میوه چرا گران شد؟

نقره داغ مالیات گریزها در بهارستان

جنجال اينترنت و بودجه صدا و سيما

خود اظهاری مالیات بر خانه های خالی از چه زمانی آغاز می شود؟

آيا كساني كه آينده فوتبال را رقم مي زنند بيدارند؟

شرط احیای سفره کارگران چیست؟

استدلال وزارت صنعت برای کمبود روغن در بازار

دولت تدبیر و امید چقدر درآمد نفتی داشت؟

روند نزولی نرخ ارز در بازار

کسر مالیات از حق الزحمه پزشکان در ١۴٠٠

قیمت روز خودرو در پنجم اسفند

حمایت مجلس از مشترکان کم مصرف آب، برق و گاز

کره جنوبی، آزادسازی دارایی های ایران را مشروط کرد

چهارراه استانبول در محاصره سیاست و دیپلماسی

آیا ایلان ماسک نوسانش را از بیت کوین گرفت؟

پیش فروش خودروهای بدون استاندارد

تفاهم با آژانس/جنجال درمجلس

خروج مشکوک پول از رمزارزها

۲۰۲۰، سالی خارق العاده در تاریخ بازارهای سرمایه

پایین ترین قیت انواع لباسشویی در بازار

جزئیات فروش فوق العاده نوروزی در تهران

تهدید مسافران معترض توسط ایرلاین متخلف

مجمع تشخیص مصلحت بدنبال سناریوی بهینه در باب FATF

تکلیف حقوق بازنشستگان چه می شود؟

مجوز مجلس به دولت برای دریافت وام از روسیه

رقم سبد معیشت تعیین شد

شرط ایران برای همکاری با خودروسازان خارجی

جزئیاتی از سهمیه بنزین نوروزی

مشهورترین ثروتمند جهان خروج بزرگ را کلید زد

پیشنهاد دبیر انجمن خودروسازان درباره قیمت خودرو

کمیسیون تلفیق با لایحه اصلاحی بودجه چه کرد؟

رکوردِ رکود در بازار مسکن شکست

عرضه قطره چکانی روغن در بازار

عبور قیمت بیت کوین از ۵۸ هزار دلار

قیمت گذاری خودرو به بورس نرسید!

افزایش صادرات فرآورده نفتی در سال ۹۸

ماجرای لغو یک شبه مصوبه هیئت دولت چه بود؟

شرط پرداخت حقوق به مدیران دولت در سال ۱۴۰۰

بلاتکلیفی بودجه ای و ارزی بورس

تغییر در میزان سود سالیانه سهام عدالت

کد خبر : ۴۱۰۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

باید دخالت دولت در بورس به حداقل برسد

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس مهمترین تبعات ریزش بورس را اعتمادسوزی عنوان کرد و گفت: دولت تبعات نقش مخرب خود را در بورس ببیند و در این زمینه تغییر رویه دهد.

باید دخالت دولت در بورس به حداقل برسد

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، مجتبی توانگر درباره وضعیت فعلی بورس گفت: ابتدا باید ببینیم در بورس چه اتفاقاتی طی یک سال اخیر رخ داده است. بورس مثل هر بازاری از شرایط کلان اقتصاد تاثیر می پذیرد. در شرایطی که نرخ رشد اقتصادی منفی است، رشد بورس ناشی از رشد اقتصادی نبود، بلکه مانند جهش قیمتی که در دارایی های دیگر مثل مسکن و خودرو داشتیم، ناشی از افزایش قیمت ارز بود. چنان که در شرایط فعلی سقوط شاخص کل تاحد زیادی به افت نرخ ارز بر می گردد. 

وی معتقد است: متاسفانه دولت در مدیریت بازارها از جمله بورس خیلی منفعل و بلکه کاسبکارانه عمل کرد. وقتی این تصور شکل می گیرد که دولت می خواهد با رشد بورس و عرضه سهام دولتی، بخشی از کسری بودجه را جبران کند، طبیعی است که مردم هم برای حفظ ارزش پول خود، وارد این عرصه می شوند. بدتر از همه سیگنال بیمه گری بورس بود. 

