گره خوردن دلار به معيشت مردم

مصوبه مجلس درباره صاحبان مشاغل پزشکی

روسای شش شعبه بانک گردشگری به عنوان برتر انتخاب شدند

مالیات گیری از خودروهای لوکس بازار آنها را کساد می کند؟

موز چقدر گران شد؟

بازار پر التهاب قطعات خودرو و قیمت های سلیقه ای

تشدید خروج ارز از کشور برای خرید بیت کوین

آغاز 5 پروژه توسعه ای ایرانول در سال 1400

سیگنال تعرفه ای به واردات خودرو؟

قیمت پرفروش ترین گوشی های موبایل در بازار

كاهش نرخ دلار يا تقويت قدرت خريد؟

سرمای شب عيد در بازار خودرو

بازار شب عید در انتظار مرغ ارزان

استقبال از ماليات خانه های لوكس

بدهکارترین کشورهای جهان را بشناسید

ارزهای دیجیتالی باز هم ریختند

چرا بورس از سکه افتاد؟

مقایسه نیسان مورانو با نیسان ایکس تریل

اجاره خانه در تهران ۳۰ درصد رشد کرد

حقوق ۱۶ میلیون تومانی هنرمندان، معاف از مالیات!/ پایه های جدید مالیاتی چقدر درآمد زاست؟

قیمت ارزان ترین گوشی های موبایل در بازار

قیمت لبنیات از اول سال ۵۴۵ بار تغییر کرد!

وضعیت مالیات بر درآمد ۱۴۰۰

قیمت مسکن در بهمن کاهش یافت یا افزایش؟

آغاز جمع آوری پول های ایران در بانک های جهان

حلقه های مفقوده زنجیره تولید تا مصرف گوشت/ دولت توان کنترل بازار را دارد؟

درخواست اروپا از بانک جهانی چیست؟

ارجاع لوایح FATF به مجمع برای تعیین تکلیف

حواشیِ نامه ٣٧صفحه ای؛ از خاتمی به رهبری

بالا و پایین طراحی اولین پلت فرم خودرو توسط قطعه سازان

تبعید بورس به ۱۴۰۰

نقطه کور مالیاتی در بازار خودرو

رمزارزها بر سر دوراهی

قیمت کیبورد در بازار چقدر است؟

محموله واکسن کرونا چینی وارد کشور شد

4 تغيير مالياتي در بودجه 1400

رندر غیررسمی خیره کننده از سدان آلفارومئو

حذف میوه از اولویت سبد خرید مردم

واکنش آذری جهرمی به مصوبه جنجالی مجلس

برای خرید تلویزیون چقدر خرج کنیم؟

کد خبر : ۴۵۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

حداقل دستمزد کارگران چقدر افزایش می یابد؟

بابایی کارنامی، رئیس فراکسیون کارگری مجلس گفت: دستمزد دست کم ۳۵درصد افزایش یابد

حداقل دستمزد کارگران چقدر افزایش می یابد؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، همین دیروز مرکز آمار ایران در گزارشی از افزایش بیش از ۶۷ درصدی قیمت خوراکی ها در بهمن خبر داد و این در حالی است که اخبار مشابه در ماه های گذشته هم از گرانی و فشار مضاعف بر دهک های ضعیف جامعه حکایت داشت.

در یک سال گذشته البته همه گیری کرونا شرایط اقشار فرودست را هم سخت تر کرده و همه این مشکلات و سختی ها، اهمیت تعیین حداقل دستمزد کارگران برای سال پیش رو را دوچندان کرده است. در یک سمت فعالان کارگری و نمایندگان کمیسیون اجتماعی و فراکسیون کارگری مجلس از ضرورت افزایش متناسب با تورم و گرانی حقوق کارگران می گویند و در سمت دیگر هم نمایندگان کارفرمایان از ضرورت توجه به مشکلات این قشر آن هم در دوره رکود ناشی از قرنطینه سخن می گویند.

این نگاه های متفاوت و همچنین مشکلات عدیده اقتصادی کشور در سال ۹۹، بحث تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال پیش رو را با پیچیدگی های فراوان همراه کرده اما این حداقل دستمزد چگونه تعیین می شود و چه راهی برای رسیدن توافق این نگاه های مختلف وجود دارد؟

حق کارگران افزایش صد درصدی است اما باید واقع گرا بود

«علی بابایی کارنامی» رئیس فراکسیون کارگری مجلس یازدهم معتقد است که حتی اگر حداقل دستمزد کارگران صددرصد هم افزایش پیدا کند، قدرت خرید آنها به شرایط پیشین برنمی گردد اما می گوید برای تعیین دستمزد باید واقع بین بود. او دراین باره می گوید: «بالاخره تعیین دستمزد روند مشخصی دارد و باید شورای عالی کار جلسه برگزار کند و دولت هم ناظر باشد و دخالت نکند.

