مصوبه ویژه مجلس برای شفافیت حقوق

ارز ترجیحی تدریجی حذف می شود

جدل بر سر حقوق 2.5 میلیون کارمند

قاچاق خودرو چگونه انجام می شود؟

«بخت آزمایی» خودرویی از چشم دولت افتاد

خارجی ها به بازار لوازم خانگی ایران برمی گردند؟

ارز دیجیتال در خانه ای روی آب

واریز سود صاحبان سهام عدالت از طریق سجام

ضربه فنی سکه با نرخ دلار و انس جهانی

سرنوشت لایحه جنجالی در هاله ای از ابهام

تجارت زیرزمینی در کمین رمزارز ها

دردسر مالیاتی بازنشستگان نفتی

ممنوعيت معاملات «رمزارز» در ايران

خودرو های خارجی به دردسر افتادند!

کالای اساسی مهم است یا لوازم آرایش؟

ایرادات 3 قرارداد نفتی IPC با شرکت خارجی

دنده عقب مجدد بیتکوین

قیمت های غیرمتعارف در بازار ملک

انتقاد تند از اِبی و پسرش در ماجرای ساسی مانکن

گره خوردن دلار به معيشت مردم

مصوبه مجلس درباره صاحبان مشاغل پزشکی

روسای شش شعبه بانک گردشگری به عنوان برتر انتخاب شدند

مالیات گیری از خودروهای لوکس بازار آنها را کساد می کند؟

موز چقدر گران شد؟

بازار پر التهاب قطعات خودرو و قیمت های سلیقه ای

تشدید خروج ارز از کشور برای خرید بیت کوین

آغاز 5 پروژه توسعه ای ایرانول در سال 1400

سیگنال تعرفه ای به واردات خودرو؟

قیمت پرفروش ترین گوشی های موبایل در بازار

كاهش نرخ دلار يا تقويت قدرت خريد؟

سرمای شب عيد در بازار خودرو

بازار شب عید در انتظار مرغ ارزان

استقبال از ماليات خانه های لوكس

بدهکارترین کشورهای جهان را بشناسید

ارزهای دیجیتالی باز هم ریختند

چرا بورس از سکه افتاد؟

مقایسه نیسان مورانو با نیسان ایکس تریل

اجاره خانه در تهران ۳۰ درصد رشد کرد

حقوق ۱۶ میلیون تومانی هنرمندان، معاف از مالیات!/ پایه های جدید مالیاتی چقدر درآمد زاست؟

قیمت ارزان ترین گوشی های موبایل در بازار

کد خبر : ۴۰۰۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آدرس انحرافی التهاب بازار مسكن

4 روز پس از بازگشت قيمت مسكن به درگاه های اينترنتی خريد و فروش كالا، محمد اسلامی وزير راه و شهرسازی نسبت به اين موضوع اعتراض كرده و از دادستاني خواسته تا «از درج قيمت در آگهي هاي فروش مسكن سايت هاي اينترنتي جلوگيري كند.»

آدرس انحرافی التهاب بازار مسكن

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، محمد اسلامي وزير راه و شهرسازی در اين باره گفته است: «نمي دانيم چه كسي مجوز بازگشت قيمت ها را به سايت هاي اينترنتي داده است. اين اقدام هيچ مبنا و پايه اي ندارد و تنها ذهن جامعه را منحرف كرده و براي عده اي توهم ايجاد مي كند.»

به گفته اسلامي «درج قيمت در آگهي هاي فروش مسكن باعث ايجاد التهاب در اين بازار مي شود اين در حالي است كه اين بازار به تازگي آرام شده و اگر مبنايي براي اين كار وجود داشت، مي گفتيم بازگشت دوباره قيمت ها به آگهي هاي خريد و فروش مسكن در سايت هاي اينترنتي شاخص مبنايي دارد.»

اثر ممنوعيت درج قيمت ها در 8 ماه گذشته

پس از 8 ماه و از 22 دي ماه ممنوعيت قيمت گذاري خودرو و مسكن در سايت هاي فروش آنلاين(ديوار و شيپور و...) مجددا درج قيمت در اين سايت ها آزاد شده است. البته اين ممنوعيت تنها براي مسكن نبود و درج قيمت براي آگهي هاي خودرو نيز ممنوع شده بود كه قيمت گذاري آن هم از چند روز قبل آزاد شده است. اما چرا نرخ گذاري ها ممنوع شده بود؟ به دنبال التهاب بازارهاي مسكن و خودرو، دادستاني با هدف كنترل قيمت ها از ارديبهشت امسال، درج قيمت در سايت هاي فروش ملك و خودرو را ممنوع كرد. هر چند از آن زمان تا كنون قيمت خودرو حدود ۳۵ درصد و قيمت خانه در تهران تا آبان ماه هر ماه حدود ۱۰ درصد و به طور كلي ۶۰ درصد افزايش پيدا كرده است. با اين حال گروهي از كارشناسان معتقدند كه علت به صفر رسيدن تورم ماهيانه بازارمسكن، حذف قيمت در آگهي ها نبوده بلكه اين مساله از احتمال احياي مجدد برجام و كاهش نرخ ارز نشأت مي گيرد.

تاثير درج قيمت ها در سايت هاي فروش چيست؟

به نظر مي رسد همچنان نگراني هايي درخصوص احتمال رشد قيمت هاي پيشنهادي در اين سايت ها وجود دارد. حال اين سوال مطرح مي شود كه آيا برداشتن قيمت از سايت ها تاثيري در افزايش يا كاهش قيمت مسكن دارد يا خير؟ در اين ميان برخي كارشناسان و فعالان بازار ملك همواره تاكيد دارند كه سانسور نرخ ها در كاهش قيمت مسكن بي ثاثير است.

