مصوبه ویژه مجلس برای شفافیت حقوق

ارز ترجیحی تدریجی حذف می شود

جدل بر سر حقوق 2.5 میلیون کارمند

قاچاق خودرو چگونه انجام می شود؟

«بخت آزمایی» خودرویی از چشم دولت افتاد

خارجی ها به بازار لوازم خانگی ایران برمی گردند؟

ارز دیجیتال در خانه ای روی آب

واریز سود صاحبان سهام عدالت از طریق سجام

ضربه فنی سکه با نرخ دلار و انس جهانی

سرنوشت لایحه جنجالی در هاله ای از ابهام

تجارت زیرزمینی در کمین رمزارز ها

دردسر مالیاتی بازنشستگان نفتی

ممنوعيت معاملات «رمزارز» در ايران

خودرو های خارجی به دردسر افتادند!

کالای اساسی مهم است یا لوازم آرایش؟

ایرادات 3 قرارداد نفتی IPC با شرکت خارجی

دنده عقب مجدد بیتکوین

قیمت های غیرمتعارف در بازار ملک

انتقاد تند از اِبی و پسرش در ماجرای ساسی مانکن

گره خوردن دلار به معيشت مردم

مصوبه مجلس درباره صاحبان مشاغل پزشکی

روسای شش شعبه بانک گردشگری به عنوان برتر انتخاب شدند

مالیات گیری از خودروهای لوکس بازار آنها را کساد می کند؟

موز چقدر گران شد؟

بازار پر التهاب قطعات خودرو و قیمت های سلیقه ای

تشدید خروج ارز از کشور برای خرید بیت کوین

آغاز 5 پروژه توسعه ای ایرانول در سال 1400

سیگنال تعرفه ای به واردات خودرو؟

قیمت پرفروش ترین گوشی های موبایل در بازار

كاهش نرخ دلار يا تقويت قدرت خريد؟

سرمای شب عيد در بازار خودرو

بازار شب عید در انتظار مرغ ارزان

استقبال از ماليات خانه های لوكس

بدهکارترین کشورهای جهان را بشناسید

ارزهای دیجیتالی باز هم ریختند

چرا بورس از سکه افتاد؟

مقایسه نیسان مورانو با نیسان ایکس تریل

اجاره خانه در تهران ۳۰ درصد رشد کرد

حقوق ۱۶ میلیون تومانی هنرمندان، معاف از مالیات!/ پایه های جدید مالیاتی چقدر درآمد زاست؟

قیمت ارزان ترین گوشی های موبایل در بازار

کد خبر : ۳۹۶۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اختلاف ۱۰۲میلیارد دلاری ورود و خروج سرمایه

با استناد به گزارش مركز پژوهش هاي مجلس، «تصوير اقتصاد ايران و چشم انداز آن در آستانه تصويب لايحه بودجه 1400» همچنين آمارهاي وزارت اقتصاد، روند جذب سرمايه در كشور از ابتدايي دهه نود نگران كننده توصيف شده است.

اختلاف ۱۰۲میلیارد دلاری ورود و خروج سرمایه

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، هر چند اگر افت روند جذب سرمايه خارجي در كنار فرار سرمايه از كشور قرار گيرد، مي تواند وضعيت اقتصاد كشور را حتي در صورت رفع تحريم ها بحراني تر جلوه دهد. با توسل به آمارهاي رسمي از سال 89 تا 98 كل سرمايه خارجي جذب شده توسط كشور تنها 21 ميليارد دلار بوده در حالي كه در اين مدت خروج سرمايه از كشور بر اساس گزارش هاي بانك مركزي و صندوق بين المللي پول 123.4 ميليارد دلار بوده؛ خالص حساب سرمايه از سال 89 تا 98 جز سال 93، منفي گزارش شده است.