در این جلسات نباید نظر استبدادی و حزبی وارد شود. باید دو طرف یعنی نماینده کارگران و کارفرمایان به توافق برسند». بابایی درباره میزان افزایش دستمزد و شرایط جامعه کارگری در یک سال سپری شده هم می گوید: «اگر بخواهیم واقعی نگاه کنیم باید حداقل بالای ۶۰-۷۰ درصد حقوق افزایش پیدا کند که تا اندازه ای شرایط کارگران و قدرت خرید آنها حفظ شود اما باید ببینيم توافق چه می شود.

وضعیت واقع بینانه این است که حقوق کارگران صددرصد افزایش یابد تا قدرت خرید آنها حفظ شود. واقع بینانه و دقیق این است اما دست کم باید ۳۵ درصد دستمزد افزایش پیدا کند؛ هرچند این موضوع باید از یک جلسه توافقی خارج شود. حق تصمیم گیری با شورای عالی کار است و نه مجلس و نه دولت حق دخالت ندارند».

حداقل دستمزد کارگران چقدر افزایش می یابد؟

رئیس فراکسیون کارگری درباره ضرورت بی طرفی دولت هم می گوید: «ما تذکر دادیم و خواهش کردیم از وزیر تعاون که در این جلسه و شورا نقش بی طرف داشته باشند. ما نقش نظارتی خود را داریم ولی تجربه این است که دولت دخالت می کند ولی ما حق نظارتی خود را داریم.

باید این دوره تصمیمات بهتری انجام شود. هرچند دولت می تواند عددی را با مسئولیت خودش برای کمک به اقشار ضعیف و کارگران بگنجاند که این جدا از توافق کارگران و کارفرمایان است. دولت برای همه اقشار تصمیماتی را داشته و حمایت هایی داشته اما برای کارگران چنین اتفاقی رخ نداده و این در حالی است که کارگران در بدترین شرایط اقتصادی به سر می برند».

او می گوید دست کم باید حداقل دستمزد ۳۵ درصد افزایش پیدا کند: «افزایش حقوق کارگران منطق دارد و قابل محاسبه است اما اگر واقع بینانه ببینیم حداقل و در پایین ترین حالت باید ۳۵ درصد حقوق کارگران افزایش پیدا کند. این یک عدد منطق دار است اما حق طبیعی کارگران این اعداد نیست و شرایط این قشر بسیار بحرانی تر از این اعداد است».

درخواست کارگران برای افزایش ریالی دستمزد ۱۴۰۰ نه درصدی

درباره تعیین حداقل دستمزد کارگران همین دیروز هم نماینده کارگران در شورای عالی کار از ضرورت جبران قدرت خرید ازدست رفته کارگران در سال های گذشته سخن گفت. «علی خدایی» که با تسنیم سخن می گفت با اشاره به اینکه عدد و رقم دستمزد عقب ماندگی بسیار زیادی دارد گفت: «اینکه در برخی رسانه ها اعلام می شود که به طور مثال دستمزد کارگران 35 درصد افزایش می یابد، 35 درصد دستمزد فعلی حدود 700 هزار تومان می شود، واقعا هزینه زندگی یک خانوار چهارنفره طی یک سال گذشته 700 هزار تومان بیشتر شده است؟».

او گفت: «اینکه وارد عدد و ارقام درصدی شویم، به ضرر کارگران است، بنابراین درخواست ما این است که میزان افزایش دستمزد کارگران امسال به ریال تعیین شود، اعلام کنند که چقدر به دستمزد کارگران اضافه می شود». خدایی بیان کرد: «درخواست ما این است که دولت هرچه سریع تر جلسات مزدی را برگزار کند، اما نگاه کلی گروه کارگری به ماجرا این است که به هیچ عنوان به کش دار شدن جلسات راضی نیستیم، حتی اگر در 10 دقیقه اول جلسات مزدی گروه کارگری به خواسته منطقی و معقول خود برسند، مصوبه مزدی را امضا خواهند کرد».

