گره خوردن دلار به معيشت مردم

مصوبه مجلس درباره صاحبان مشاغل پزشکی

روسای شش شعبه بانک گردشگری به عنوان برتر انتخاب شدند

مالیات گیری از خودروهای لوکس بازار آنها را کساد می کند؟

موز چقدر گران شد؟

بازار پر التهاب قطعات خودرو و قیمت های سلیقه ای

تشدید خروج ارز از کشور برای خرید بیت کوین

آغاز 5 پروژه توسعه ای ایرانول در سال 1400

سیگنال تعرفه ای به واردات خودرو؟

قیمت پرفروش ترین گوشی های موبایل در بازار

كاهش نرخ دلار يا تقويت قدرت خريد؟

سرمای شب عيد در بازار خودرو

بازار شب عید در انتظار مرغ ارزان

استقبال از ماليات خانه های لوكس

بدهکارترین کشورهای جهان را بشناسید

ارزهای دیجیتالی باز هم ریختند

چرا بورس از سکه افتاد؟

مقایسه نیسان مورانو با نیسان ایکس تریل

اجاره خانه در تهران ۳۰ درصد رشد کرد

حقوق ۱۶ میلیون تومانی هنرمندان، معاف از مالیات!/ پایه های جدید مالیاتی چقدر درآمد زاست؟

قیمت ارزان ترین گوشی های موبایل در بازار

قیمت لبنیات از اول سال ۵۴۵ بار تغییر کرد!

وضعیت مالیات بر درآمد ۱۴۰۰

قیمت مسکن در بهمن کاهش یافت یا افزایش؟

آغاز جمع آوری پول های ایران در بانک های جهان

حلقه های مفقوده زنجیره تولید تا مصرف گوشت/ دولت توان کنترل بازار را دارد؟

درخواست اروپا از بانک جهانی چیست؟

ارجاع لوایح FATF به مجمع برای تعیین تکلیف

حواشیِ نامه ٣٧صفحه ای؛ از خاتمی به رهبری

بالا و پایین طراحی اولین پلت فرم خودرو توسط قطعه سازان

تبعید بورس به ۱۴۰۰

نقطه کور مالیاتی در بازار خودرو

رمزارزها بر سر دوراهی

قیمت کیبورد در بازار چقدر است؟

محموله واکسن کرونا چینی وارد کشور شد

4 تغيير مالياتي در بودجه 1400

رندر غیررسمی خیره کننده از سدان آلفارومئو

حذف میوه از اولویت سبد خرید مردم

واکنش آذری جهرمی به مصوبه جنجالی مجلس

برای خرید تلویزیون چقدر خرج کنیم؟

کد خبر : ۴۴۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دیپلماسی پنهان در رابطه با ایران و آمریکا!

اگر ایالات متحده امریکا تا سوم اسفند تحریم ها را لغو نکند (که لغو نخواهد کرد) ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را تعلیق خواهد کرد.

دیپلماسی پنهان در رابطه با ایران و آمریکا!

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، افشار سلیمانی طی یادداشتی در شماره امروز اعتماد با عنوان دیپلماسی پنهان نوشت: اگر ایالات متحده امریکا تا سوم اسفند تحریم ها را لغو نکند (که لغو نخواهد کرد) جمهوری اسلامی ایران براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را تعلیق کرده و از این تاریخ به بعد با آژانس بین المللی انرژی اتمی تنها در قالب پادمان هسته ای و معاهده منع تکثیر تسلیحات اتمی (NPT) همکاری خواهد کرد.

در شرایطی که همه چیز طبق این سناریو پیش برود، از تاریخ سوم اسفند به بعد سطح کمی و کیفی بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی از فعالیت های هسته ای ایران مانند سال های پس از اجرایی شدن برجام نخواهد بود و به نظر می رسد که این اقدام ایران را با محدودیت های بیشتری روبه رو کند.

گام هایی که ایران در نتیجه خروج ایالات متحده از برجام در یک سال و نیم اخیر برداشته شامل تولید فلز اورانیوم، افزایش میزان و درصد غنی سازی اورانیوم و دیگر اقدامات با اعتراض کشور های حاضر در برجام و ایالات متحده امریکا روبه رو شده و به نظر می رسد که این گام ها به علاوه گام نهایی که در تاریخ سوم اسفند ماه برداشته خواهد شد، می تواند منجر به همگرایی بیشتر امریکا با اروپا، روسیه و چین در مورد پرونده هسته ای ایران شود. تداوم و تعمیق این همگرایی می تواند منجر به اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران، احیای تحریم های اتحادیه اروپا شده و احتمال ارجاع پرونده هسته ایران به شورای امنیت و تکرار تصویب قطعنامه های هفت گانه علیه ایران نیز وجود خواهد داشت.

به رغم اینکه تاکید ایران بر بازگشت امریکا به برجام و لغو تحریم ها به دلیل نقض برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد موضع برحقی است، اما واقعیت تلخ این است که نظام بین الملل نه بر پایه حق و عدالت بلکه حول محور قدرت همه جانبه و رقابت می چرخد. ادامه تنش در پرونده هسته ای ایران میان تهران و سایر اعضای توافق و اصرار تهران و واشنگتن در سیاست اعلامی خود برای برداشتن گام اول از سوی طرف مقابل، موجب انجماد بیشتر این پرونده و خسران فراوان برای منطقه، جهان و طرفین خواهد شد.

ناگفته نماند که تداوم این بن بست می تواند آثار سوء بسیاری بر وضعیت اقتصادی ایران و معیشت مردم هم بگذارد. با توجه به محدودیت های داخلی و خارجی هر دو کشور در تصمیم گیری، راهبرد کم هزینه و سودمند استفاده از دیپلماسی پنهان (همچون گذشته) در آغاز راه و فراهم سازی بستر دیپلماسی آشکار برای ادامه مسیر در گام های بعدی است. در قالب دیپلماسی پنهان، امریکا و ایران می توانند درباره گام های متقابل به توافق برسند.

در حال حاضر طرح های بسیاری برای خارج شدن برجام از بن بست پیشنهاد می شود و یکی از این طرح ها می تواند این گونه باشد که امریکا برای خرید نفت از ایران معافیت هایی برای دو یا سه کشور خریدار نفت و بازگشت پول آن به ایران در نظر بگیرد. با شروع فروش نفت و دریافت پول، ایران یکی از اقدامات خود را در موضوع هسته ای به شرایط مندرج در برجام بازگرداند. براساس این طرح پیشنهادی، در گام دوم امریکا می تواند تسهیلاتی را برای بازگشت طلب ایران از کشور های مختلف فراهم کند و در مقابل تهران هم یکی دیگر از گام های هسته ای برداشته شده را به عقب بازگرداند. در این میان عدم مخالفت ایالات متحده با دریافت وام از صندوق بین المللی پول از سوی ایران می تواند اقدام مثبت دیگری به حساب آید. در این طرح ادامه گام های دو طرف به شکل مرحله ای می تواند هم به نجات برجام منتهی شود و هم فضا را برای مذاکرات دو و چندجانبه پیرامون مسائل باقی مانده مهیا کند.

پایان پیام/

کلید واژه :

دیپلماسی پنهان

،

ایران

،

آمریکا

،

تحریم

،

برجام

ثبت نظرات
captcha