مصوبه ویژه مجلس برای شفافیت حقوق

ارز ترجیحی تدریجی حذف می شود

جدل بر سر حقوق 2.5 میلیون کارمند

قاچاق خودرو چگونه انجام می شود؟

«بخت آزمایی» خودرویی از چشم دولت افتاد

خارجی ها به بازار لوازم خانگی ایران برمی گردند؟

ارز دیجیتال در خانه ای روی آب

واریز سود صاحبان سهام عدالت از طریق سجام

ضربه فنی سکه با نرخ دلار و انس جهانی

سرنوشت لایحه جنجالی در هاله ای از ابهام

تجارت زیرزمینی در کمین رمزارز ها

دردسر مالیاتی بازنشستگان نفتی

ممنوعيت معاملات «رمزارز» در ايران

خودرو های خارجی به دردسر افتادند!

کالای اساسی مهم است یا لوازم آرایش؟

ایرادات 3 قرارداد نفتی IPC با شرکت خارجی

دنده عقب مجدد بیتکوین

قیمت های غیرمتعارف در بازار ملک

انتقاد تند از اِبی و پسرش در ماجرای ساسی مانکن

گره خوردن دلار به معيشت مردم

مصوبه مجلس درباره صاحبان مشاغل پزشکی

روسای شش شعبه بانک گردشگری به عنوان برتر انتخاب شدند

مالیات گیری از خودروهای لوکس بازار آنها را کساد می کند؟

موز چقدر گران شد؟

بازار پر التهاب قطعات خودرو و قیمت های سلیقه ای

تشدید خروج ارز از کشور برای خرید بیت کوین

آغاز 5 پروژه توسعه ای ایرانول در سال 1400

سیگنال تعرفه ای به واردات خودرو؟

قیمت پرفروش ترین گوشی های موبایل در بازار

كاهش نرخ دلار يا تقويت قدرت خريد؟

سرمای شب عيد در بازار خودرو

بازار شب عید در انتظار مرغ ارزان

استقبال از ماليات خانه های لوكس

بدهکارترین کشورهای جهان را بشناسید

ارزهای دیجیتالی باز هم ریختند

چرا بورس از سکه افتاد؟

مقایسه نیسان مورانو با نیسان ایکس تریل

اجاره خانه در تهران ۳۰ درصد رشد کرد

حقوق ۱۶ میلیون تومانی هنرمندان، معاف از مالیات!/ پایه های جدید مالیاتی چقدر درآمد زاست؟

قیمت ارزان ترین گوشی های موبایل در بازار

کد خبر : ۴۱۱۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

۶ باور غلط درباره راه اندازی استارتاپ

به اعتقاد دست اندرکاران اکوسیستم نوآوری کشور ۶ باور غلط در زمینه راه اندازی استارتاپ وجود دارد که در صورت رعایت آن کارآفرینان می توانند به موفقیت خود در حوزه کسب و کارهای مورد نظر خود امیدوار باشند.

۶ باور غلط درباره راه اندازی استارتاپ

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، دنیای کارآفرینی پر از زرق و برق است و این زرق و برق اغلب باعث نادیده گرفته شدن جزئیات می شود؛ از این رو برخی از کارآفرینان مبتدی، راه اندازی استارتاپ را فرآیندی لذت بخش، آسان، انعطاف پذیر و ساده می دانند و گمان می کنند کارآفرینان دوران خوبی را سپری می کنند و البته مهم تر از همه سود هنگفتی را برای دنیای استارتاپی تصور می کنند. در حالی که به گفته دکتر علی اصغر سعدآبادی عضو هیات علمی و رییس مرکز نوآوری دانشگاه شهیدبهشتی این گونه نیست.

سعدآبادی، رییس مرکز نوآوری دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه می بایست "جنبه نهفته و تاریک" دنیای استارتاپی را بررسی کنیم، گفت: به جز افرادی که تجربه های واقعی را پشت سرگذاشته اند، هیچ کس نمی تواند درباره راه اندازی استارتاپ یا به طور کلی راه اندازی مشاغل خصوصی به ویژه در مراحل اولیه فرد کارآفرین را راهنمایی کند.

وی با بیان اینکه در زمینه راه اندازی استارتاپ باورهای غلطی وجود دارد، یکی از این باورهای اشتباه را "مالکیت استارتاپ یعنی هر زمان که بخواهید می توانید کار کنید" دانست و در این باره توضیح داد: حقیقت این است که شما مالک استارتاپ نیستید، بلکه برعکس استارتاپ مالک شما است! اگر استارتاپِ شما به صورت شبانه روزی در حال خدمت به مشتریان است، بنابراین وقت، تلاش، نظارت و پیگیریتان را می طلبد. به زبان ساده، استارتاپتان نیازمند حضور فعالتان است. باید بدانید کار در استارتاپ به هیچ وجه مانند کار در شرکت، مؤسسه و ... نیست که باید ساعات و روزهای مشخصی حضور داشته باشید.

به گفته سعدآبادی در استارتاپ تمامی معادلات روزانه و شبانه به هم می ریزد و کارآفرینان باید تمام قد در خدمت استارتاپشان باشند. بنابراین، این فرض که مدیر استارتاپ هر زمان که بخواهد می تواند کار کند، وهمی بیش نیست.

