احتمال افزایش ۱۵درصدی دستمال کاغذی

گمرک اجازه واردات روغن نمی دهد

لوازم خانگی کاهش قیمت داشته است

چرا واردات گوشی گرانقیمت ادامه دارد؟

نرخ تورم دی ماه اعلام شد

چرایی کاهش نرخ دلار در ۲ هفته اخیر

عملکرد عالی صنایع تجهیزات نفت با رشد 400 درصدی سود

با استعفای رییس سازمان بورس موافقت شد

قیمت سکه، طلا و ارز در بازار امروز

بزرگترین صادرکنندگان نفت به چین

«وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

هزینه رهن و اجاره در بلوار کشاورز

اطلاعیه وزارت اقتصاد درباره استعفای رئیس بورس

عرضه تخم مرغ با قیمت شانه ای ۳۴هزار تومان

خبرهایی درباره آزادسازی پول های ایران

کسب سود 3 سال تنها در 9 ماه/ رکورد شکنی پیاپی شرکت نفت ایرانول

ارزش طلا تقویت شد

نفت در مدار صعودی ماند

ممنوعیت پرداخت حقوق های نجومی از سال آینده

سقوط آزاد قیمت ها در بازار موبایل 

قیمت جدید انواع لبنیات در بازار

مشکل بورس با یک استعفا حل می شود؟

شکایت ۵ میلیاردی بیرانوند از پرسپولیس

باکیفیت ترین سواری های داخلی کدامند؟

بیش از همه دنبال کاهش نرخ ارز هستم

فراری F8 تریبوتو با ظاهری شگفت انگیز

قیمت انواع سرخ کن در بازار چقدر است؟

نگرانی از افزایش مصارف بودجه در مجلس

افزایش سهم بازار شرکت نفت ایرانول

زمزمه دلار کمتر از ۲۰ هزار تومان در فردوسی

بودجه به داد لوکس های خاک خورده رسید!

متن شکایت مجلس از روحانی منتشر شد

ذخایر مواد اولیه تولید دارو به کمترین میزان رسید

افزایش ملایم قیمت طلا در بازار جهانی

جزئیات جدید ثبت تلفن همراه مسافران

تکرار بحران موسسات مالی این بار در بازار بورس؟

گزارش غلط معاون وزیر یا گزارش غلط به معاون وزیر؟

جزئیات طرح مجلس برای ساخت ۵ میلیون مسکن

تصمیم مجلس برای افزایش منابع یارانه نقدی/یارانه نقدی ۲.۵ برابر می شود؟

توئیت معنادار مدیر عامل شرکت بورس

کد خبر : ۳۴۲۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دلال ها جلوی عرضه انار را گرفتند

انار از کیلویی ۲۰ هزار تومان هم گذشت. درحالی یکی از اعضای هیات مدیره اتحادیه میوه وتره بار نخوردن انار را چاره گرانی میوه می داند که ایران جزو پنج کشور برتر تولیدکننده انار است.

دلال ها جلوی عرضه انار را گرفتند

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، کشاورزان می گویند انار را کیلویی ۵ هزار تومان از آنها می خرند و در بازار تا ۳ یا ۴ برابر قیمت می فروشند آن هم درحالی که به دلیل آزادسازی قیمت کود و سم هزینه های تولید چندبرابر شده است. البته نمی توان از تاثیر صادرات میوه که مدتی است رونق گرفته، گذشت. ولی فعالان بازار میوه می گویند دلیل گرانی انار کمبود نیست، بلکه میوه فروشان تنها انار مرغوب را می خرند و انارهای ارزان در میدان میوه وتره بار خریدار ندارد.

خرید باغ کیلویی ۵ هزار تومان

یکی از کشاورزان به «دنیای اقتصاد» می گوید امسال انار را صرفا برای اینکه خراب نشود فروخته وگرنه قیمت دلالان بسیار پایین بود. او که بیش از ۱۰ سال است در این حوزه فعالیت دارد می گوید اگر هزینه ها مثل پارسال بود کیلویی ۶ هزار تومان منطقی بود «اما کودی که امسال پای درخت های انار ریختیم را چهار برابر گران تر خریدیم. بعد خریدار انار را کیلویی ۵ هزار تومان از ما می خرد فقط یک هزار تومان بیشتر از پارسال.» به گفته محمدی اواخر فصل برداشت قیمت کمی تکان می خورد: «وقتی فصل برداشت شروع شد بعضی از باغ دارها انارشان را کیلویی ۳ هزار تومان هم فروختند.

