گره خوردن دلار به معيشت مردم

مصوبه مجلس درباره صاحبان مشاغل پزشکی

روسای شش شعبه بانک گردشگری به عنوان برتر انتخاب شدند

مالیات گیری از خودروهای لوکس بازار آنها را کساد می کند؟

موز چقدر گران شد؟

بازار پر التهاب قطعات خودرو و قیمت های سلیقه ای

تشدید خروج ارز از کشور برای خرید بیت کوین

آغاز 5 پروژه توسعه ای ایرانول در سال 1400

سیگنال تعرفه ای به واردات خودرو؟

قیمت پرفروش ترین گوشی های موبایل در بازار

كاهش نرخ دلار يا تقويت قدرت خريد؟

سرمای شب عيد در بازار خودرو

بازار شب عید در انتظار مرغ ارزان

استقبال از ماليات خانه های لوكس

بدهکارترین کشورهای جهان را بشناسید

ارزهای دیجیتالی باز هم ریختند

چرا بورس از سکه افتاد؟

مقایسه نیسان مورانو با نیسان ایکس تریل

اجاره خانه در تهران ۳۰ درصد رشد کرد

حقوق ۱۶ میلیون تومانی هنرمندان، معاف از مالیات!/ پایه های جدید مالیاتی چقدر درآمد زاست؟

قیمت ارزان ترین گوشی های موبایل در بازار

قیمت لبنیات از اول سال ۵۴۵ بار تغییر کرد!

وضعیت مالیات بر درآمد ۱۴۰۰

قیمت مسکن در بهمن کاهش یافت یا افزایش؟

آغاز جمع آوری پول های ایران در بانک های جهان

حلقه های مفقوده زنجیره تولید تا مصرف گوشت/ دولت توان کنترل بازار را دارد؟

درخواست اروپا از بانک جهانی چیست؟

ارجاع لوایح FATF به مجمع برای تعیین تکلیف

حواشیِ نامه ٣٧صفحه ای؛ از خاتمی به رهبری

بالا و پایین طراحی اولین پلت فرم خودرو توسط قطعه سازان

تبعید بورس به ۱۴۰۰

نقطه کور مالیاتی در بازار خودرو

رمزارزها بر سر دوراهی

قیمت کیبورد در بازار چقدر است؟

محموله واکسن کرونا چینی وارد کشور شد

4 تغيير مالياتي در بودجه 1400

رندر غیررسمی خیره کننده از سدان آلفارومئو

حذف میوه از اولویت سبد خرید مردم

واکنش آذری جهرمی به مصوبه جنجالی مجلس

برای خرید تلویزیون چقدر خرج کنیم؟

کد خبر : ۴۴۸۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سرگردانی بازنشستگان بین پاستور و بهارستان

3.6 میلیون بازنشسته تامین اجتماعی مطالباتی دارند که به حق است اما دولت و مجلس پاسخ دقیقی به آن ها نمی دهند

سرگردانی بازنشستگان بین پاستور و بهارستان

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، مگر 3 میلیون و 600 هزار بازنشسته تامین اجتماعی چه می خواهند که دولت و مجلس، نمی توانند پاسخ قانع کننده ای به آن ها بدهند و آن ها را از پاستور به بهارستان و از بهارستان به پاستور حواله می کنند؟ شانه خالی کردن دوقوه از حل مشکلات کارگران بازنشسته، نتیجه ای جز این نداشته که این بازنشستگان زیر بار مشکلات اقتصادی کمر خم کنند و ناگزیر باشند گاه به گاه، مثل امروز و روزهای قبل، با حضور در مقابل ساختمان مجلس و سازمان برنامه و بودجه، مطالبات شان را به گوش مسئولان برسانند.

جنجال بی پایان همسان سازی

با این که همسان سازی حقوق بازنشستگان، ثمرات خوب بسیاری داشت اما یک بی عدالتی آشکار سبب بروز گلایه هایی شده است. اجرای ناقص این طرح برای 3.6 میلیون بازنشسته تامین اجتماعی در مقابل اجرای کامل آن برای بازنشستگان کشوری و لشکری دلیل این بی عدالتی بوده که البته مسئولان دولت و مجلس هم آن را پذیرفته اند و وعده حل این مشکل را داده اند.

رفت و برگشت بودجه، مسکوت ماندن لایحه دوفوریتی

آن طور که سازمان برنامه و بودجه گزارش داده، از 50 هزار میلیارد تومانی که در بودجه امسال برای همسان سازی حقوق بازنشستگان پیش بینی شده بود، 32 هزار میلیارد برای بازنشستگان تامین اجتماعی بوده اما طبق قانون، سازمان تامین اجتماعی مکلف بوده فقط 30 درصد از آن (حدود 11 هزار میلیارد تومان) را برای همسان سازی استفاده کند که این کار انجام شده است.

