مصوبه ویژه مجلس برای شفافیت حقوق

ارز ترجیحی تدریجی حذف می شود

جدل بر سر حقوق 2.5 میلیون کارمند

قاچاق خودرو چگونه انجام می شود؟

«بخت آزمایی» خودرویی از چشم دولت افتاد

خارجی ها به بازار لوازم خانگی ایران برمی گردند؟

ارز دیجیتال در خانه ای روی آب

واریز سود صاحبان سهام عدالت از طریق سجام

ضربه فنی سکه با نرخ دلار و انس جهانی

سرنوشت لایحه جنجالی در هاله ای از ابهام

تجارت زیرزمینی در کمین رمزارز ها

دردسر مالیاتی بازنشستگان نفتی

ممنوعيت معاملات «رمزارز» در ايران

خودرو های خارجی به دردسر افتادند!

کالای اساسی مهم است یا لوازم آرایش؟

ایرادات 3 قرارداد نفتی IPC با شرکت خارجی

دنده عقب مجدد بیتکوین

قیمت های غیرمتعارف در بازار ملک

انتقاد تند از اِبی و پسرش در ماجرای ساسی مانکن

گره خوردن دلار به معيشت مردم

مصوبه مجلس درباره صاحبان مشاغل پزشکی

روسای شش شعبه بانک گردشگری به عنوان برتر انتخاب شدند

مالیات گیری از خودروهای لوکس بازار آنها را کساد می کند؟

موز چقدر گران شد؟

بازار پر التهاب قطعات خودرو و قیمت های سلیقه ای

تشدید خروج ارز از کشور برای خرید بیت کوین

آغاز 5 پروژه توسعه ای ایرانول در سال 1400

سیگنال تعرفه ای به واردات خودرو؟

قیمت پرفروش ترین گوشی های موبایل در بازار

كاهش نرخ دلار يا تقويت قدرت خريد؟

سرمای شب عيد در بازار خودرو

بازار شب عید در انتظار مرغ ارزان

استقبال از ماليات خانه های لوكس

بدهکارترین کشورهای جهان را بشناسید

ارزهای دیجیتالی باز هم ریختند

چرا بورس از سکه افتاد؟

مقایسه نیسان مورانو با نیسان ایکس تریل

اجاره خانه در تهران ۳۰ درصد رشد کرد

حقوق ۱۶ میلیون تومانی هنرمندان، معاف از مالیات!/ پایه های جدید مالیاتی چقدر درآمد زاست؟

قیمت ارزان ترین گوشی های موبایل در بازار

کد خبر : ۴۰۹۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

«وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

بانک گردشگری به عنوان یکی از بانک های نسبتا جوان در حوزه بانکداری کشور فعالیت خود را از سال ۱۳۸۹ با دریافت مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد. این بانک طبق شعار راهبردی خود با تمرکز بر صنعت توریسم و سرمایه گذاری های مرتبط با گردشگری، سعی در کسب سهم عمده ای از این شاخه تجاری با عرضه محصولات نوین مالی و اعتباری دارد، به نحوی که دارای کیفیت مطلوب و قیمت گذاری مناسب برای بازارهای هدف باشد.

«وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، با نگاهی بر سیاست کاری بانک گردشگری درمی یابیم این بانک تصمیم دارد با تکیه بر به کارگیری حداقل نیروی انسانی لازم و استفاده از اتوماسیون فناورانه، به جای ایجاد ساختگاه های فیزیکی، خدمات کیفی بهتر و به روزتری را به صورت مجازی برای مشتریان خود فراهم آورد. ذکر گفته های اخیر مدیرعامل بانک مبنی بر برنامه ریزی در راستای توسعه بانکداری الکترونیک به عنوان محوری ترین برنامه آن بانک می تواند موید این مطلب باشد که شعبه های فیزیکی در نسل جدید بانکداری از اولویت کمتری در این بانک برخوردار خواهند بود و سیاست های عمده مدیریت بانک گردشگری بر محور بانکداری دیجیتال استوار خواهد شد.

با توجه به پتانسیل های موجود کشور در زمینه صنعت توریسم، بازده بالای گردشگری، امکان ایجاد ظرفیت های اشتغال، درآمدزایی و نیز وجود زیرساخت های فرهنگی و گردشگری، اماکن تاریخی و جاذبه های توریستی به همراه استقبال متولیان امر از توسعه این صنعت و جذب گردشگران داخلی و خارجی، این بانک می تواند (علاوه بر وظایف و عملکردهای متعارف بانکی) با تصمیم سازی های هدفمند مدیریتی به عنوان یک سکوی مالی مناسب، در مقام توسعه و پشتیبانی از صنعت توریسم، نقش مهمی را در این زمینه ایفا کند.

