آخرین خبرها از شکایت نمایندگان از روحانی

حداقل بگیران مالیات ندهند

کدام تراکنش ها از ۵ بهمن برگشت می خورند؟

نوسان نرخ ارز در بازار

ایجاد 1000 فرصت شغلی با اجرای طرح های توسعه فولاد بناب

ارز ۴۲۰۰ تومانی ناکارآمد است

رویه واردات موبایل مسافری تغییر کرد

باید دخالت دولت در بورس به حداقل برسد

مک بوک ایر اپل باریک تر و سبک تر می شود

۶ باور غلط درباره راه اندازی استارتاپ

سهام دولتی بخریم یا نه؟

لغو تدریجی تحریم های ایران به نفع قیمت نفت خواهد بود

رمزگشایی از نقش دولت در ریزش بورس

انتخابات ۱۴۰۰ و سورپرایزی که دیده نمی شود

آیا می توان به رونق بازار مسکن امیدوار بود؟

امکان واردات گاز وجود ندارد

بازگشت ارزهای دیجیتالی به مدار صعودی

ترس غیربنیادی در بورس تهران

راه انحرافی «جهش مسکن»

انتقاد روزنامه اطلاعات از علمکرد صدا و سیما

FATF در دوراهی منافع ملی و حزبی

ناکامی ژاپن در رساندن نرخ تورم به صفر

لغو رجیستری ۳۴۰۰ دستگاه موبایل

ظرفیت ۱.۴میلیارد دلاری استخراج رمزارز در ایران

احتمال افزایش ۱۵درصدی دستمال کاغذی

گمرک اجازه واردات روغن نمی دهد

لوازم خانگی کاهش قیمت داشته است

چرا واردات گوشی گرانقیمت ادامه دارد؟

نرخ تورم دی ماه اعلام شد

چرایی کاهش نرخ دلار در ۲ هفته اخیر

عملکرد عالی صنایع تجهیزات نفت با رشد 400 درصدی سود

با استعفای رییس سازمان بورس موافقت شد

قیمت سکه، طلا و ارز در بازار امروز

بزرگترین صادرکنندگان نفت به چین

«وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

هزینه رهن و اجاره در بلوار کشاورز

اطلاعیه وزارت اقتصاد درباره استعفای رئیس بورس

عرضه تخم مرغ با قیمت شانه ای ۳۴هزار تومان

خبرهایی درباره آزادسازی پول های ایران

کسب سود 3 سال تنها در 9 ماه/ رکورد شکنی پیاپی شرکت نفت ایرانول

کد خبر : ۳۴۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بازار در آستانه کانال شکنی قیمت سکه و ارز

شمارش معکوس برای کاهش قیمت دلار و سکه در بازار آغاز شده است حالا بسیاری از معامله گران می گویند قیمت دلار به زودی از کانال۲۴ هزار تومان نیز عقب تر رفته و به سد مقاومتی ۲۲ هزار تومان نزدیک می شود.

بازار در آستانه کانال شکنی قیمت سکه و ارز

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت،قیمت دلار در روزهای اوج گرانی در تهران حتی به ۳۲ هزار تومان نیز رسید، اما اقدامات صورت گرفته از سوی بانک مرکزی و سایر دستگاه های اجرایی برای مکلف کردن صادرکنندگان به بازگرداندن ارزهای حاصل از صادرات غیرنفتی از یک سو و همچنین رکود فراگیر بازار به دلیل رشد بی محابای قیمت ها از سوی دیگر زمینه را برای بازگشت قیمتها مهیا کرد. در عین حال سفر همتی به عراق برای آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده در عراق را می توان نقطه عطفی در روند قیمتی بازار ارز دانست؛ البته عراق تنها کشوری نیست که منابع ارزی ایران را بلوکه کرده است.

طبق اطلاعات منتشر شده به نقل از سید حمید حسینی، دبیرکل اتاق ایران و عراق ایران در ترکیه، عمان، کره جنوبی و البته چین منابع بلوکه شده دارد و اقداماتی با هدف آزادسازی این منابع از سوی کشورمان در دستور کار قرار گرفته است و به این ترتیب می توان انتظار داشت با سرعت گرفتن روند آزاد سازی منابع بلوکه شده ایران، روند تدریجی کاهش قیمت دلار ادامه یابد.

بررسی قیمت سکه نشان می دهد این کالای سرمایه ای همچنان با حباب قیمتی روبروست. حباب قیمت سکه در محدوده 351هزارتومان برآورد می شود، اما ربع سکه همچنان یک میلیون و 300هزار تومان حباب دارد

آنچه معامله گران را به این نتیجه رسانده است که در هفته پیش رو نیز کاهش قیمت دلار و سایر ارزهای معتبر در بازار ایران ادامه خواهد یافت، البته نزدیک تر شدن به موعد تغییر قدرت در آمریکا نیز هست. به نظر می رسد با استقرار بایدن در کاخ سفید وضعیت بازار ارز ایران تغییری جدی را تجربه کند هرچند باید توجه داشت که واکنش بازار ارز به اتفاقات رخ داده در آمریکا در موعد برگزاری انتخابات آمریکا به نوعی پیشخور شدن تأثیر خبر استقرار بایدن و خروج ترامپ از کاخ سفید تلقی می شود.