مهدي سلطان محمدي،كارشناس بازار مسكن در اين باره به «اعتماد» گفت: يكي از مهم ترين موضوعاتي كه بايد به آن اشاره كرد در خصوص گردش اطلاعات است كه با بازگشت قيمت گذاري مسكن به سايت هاي فروش اين اقدام با سرعت بيشتر و كارآمدتر صورت خواهد گرفت.

سلطان محمدي با بيان اينكه حق هر مشتري است كه بيشترين دسترسي را به منابع اطلاعاتي مختلف براي بررسي بيشتر كالاها و انتخاب آن داشته باشد، افزود: با مقايسه درست يك كالا از سوي خريدار مسلما مناسب ترين كيفيت و بهترين قيمت انتخاب مي شود و در صورتي كه بتوانيم در هر بازار هزينه معاملات را كاهش دهيم، نفع عمومي براي خريدار و فروشنده را افزايش مي دهيم.

اين كارشناس بازار مسكن تصريح كرد: در همه كشورها دولت ها و سياست گذاري ها به دنبال ابزاري براي دسترسي آسان تر براي خريداران هستند تا بتوانند گزينه هاي بيشتري براي انتخاب داشته باشند. سلطان محمدي با انتقاد از حذف قيمت ها از سايت هاي فروش در فضاي مجازي و پيگيري براي ادامه اين رويه خاطرنشان كرد: اين قضيه مانند اين است كه در يك فروشگاه انواع كالاها وجود داشته باشد اما هيچ كدام نرخي نداشته باشد چطور مشتري مي تواند انتخابي داشته باشد زيرا توان مقايسه وجود ندارد.

اين كارشناس بازار مسكن با بيان اينكه معاملات در فضاي مجازي امروز سهم بالايي در دنيا دارد، افزود: سهام سايت هاي فروش آنلاين مانند آمازون، علي بابا و... بابت همين سياست هر روز رو به افزايش است اما متاسفانه در ايران به جاي رشد و توسعه فروش آنلاين آقايان در پي سركوب آن هستند.

 

راه حل سركوب شفافيت نيست

سلطان محمدي با اشاره به علت اين سركوب گفت: افرادي كه بازار و فضاي مجازي را رقيب خود مي دانند مانند فعالين در بخش املاك و بنگاهداران كه معتقدند بخشي از سود اين معاملات را با اين قيمت گذاري در سايت ها از دست مي دهند و دسته دوم سياستگذاراني كه بر پايه استدلال هاي خود تشخيص مي دهند، قيمت ها در سايت ها نباشد از مخالفان اين سياست هستند.

اين كارشناس بازار مسكن در ادامه گفت: اين در حالي است كه افراد براي خريد ملك اغلب همه سرمايه خود را خرج مي كنند و اطلاعات دقيقي هم كسب مي كنند و از مشورت قوم و خويش گرفته تا دوستان خود براي خريد يك خانه بهره مي گيرند.

او ادامه داد: البته زماني كه اسنپ و تپسي هم در ايران فعاليت خود را آغاز كردند با مقاومت هايي از سوي تاكسي داران و آژانس هاي خودرو مواجه شدند زيرا آنها از اينكه بازار رقابتي مي شد و تعداد عرضه كنندگان يك خدمت افزايش پيدا مي كرد ابراز نارضايتي مي كردند؛ اين در حالي است كه بايد نفع خريدار و فروشنده را در اين شرايط مورد ارزيابي قرار داد. او خاطرنشان كرد: امروزه حذف قيمت ها و محروم كردن مردم از شفافيت در هيچ جاي دنيا كاربردي نيست و اين سياست دوامي نخواهد داشت.

بر اساس اين گزارش؛ مسوولان سايت هاي اينترنتي در هفته هاي اخير رايزني هايي را با مجلس داشتند كه به مجاب شدن نمايندگان براي بازگشت مجدد قيمت ها انجاميد اما واكنش ها به رفع محدوديت قيمت گذاري مسكن در سايت هاي اينترنتي متفاوت است، روز دوشنبه ۲۲ دي ماه و پس از حدود 8 ماه ممنوعيت با پيگيري فعالان كسب وكارهاي مجازي مشروط به احراز هويت در سامانه امتا(سايت احراز هويت مشتريان) قيمت گذاري ها به سايت ها بازگشت و اين افراد معتقدند، حذف قيمت ها شفافيت را از بازار مي گيرد.

اما در مقابل مخالفان درج قيمت ها در آگهي هاي فروش مي گويند؛ اصالت و مالكيت اشخاصي كه آگهي فروش مسكن را منتشر مي كنند بايد محرز شود اما اين اتفاق نيفتاده است. به همين جهت ممكن است واحدي در سايت ها عرضه شود كه متعلق به آگهي دهنده نباشد و اين به تحريك بازار و افزايش قيمت ها مي انجامد. متاسفانه برخي افراد براي بازارگرمي به طور پياپي آگهي هاي غيرواقعي منتشر مي كنند كه اين اقدام آنها روند صعودي بازار را در پي دارد.

پایان پیام/

کلید واژه :

بازار مسكن

،

قيمت مسكن

،

محمد اسلامی

،

درگاه های اينترنتی

ثبت نظرات
captcha