گره خوردن دلار به معيشت مردم

مصوبه مجلس درباره صاحبان مشاغل پزشکی

روسای شش شعبه بانک گردشگری به عنوان برتر انتخاب شدند

مالیات گیری از خودروهای لوکس بازار آنها را کساد می کند؟

موز چقدر گران شد؟

بازار پر التهاب قطعات خودرو و قیمت های سلیقه ای

تشدید خروج ارز از کشور برای خرید بیت کوین

آغاز 5 پروژه توسعه ای ایرانول در سال 1400

سیگنال تعرفه ای به واردات خودرو؟

قیمت پرفروش ترین گوشی های موبایل در بازار

كاهش نرخ دلار يا تقويت قدرت خريد؟

سرمای شب عيد در بازار خودرو

بازار شب عید در انتظار مرغ ارزان

استقبال از ماليات خانه های لوكس

بدهکارترین کشورهای جهان را بشناسید

ارزهای دیجیتالی باز هم ریختند

چرا بورس از سکه افتاد؟

مقایسه نیسان مورانو با نیسان ایکس تریل

اجاره خانه در تهران ۳۰ درصد رشد کرد

حقوق ۱۶ میلیون تومانی هنرمندان، معاف از مالیات!/ پایه های جدید مالیاتی چقدر درآمد زاست؟

قیمت ارزان ترین گوشی های موبایل در بازار

قیمت لبنیات از اول سال ۵۴۵ بار تغییر کرد!

وضعیت مالیات بر درآمد ۱۴۰۰

قیمت مسکن در بهمن کاهش یافت یا افزایش؟

آغاز جمع آوری پول های ایران در بانک های جهان

حلقه های مفقوده زنجیره تولید تا مصرف گوشت/ دولت توان کنترل بازار را دارد؟

درخواست اروپا از بانک جهانی چیست؟

ارجاع لوایح FATF به مجمع برای تعیین تکلیف

حواشیِ نامه ٣٧صفحه ای؛ از خاتمی به رهبری

بالا و پایین طراحی اولین پلت فرم خودرو توسط قطعه سازان

تبعید بورس به ۱۴۰۰

نقطه کور مالیاتی در بازار خودرو

رمزارزها بر سر دوراهی

قیمت کیبورد در بازار چقدر است؟

محموله واکسن کرونا چینی وارد کشور شد

4 تغيير مالياتي در بودجه 1400

رندر غیررسمی خیره کننده از سدان آلفارومئو

حذف میوه از اولویت سبد خرید مردم

واکنش آذری جهرمی به مصوبه جنجالی مجلس

برای خرید تلویزیون چقدر خرج کنیم؟

کد خبر : ۴۵۳۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

فشار گرانی بر طبقات كم درآمد

ركورد بيشترين ميزان تورم در طول سال 99 در حالي در بهمن ماه به ثبت رسيد كه بخش بزرگي از تورم به دهك هاي كم درآمد فشار آورده؛ چراكه عمده تورم به وجود آمده به دليل افزايش قيمت ها در بخش خوراكي ها و آشاميدني ها بوده است. 

فشار گرانی بر طبقات كم درآمد

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت،با اينكه در تعريف عمومي، تورم «شتاب افزايش قيمت ها» ناميده مي شود و نه خود «افزايش قيمت»، اما نوسان رو به بالاي قيمت در سبد خوراكي ها و آشاميدني ها طي بهمن ماه سال جاري و در واقع يك ماه مانده به پايان سال كرونازده 1399، نگراني هايي را براي انتقال اين شرايط به سال آينده ايجاد كرده است. اما چرا اين شرايط نگران كننده است؟

تورم بخش خوراكي ها در بهمن ماه نسبت به دي ماه بيش از 5 درصد رشد داشته است. در حالي كه تورم سبد غيرخوراكي ها در طول يك ماه، 1.1 درصد افزايش پيدا كرده است. در واقع اتفاق بزرگ همين يك ماهه، «كاهش قدرت خريد» مواد غذايي بوده است. در اين يك ماه، «حقوق يا مزايا» افزايشي نداشته، «يارانه نقدي» پرداختي دولت مثل هميشه بوده و سياست جبراني مانند «يارانه معيشتي» يا حتي «كوپن» نيز در كار نبوده است. بنابراين با يك «درآمد ثابت» چه راهكاري مي تواند جبران هزينه ها را  بكند؟

«خوردن و آشاميدن» اولين اولويت براي زنده ماندن و كار و فعاليت است. دهك هاي كم درآمد عموما در مقابل چنين شرايطي دو راه بيشتر ندارند: راه اول، كاهش هزينه ها در بخش هاي ديگر مثل تفريح، مسكن، حمل و نقل، ارتباطات و حتي پس انداز و هزينه كرد پول در بخش خوراكي است. راه دوم، كاهش خريد كالاي خوراكي و روي آوردن به منابع خوراكي است كه ارزش غذايي كمتر يا كيفيت پايين تري دارند. به طور مثال، قيمت روغن تراريخته، از قيمت روغن ارگانيك ارزان تر و زيان هاي آن براي سلامتي به مراتب بيشتر است، اما فرد كم درآمد براي جبران هزينه ها، انتخاب ديگري ندارد. 

اجزاي تورم

يك نگاه كلي به اجزاي تورم در بهمن ماه مي توان تصوير روشن تري از آن چيزي را به دست بدهد كه در حوزه رابطه مالي مردم و كالاها رخ داده است. 