سرگردانی بازنشستگان بین پاستور و بهارستان

اما برای اجرای کامل همسان سازی، باید مجلس اجازه استفاده 100 درصدی از آن 32 هزار میلیارد را به دولت بدهد. حالا سازمان برنامه و بودجه توپ را به زمین مجلس انداخته و می گوید: «دولت برای دریافت مجوز استفاده 100 درصدی از این بودجه، 2 ماه قبل لایحه ای دوفوریتی به مجلس داده اما این لایحه هنوز در دستورکار مجلس قرار نگرفته است».

از آن سو هم بهارستانی ها در کمیسیون تلفیق بودجه، اعتبار 90 هزار میلیارد تومانی پیشنهادی دولت در بند و تبصره 2 را به 150 هزار میلیارد تومان رساندند و اعلام کردند که باید 92 هزار میلیارد تومان از آن برای همسان سازی حقوق بازنشستگان هزینه شود. با این کار توپ همسان سازی دوباره به زمین دولت افتاد، هرچند که کلیات بودجه در مجلس رد شد و دولت ملزم به ارائه اصلاحیه شد.

در ادامه این کشمکش بودجه ای، روز گذشته کلیات اصلاحیه بودجه 1400 در جلسه علنی مجلس به تصویب رسید اما نکته قابل تامل در آن، کاهش مجدد اعتبارات مربوط به همسان سازی است. هرچند دولت در این اصلاحیه، اعتبار 90 هزار میلیاردی اولیه را به 125 هزار میلیارد افزایش داده، اما این مبلغ 25 هزار میلیارد کمتر از اعتبار مدنظر کمیسیون تلفیق است، ضمن آن که «متناسب سازی حقوق شهدای بازنشسته و همسان سازی حقوق اعضای هیئت علمی» هم به آن اضافه شده تا بازنشستگان تامین اجتماعی شرکای جدیدی هم پیدا کنند!

البته اظهارنظرهای مسئولان بیانگر آن است که حواس شان به همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی هست و از آن حمایت می کنند. مثل این توئیت «حمیدرضا حاجی بابایی» رئیس کمیسیون برنامه و بودجه که نوشت: «بازنشستگان آیینه تمام نمای جامعه ما هستند، از طرح همسان سازی بازنشستگان حمایت کامل خواهیم کرد».

یا این اظهار نظر دیروز «محمدباقر نوبخت» در جلسه علنی مجلس که گفت: «مرحله دوم همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در اصلاحیه بودجه دیده شده و اجرایی خواهد شد».

تبعیض آشکار بین بازنشستگان

آن طور که «حسن صادقی» رئیس اتحادیه پیش کسوتان جامعه کارگری می گوید، بازنشستگان تامین اجتماعی مطالباتی دارند که باید توسط دولت و مجلس تعیین تکلیف شود. صادقی می افزاید: «دولت ها و مجلس ها با مصوبات خود سازمان تامین اجتماعی را تضعیف کرده اند وگرنه ما روی پای خودمان ایستاده بودیم و نیازی به حمایت آن ها نداشتیم. دولت معوقات سنگینی به تامین اجتماعی دارد که نه تنها این بدهی ها پرداخت نمی شود، بلکه در همسان سازی هم تبعیض های آشکاری به وجود آمده است. مثلا حقوق یک بازنشسته کشوری حداقلی بگیر به 4.5 میلیون تومان رسیده است اما یک حداقلی بگیر تامین اجتماعی یک میلیون و 911 هزار تومان می گیرد!»

5 مطالبه اصلی بازنشستگان

صادقی 5 مطالبه اصلی بازنشستگان تامین اجتماعی را هم تشریح می کند:

میزان بدهی های معوق دولت به تامین اجتماعی 360 هزار میلیارد تومان شده است که باید در قانون بودجه، ساز و کار تسویه آن مشخص شود.

بدهی جاری دولت به تامین اجتماعی، ماهانه 3500 میلیارد است که مجموعش در سال 99 به 42 هزار میلیارد تومان رسیده است. باید تسویه این بدهی هم در قانون بودجه لحاظ شود.

سنوات خدمتی بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور در طرح همسان سازی باید معادل 30 سال درنظر گرفته شود.
طرح سه جانبه گرایی دولت، کارگر و کارفرما باید در تامین اجتماعی حاکم شود نه این که کارکنان این سازمان خودشان را قیم ما بدانند درحالی که صاحبان سرمایه تامین اجتماعی، کارگران هستند.

افزایش حقوق کارگران و بازنشستگان باید متناسب با هزینه های زندگی و تورم باشد.حقوق های فعلی فقط 37 درصد زندگی یک کارگر و بازنشسته حداقلی بگیر را پوشش می دهد و برای تامین نیازهایش 63 درصد کسری دارد.

به گفته صادقی این مطالبات بازنشستگان، خواسته های به حقی است که اگر موردتوجه دولت و مجلس قرار بگیرد، بسیاری از مشکلات 3.6 میلیون خانواده را حل می کند.

پایان پیام/

کلید واژه :

بازنشسته

،

بازنشستگان

،

همسان سازی حقوق

،

افزایش حقوق کارگران

ثبت نظرات
captcha