حد مقاومت دلار کجاست؟

در اولین روزهای انتشار خبر پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری و قطعی شدن خروج ترامپ از کاخ سفید قیمت دلار تا محدوده ۲۲ هزار تومان نیز عقب نشینی کرد، اما به تدریج روند بازگشت قیمت آغاز شد و در دومین مرحله قیمت دلار تا کانال ۲۸ هزار تومان پیشروی کرد؛ اما همان طور که اشاره شد تحت تاثیر عوامل اقتصادی نظیر آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در سایر کشورها و افزایش میزان بازگشت ارز حاصل از صادرات غیرنفتی و همچنین بهبود چشم انداز آینده اقتصاد ایران قیمت ارز در بازار روند کاهشی خود را از سر گرفت. معامله گران اما معتقدند ریزش قیمت ها تا محدوده کانال 22 هزار تومان در شرایط فعلی امکان پذیر است و ریزش بیش از پیش قیمت ها نیاز به شرایط سیاسی جدیدی دارد. سیدحمید حسینی معتقد است این شوک می تواند شوکی نظیر اعلام آمادگی رسمی آمریکا برای بازگشت به برجام باشد به هر روی کاهش قیمت ارز زمینه را برای ریزش قیمت ها در سایر بازارها و تخلیه حباب های قیمتی فراهم کرده است. بسیاری از کارشناسان پیش بینی می کنند که ظرف ۱۰ روز آینده دلار با کاهش آهسته و بطئی به کانال ۲۲۰۰۰ تومان ورود کند.

کارشناسان بین المللی معتقدند به زودی با استقرار بایدن در کاخ سفید بازگشت ایران به بازار جهانی نفت اتفاق خواهد افتاد که تاثیر مستقیم این اتفاق بر بازار ارز نیز قابل پیگیری خواهد بود

آینده سکه چه خواهد شد؟

قیمت سکه در بازار تهران کاهش قابل توجهی را طی یک ماه اخیر تجربه کرده است. در روزهای اوج قیمت دلار در بازار، بهای سکه نیز تا مرز ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پیشروی کرد، اما با عقبگرد قیمت ها در بازار ارز، بهای سکه نیز در هفته ای که گذشت کاهش قابل توجهی را شاهد بود به طوری که در روزهای اخیر از کانال ۱۱ میلیون تومان نیز پایین آمده و وارد کانال سخت 10 میلیون تومانی شده است. این پیش بینی چندان دور از ذهن نیست چراکه بررسی قیمت سکه نشان می دهد این کالای سرمایه ای همچنان با حباب قیمتی روبروست. حباب قیمت سکه در محدوده 351 هزارتومان برآورد می شود اما ربع سکه همچنان یک میلیون و 300 هزار تومان حباب دارد. هرچند حباب قیمت ها در بازار کاهشی قابل توجه را تجربه کرده است. با این حال بررسی ها حکایت از آن دارد که ریزش قابل توجه قیمت شمار فروشندگان سکه در بازار را افزایش داده است. روند کاهشی حاکم بر بازار سبب شده است کمتر کسی ریسک خرید سکه را به جان بخرد بسیاری از معامله گران تعطیل بودن بازار طلا و سکه به دلیل محدودیت های اعلامی از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا را نیز در این روند موثر می دانند و معتقدند نبود فعالیت صنفی سبب شده است کسانی که متقاضی واقعی فروش سکه هستند حتی به قیمت های پایین تر از قیمت های اعلامی اتحادیه نیز حاضر به فروش سکه و طلای خود باشند. فعالان صنفی روند حاکم بر بازار را طی

هفته پیش رو کاهشی می دانند و معتقدند طلا از پس از مدت های طولانی از کانال یک میلیون تومان برای هر گرم فاصله خواهد گرفت و سکه نیز می تواند با ادامه کاهش نرخ ارز در بازار به بهای کمتر از ۱۰ میلیون تومان معامله شود.

به نظر می رسد آذر ماه استثنایی در بازار ارز و سکه کشور باشد چراکه از یک سو محدودیت های اعلامی برای مهار بیماری کرونا تقاضا را به حداقل کاهش داده و از سوی دیگر چشم انداز بازار به دلیل کاهش ریسک سیاسی ایران و همچنین بهبود چشم انداز اقتصادی در اثر بازگشت ارزهای حاصل از صادرات غیرنفتی و آزاد شدن منابع بلوکه شده روند کاهش قیمت ها را سرعت خواهد داد. در کنار این ها باید توجه داشت کارشناسان بین المللی معتقدند به زودی با استقرار بایدن در کاخ سفید بازگشت ایران به بازار جهانی نفت اتفاق خواهد افتاد. تاثیر مستقیم این اتفاق بر بازار ارز نیز قابل پیگیری خواهد بود.

پایات پیام/

کلید واژه :

قیمت دلار

،

قیمت سکه

،

قیمت ارز

،

دلار

ثبت نظرات
captcha