اختلاف بيش از 102 ميليارد دلاري سرمايه جذب شده به كشور و سرمايه خارج شده از آن علاوه بر بحران اقتصادي، منعكس كننده بي ثباتي هاي سياسي و شدت يافتن تنش هاي بين المللي است. به نظر مي رسد با شدت يافتن تحريم ها، اميد به آينده اي روشن براي سرمايه گذاران خارجي نيز از ميان رفته باشد. پس از انتخابات امريكا و با تغيير و تحولاتي كه در حوزه سياست خارجي و البته مناقشه هسته اي احتمالا رخ مي دهد كار مهم تصميم ساز و سياستگذار ابتدا بازگرداندن آرامش به اقتصاد و درنهايت افزايش ميزان سرمايه جذب شده در بودجه و برنامه هاي توسعه اي است.

رابطه مستقيم ميان كاهش ورود و فرار سرمايه

اهميت سرمايه گذاری خارجی علاوه بر پيشبرد طرح هاي اقتصادي، نوعي سيگنال ثبات دهي اقتصاد نيز به حساب مي آيد. در واقع افزايش سرمايه گذاري خارجي، بدان معناست كه آن كشور علاوه بر داشتن شرايط جذب سرمايه، مي تواند سرمايه هاي جذب شده را نيز از مخاطراتي همچون كاهش ارزش، به گروگان گرفته شدن و... مصون نگه دارد. آمارهاي وزارت اقتصاد و دارايي همچنين بانك مركزي نشان مي دهد در 10 سال اخير روند «سرمايه گذاري جذب شده» و «خالص حساب سرمايه» كشور نه تنها مناسب نيست بلكه در سال هايي اختلاف بيش از 9 ميليارد دلاري ميان سرمايه گذاري خارجي مصوب و جذب شده وجود دارد. به عنوان مثال در سال 95 رقم سرمايه گذاري مصوب 10ميليارد و 404 ميليون دلار بود كه درنهايت 912 ميليون و 441 هزار دلار سرمايه خارجي به كشور جذب شد.

خوش بيني نسبت به جذب سرمايه گذاري خارجي در سال 96 نيز ادامه داشت. به گونه اي كه از 10 ميليارد و 809 ميليون دلار سرمايه خارجي مصوب تنها 814 ميليون و 462 هزار دلار آن جذب شد. هر چند عمده دليل كاهش شديدتر جذب سرمايه خارجي در سال 96، خروج يك جانبه امريكا از برجام بود. اما روند سينوسي سرمايه هاي خارجي جذب شده، نشان دهنده افق نامشخص اقتصادي و سياسي كشور در ميان مدت براي سرمايه داران است. عمده سرمايه هاي جذب شده به كشور در بخش هاي نفت و گاز بوده، اما همين بخش نيز پس از اعلام خروج يك جانبه ترامپ از برجام و لغو تمام معافيت هاي نفتي در ارديبهشت 98، سرمايه ها و شركت هاي جذب شده را از دست داد؛ خروج توتال و CNPC نمونه اي از فرار سرمايه هاي خارجي از كشور پس از بحران ها و تنش هاي سياسي است.

اما در كنار كاهش ورود سرمايه خارجي به كشور، فرار سرمايه نيز شدت گرفته كه در «خالص حساب سرمايه» منعكس شده است. بر اين اساس در سال هاي 95 و 96 كه ركورددار كمترين سرمايه جذب شده به كشور از سال 89 بود، ميزان خروج سرمايه نيز ركوردشكني كرده بود. كل سرمايه جذب شده حدود يك ميليون و 726 هزار دلار گزارش شد در حالي كه خروج سرمايه از كشور 37 ميليارد و 600 ميليون دلار بود. با مقايسه اين دو عدد مي توان دريافت كه احساس ناامني براي سرمايه، علاوه بر ورود بر خروج نيز تاثير دارد. افراد ترجيح مي دهند سرمايه هاي خود را به كشورها يا مناطقي منتقل كنند كه خطر نابودي سرمايه كمتر باشد يا حداقل تا مدتي براي آن كشور ثبات اقتصادي و سياسي پيش بيني كرد.

