مصوبه ویژه مجلس برای شفافیت حقوق

ارز ترجیحی تدریجی حذف می شود

جدل بر سر حقوق 2.5 میلیون کارمند

قاچاق خودرو چگونه انجام می شود؟

«بخت آزمایی» خودرویی از چشم دولت افتاد

خارجی ها به بازار لوازم خانگی ایران برمی گردند؟

ارز دیجیتال در خانه ای روی آب

واریز سود صاحبان سهام عدالت از طریق سجام

ضربه فنی سکه با نرخ دلار و انس جهانی

سرنوشت لایحه جنجالی در هاله ای از ابهام

تجارت زیرزمینی در کمین رمزارز ها

دردسر مالیاتی بازنشستگان نفتی

ممنوعيت معاملات «رمزارز» در ايران

خودرو های خارجی به دردسر افتادند!

کالای اساسی مهم است یا لوازم آرایش؟

ایرادات 3 قرارداد نفتی IPC با شرکت خارجی

دنده عقب مجدد بیتکوین

قیمت های غیرمتعارف در بازار ملک

انتقاد تند از اِبی و پسرش در ماجرای ساسی مانکن

گره خوردن دلار به معيشت مردم

مصوبه مجلس درباره صاحبان مشاغل پزشکی

روسای شش شعبه بانک گردشگری به عنوان برتر انتخاب شدند

مالیات گیری از خودروهای لوکس بازار آنها را کساد می کند؟

موز چقدر گران شد؟

بازار پر التهاب قطعات خودرو و قیمت های سلیقه ای

تشدید خروج ارز از کشور برای خرید بیت کوین

آغاز 5 پروژه توسعه ای ایرانول در سال 1400

سیگنال تعرفه ای به واردات خودرو؟

قیمت پرفروش ترین گوشی های موبایل در بازار

كاهش نرخ دلار يا تقويت قدرت خريد؟

سرمای شب عيد در بازار خودرو

بازار شب عید در انتظار مرغ ارزان

استقبال از ماليات خانه های لوكس

بدهکارترین کشورهای جهان را بشناسید

ارزهای دیجیتالی باز هم ریختند

چرا بورس از سکه افتاد؟

مقایسه نیسان مورانو با نیسان ایکس تریل

اجاره خانه در تهران ۳۰ درصد رشد کرد

حقوق ۱۶ میلیون تومانی هنرمندان، معاف از مالیات!/ پایه های جدید مالیاتی چقدر درآمد زاست؟

قیمت ارزان ترین گوشی های موبایل در بازار

کد خبر : ۴۱۱۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آیا می توان به رونق بازار مسکن امیدوار بود؟

هفته پيش رو، روزهاي مهمي در بازار دارايي هاي كشور است. پس از ريزش قيمت در بازار ارز و سكه و البته تعديل قيمت ها در بازار سهام، حالا بخش تقاضا در حوزه مسكن در انتظار «كشف كف قيمتي» است.

آیا می توان به رونق بازار مسکن امیدوار بود؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، هفته پيش رو، روزهاي مهمي در بازار دارايي هاي كشور است. پس از ريزش قيمت در بازار ارز و سكه و البته تعديل قيمت ها در بازار سهام، حالا بخش تقاضا در حوزه مسكن در انتظار «كشف كف قيمتي» است. بخش زيادي از طرف «عرضه» در بازار مسكن، حاضر به كاهش قيمت ها نيست و حتي پس از چشم انداز كاهشي قيمت ارز نيز با احتياط وارد بازار شده است.

بخش «تقاضا» نيز در حال چانه زني براي ورود به معاملات است. در حال حاضر، «عدم قطعيت» در بازار مسكن نيز وجود دارد و قيمت ها از طرف بخش «عرضه» بارها با تغييراتي مواجه مي شود. پس از بازگشت درج قيمت به وب سايت ها، در برخي موارد نيز قيمت هاي كاذب و غيرواقعي يا به اصطلاح معامله گران بازار مسكن «پرت» نيز در سايت ها درج شده و حالا متقاضيان مسكن، ترجيح مي دهند كه در بازديد هاي ميداني و پرس و جوهاي كارشناسي قيمت واقعي ملك مورد نظر خود را بيابند.

البته بررسي روند تاريخي بازار مسكن نشان مي دهد كه به طور كلي اين بازار به واسطه ماهيت دير نقدشوندگي، واكنش ديرهنگام به تغيير و تحولات ساير بازار ها كمي ديرتر افت مي كند، اما اكنون به دليل نوسانات شديد بازار هاي اقتصادي (ارز، بورس، خودرو و ...)، بازار مسكن، اين سنت هميشگي را كنار زده و واكنش زودهنگام به تحولات داشته است.

ريزش قيمت ها كليد خورد

مصطفي قلي خسروي، رييس اتحاديه مشاوران املاك كشور در اين باره گفت: با توجه به اميدهايي كه در خصوص كاهش نرخ ارز در جامعه به وجود آمده مسكن نيز با ترديدهاي قيمتي مواجه شده است.

رييس اتحاديه مشاوران املاك كشور با بيان اينكه جو رواني و انتظارات تورمي باعث افت قيمت در همه بازارها شده است، افزود: نه تنها نرخ ارز بلكه قيمت خودرو نيز كاهش پيدا كرده و بورس نيز به كاهش نرخ ارز واكنش نشان داده و ريزش هايي را تجربه كرده است البته موضوع طلا فرق دارد، زيرا قيمت آن بر اساس اونس جهاني محاسبه مي شود اما در مجموع انتظارات براي بازار مسكن نيز كاهشي است.