نماینده کارگران در شورای عالی کار با ابراز اینکه برخی از صحبت های ما برداشت کرده اند که افزایش دستمزد به صورت یک رقم ثابت تعیین شود گفت: «اصلا چنین پیشنهادی مطرح نکرده ایم، اگر افزایش دستمزد به صورت رقم ثابت باشد، فاصله بین سابقه و مهارت از بین می رود و این تصمیم برای بازار کار و طبقه بندی مشاغل مناسب نیست».

خدایی درباره شرایط این جلسه و نتیجه احتمالی هم گفت: «رأی گروه کارفرمایی در شورای عالی کار از همه بیشتر است، نمی توانیم قولی به کارگران بدهیم اما تلاش خود را می کنیم که اتفاق خوبی برای سال آینده رقم بخورد اما اگر خواسته گروه کارگری محقق نشود، تا بی نهایت به مذاکرات ادامه می دهیم. روال ما همواره این بوده است که بحث قدرت خرید ازدست رفته کارگران در سال های گذشته جبران شود، عدد و رقم مزد و درصد تعیین مزد برای ما ملاک نیست، آنچه برای ما ملاک است سفره کارگران و معیشت آنهاست، با اعداد و ارقام نمی خواهیم بازی کنیم».

هزینه سبد معیشت کارگران این هفته تصویب می شود؟

یکی از عوامل تأثیرگذار در تعیین حداقل دستمزد کارگران برای یک سال، سبد معیشت و توافقی است که درباره آن انجام می شود که یک عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار از احتمال تصویب رقم این سبد هزینه معیشت کارگران در جلسه همین هفته کمیته دستمزد خبر داد. «علی اصلانی» دراین باره و در گفت وگو با ایسنا، با تأکید بر اهمیت تعیین هزینه سبد معیشت به عنوان مبنای تعیین حداقل مزد کارگران گفت: «به احتمال زیاد این هفته جلسه کمیته مزد با حضور اعضا برگزار و رقم هزینه معیشت کارگران مشخص می شود.

حداقل دستمزد کارگران چقدر افزایش می یابد؟

اگر این هفته به نتیجه برسیم جلسه بعدی در شورای عالی کار به بحث دستمزد ورود می کنیم و پس از بحث و بررسی مشخص می شود که چند درصد به حقوق سال آینده کارگران اضافه می شود». این مقام مسئول کارگری در پاسخ به این پرسش که گروه کارفرمایی و کارگری در کمیته مزد درخصوص میانگین هزینه سبد معیشت کارگران به چه رقمی رسیده اند؟ گفت: «برآورد سبد هزینه ای که گروه کارگری به دست آورده ۹ میلیون تومان است ولی کارفرمایان به عدد ۸ تا ۹ میلیون تومان اعتقاد دارند.

درباره اینکه چه چیزهایی را حذف یا چطور محاسبه کرده اند، صحبت نمی کنم ولی معتقدم حتی اگر همان هزینه سبد معیشتی که گروه کارفرمایی به آن رسیده قبول کنیم، باز هم تا رسیدن به دستمزد واقعی فاصله داریم». اصلانی ادامه داد: «سال گذشته اعضای کمیته مزد هزینه ماهانه معیشت کارگران را چهارمیلیون و ۹۶۰ هزار تومان تعیین کردند ولی متأسفانه امسال حداقل حقوق یک کارگر با مزایا دومیلیون و ۸۰۰ هزار تومان تصویب شد».

او همچنین درباره رقم خط معیشت هم گفت: «امسال رقم خط معیشت از سوی بانک مرکزی ۱۰ میلیون تومان اعلام شده و طبعا تعیین هزینه سبد معیشت در کمیته مزد کمی سخت شده است؛ چون حرف کارفرماها این است که قرار نیست همه افزایش حقوق و مزایای کارگران را آنها بدهند و دولت هم باید سهم خود را بپردازد».

رئیس کانون شورای اسلامی کار البرز درباره نگاه کارفرمایان دراین باره هم گفت: «کارفرمایان با استناد به ماده ۲۹ قانون اساسی معتقدند بحث رفاه، درمان و مسکن بر عهده دولت گذاشته شده و اگر دولت مسئولیت این بخش ها را برعهده بگیرد، کارفرمایان هم بخش افزایش مزد را تقبل می کنند تا به رقم مورد نظر در خصوص سبد معیشت و مزد کارگران برسیم».

پایان پیام/

کلید واژه :

دستمزد کارگران

،

حقوق

،

افزایش حقوق

،

حقوق کارگزان

ثبت نظرات
captcha