که شنیده ها از کنار  گذاشته شدن وی از پروسه انتخاب دارد. گرچه این خبر تنها در حد شنیده است اما برخی دلیل حذف نام فتاح از فهرست احتمالی را تماس وی با رییس دولت اصلاحات می دانند که به مذاق اصولگرایان خوش نیامده است. در این بین حسین دهقان تاکید کرده است نه اصولگراست و نه اصلاح طلب اما با توجه به دیدارهایی که با اعضای جامعه اسلامی مهندسین داشته است، می توان تا اینجای کار وی را نزدیک به اصولگرایان ارزیابی کرد.  

تکذیب های انتخاباتی

همزمان با افزایش تحرکات انتخاباتی در کشور، شایعه ها نیز در کنار گمانه زنی های منطقی، افزایش می یابد و انتشار هر شایعه ای تکذیبی هم به دنبال دارد. در تازه ترین این تکذیب ها «سیدحسن قاضی زاده هاشمی» وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به صورت صریح تاکید کرده است که قصدی برای نامزدی در انتخابات ندارد و شایعه های حضور وی بی اساس است.

نام «محمدجواد ظریف» وزیر امورخارجه هم چندی است با وجود تکذیب های فراوان بازهم در فضای رسانه ای مطرح می شود و هربار هم یا از سوی وی یا شخص دیگری تکذیب. در تازه ترین این تکذیبیه ها «مصطفی کواکبیان» دبیرکل حزب مردم سالاری با تاکید بر اینکه ظریف حوصله بحث و دعوا ندارد حضور وی در قامت نامزد انتخابات را تکذیب کرده است.

پایان پیام/

کلید واژه :

حسین دهقان

،

انتخابات ریاست جمهوری

،

انتخابات ۱۴۰۰

ثبت نظرات
captcha