قیمت رمز ارز با توییت ایلان ماسک سر به فلک کشید

تشديد نابرابری درآمدی در دهه 90

ورشکستگی ۱۳ شرکت نفتی آمریکا

دلاربازان به سوی بازار بیت کوین حرکت می کنند؟

وضعیت قیمت خرما در ماه رمضان ۱۴۰۰

مقاومت بازار مسکن در برابر تخلیه حباب قیمت ملک 

ارزان ترین خودروهای ۲۰۲۱ را بشناسید

مقایسه چهار بازار موازی در سال ۹۹

برگ بازی ایران برای چانه زنی با آمریکا

موانع مالیات گیری از خانه و خودروی لوکس

رونمایی از جدیدترین خودروی جگوار

رکورد رشد شاخص قیمت ها در دهه ۹۰

ریسک و فرصت طرح جدید بورسی ها

بازار بهاری رهن و اجاره

هالک بانک خواستار پایان پیگرد قضایی پرونده تحریمی ایران شد

پیغام کسری بودجه ۱۴۰۰ به بازار مسکن

تاریخ رونمایی محصولات جدید اپل مشخص شد

تکلیف سهام عدالت متوفیان چه می شود؟

بیت کوین روی قله جدید

نفت سنگین ایران گران شد

آیا التیماتوم مالیاتی دژپسند، سود بانکی را کاهش می دهد؟

جیپ گلادیاتور ۲۰۲۱ خودرویی جدید برای تگزاس

مهم ترین علت التهابات بازار چیست؟

مالیات خودرو ها و خانه های لوکس از چه زمانی اجرایی می شود؟

رمز ارزها؛ مقصد جدید سرمایه های خرد

فاز جدید در بازار دلار

تحليلی بر 13 شاخص كلان اقتصاد ايران

قانون چک به کمک تولید می آید؟

واکنش ها به اظهارات اخیر شیوا

قیمت انواع لاستیک خودرو در بازار چه قدر است؟

سند همکاری مشترک جدید در راه ایران

اما و اگرها درباره تورم زایی بازار سرمایه

ارزش بیت کوین ۲.۶ درصد افزایش یافت

کره ای ها پشت چراغ قرمز بازار لوازم خانگی ایران

آمریکا به جنگ یوان دیجیتالی می رود؟

سهم برندها در لیست گوشی های وارداتی چقدر است؟

پيامدهای يك «تبصره» برای افزايش قيمت كالاها

چرا ارزش پول ملی کم است؟

وام ساخت مسکن ۳۰۰ میلیونی شد

چگونه در سامانه سجام ثبت نام کنیم؟

کد خبر : ۴۵۹۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

شرط احیای سفره کارگران چیست؟

با رأی مثبت کمیته مزد به هزینه معیشت ۶میلیون و۸۹۵ هزارتومانی خانوارهای کارگری، عملا تحمیل هزینه حدود 2میلیون تومانی به خانوارهای کارگری در سال99 تأیید شد.

شرط احیای سفره کارگران چیست؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، بالاخره وقت کشی در تعیین هزینه معیشت کارگران به پایان رسید و شرکای اجتماعی روی مبلغ ۶میلیون و۸۹۵هزار تومان به عنوان هزینه معیشت یک خانوار کارگری 3.3نفره توافق کردند. در این شرایط فقط برای حفظ قدرت خرید کارگران و جلوگیری از افزایش شکاف میان مزد و معیشت، باید دستمزد سال1400 قانون کار حداقل یک میلیون و955هزار تومان افزایش پیدا کند؛ در این صورت گویی «نه خانی آمده و نه خانی رفته».

تورم 39.57درصدی هزینه معیشت

در جلسه اخیر کمیته مزد شورای عالی کار، نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت افزایش 39.57درصدی حداقل هزینه معیشت خانوارهای کارگری در سال98 را تأیید کردند و رقم سبد معیشت کارگران از 4میلیون و940هزار تومان در اسفند1398 به 6میلیون و895هزار تومان در اسفند1399 افزایش یافت. با توجه به شکاف موجود میان دستمزد و هزینه معیشت کارگران، حتی جبران افزایش 39.57درصدی هزینه معیشت و اضافه کردن حدود 2میلیون تومانی دستمزدهای فعلی، فقط می تواند شرایط معیشتی کارگران را به وضعیت ابتدای سال1399 برگرداند و هیچ گشایشی در مشکل آنها ایجاد نمی کند.