یکی هم مثل من محصول را تا آخر فصل روی درخت نگه داشت که نرخ منطقی شود اما نشد، آخر فصل رسید به ۷ هزار تومان. این درحالی است که در شهرها انار را کمتر از ۱۴ هزار تومان نمی فروشند.» محمدی می گوید اگر انار را به موقع از درخت نچیند خوراک گنجشک ها می شود و ضرر زیادی می کند؛ «به همین خاطر مدت محدودی می توان محصول را روی درخت نگه داشت. از طرفی کشاورزان امکانات انبار انار در سردخانه ها را ندارند که در زمان مناسب با نرخ منطقی روانه بازار کنند؛ شرایط نقدینگی هم که فاجعه است و برای پاس کردن چک های کود و سم باید محصول را بفروشیم و نمی توانیم صبر کنیم. در یک کلام بگویم که شرایط فقط به نفع دلالان است.»

دلال ها جلوی عرضه انار را گرفتند

میوه فروشان فقط انار مرغوب می خرند

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی درباره افزایش قیمت انار به «دنیای اقتصاد» گفت: دلیل افزایش قیمت انار صادرات بی رویه و کمبود نیست، انار درجه یک و مرغوب گران شده است. انار میوه ای است که نمونه ها و درجه های مختلفی دارد و میوه فروشان انار گران را می خرند که دست خودشان برای افزایش قیمت باز باشد.

اسدالله کارگر درباره اختلاف قیمت خرید باغ با فروشگاه های مرکز شهر گفت: معمولا از 10 تن میوه 3 تا 4 تن میوه مناسب برای عرضه درمی آید و مابقی بار عملا درجه چندم است. از میوه ضعیف و سوخته بگیرید تا میوه درجه یک. او درخصوص اعتراض کشاورزان نسبت به قیمت پایین خرید گفت: کشاورز با هسته و پوسته میوه را می فروشد و همان طور که گفتم بخشی از کل بار مناسب عرضه در بازار است. به این نکته هم باید توجه داشت که مصرف کننده ترجیح می دهد میوه را دست چین کند و بارفروشان اگر همه میوه را به بازار عرضه کنند اصلا فروش نمی رود یا به قولی اصلا قابل مصرف نیست. کارگر درباره صادرات بی رویه میوه گفت: متاسفانه برخی از دلالان سود بیشتر را به تامین بازار داخلی ترجیح می دهند. بارها تاکید کردیم که اول باید بازار کشور تامین شود و مازاد محصول صادر شود، اما متاسفانه به سبب کاهش ارزش پول صادرات میوه رونق گرفته است. صادرات بی رویه و غیرقانونی میوه باعث می شود علاوه بر اینکه مصرف میوه در کشور پایین بیاید، کشاورز هم از ادامه فعالیت ناامید شود چراکه از ثروت حاصل از صادرات سهمی نمی برد.

اختلاف 3 هزارتومانی در میوه فروشی

یکی از میوه فروشی های خیابان کارگر شمالی هم به «دنیای اقتصاد» می گوید انار کم است، اما کمبودی نیست: «محصول به وفور وجود دارد اما هیچ کس نمی فروشد. شرایط انار به گونه ای شده که در میدان تره بار نرخ را کیلویی 17 هزار تومان تعیین کرده اند. میوه فروش باید کیلویی 20 هزار تومان بفروشد که سود کند وگرنه فایده ندارد. از آن طرف مردم هم توان خرید انار کیلویی 20 هزار تومانی را ندارند. من می توانم نیاورم و مشتری هم می تواند نخرد، این وسط دلال می تواند جنسش را صادر کند. همان گونه که الان این کار را می کنند. انار کیلویی 20 هزار تومان یعنی کمتر از یک دلار. در صورتی که می توانند همین انار را در افغانستان بالای 2 دلار بفروشند. هرچه آنجا بفروشند سودش از اینجا بیشتر است.» به گفته این میوه فروش که انار را کیلویی 17 هزار تومان می فروشد، محصول از باغ های کشاورزی به انبارها می رود و فقط به میزان محدود به بازار عرضه می شود، «مابقی را یا صادر می کنند یا آن قدر نگه می دارند که نرخ بالا بکشد».

میوه فروش دیگری در خیابان میرزای شیرازی به «دنیای اقتصاد» می گوید: «انار را در میدان میوه وتره بار کیلویی 16 هزار تومان می فروشند.» او درباره دلیل افزایش قیمت این میوه گفت: «کمبودی در بازار نیست و بیشتر از مصرف مردم هم انار تولید شده است. موضوع حرص و طمع دلالان است. آنها اصلا به تامین بازار داخلی اهمیتی نمی دهند و سود خود را در اولویت قرار داده اند. دلال اگر بتواند انار را در عراق کیلویی 2 دلار هم بفروشد سه برابر اینجا سود کرده است.» این میوه فروش انار را کیلویی 20 هزار تومان می فروشد و معتقد است در روزهای آینده گران تر هم خواهد شد. البته در میادین میوه و تره بار شهرداری تهران انار کیلویی 11هزار و 200تومان عرضه می شود.

پایان پیام/

کلید واژه :

انار

،

قیمت انار

ثبت نظرات
captcha