باور اشتباه دوم: راه اندازی استارتاپ یعنی به دست آوردن ثروت فراوان

در ابتدای راه اندازی استارتاپ غالباً توجه ها به ثروت کلان دیگر استارتاپ ها و بنیان گذاران آن معطوف می شود، در حالی که از تمامی مسیرها و سختی هایی که برای به دست آوردن ثروت کشیده اند، غفلت می شود. به علاوه، در روند کار، از بسیاری از هزینه ها، مالیات ها و ... آگاهی و اطلاع کافی ندارید و در نهایت اغلب حتی مجبورید هزینه ای از جیب خود بدهید. در واقع، نه تنها سودی نبرده اید بلکه، به ویژه در اوایل راه اندازی استارتاپ، غالباً با ضرر محض روبه رو خواهید شد.

باور غلط سوم: احساسی که به عنوان مشتری از آن لذت می برید، وقتی صاحب استارتاپ شوید ماندگار خواهد بود!

برخی افراد از مشتری بودن در زمینه خاصی لذت می برند، مثلاً از دنیای بازی ها بسیار لذت می برند و مشتری ثابت شرکت های بازی هستند. اما هنگامی که ناشی از لذت مشتری، تصمیم به راه اندازی استارتاپ حوزه بازی می گیرند، تعجب خواهند کرد که هدف کاملاً متفاوت است. همیشه یادتان باشد نشستن پشت توپ می تواند سرگرم کننده باشد، اما ایستادن در مقابل آن قطعاً سرگرم کننده نیست.

حقیقت این است؛ دلیل اینکه شما به عنوان مشتری استارتاپ بازی ساز از این احساس شادی آور لذت می برید این است که مالک آن تجارب شادی و خواسته های خود را برای شما فدا کرده است. بنابراین، هنگامی که می خواهید مالک استارتاپ در حوزه بازی سازی شوید، باید خوش بختی و خواسته های خود را به نفع مشتری خود نیز قربانی کنید و احساسات سرگرم کننده ای را که قبلاً به عنوان مشتری داشته اید، از بین ببرید.

باور غلط چهارم: داشتن استارتاپ یعنی می توانید رئیس خود باشید و دیگر از اطاعت و دستورها خبری نیست!

البته این باور از برخی جهات درست است؛ زیرا شما به عنوان صاحب استارتاپ، مجبور به اطاعت از دستورهای مدیر مافوق خود نیستید. اما فراموش نکنید شاید مجبور به اطاعت از اشخاصی بدتر از مدیران سنتی خود، یعنی «مشتریان»، باشید.

البته به مرور زمان متوجه خواهید شد که علاوه بر مشتریان، مدیران دیگری نیز هستند که به شما مراجعه می کنند، مثلاً خواسته های کارمندان، شرکا، سرمایه داران، صاحبان املاک، ادارات دولتی و دیگران. همه اینها مدیران جدید شما خواهند بود و نادیده گرفتن آنها به طور کامل منجر به فروپاشی استارتاپ شما خواهد شد. در واقع، شما باید به آنها توجه کنید و سریعاً پاسخ دهید، شاید ۱۰ برابر توجه و سرعت پاسخ شما به مدیر سنتی خود در شغل سنتی خود!

باور غلط پنجم: مالکیت شرکت یعنی می توانید حقوق خود را هر طور که دوست دارید تعیین کنید

حقیقتی که متوجه خواهید شد، این است که پایداری و استمرار و شکست نخوردن استارتاپتان در اولویت های شما خواهد بود. نکته تأسف آور این است که در اوضاع و احوالی که شرکت شما روزهای سختی را پشت سر می گذارد، همان طور که گمان می کردید حقوق ثابتی دریافت نخواهید کرد، باید بدانید که حقوق شما بعد از سایر مطالبات شغلی تأمین می شود و پس از پرداخت حقوق کارمندان، تأمین کنندگان و ... در نهایت درآمد شما به نوسان تصمیمات مشتری و نیروهای اقتصادی بستگی دارد که غالباً از کنترل شما خارج است!

باور غلط ششم: موفقیت استارتاپ از نخستین روزها

حقیقت این است که تعداد کمی از مشاغل از روز اول سودآورند. بیشتر استارتاپ ها برای سودآوری مدتی زمان می برند که این بازه زمانی ممکن است از ۳ ماه تا ۳ سال باشد. تعجب آور نخواهد بود اگر بگوییم سودآوری رستوران ۳ سال طول می کشد، در حالی که رستوران فست فود کوچک ممکن است فقط ۳ ماه طول بکشد. در هر دو حالت، اگر صاحب مشاغل، سرمایه در گردش کافی برای تأمین خسارات واردشده تا زمان رسیدن تجارت به سودآوری نداشته باشد، به دلیل مشکلات نقدینگی شکست خواهد خورد.

باورهای فوق واقعی هستند و غالباً مالکان استارتاپ ها در ابتدای راه آنها را پشت سر می گذارند و کارآفرینان با در نظر گرفتن نکات فوق می توانند استارتاپ خود را راه اندازی کنند. نه دلیلی برای ناامیدی شدید وجود دارد و نه نیازی به خوش بینی مبالغه آمیز است! آغاز کنید و منتظر تجارب استارتاپی خود باشید.

پایان پیام/

کلید واژه :

کارآفرینی

،

استارتاپ

،

سعدآبادی

ثبت نظرات
captcha