احتمال افزایش ۱۵درصدی دستمال کاغذی

گمرک اجازه واردات روغن نمی دهد

لوازم خانگی کاهش قیمت داشته است

چرا واردات گوشی گرانقیمت ادامه دارد؟

نرخ تورم دی ماه اعلام شد

چرایی کاهش نرخ دلار در ۲ هفته اخیر

عملکرد عالی صنایع تجهیزات نفت با رشد 400 درصدی سود

با استعفای رییس سازمان بورس موافقت شد

قیمت سکه، طلا و ارز در بازار امروز

بزرگترین صادرکنندگان نفت به چین

«وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

هزینه رهن و اجاره در بلوار کشاورز

اطلاعیه وزارت اقتصاد درباره استعفای رئیس بورس

عرضه تخم مرغ با قیمت شانه ای ۳۴هزار تومان

خبرهایی درباره آزادسازی پول های ایران

کسب سود 3 سال تنها در 9 ماه/ رکورد شکنی پیاپی شرکت نفت ایرانول

ارزش طلا تقویت شد

نفت در مدار صعودی ماند

ممنوعیت پرداخت حقوق های نجومی از سال آینده

سقوط آزاد قیمت ها در بازار موبایل 

قیمت جدید انواع لبنیات در بازار

مشکل بورس با یک استعفا حل می شود؟

شکایت ۵ میلیاردی بیرانوند از پرسپولیس

باکیفیت ترین سواری های داخلی کدامند؟

بیش از همه دنبال کاهش نرخ ارز هستم

فراری F8 تریبوتو با ظاهری شگفت انگیز

قیمت انواع سرخ کن در بازار چقدر است؟

نگرانی از افزایش مصارف بودجه در مجلس

افزایش سهم بازار شرکت نفت ایرانول

زمزمه دلار کمتر از ۲۰ هزار تومان در فردوسی

بودجه به داد لوکس های خاک خورده رسید!

متن شکایت مجلس از روحانی منتشر شد

ذخایر مواد اولیه تولید دارو به کمترین میزان رسید

افزایش ملایم قیمت طلا در بازار جهانی

جزئیات جدید ثبت تلفن همراه مسافران

تکرار بحران موسسات مالی این بار در بازار بورس؟

گزارش غلط معاون وزیر یا گزارش غلط به معاون وزیر؟

جزئیات طرح مجلس برای ساخت ۵ میلیون مسکن

تصمیم مجلس برای افزایش منابع یارانه نقدی/یارانه نقدی ۲.۵ برابر می شود؟

توئیت معنادار مدیر عامل شرکت بورس

کد خبر : ۳۴۲۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آیا ایران از لیست سیاه FATF خارج خواهد شد؟

با پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا و نزدیک شدن به زمان تحقق وعده بایدن برای رفع تحریم ها علیه ایران و بازگشت آمریکا به برجام احتمال تصویب لوایح چهارگانه نیز قوت گرفته است.

آیا ایران از لیست سیاه FATF خارج خواهد شد؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، معاونت حقوقی رئیس جمهوری در این رابطه تأکید کرده که رسیدگی به لوایح چهارگانه رها نشده و پیگیری ها در جریان است. با تشدید تحریم های آمریکا و خروج این کشور از برجام، دو لایحه از لوایح چهارگانه گروه اقدام ویژه مالی بلاتکلیف در مجمع تشخیص مصلحت نظام باقی ماند تا ایران بار دیگر به لیست سیاه این سازمان بازگردد.

گروه ویژه اقدام مالی پول شویی (FATF) همواره یک بیانیه دارد که در آن یک لیست از کشورهایی که مقررات مالی و پول شویی نگران کننده ای دارند، منتشر می کند و در آن از اعضای خود و دیگر کشورها می خواهد که در فعالیت های اقتصادی خود و روابط مالی دوجانبه حداکثر دقت را به منظور جلوگیری از فعالیت های تروریستی و پول شویی به خرج دهند. در لیست منتشرشده تا سال ۲۰۱۵ کشورهای ایران و کره شمالی به عنوان کشورهای خطرناک شناخته شده بودند. اما بنا بر تعهد ایران به اجرای «برنامه اقدام» در سال ۲۰۱۶، اقدامات متقابل علیه ایران برای مدت یک سال به تعلیق درآمد. اما این مسئله با مخالفت عده ای روبه رو شده که آن را برخلاف منافع ملی و کاپیتولاسیونی دیگر قلمداد کرده اند. سه دوره این تعلیق تمدید شد تا لوایح بررسی و تصویب شوند.


البته هر چهار لایحه FATF در مجلس شورای اسلامی تصویب و دو لایحه به قانون تبدیل شدند و لایحه پالرمو نیز به تأیید شورای نگهبان رسید، بااین حال مجمع در رفتاری خلاف قانون وظایف خود، خواستار رسیدگی مجدد به لایحه در مجمع شد که در نهایت رسیدگی هم اتفاق نیفتاد و با توجه به تأیید مجلس و عدم ایراد مجدد شورای نگهبان بر این لایحه پالرمو به قانون تبدیل شده اما ابلاغ نشده است و فقط لایحه سی اف تی با اختلاف مجلس و شورای نگهبان باید با نظر مجمع تعیین تکلیف شود. به هرحال هر دو لایحه نیاز به تبدیل شدن به قانون دارند تا ایران از لیست سیاه گروه اقدام مالی خارج شود.

در تاریخ دوم اسفند ۱۳۹۸ ایران بار دیگر به لیست سیاه FATF اضافه شد. بیانیه ای که در پایان نشست دوره ای این سازمان صادر شد از تمامی کشورها می خواهد که اقدامات مقابله ای را در مبادلات مالی با ایران به کار بگیرند و مطمئن شوند که خطر پول شویی و تأمین مالی تروریسم از درون سیستم بانکی ایران دامن کشورهای دیگر را نگیرد.

وقتی نام کشوری در فهرست دولت های غیرهمکار و مناطق پرخطر گروه اقدام مالی قرار داشته باشد، بانک ها و مؤسسات مالی و اعتباری مهم دنیا، در برخورد با بانک ها و شرکت های آن کشور، نهایت احتیاط را به خرج می دهند و گاه به همین دلیل از برقراری روابط با آنها خودداری می کنند و حتی همچون شرایط قبل از برجام هرگونه فعالیت بانکی ایران را تحریم کرده بودند و احتمال این نیز می رود که پس از پذیرفتن از طرف ایران کماکان کشورهای اروپایی و دیگر متحدان آمریکایی از رابطه سر باز بزنند.

به همین دلیل فقط زمانی عضویت در FATF می تواند مثمر ثمر باشد که تحریم های آمریکا لغو شوند و این کشور به برجام بازگردد که اگر این دو اتفاق رخ دهد، عدم عضویت در این گروه مانع برقراری روابط بانکی و تجاری خواهد شد، بنابراین ضرورت دارد هر دو مسائل هم زمان با هم حل شوند.

پایان پیام/

کلید واژه :

گروه ویژه اقدام مالی پول شویی

،

FATF

،

برجام

،

ثبت نظرات
captcha