در بهمن ماه، فقط شاخص قيمت ها در سبد كالاي مسكن، آب و برق و گاز نسبت به دي ماه تفاوتي نداشته؛ اما به ترتيب، سبد خوراكي ها، تفريح و فرهنگ، هتل و مراكز اقامتي، لوازم خانگي و بهداشت و درمان، بالاترين رشدها را به خود اختصاص داده اند. در ميان اين سبدهاي كالايي، سبد خوراكي ها در بهمن ماه نسبت به دي ماه ركورد زده و 5.3 درصد رشد كرده است. البته در مقياس سالانه، يعني نسبت به بهمن ماه سال گذشته سبد خوراكي ها نزديك به 67 درصد رشد داشته است! جزييات شاخص قيمت ها در سبد خوراكي ها نيز تصوير عجيبي را ارائه مي كند. به طور مثال، فقط در طول يك ماه، شاخص قيمت گروه «شكر، عسل، مربا، شيريني و شكلات» بيش از 10 درصد رشد كرده است! يا شاخص قيمت «سبزيجات» در همين بهمن ماه سال جاري، نسبت به دي ماه 10.4 درصد رشد داشته است. در مقياس سالانه، وضعيت به مراتب بدتر است. مثلا شاخص قيمت در گروه كالايي «روغن ها و چربي ها» 95 درصد نسبت به بهمن 98 رشد كرده است. شاخص قيمت ميوه و خشكبار هم نزديك به 87 در يك سال بالا رفته يا گروه كالايي «شير، تخم مرغ و پنير» نزديك به 80 درصد نسبت به بهمن ماه سال گذشته رشد داشته است!

خوراكي ها  در  روستاها گران تر  از  شهرها

تمام اين آمارها متعلق به بخش «شهرنشين» جامعه ايراني است. در روستاها وضعيت با شدت بيشتري به همين منوال است. اگر خانوارهاي روستايي در بهمن ماه سال جاري، تورم منفي «ماهانه» در بخش هايي چون مسكن، سوخت، ارتباطات يا دخانيات را داشته اند در عوض «سفره» آنها نيز كوچك تر شده است. تورم ماهانه در بخش خوراكي ها در خانوارهاي روستايي تقريبا هم اندازه خانوارهاي شهري و به ميزان 5.5 درصد بوده است. اما تورم سالانه بالاتر از خانوارهاي شهري حدود 69 درصد شده است! اينكه چرا «روستاها» به عنوان تامين كننده «خوراكي ها» با تورم بيشتري دست و پنجه نرم كرده اند را بايد بخش كارشناسي و اقتصاددانان ايران پاسخ دهند. اما حدس اوليه اين است كه خانوارهاي روستايي براي تامين مواد غذايي مجبور به استفاده از كالاهاي توليدي در شهرها شده و به دليل واسطه گري و دست به دست چرخيدن بيشتر اين كالا تا رسيدن به مصرف كننده، بهاي بيشتري براي كالاي مورد نياز خود پرداخته اند. به طور مثال در گروه كالايي «روغن ها و چربي ها» تورم سالانه براي خانوارهاي شهري 113 درصد در ميوه و خشكبار بيش از 96 درصد و در شكر، مربا، عسل و شيريني و شكلات 80 درصد است؛ حال آنكه در بخش خانوارهاي شهري اين عدد پايين تر بوده است. 
نگاهي  به تورم  نقطه به  نقطه

تورم «نقطه به نقطه»، تعريفي است كه به معناي «مقايسه تورم در هر مقطع با موقعيت مشابه خود در سال قبل» است. تورم نقطه به نقطه خوراكي ها در بهمن ماه سال جاري براي خانوارهاي شهري به 66.8 درصد رسيده است. اين عدد براي خانوارهاي روستايي 68.6 درصد است. اين اعداد بدين معناست كه فشار به سفره خانوارهاي شهري و روستايي در بهمن ماه سال جاري نسبت به سال قبل بيشتر شده و قدرت خريدشان نيز به همين ميزان كاهش پيدا كرده است. 

ثروتمندان  زيان  كمتري  مي بينند

فشار افزايش قيمت ها و تمركز آن در گروه كالايي خوراكي ها موجب مي شود كه دهك هاي كم درآمد در مقايسه با دهك هاي پردرآمد آسيب بالاتري ببينند. در واقع آن گونه كه اقتصاددانان مي گويند، تورم بالا، «پولي است كه از جيب فقرا پرداخت مي شود.» آن گونه كه آمار تورم بهمن ماه نشان مي دهد، افزايش تورم در هر دهك درآمدي از دهك قبلي خود بالاتر و از دهك بعدي خود كمتر بوده است؛ به عبارت ديگر، دهك دهم، يعني دهك «برخوردار جامعه» 1.9 درصد از تورم ماهانه را تجربه كرده اند. در حالي كه دهك اول و دوم 3 درصد تورم ماهانه را داشته اند. در واقع، با افزايش قيمت ها در بخش خوراكي ها و «توقف رشد قيمت ها و تورم» در بخش «غيرخوراكي ها و كالاهاي بادوام» اين دهك هاي كم درآمد بوده اند كه آسيب ديده اند. كم درآمدهايي كه حالا نوسان قيمت دلار در دي ماه و رسيدن آن به بيش از 30 هزار تومان را به عينه در زندگي و سر سفره هاي خود مي بينند. 

پایان پیام/

کلید واژه :

تورم

،

گرانی

،

نرخ تورم

،

ثبت نظرات
captcha