سهم ايران از سرمايه گذاري خارجي 0.9درصد

سازمان كنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنكتاد) unctad در نيمه نخست سال 2020 ميلادي، گزارشي از «جريان سرمايه گذاري جهان» در سال 2019 ميلادي منتشر كرد. در اين گزارش كل سرمايه اي كه در آن سال در جهان جريان داشت حدود 1540 ميليارد دلار اعلام شده كه تنها يك ميليارد و 508 ميليون دلار آن توسط ايران جذب شده است. در سال 2018 سرمايه خارجي جذب شده توسط كشور حدود دو ميليارد و 373 ميليون دلار بود كه طي يك سال افت 36درصدي را نشان مي دهد. هر چند آمارهاي اين نهاد با آنچه وزارت اقتصاد از سرمايه هاي جذب شده منتشر مي كند، متفاوت است. اما نشان مي دهد كه سهم اقتصاد ايران از كل سرمايه گذاري مستقيم خارجي جهان (FDA) در سال 2019 تنها 0.9درصد اعلام شده است.

از سوي ديگر از حدود 38 ميليارد دلار سرمايه جذب شده در منطقه خاورميانه عمده آن بين سه كشور همسايه ايران، امارات، عربستان و تركيه تقسيم شده كه سهم امارات 14 ميليارد دلار بود. عربستان نيز 4.6 ميليارد دلار و تركيه نيز 8.434 ميليارد دلار جذب سرمايه داشته اند. در سال 2019 كشورهاي عراق، يمن و قطر جريان كاهش در سرمايه هاي جذب شده، داشتند. امريكا با جذب 246 ميليارد دلار، بيشترين سرمايه در سال 2019 را جذب كرده، چين و سنگاپور با جذب 141 و 92 ميليارد دلار در رده هاي دوم و سوم قرار گرفتند.

تعامل سازنده و دوري از تنش راه جذب سرمايه

سرمايه خارجي براي هر كشوري ضروري است. حتي امريكا به عنوان بزرگ ترين اقتصاد دنيا نيز حدود 16درصد از كل سرمايه هاي جهان را به خود جذب كرده بود. اما تفاوت ديگر كشورهاي با جذب سرمايه بالا و ايران در چيست؟ فضاي رقابتي اقتصاد همچنين ايجاد زمينه هايي براي كاهش رانت است. حضور توتال نمونه مهمي از رقابتي نبودن فضاي اقتصاد است. در مدتي كه قرارداد با اين شركت بين المللي در صنعت نفت بسته شده بود، رويه هاي قانوني حضور اين شركت آن قدر به طول انجاميد كه درنهايت با خروج امريكا از برجام، اين شركت نيز از ايران خارج شد. نبود تعامل سازنده در كنار تحريم ها كه مانعي براي ورود تكنولوژي به كشور است، باعث شده كه عملا امكان ورود سرمايه گذار ريسك پذير براي بخش هاي ديگر اقتصادي وجود نداشته باشد و عمده تمركز سرمايه داران صنعت نفت باشد كه البته حضور در آن هم وابستگي زيادي به تحريم ها دارد. سرمايه دار در شرايط بي ثبات و تنش هاي محيطي و داخلي به كشوري وارد نمي شود. در سال 95 و با گشايش نسبي كه پس از برجام ايجاد شد، سرمايه خارجي مصوب شده 10 ميليارد و 404 ميليون دلار برآورد شده بود كه تنها 912 ميليون دلار آن جذب شد. مهم ترين گام براي جذب سرمايه ثبات بخشي و كاهش تنش با ساير جهان است.

پایان پیام/

کلید واژه :

فرار سرمايه

،

سرمایه

،

سرمايه گذاری خارجی

،

سرمايه گذاری

ثبت نظرات
captcha