براساس تبصره2 ماده41 قانون کار، رقمی که در کمیته مزد به عنوان هزینه معیشت تعیین شده است، باید در کنار نرخ تورم اعلامی از سوی مراجع رسمی یکی از مبانی تعیین مزد سال آینده باشد. نرخ تورم کل کشور در بهمن ماه 34.2درصد و تورم نقطه به نقطه 48.2درصد اعلام شده بود و تورم اعمال شده بر هزینه معیشت نیز با توجه به سهم اقلام مختلف به خصوص خوراکی و آشامیدنی در سبد مصرفی خانوارهای کارگری 39.57درصد بوده که تقریبا حد میانه تورم کل و نقطه به نقطه محسوب می شود.

درخواست برای افزایش ریالی دستمزد

با توجه به محاسبه حداقل هزینه معیشت 6میلیون و895هزارتومانی برای بعد خانوار 3.3نفر، هزینه معیشت یک خانوار 4نفره کارگری به 8میلیون و357هزار تومان می رسد که حداقل دستمزد 2میلیون و992هزارتومانی یک کارگر متأهل و دارای دو فرزند، فقط 35.8درصد آن را پوشش می دهد. این در حالی است که همین دستمزد در سال1399 می توانست 60.5درصد سبد معیشت 4میلیون و940هزارتومانی امسال را پوشش دهد.

شرط احیای سفره کارگران

بر این اساس، برای حفظ شکاف موجود میان مزد و معیشت یک کارگر حداقلی بگیر که سرپرست یک خانوار 4نفره است، باید دستمزد او در سال1400 حدود 2میلیون و64هزار تومان افزایش پیدا کند تا قدرت خرید او در مقایسه با سال1399بدون تغییر بماند و شکاف 39.5درصدی میان مزد و معیشت او حفظ شود. این میزان افزایش معادل 69درصد است؛ اما طرف کارگری اصرار دارد به جای صحبت از درصد هایی که ظاهری اغواکننده و ترسناک دارند، چانه زنی ها روی مبلغ و رقم افزایش مزد باشد.

پیش از این علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار در انتقاد از تعیین درصد افزایش مزد در مجلس به همشهری گفته بود: افزایش 35درصدی مزد که برخی نمایندگان می گویند، کمتر از 700هزار تومان به دریافتی کارگر اضافه می کند درحالی که رشد هزینه ها در سال99 به مراتب بیش از این رقم بوده است ؛ ازاین رو طرف کارگری در مذاکرات مزد1400 به جای صحبت درباره درصد فقط روی مبلغ بحث می کند.

فرامرز توفیقی، رئیس کمیته مزد شورای اسلامی کار نیز با اشاره به اینکه هزینه معیشت تعیین شده در جلسه اخیر کمیته مزد، هزینه حداقلی بوده و با سبد معیشت شرافتمندانه تفاوت دارد، می گوید: در محاسبات طرف کارگری رقم 8میلیون و735هزار تومان برای معیشت شرافتمندانه تعیین شده بود اما طرف کارفرمایی (اعم از دولت و بخش خصوصی) قائل به پرداخت حداقل ها به کارگران بودند و درنهایت چانه زنی، رقم 6میلیون و895هزارتومانی با ساده ترین شیوه محاسبه و به عنوان حداقل هزینه معیشت یک خانوار 3.3نفره تعیین شد.

توفیقی نیز با اشاره به اینکه افزایش هزینه معیشت نسبت به سال قبل یک میلیون و955هزار تومان بوده است، می افزاید: کف درخواست طرف کارگری این است که این مبلغ به عنوان جبران هزینه تحمیل شده به معیشت کارگران به مزد آنها اضافه شود تا کارگران به وضعیت اول سال99 برگردند و بعد از آن بر سر تعیین مزد1400 متناسب با شرایط سال آینده بحث و رایزنی شود. به عقیده او، طرف کارفرمایی و دولت نیز از وخامت اوضاع معیشت کارگران اطلاع دارند و می دانند که به بیراهه بردن بحث دستمزد قابل توجیه نیست.

پایان پیام/

کلید واژه :

معیشت کارگران

،

سبد معیشتی

ثبت نظرات
captcha