این عضو شورای اقتصاد ادامه داد: دعوت به بورس و جملاتی از این دست که همه چیز خود را به بورس بسپارید، این پالس را به مردم می داد که دولت از بورس حمایت می کند. در حالی که دولت و سازمان بورس باید از ابتدای رشد عجیب شاخص که کاملا مشخص بود حبابی است و همزمان با سیل ورود مردم به بورس، تدبیر می کرد و اجازه چنین نوسان عجیب و بی سابقه ای نمی داد که شاخص کل طی ۵ ماه ۴ برابر شود و سپس نصف! 

توانگر درباره وظیفه دولت در شرایط فعلی گفت: اولین اولویت این است که دولت تبعات نقش مخرب خود را در بورس ببیند و در این زمینه تغییر رویه دهد. تغییر رئیس سازمان بورس و حتی استیضاح وزیر اقتصاد به تنهایی چاره کار نیست. باید دخالت دولت در بورس به حداقل برسد. در اولویت دوم، اقداماتی نظیر آزادسازی سهام عدالت متوقف شود تا فشار عرضه در بازار کاهش یابد. اولویت سوم، حضور پررنگ حقوقی هاست. متاسفانه حقوقی ها از وضعیت فعلی بازار سود برده اند و در قیمت های بالا فروخته اند. پیشنهاد ما این است که بخشی از سود سهامداران حقوقی از نوسانات بازار برای حمایت از سهامداران حقیقی، تزریق شود.

وی درباره تبعات ریزش شدید بورس در این شرایط نیز خاطرنشان کرد: مهمترین تبعات این ریزش شدید، اعتمادسوزی در بورس بود. دیگر با چه رویی می توان مردم را به این بازار فراخواند؟ معتقدم گام نخست، احیای اعتماد از دست رفته سهامداران است. شاید تغییر متولیان تا حدی اثرگذار باشد ولی مهمتر تغییر رویکرد دولت در این عرصه است.

این عضو کمیسیون تلفیق بودجه تاکید کرد: اگرچه به اعتماد سهامداران عزیز لطمه بدی وارد شد و مجلس به نمایندگی از ملت، این اعتمادسوزی را پیگیری خواهد کرد ولی در حال حاضر به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، آینده بورس مناسب است و اکثر سهام ها به کف قیمتی خود رسیده اند. روند بلند مدت بازار نشان می دهد که بورس روند صعودی خواهد داشت. چنان که در بازه های ۲۰ ساله، ۱۰ ساله و ۵ ساله اخیر، بازدهی بورس حتی از بازدهی ارز و طلا و مسکن نیز بیشتر بوده است و صبر و استفاده از مشاوره متخصصان و دوری جستن از سیگنال فروشان و کاسبان بازار سرمایه، موجب می شود تا به تدریج زیان سهامداران جبران شود.

این نماینده مجلس درباره پیگیری های مجلس در مورد بازار بورس نیز گفت: مجلس از ابتدای روند ریزشی بورس، کاملا در تعامل با دولت، وزارت اقتصاد و سازمان بورس عمل کرد و هر لایحه ای که دولت ارائه کرد را در اسرع وقت تصویب کرد. روز سه شنبه (سی ام دی ماه) نیز جلسه ای در کمیسیون اقتصادی داشتیم که باز هم خروجی آن اعلام آمادگی برای کمک به دولت و سازمان بورس بود.

توانگر در پایان تصریح کرد: مجلس البته از باب زیانی که سهامداران دیده اند، موظف است وظایف نظارتی خود را در این باره انجام دهد و حتما گزارش نظارتی مجلس درباره بورس و مسببان آن به زودی آماده و برای عموم مردم منتشر می شود.

پایان پیام/

کلید واژه :

مجتبی توانگر

،

کمیسیون اقتصادی مجلس

،

دولت

،

بورس

ثبت نظرات
captcha