شرکت احیا استیل فولاد بافت در جمع 100 سازمان برتر مشتری مدار

بازار بی رونق میوه در روزهای پایانی سال 

حقوق پیشنهادی برای کارگران در ۱۴۰۰

 80 درصد طراحی کارخانه های فولاد توسط مهندسان داخلی انجام می شود

کلید ساخت 1.2 میلیون مسکن در دست مجلس

بیشترین ثروت دنیا در کدام مناطق جمع شده است؟

قیمت جدیدترین گوشی های موبایل سامسونگ

چه کسانی از آزادسازی قیمت خودرو نفع می برند؟

زمان، میزان و نحوه پرداخت سود سهام عدالت

آغاز طرح فروش فوق العاده اصناف از امروز

پول های بلوکه شده ایران در عراق آزاد شد

ثبت کسری تجاری ۶۸ میلیارد دلاری آمریکا

کاهش شکاف درآمدی با مدل جدید افزایش حقوق/ آیا دولت با افزایش پلکانی حقوق مخالف است؟

كاهش سقف آرزوها به اجاره خانه در پايتخت

اصل حمايت از سهامداران زير سوال رفت

قیمت نفت خام بیش از ۳ درصد جهش کرد

ایران در ۱۱ماه گذشته چقدر کالا صادر کرد؟

مصوبه ویژه مجلس برای شفافیت حقوق

ارز ترجیحی تدریجی حذف می شود

جدل بر سر حقوق 2.5 میلیون کارمند

قاچاق خودرو چگونه انجام می شود؟

«بخت آزمایی» خودرویی از چشم دولت افتاد

خارجی ها به بازار لوازم خانگی ایران برمی گردند؟

ارز دیجیتال در خانه ای روی آب

واریز سود صاحبان سهام عدالت از طریق سجام

ضربه فنی سکه با نرخ دلار و انس جهانی

سرنوشت لایحه جنجالی در هاله ای از ابهام

تجارت زیرزمینی در کمین رمزارز ها

دردسر مالیاتی بازنشستگان نفتی

ممنوعيت معاملات «رمزارز» در ايران

خودرو های خارجی به دردسر افتادند!

کالای اساسی مهم است یا لوازم آرایش؟

ایرادات 3 قرارداد نفتی IPC با شرکت خارجی

دنده عقب مجدد بیتکوین

قیمت های غیرمتعارف در بازار ملک

انتقاد تند از اِبی و پسرش در ماجرای ساسی مانکن

گره خوردن دلار به معيشت مردم

مصوبه مجلس درباره صاحبان مشاغل پزشکی

روسای شش شعبه بانک گردشگری به عنوان برتر انتخاب شدند

مالیات گیری از خودروهای لوکس بازار آنها را کساد می کند؟

کد خبر : ۴۵۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مشهورترین ثروتمند جهان خروج بزرگ را کلید زد

بیل گیتس در کتاب جدید خود نوشته که قصد دارد همه سهام خود در سوخت های فسیلی را واگذار کند. اگرچه سومین ثروتمند جهان عنوان کرده که اینکار زمان بر خواهد بود، اما بنا به گفته تحلیلگران تصمیم او برای خروج از بازار سوخت های فسیلی می تواند بر قیمت آنها تاثیر بگذارد.

مشهورترین ثروتمند جهان خروج بزرگ را کلید زد

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، یک ویدیوی ۹۰ ثانیه ای که خطاب به بیل گیتس که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، در نهایت او را متقاعد کرد که با خروج سرمایه اش از سوخت های فسیلی،یک گام به سوی کاهش گرم شدن زمین بردارد.

هرچند خروج واقعی از این سرمایه گذاری ها ممکن است سالها زمان ببرد به این معنی که حجم سرمایه گذاری بیل گیتس در این بخش سنگین است،با این حال او در کتاب جدیدش، با نام «چگونه جلوی فاجعه تغییرات آب و هوایی را بگیریم»، گفته که حتی این تصمیم را که از نظر او اخلاقی است،در نهایت بدبینی گرفته است.

تصمیم بزرگ بیل گیتس معادلات انرژی را تغییر می دهد؟

گیتس نوشته که او سال هاست هیچ سهم یا سرمایه گذاری در ذغال سنگ ندارد و تصمیم به خروج از سهام هلدینگ های نفت و گاز را هم از سال ۲۰۱۹ اجرایی کرده است. با این حال گزارش های عمومی منتشر شده توسط بنیاد گیتس نشان می دهد که او در پایان سال ۲۰۱۹  همچنان بیش از ۱۰۰ میلیون دلار اوراق و سهام شرکت های نفت و گاز شامل اکسون موبیل،شورون و بی پی را دارد. بنابراین به طور مشخص بنیاد گیتس هنوز از بازار سوخت های فسیلی بیرون نرفته است.