با توجه به وضعیت بانک گردشگری درمدت اخیر می توان به نکات مهمی دست یافت. اقدامات قابل توجه از صرافی و تبدیل ارز و ایجاد صندوق سرمایه گذاری تا تبلیغات مناسب ورزشی و اسپانسرینگ تیم های بزرگ و پرمخاطب کشور، نشانگر این است که مدیریت شرکت در مسیر توسعه و پررنگ کردن نام و جایگاه بانک گردشگری قدم برمی دارد که این موضوع می تواند نکته مثبتی در افق آتی و بازده عملکردی آن بانک باشد.

 بررسی بنیادی سهم

نماد «وگردش» در بازار پایه زرد فرابورس ایران درج نماد شده و سهامداران اصلی آن شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران (با بیشترین حجم تملک) و شرکت های تامین سرمایه امین، آذر تجارت صنعت آژند، الماس شهراد شرق، تجارت بین المللی دل عالم ایرانیان، عمرانی سرمایه گذاری ایران و چند شرکت خصوصی دیگر هستند که تعدادی از سهامداران عمده این نماد در گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی (با نماد سمگا) نیز اقدام به سرمایه گذاری کرده اند. چنین مشاهداتی می تواند موید این مطلب باشد که سرمایه گذاران حقوقی بازار نظر مثبتی بر صنعت گردشگری و پتانسیل های نهفته در نمادهای مرتبط با آن دارند. این قبیل پتانسیل های بالقوه در صورت استقبال مدیران بانک قادر است موقعیت مثبتی را برای آینده بانک گردشگری رقم بزند.

در ادامه نگاهی بر عملکرد نماد «وگردش» با توجه به صورت های مالی و اتفاقات اخیر سهم خواهیم داشت. چندی پیش «وگردش» در راستای تقویت بنیه مالی خود اقدام به افزایش سرمایه 150 درصدی از محل آورده سهامداران کرده و طبق اعلامیه جدید خود قصد افزایش سرمایه مجدد به میزان 140 درصد از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها دارد. این افزایش سرمایه ها با مدیریت صحیح، می تواند توانایی شرکت را در تعاملات مالی و پوشش آیتم های مالی در ترازنامه تقویت کند.

طبق افشای مورخ 29/ 10/ 1399، این بانک در نظر دارد مقداری از دارایی های خود را در راستای رعایت قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور به فروش برساند که شامل تمام یا درصدی از شرکت های تولیدی و سرمایه گذاری خواهند بود که بانک گردشگری در آنها سهامدار است. سود حاصل از این اقدام در صورت های مالی آتی منعکس و قابل محاسبه خواهد بود.

بانک گردشگری تا تاریخ 6 ماه منتهی به 31/ 6/ 1399 نمایانگر تغییر ارزشمندی در روند سودسازی نسبت به دوره مشابه سال قبل است. هر سهم طی دوره مشابه سال قبل 244 ریال زیان شناسایی کرده بود، ولی در دوره اخیر 51 ریال سود محقق کرده است. (از نسبت 5/ 2: 1 افزایش سرمایه صرف نظر شده است. افزایش تعداد برگ سهام می تواند آهنگ رشد را کم اهمیت جلوه دهد. نسبت حدودی 125 ریال قبل از تجدید می تواند فرض شود.)

نکته حائز اهمیت دیگر در گزارش، رشد درآمدهای مشاع بانک گردشگری نسبت به سال مالی قبل است. عدد  P/ E هم اکنون در محدوده 110 است.

 بررسی تکنیکال سهم

سهم در طول یک سال گذشته رشد چشمگیر 2400 درصدی داشته و به قیمت حداکثر 23450 ریال رسیده است. در طول ریزش بازار معادل 35 درصد از سقف تاریخی خود را اصلاح کرده و مجددا با ترمیم قیمت در محدوده سقف تاریخی خود قرار گرفته است. نوسانات مذکور در 6 ماه گذشته نسبت به تحرکات بازارسهام بسیار مناسب ارزیابی می شود. سهم به علت قرار داشتن در بازار پایه و حجم معاملات کم ریسک نقدشوندگی باید مدنظر سهامداران و معامله گران بازار قرار گیرد.

پایان پیام/

کلید واژه :

بانک گردشگری

،

وگردش

،

فرابورس

،

بورس

ثبت نظرات
captcha