احتمال افزایش ۱۵درصدی دستمال کاغذی

گمرک اجازه واردات روغن نمی دهد

لوازم خانگی کاهش قیمت داشته است

چرا واردات گوشی گرانقیمت ادامه دارد؟

نرخ تورم دی ماه اعلام شد

چرایی کاهش نرخ دلار در ۲ هفته اخیر

عملکرد عالی صنایع تجهیزات نفت با رشد 400 درصدی سود

با استعفای رییس سازمان بورس موافقت شد

قیمت سکه، طلا و ارز در بازار امروز

بزرگترین صادرکنندگان نفت به چین

«وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

هزینه رهن و اجاره در بلوار کشاورز

اطلاعیه وزارت اقتصاد درباره استعفای رئیس بورس

عرضه تخم مرغ با قیمت شانه ای ۳۴هزار تومان

خبرهایی درباره آزادسازی پول های ایران

کسب سود 3 سال تنها در 9 ماه/ رکورد شکنی پیاپی شرکت نفت ایرانول

ارزش طلا تقویت شد

نفت در مدار صعودی ماند

ممنوعیت پرداخت حقوق های نجومی از سال آینده

سقوط آزاد قیمت ها در بازار موبایل 

قیمت جدید انواع لبنیات در بازار

مشکل بورس با یک استعفا حل می شود؟

شکایت ۵ میلیاردی بیرانوند از پرسپولیس

باکیفیت ترین سواری های داخلی کدامند؟

بیش از همه دنبال کاهش نرخ ارز هستم

فراری F8 تریبوتو با ظاهری شگفت انگیز

قیمت انواع سرخ کن در بازار چقدر است؟

نگرانی از افزایش مصارف بودجه در مجلس

افزایش سهم بازار شرکت نفت ایرانول

زمزمه دلار کمتر از ۲۰ هزار تومان در فردوسی

بودجه به داد لوکس های خاک خورده رسید!

متن شکایت مجلس از روحانی منتشر شد

ذخایر مواد اولیه تولید دارو به کمترین میزان رسید

افزایش ملایم قیمت طلا در بازار جهانی

جزئیات جدید ثبت تلفن همراه مسافران

تکرار بحران موسسات مالی این بار در بازار بورس؟

گزارش غلط معاون وزیر یا گزارش غلط به معاون وزیر؟

جزئیات طرح مجلس برای ساخت ۵ میلیون مسکن

تصمیم مجلس برای افزایش منابع یارانه نقدی/یارانه نقدی ۲.۵ برابر می شود؟

توئیت معنادار مدیر عامل شرکت بورس

کد خبر : ۳۴۰۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مجلس بودجه را برای مردم می نویسد یا علیه مردم؟

روزنامه همشهری در یادداشتی نوشت:چه بودجه کشور را سند دخل و خرج دولت به عنوان نمادی از دستگاه های بودجه بگیر در قوای سه گانه و فراتر از آن بدانیم، و چه چوب ادب سیاستمداران یا آیینه آمال و رؤیای آنها به ویژه نمایندگان و دولتمردان، برای مردم مهم این است که اعداد و ارقام و احکام بودجه در نهایت چه تأثیری بر زندگی و کسب و کار آنها دارد؟

مجلس بودجه را برای مردم می نویسد یا علیه مردم؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، بگذارید بودجه را ساده کنیم، دولت یا از مردم مالیات و عوارض می گیرد یا نفت می فروشد و یا قرض می گیرد؛ این درآمدها، خزانه کشور را پر می کند، از سوی دیگر دولت یا حقوق می دهد، یا پروژه اجرا می کند مثلا ساختمان می سازد و جاده و راه، یا سد و نیروگاه و بخشی از بودجه هم خرج امنیت و آموزش و بهداشت و سلامتی مردم می شود و بخشی هم در قالب یارانه یا مستقیم یا غیرمستقیم به مردم می رسد.

وقتی دولت هزینه می کند و درآمد ندارد، یعنی اینکه بدهکار است و از جایی مثل بانک مرکزی، صندوق توسعه ملی یا مردم قرض می گیرد. قرض گرفتن دولت از بانک مرکزی یا صندوق توسعه ملی بدترین، بی کیفیت ترین، پرهزینه ترین و دردسرسازترین نوع استقراض است که هزینه آن را همه مردم در قالب تورم می دهند و این یک مالیات پنهانی است که دولت از مردم می گیرد و البته سهم اقشار ضعیف و متوسط از مالیاتی که در قالب تورم از مردم گرفته می شود، بیشتر از اقشار با درآمد بالا و ثروتمند است.

 کم کردن از هزینه های دولت با ساختار فعلی اقتصادی و ابعاد اجتماعی و حتی سیاسی آن نه ممکن است و نه حتی اگر ممکن باشد، پول صرفه جویی شده کفاف هزینه های سرسام آور دولت را به نمایندگی از کل ارکان حاکمیت می دهد. فروش نفت هم که کمتر شده و تنها راه این است که دولت از مردم قرض بگیرد. شرط قرض گرفتن دولت از مردم هم همین است که در موعد مقرر پول مردم و سود آن را پس بدهد که این مسئله در قالب فروش اوراق قرضه دولتی معنا پیدا می کند. اگر این سیاست به درستی اجرا شود، دولت ها را پاسخگو و مجالس ایران را شفاف تر خواهد کرد. البته اگر دولت بخواهد قرض بگیرد و قرض را با قرض یا ایجاد تورم پس بدهد، اوضاع بدتر خواهد شد.

قرار است در روزهای آینده دولت آخرین لایحه بودجه اش را به مجلس بفرستد. آنچه تاکنون مشخص است، دولت روی حداقل ها متمرکز شده و سناریوی محتاطانه ای در بودجه ریزی سال آینده در پیش گرفته و حتی پیروزی جوبایدن هم باعث نشده تا در برآورد درآمدهای نفتی اغراق کند و بخواهد ژست روزهای پولداری را بگیرد. روی دیگر ماجرا به مجلس این دوره برمی گردد که نخستین تجربه تصویب بودجه را با آخرین بودجه دولت تمرین خواهد کرد. آنچه از گفته ها و مواضع و حتی طرح های اقتصادی مجلس تاکنون نمود پیدا کرده، نشان می دهد که دست کم طیف وسیعی از نمایندگان، تحقق بیشتر و شاید تمام وعده ها و برنامه های خود را در آیینه بودجه سال 1400می بینند و آن را نقطه عطفی برای اصلاح نظام بودجه ریزی ایران می دانند.

بین آنچه دولت در بودجه 1400 می بیند و آنچه مجلس درنظر دارد، فاصله زیاد است و کم کردن این فاصله هم بستگی به رویکرد دو سوی ماجرا خواهد داشت. اما سؤال اساسی و مطالبه واقعی مردم از بودجه چیست؟ تجربه 4دهه بودجه ریزی در ایران پیش روی مردم است که ببینند آخرین بودجه دولت و نخستین بودجه مجلس تا چه اندازه از میزان فشار تورم و رانت در اقتصاد کم می کند؛ اگر بودجه سال آینده پیام آور افزایش نرخ تورم و گسترش سفره رانت باشد، باقی وعده ها و شعارها بیشتر برای سرپوش گذاشتن بر خطای تصمیم گیری و گرفتار شدن در دام رانت و فساد است. بودجه ای که تورم را افزایش دهد و رانت بیفزاید، علیه مردم است، حتی اگر ماهانه پولی به حساب مردم واریز شود.

پایان پیام/

کلید واژه :

مالیات

،

مجلس بودجه

،

بودجه 1400

،

انک مرکزی

،

ثبت نظرات
captcha