گره خوردن دلار به معيشت مردم

مصوبه مجلس درباره صاحبان مشاغل پزشکی

روسای شش شعبه بانک گردشگری به عنوان برتر انتخاب شدند

مالیات گیری از خودروهای لوکس بازار آنها را کساد می کند؟

موز چقدر گران شد؟

بازار پر التهاب قطعات خودرو و قیمت های سلیقه ای

تشدید خروج ارز از کشور برای خرید بیت کوین

آغاز 5 پروژه توسعه ای ایرانول در سال 1400

سیگنال تعرفه ای به واردات خودرو؟

قیمت پرفروش ترین گوشی های موبایل در بازار

كاهش نرخ دلار يا تقويت قدرت خريد؟

سرمای شب عيد در بازار خودرو

بازار شب عید در انتظار مرغ ارزان

استقبال از ماليات خانه های لوكس

بدهکارترین کشورهای جهان را بشناسید

ارزهای دیجیتالی باز هم ریختند

چرا بورس از سکه افتاد؟

مقایسه نیسان مورانو با نیسان ایکس تریل

اجاره خانه در تهران ۳۰ درصد رشد کرد

حقوق ۱۶ میلیون تومانی هنرمندان، معاف از مالیات!/ پایه های جدید مالیاتی چقدر درآمد زاست؟

قیمت ارزان ترین گوشی های موبایل در بازار

قیمت لبنیات از اول سال ۵۴۵ بار تغییر کرد!

وضعیت مالیات بر درآمد ۱۴۰۰

قیمت مسکن در بهمن کاهش یافت یا افزایش؟

آغاز جمع آوری پول های ایران در بانک های جهان

حلقه های مفقوده زنجیره تولید تا مصرف گوشت/ دولت توان کنترل بازار را دارد؟

درخواست اروپا از بانک جهانی چیست؟

ارجاع لوایح FATF به مجمع برای تعیین تکلیف

حواشیِ نامه ٣٧صفحه ای؛ از خاتمی به رهبری

بالا و پایین طراحی اولین پلت فرم خودرو توسط قطعه سازان

تبعید بورس به ۱۴۰۰

نقطه کور مالیاتی در بازار خودرو

رمزارزها بر سر دوراهی

قیمت کیبورد در بازار چقدر است؟

محموله واکسن کرونا چینی وارد کشور شد

4 تغيير مالياتي در بودجه 1400

رندر غیررسمی خیره کننده از سدان آلفارومئو

حذف میوه از اولویت سبد خرید مردم

واکنش آذری جهرمی به مصوبه جنجالی مجلس

برای خرید تلویزیون چقدر خرج کنیم؟

کد خبر : ۴۵۱۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پيش بينی بورس در ماه پايانی سال

چندي پيش علی دهقان دهنوی، رييس سازمان بورس و اوراق بهادار از تغيير دامنه نوسان توسط شوراي عالي بورس خبر داد و گفت: مقرر شده تا دامنه نوسان خريد و فروش سهام از ۲۵ بهمن ماه از منفي دو تا مثبت ٦ درصد تغيير كند.

پيش بينی بورس در ماه پايانی سال

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، پس از اين خبر مهم هر چند انتظار مي رفت با اعمال تغييرات جديد در سرمايه، مدار بورس صعودي باشد اما فشار فروش در بازار كماكان مشهود بود و حتي اخبار رشد قيمت جهاني مس و افزايش بهاي نفت خام هم براي جذب سرمايه گذاران تاثير چنداني نداشت و هفته آخر بهمن ماه روزهاي پرنوساني براي بازار سرمايه بود به گونه اي كه از 5 روز كاري 3 روز همراه با رشد و دو روز آن منفي بود.

البته اخيرا سعيد اسلامي يكي از اعضاي شوراي عالي بورس در اين باره واكنش نشان داده و گفته است؛ اظهارنظرهاي متفاوت از سوي برخي از فعالان بازار باعث شده شاهد نوسان داراي هيجان در بازار باشيم و به اين موضوع اشاره كرده كه سهامداران به هيچ عنوان نبايد منابع مالي ضروري خود را وارد بازار كنند و ما در زمان روند صعودي بازار شاهد آن بوديم كه برخي از سهامداران اقدام به فروش مسكن و خودروي خود مي كردند تا بتوانند سرمايه هاي خود را براي كسب بازدهي بيشتر وارد بازار كنند.

به گفته او اگر ريسك ها كنار گذاشته شوند، ترديدي نيست كه بازار سرمايه سودآوري بيشتري خواهد داشت به شرط آنكه ديدگاه سهامداران براي سرمايه گذاري در اين بازار بلندمدت باشد.

در اين رابطه همايون دارابي يكي از كارشناسان بورسي مي گويد: خروج اين روزهاي نقدينگي از بورس كاملا طبيعي است. او در مورد وضعيت اين روزهاي بورس معتقد است؛ هر ساله با نزديك شدن به اسفند ماه با كمبود نقدينگي روبه رو مي شويم و شاهد خروج نقدينگي از بازار سرمايه هستيم و اين موضوع يكي از دلايلي اصلي ريزش هاي شاخص بورس در چند روز گذشته بوده است.

اين كارشناس بازار سرمايه اظهار كرد: در ماه هاي پاياني سال اغلب صندوق هاي تامين اجتماعي كه نياز به نقدينگي بيشتري دارند، اقدام به خروج نقدينگي از بازار مي كنند و بازار به سمت تعادل نسبي پيش مي رود.