بیل،تصمیم خود برای خروج از سهام سوخت های فسیلی در سال ۲۰۱۹ گرفته؛ همان موقع هم به تدریج خروج از سهام هلدینگ های نفت و گاز را در برنامه خود قرار داده است.سخنگوی خانوادگی گیتس هم پیش از این گفته بود که آنها به تدریج تبدیل به شخص سوم در مدیریت سرمایه گذاری اوراق و سهام هلدینگ های نفتی خواهند شد.

دارایی بنیاد گیتس در صندوق های سرمایه گذاری که مستقیما در سوخت های فسیلی فعالند، به میزان ۴۰ میلیارد دلار در پایان سال ۲۰۱۹ بوده  است، که ۱.۲ میلیارد دلار از این دارایی، شامل سرمایه گذاری در صندوق های مشترک است.

ثروت شخصی گیتس که جدا از بنیاد اوست،در حال حاضر ۱۳۷ میلیارد دلار است.

واگذاری روند ساده ای نیست؛ با توجه به این که اقتصاد جهان هنوز به سوخت های فسیلی متکی است ، رسیدن به صفر،کار بسیار دشواری است. فعالان موسسات بزرگ می گویند ممکن است این خروج ۵ سال به طول بینجامد.

در مقابل، صندوق برادران راکفلر ، که از ثروت متکی بر نفت جان دی راکفلر ایجاد شده بود ، در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که قصد دارد همچنان در سوخت های فسیلی سرمایه گذاری کند.

البته شواهدی هم نشان می دهد که از زمانی که گیتس تصمیم به خروج  از شرکت های تولید سوخت فسیلی گرفته ولی به حمایت از شرکت هایی که متکی به او بوده اند، ادامه داده است. به عنوان مثال ، وی در حال حاضر تقریباً ۱۹٪ ازسهام Signature Aviation Plc که بزرگترین مجری پایگاه های هواپیماهای خصوصی جهان  است، را در اختیار دارد.

حتی اگر آنها سهام مستقیم و غیرمستقیم شرکت های نفت ، گاز و زغال سنگ را واگذار کنند ، مشخص نیست که آیا حمایت مالی آنها از سایر سرمایه گذاری ها به طولانی شدن استفاده از این سوخت ها کمک می کند یا خیر؟

در عین حال که میزان انتشار کربن جت های خصوصی در هر سفر نسبت به پروازهای تجاری بسیار بیشتر است. این سرمایه گذاری چالش بعدی برای سرمایه گذاران حامی تغییرات آب و هوایی خواهد بود.

گیتس که برای خروج کامل از سرمایه گذاری در صنایعی است که سوخت های فسیلی را از زمین استخراج می کنند،تلاش می کند، در کتاب خود به انتقاداتی که درباره خروج ازاین سرمایه گذاری ها از  او شده، تاکید کرده که قصد داشته زودتر این کار را انجام دهد. او می نویسد:« من نمی دیدم که چگونه واگذاری سهام به تنهایی باعث تغییر اوضاع می شود یا به مردم کشورهای فقیر کمک می کند. اما آنچه من از شرکت ها می خواهم این است که با آپارتاید گرمایش زمین مبارزه کنند.می توان با فروش سهام شرکت های تولیدکننده سوخت های فسیلی ، کل سیستم انرژی جهان را تغییر داد . صنعتی  با ثروت تقریباً ۵ تریلیون دلار در سال می تواند پایه ای برای اقتصاد مدرن شود.»

در همین حال ، شرکت رویال داچ شل در گزارش سالانه خود در سال ۲۰۱۷ اذعان کرد که این تصمیم می تواند اثر نامطلوبی بر قیمت اوراق بهادار و توانایی آنها برای دسترسی به بازارهای سهام عادی داشته باشد. شرکت های زغال سنگ در حال حاضر برای تهیه سرمایه برای پروژه های سراسر جهان تلاش می کنند.

در دهه گذشته ، او شخصاً در شرکت های فناوری آب و هوا سرمایه گذاری کرده است که همه چیز را از راکتورهای هسته ای پیشرفته گرفته تا ماشین هایی که دی اکسیدکربن هوا را کاهش می دهند. او همچنین یک صندوق ۲ میلیارد دلاری برای حمایت از استارت آپ های اقلیمی در تاسیس کرده است.

گیتس گفته است که خروج از سرمایه گذاری شرکت های فسیلی به معنی نیست که تولید گازهای گلخانه ای به صفر می رسد، ولی در عین حال این فرصت هم برای نوآوری در بخش هایی که به کاهش گرمایش زمین کمک می کنند، ایجاد خواهد شد.

پایان پیام/

کلید واژه :

بیل گیتس

،

سوخت های فسیلی

،

مشهورترین ثروتمند جهان

ثبت نظرات
captcha