خسروي در خصوص ميزان تقاضا در بازار پس از تغييرات نرخ ارز خاطرنشان كرد: به دليل افت قيمت ها همچنان مردم دست نگه داشته اند البته اين به معني اين نيست كه خريد و فروشي نمي شود، معاملات انجام مي شود اما به دليل افت قيمت ها ترديد در اين بازار زياد شده است.

عرضه مسكن افزايش يافت

اين كارشناس بازار مسكن با بيان اينكه عرضه مسكن رشد داشته، تصريح كرد: افرادي كه در اين مدت اقدام به خريد ملك كرده و دست نگه داشته بودند تا در موقع مناسب بفروشند در اين شرايط و براي آنكه متضرر نشوند اقدام به عرضه آن به بازار كرده اند و همين موضوع هم مي تواند دليلي بر ريزش قيمت مسكن باشد.

رييس اتحاديه مشاوران املاك كشور با انتقاد از بازگشت قيمت ها به سايت هاي فروش مسكن گفت: اين اقدام به اعتقاد ما غلط است و باعث تشنج در بازار مسكن مي شود ضمن آنكه وزير راه و شهرسازي نيز به اين موضوع اشاره داشته اند و برخي با قيمت سازي باعث رشد قيمت ها خواهند شد.

خسروي در پاسخ به اين پرسش كه آيا درج قيمت ها باعث شفافيت در بازار مسكن نخواهد شد؟ افزود: از گذشته كارشناسان مسكن اقدام به قيمت گذاري مسكن مي كردند و قيمت هر خانه بر اساس آخرين معامله اي كه در آن محله انجام شده بود، برآورد مي شد حال با اين نرخ گذاري در اپليكيشن ها تنها شاهد به هم خوردن اين بازار هستيم و افرادي كه در زمينه سوداگري و دلالي فعاليت دارند و خود عامل بخشي از اين قيمت هاي كاذب و حباب آلود محسوب مي شوند اين تحليل ها را در مورد شفافيت ارايه مي دهند.

رييس اتحاديه مشاوران املاك كشور در خصوص پيش بيني بازار مسكن تا پايان سال گفت: با توجه به شرايط موجود و قدرت پايين خريد و انتظار براي كاهش قيمت ها بعيد به نظر مي رسد معاملات در بازار مسكن رشد چنداني داشته باشد.

اما و اگرها براي تحقق وعده روحاني

بر اساس اين گزارش؛ به نظر مي رسد در حال حاضر مردم و بازاري ها در انتظار كاهش بيشتر قيمت ارز هستند، در اين بين وعده حسن روحاني كه گفته «تصميم گرفتيم قيمت دلار را پايين بياوريم» بي تاثير نيست. انتظارات مثبت در بازار ارز در حالي شكل گرفته است كه رييس جمهور در هفته گذشته وعده كاهش قيمت دلار به 15 هزار تومان را در صورت آزادسازي منابع بلوكه شده ايران در كره جنوبي داد. هر چند تحقق وعده روحاني با اما و اگرهاي فراواني همراه است و كارشناسان اقتصادي تاكيد دارند كه نمي توان براي كاهش قيمت دلار كف مشخصي را تعيين كرد و قيمت ارز تحت تاثير عواملي همچون عملكرد بازارهاي ديگر، تورم، تحريم و... است و نمي توان تنها با ورود منابع ارزي به كشور يا با دستور اين انتظار را داشت كه قيمت ها ريزش شديد داشته باشد، اما خوش بيني ايجاد شده در بازار براي برداشته شدن تحريم ها با پايان دوره رياست جمهوري ترامپ، باعث شده است چشم انتظار بازار كاهش بيشتر نرخ ارز باشد.

در عين حال به نظر مي رسد خريداران هم رغبتي براي خريد احساس نمي كنند و در انتظار ريزش بيشتر قيمت ها هستند و به نظر مي رسد در صورت تداوم روند كاهشي در بازار ارز، توقع مشتريان برآورده شود.

سوال اين است كه با اين چشم انداز مي توان به رونق بازار مسكن اميدوار بود؟ به نظر مي رسد بازارها پس از شوك هاي شديد حالا به سمت تعادل قيمت و دوري از نوسان و التهاب خواهند رفت. اتفاقي كه مي تواند در صورت عدم كاهش قيمت ها به ركود معاملات مسكن بينجامد و در صورت ثبات اقتصادي و بازگشت قدرت خريد ريال، رونق بازار را در پي داشته باشد. در حال حاضر كمي زود است تا به اين سوال پاسخ درستي داد، چراكه خريداران در انتظار سقوط قيمت ها هستند و فروشندگان هم كاهش قيمت ها را موقتي مي دانند.

البته پيش از اين نيز محمد اسلامي، وزير راه و شهرسازي گفته بود؛ تحولات نرخ ارز و طلا و به ويژه ارز روي كالاها و خدمات اثرگذار بوده و با يكديگر هم پيمايي مستمر دارند. طبيعي است امروز كه جريان نرخ ارز معكوس شده و شاهد افت نرخ دلار هستيم، بايد قيمت ها كاهش يابد، چراكه قيمت مسكن و انواع كالا و خدمات به بهانه افزايش قيمت ارز، بالا رفته بود و رشد قيمت ها در بازار مسكن ارتباطي با عرضه و تقاضا نداشت و ندارد و با ريزش قيمت دلار و تثبيت آن، انتظار جامعه براي از بين رفتن حباب هاي چند لايه قيمتي كه با جهش نرخ دلار ايجاد شده بود، بحق است و بايد شاهد ورود به كانال هاي واقعي قيمت ها در تمام بخش ها و كالاها و خدمات باشيم.

پایان پیام/

منبع: روزنامه اعتماد

کلید واژه :

بازار مسکن

،

مصطفی قلی خسروی

،

مسکن

ثبت نظرات
captcha