شرکت احیا استیل فولاد بافت در جمع 100 سازمان برتر مشتری مدار

بازار بی رونق میوه در روزهای پایانی سال 

حقوق پیشنهادی برای کارگران در ۱۴۰۰

 80 درصد طراحی کارخانه های فولاد توسط مهندسان داخلی انجام می شود

کلید ساخت 1.2 میلیون مسکن در دست مجلس

بیشترین ثروت دنیا در کدام مناطق جمع شده است؟

قیمت جدیدترین گوشی های موبایل سامسونگ

چه کسانی از آزادسازی قیمت خودرو نفع می برند؟

زمان، میزان و نحوه پرداخت سود سهام عدالت

آغاز طرح فروش فوق العاده اصناف از امروز

پول های بلوکه شده ایران در عراق آزاد شد

ثبت کسری تجاری ۶۸ میلیارد دلاری آمریکا

کاهش شکاف درآمدی با مدل جدید افزایش حقوق/ آیا دولت با افزایش پلکانی حقوق مخالف است؟

كاهش سقف آرزوها به اجاره خانه در پايتخت

اصل حمايت از سهامداران زير سوال رفت

قیمت نفت خام بیش از ۳ درصد جهش کرد

ایران در ۱۱ماه گذشته چقدر کالا صادر کرد؟

مصوبه ویژه مجلس برای شفافیت حقوق

ارز ترجیحی تدریجی حذف می شود

جدل بر سر حقوق 2.5 میلیون کارمند

قاچاق خودرو چگونه انجام می شود؟

«بخت آزمایی» خودرویی از چشم دولت افتاد

خارجی ها به بازار لوازم خانگی ایران برمی گردند؟

ارز دیجیتال در خانه ای روی آب

واریز سود صاحبان سهام عدالت از طریق سجام

ضربه فنی سکه با نرخ دلار و انس جهانی

سرنوشت لایحه جنجالی در هاله ای از ابهام

تجارت زیرزمینی در کمین رمزارز ها

دردسر مالیاتی بازنشستگان نفتی

ممنوعيت معاملات «رمزارز» در ايران

خودرو های خارجی به دردسر افتادند!

کالای اساسی مهم است یا لوازم آرایش؟

ایرادات 3 قرارداد نفتی IPC با شرکت خارجی

دنده عقب مجدد بیتکوین

قیمت های غیرمتعارف در بازار ملک

انتقاد تند از اِبی و پسرش در ماجرای ساسی مانکن

گره خوردن دلار به معيشت مردم

مصوبه مجلس درباره صاحبان مشاغل پزشکی

روسای شش شعبه بانک گردشگری به عنوان برتر انتخاب شدند

مالیات گیری از خودروهای لوکس بازار آنها را کساد می کند؟

کد خبر : ۴۵۰۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

گام رو به جلوی مجلس برای بررسی لایحه تجارت

بعد از اعلام آمادگی رئیس کمیسیون حقوقی برای مشارکت کمیسیون اقتصادی در فرایند بررسی لایحه تجارت، حالا یکی از نمایندگان از ضرورت تعیین تکلیف بررسی لایحه بعد از بررسی بودجه ۱۴۰۰ خبر داد.

گام رو به جلوی مجلس برای بررسی لایحه تجارت

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، قانون تجارت که در میان فعالان اقتصادی به قانون اساسی حوزه اقتصاد مشهور است، نخستین بار در سال ۱۳۱۱ در مجلس شورای ملی به تصویب رسید و جز اصلاحات موردی در دهه ۲۰ و ۴۰ شمسی، تغییر ماهوی نکرد و توانست تا مدت ها به نیازهای حقوقی تجار پاسخ دهد.

در این میان از اواخر دهه ۷۰ زمزمه هایی در بین سیاست گذاران کشور برای تدوین قانون جدید تجارت شکل گرفت تا در نهایت در سال ۱۳۷۹ شورایی راهبردی در وزارت بازرگانی وقت برای تدوین قانون جدید تجارت تشکیل شد و نتیجه کار این شورا که نمایندگانی از دستگاه های مختلف و همچنین متخصصان اقتصادی و حقوقی هم در آن حضور داشتند، لایحه ای تحت عنوان لایحه تجارت شد که در سال ۱۳۸۴ به مجلس ارائه گردید.

با ارائه لایحه تجارت به مجلس، قرار بود این لایحه به کمیسیون اقتصادی ارجاع شده تا بررسی های کارشناسی لازم بر روی آن انجام گیرد اما به دلیل مسکوت ماندن لایحه در مجلس، کمیسیون اقتصادی هم نسبت به بررسی لایحه تجارت اقدام نکرد تا اینکه در سال ۱۳۹۱ لایحه پس وقفه ای چند ساله در دستور کار مجلس قرار گرفت اما این بار در کمال تعجب کار بررسی آن به کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس سپرده شد.

کنار گذاشتن کمیسیون اقتصادی از تدوین و بررسی لایحه تجارت

اصرار کمیسیون حقوقی بر تصویب لایحه تجارت در خود کمیسیون آن هم در شرایطی که ضرورت آن وجود نداشت، موجب شد تا لایحه تجارت مصوب مجلس دو دفعه در سال های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۳ با ایراد شورای نگهبان مواجه شده و به مجلس بازگردانده شود.

با بازگشت لایحه تجارت به مجلس، باز هم لایحه برای چند سال مسکوت ماند تا در نهایت در سال ۱۳۹۸ مجدد در مجلس مطرح شد اما اینبار برای رفع ایراد شورای نگهبان در دستور کار صحن علنی قرار گرفت. با آغاز بحث پیرامون لایحه تجارت ایرادات آن هر چه بیشتر نمایان می شد اما چون مجلس دهم با شتاب زدگی قصد تصویب لایحه تجارت تا قبل از اتمام دوره دهم مجلس را داشت برای رفع ایرادات آن اقدامی نکرد.