اين فعال بازار سرمايه در اين باره گفت: يكي از دلايل مهم ديگري كه باعث شده تا حقيقي ها سرمايه هاي خود را از بورس خارج و به بازارهاي ديگر كوچ كنند، اين است كه هنوز به آينده اقتصادي پيش رو اطميناني ندارند و بسياري از تازه واردهاي بازار هم با هر پالس منفي، در جايگاه فروش قرار مي گيرند و دارايي خود را به هر قيمتي كه شده، عرضه مي كنند.

دارابي تصريح كرد: در حال حاضر سهامداران به دليل ابهامات سياسي به سمت صندوق هاي با درآمد ثابت رفته اند البته يكي از اتفاقات مثبتي كه در هفته گذشته رخ داد، تصويب لايحه بودجه بود كه اين امر مي تواند اتفاق مثبتي در شرايط كنوني باشد. اما چشم انداز بازار سرمايه در چند ماه آينده، نوساني بوده و بعيد است كه رشد پايداري را در اين بازار شاهد باشيم.

اين فعال حوزه بورس ادامه داد: بسياري از سهم ها هستند كه از لحاظ بنيادي از شرايط خوبي براي رشد برخوردارند و مي توانند موقعيت مناسبي از لحاظ خريد براي سهامداران باشند اما بهتر است سهام داران، سهام خريداري شده را براي ميان مدت نگه دارند.

سهامداران نگاه بلندمدت داشته باشند

دارابي درباره روند معاملات در بورس گفت: اكنون به هيچ عنوان نمي توان به صورت شفاف در مورد آينده بازار صحبت كرد زيرا متغيرهاي زيادي از نظر مسائل سياسي و اقتصادي در بازار وجود دارد كه هر يك از آنها بر روند بازار تاثيرگذار خواهند بود. اما سهامداران با انتخاب سهم هاي مناسب با نگاه بلندمدت، بهترين بازارگردان براي سهم خود خواهند بود.

دارابي با بيان اينكه برخي از سهم ها در وضعيت فعلي از ارزندگي خوبي برخوردارند، خاطرنشان كرد: بهاي هر تن مس از ۲ هزار و ۴۰۰ دلار در روزهاي گذشته به ۸ هزار دلار رسيد و قيمت اين فلز همزمان با تعطيلات سال نو چيني از ۸۴۰۰ دلار هم عبور كرده است.

 او افزود: همچنين قيمت سرب نيز به ۲ هزار و ۱۱۷ دلار و بهاي آلومينيوم هم به ۲ هزار و ۸۰ دلار رسيده است و در صورتي كه قيمت نفت همچنان افزايشي باشد، سهم هاي اين صنايع مي تواند ارزندگي خوبي براي سرمايه گذاري به همراه داشته باشد.

اين كارشناس بازار سرمايه به قيمت دلار نيز اشاره كرد و گفت: بيش از آنكه افزايش يا كاهش نرخ دلار در شرايط فعلي حائز اهميت باشد، ثبات آن مهم است و همين نرخ ۲۵ و ۲۶ هزار تومان دلار براي بازار سرمايه شرايط مساعدي است اما همواره بازار سرمايه به طور مستقيم از روند تورم تاثير مي پذيرد.

تامين كسري بودجه از محل سهام شركت هاي دولتي

بر اساس اين گزارش؛ رشد بورس در سال جاري و تشويق هاي مكرر دولت به ورود سرمايه هاي خرد و كلان مردم به اين بازار در ماه هاي ابتدايي سال سبب شد تا بسياري از سرمايه هاي سرگردان راهي بورس شده و به سمت اين بازار هدايت شوند؛ هر چند كه در برخي ماه ها جابه جايي منابع از بازار بورس به سمت برخي بازارهاي موازي نقدشونده از جمله ملك و املاك و ارز و طلا را نيز شاهد بوديم؛ اما در مجموع بخش عمده اي از نقدينگي متمركز بر بازار سرمايه شده بود كه البته ثمره اصلي آن براي دولت، تامين كسري بودجه خود از محل فروش دارايي ها و سهام شركت هاي دولتي در اين بازار جذاب براي عامه مردم بود. ضمن آنكه امسال دولت تلاش كرد از طريق فروش اوراق بدهي و سهام شركت هايش، بخشي از كسري بودجه اش را جبران كند اما با وجود افزايش حجم انتشار اوراق بدهي و فروش سهام شركت هاي دولتي نتوانست به طور كامل منابع مالي اش را از اين محل تامين كند.

تحليلگران با استناد به همين موضوع بر اين باورند كه در سال جديد نيز احتمالا بحران كسري بودجه تشديد خواهد شد به ويژه آنكه بعيد نيست بخشي از درآمد هايي كه دولت در بودجه شناسايي كرده محقق نشود و اگر كسري بودجه دولت در سال آينده به رشد تورم منجر شود در نهايت بايد منتظر رشد شاخص هاي بورس باشيم. از سوي ديگر اگر دولت به وعده هايش براي حجم تامين مالي از طريق فروش سهام شركت هاي دولتي عمل كند احتمالا سال آينده يك سال رويايي از نظر عرضه هاي اوليه در بورس خواهد بود.

پایان پیام/

کلید واژه :

علی دهقان دهنوی

،

بورس

،

ثبت نظرات
captcha