بررسی نشدن پیامدهای اقتصادی تصویب لایحه تجارت در مجلس

یکی از ایراداتی که از همان ابتدا در رابطه با لایحه تجارت بیان می شد، کنار گذاشتن کمیسیون اقتصادی از فرایند بررسی لایحه و اکتفا به بررسی های حقوقی بود. البته این موضوع منحصر به دوره اخیر مطرح شدن لایحه تجارت در مجلس نبود و کل فرایند بررسی و تدوین لایحه تجارت در دهه ۹۰ از این ایراد رنج می برد.

این در حالی است که لایحه تجارت به عنوان یکی از قوانین حقوقی که بیشترین ارتباط را با مسائل اقتصادی دارد از اول ذیل وزارت بازرگانی که یک وزارتخانه اقتصادی است، تدوین و پس از آن هم کمیسیون اقتصادی مجلس به عنوان کمیسیون اصلی بررسی کننده آن تعیین شد اما در کمال ناباوری یک دهه بعد، این لایحه از کمیسیون حقوقی مجلس سر درآورد و کمیسیون اقتصادی در فرایند بررسی آن مشارکت نداشت.

عدم مشارکت کمیسیون اقتصادی مجلس در فرایند تدوین و بررسی لایحه تجارت موجب شد تا این لایحه بدون در نظر گرفتن ابعاد اقتصادی به صحن علنی مجلس بیاد که نتیجه این موضوع رفع نشدن ایرادات اقتصادی لایحه تجارت با وجود تصویب بخش هایی از آن بود.

بخش های تصویب شده لایحه تجارت گرچه با ایراد شورای نگهبان روبرو و در دوره مجلس یازدهم به نهاد قانون گذاری بازگردانده شد اما همچنان شیوه مناسبی برای اصلاح ایرادات اقتصادی آن در نظر گرفته نشده است.

درخواست رئیس کمیسیون اقتصادی برای مشارکت در بررسی لایحه تجارت

در این زمینه محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس پیش از این به خبرنگار مهر گفته بود که لایحه تجارت ابعاد حقوقی، اقتصادی، بازرگانی و تجاری دارد و برای همین هم باید تمام کمیسیون های مجلس و دستگاه های دولتی مرتبط دعوت شده و نظراتشان را درباره لایحه تجارت اعلام کنند.

وی افزود: «کمیسیون اقتصادی مجلس این آمادگی را دارد که ماده های احکام اقتصادی لایحه مذکور را مورد بررسی قرار دهد. پیشنهاد ما این است که حتماً کمیسیون ویژه و مشترکی برای بررسی لایحه تجارت در مجلس تشکیل شود».

علاوه بر این موسی غضنفرآبادی، رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس هم معتقد است که لایحه تجارت فقط جنبه حقوقی ندارد بلکه جنبه اقتصادی، تجاری، بازرگانی و اجتماعی هم دارد و از این رو بررسی این لایحه نیازمند تضارب آرا، همفکری و هم اندیشی است.

وی در خصوص اصلاح لایحه تجارت هم خاطر نشان کرد: «در مجلس یازدهم با جدیت به دنبال این هستیم که لایحه تجارت تعیین تکلیف شود. کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس در جریان بررسی لایحه تجارت از کمیسیون های اقتصادی مجلس دعوت خواهد کرد».

تشکیل کمیسیون مشترک بررسی لایحه تجارت؛ خیلی دور، خیلی نزدیک

در این میان به نظر می رسد بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ به عنوان مهم ترین سند مالی کشور در مجلس، مانع آن شده که هر چه سریع تر تکلیف لایحه تجارت و شیوه بررسی آن مشخص شود.

در این زمینه جبار کوچکی نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار مهر گفت: لایحه تجارت از لوایح مهم اقتصادی کشور است که مجلس دهم به صورت عجله ای آن را تصویب کرد و شورای نگهبان هم ایراداتی را به لایحه وارد کرد.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت لایحه تجارت، در یک فرصت مناسب بعد از بودجه ۱۴۰۰ لایحه مذکور باید با دقت مورد بررسی قرار گیرد. استفاده از نظرات کمیسیون های اقتصادی مجلس، کارشناسان اقتصادی و حتی دستگاه های اقتصادی دولت در زمینه لایحه تجارت ضروری است. در حال حاضر ایجاد کمیسیونی مشترک برای بررسی لایحه تجارت مطرح است و باید این کمیسیون تشکیل شود.

کوچکی نژاد تصریح کرد: لایحه تجارت اشکالات اساسی دارد و موجب اعتراض شدید نهادهای اقتصادی کشور شده است. تصمیمات عجولانه همیشه همراه با مشکلات بوده است. لایحه تجارت سند بالادستی اقتصاد و تجارت کشور است و به همین دلیل بررسی آن باید با دقت انجام شود.

تشکیل کمیسیون مشترک در انتظار تصمیم مجلس

با توجه به اذعان رئیس کمیسیون حقوقی مجلس به مشارکت با کمیسیون اقتصادی در فرایند تدوین لایحه تجارت، امید است تا به زودی کمیسیون مشترک تشکیل شود تا در سایه آن ابعاد اقتصادی لایحه تجارت بررسی و در صورت لزوم بازنگری هایی در مفاد آن صورت گیرد.

پایان پیام/

کلید واژه :

قانون تجارت

،

بودجه ۱۴۰۰

،

مجلس شورای اسلامی

ثبت نظرات
captcha