ارزان ترین خودروهای ۲۰۲۱ را بشناسید

مقایسه چهار بازار موازی در سال ۹۹

برگ بازی ایران برای چانه زنی با آمریکا

موانع مالیات گیری از خانه و خودروی لوکس

رونمایی از جدیدترین خودروی جگوار

رکورد رشد شاخص قیمت ها در دهه ۹۰

ریسک و فرصت طرح جدید بورسی ها

بازار بهاری رهن و اجاره

هالک بانک خواستار پایان پیگرد قضایی پرونده تحریمی ایران شد

پیغام کسری بودجه ۱۴۰۰ به بازار مسکن

تاریخ رونمایی محصولات جدید اپل مشخص شد

تکلیف سهام عدالت متوفیان چه می شود؟

بیت کوین روی قله جدید

نفت سنگین ایران گران شد

آیا التیماتوم مالیاتی دژپسند، سود بانکی را کاهش می دهد؟

جیپ گلادیاتور ۲۰۲۱ خودرویی جدید برای تگزاس

مهم ترین علت التهابات بازار چیست؟

مالیات خودرو ها و خانه های لوکس از چه زمانی اجرایی می شود؟

رمز ارزها؛ مقصد جدید سرمایه های خرد

فاز جدید در بازار دلار

تحليلی بر 13 شاخص كلان اقتصاد ايران

قانون چک به کمک تولید می آید؟

واکنش ها به اظهارات اخیر شیوا

قیمت انواع لاستیک خودرو در بازار چه قدر است؟

سند همکاری مشترک جدید در راه ایران

اما و اگرها درباره تورم زایی بازار سرمایه

ارزش بیت کوین ۲.۶ درصد افزایش یافت

کره ای ها پشت چراغ قرمز بازار لوازم خانگی ایران

آمریکا به جنگ یوان دیجیتالی می رود؟

سهم برندها در لیست گوشی های وارداتی چقدر است؟

پيامدهای يك «تبصره» برای افزايش قيمت كالاها

چرا ارزش پول ملی کم است؟

وام ساخت مسکن ۳۰۰ میلیونی شد

چگونه در سامانه سجام ثبت نام کنیم؟

قاچاق جوجه یک روزه، پدیده تازه در بازار مرغ

برجام۱۴۰۰ ؛ یک بستر و دو رؤیا

ماجرای مالیات خانه های خالی از کجا آغاز شد؟

آماده باش رنو برای بازگشت به ایران

خروج خریداران از بازار ارز

باخت اقتصاد دولتی به مرغ/چرا سیاست دلار ۴۲۰۰ حریف قیمت مرغ نشد؟

کد خبر : ۴۶۱۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

«عرضه اوليه»؛ از جذابيت تا سقوط

عرضه اوليه هاي سهام شركت ها همواره به عنوان يكي از گزينه هاي جذاب براي سرمايه گذاران، به ويژه افراد تازه وارد در بورس مطرح بوده و همواره طرفداران زيادی نيز داشته تا جايي كه در مقاطع مختلف و در برخي موارد تا چندين ميليون نفر در آن مشاركت می كنند.

«عرضه اوليه»؛ از جذابيت تا سقوط

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، عرضه اوليه هاي سهام شركت ها همواره به عنوان يكي از گزينه هاي جذاب براي سرمايه گذاران، به ويژه افراد تازه وارد در بورس مطرح بوده و به دليل اينكه سهم هايي كه در اين عرضه ها به فروش مي رسند در بيشتر مواقع سودآور هستند، همواره طرفداران زيادي نيز داشته تا جايي كه در مقاطع مختلف و در برخي موارد تا چندين ميليون نفر در آن مشاركت مي كنند. اما اين روزها وضعيت تغيير كرده و ديده مي شود كه سهامداران براي نخريدن عرضه اوليه كمپين هم مي زنند، هر چند بورس در 6 ماهه اول سال ۱۳۹۹ عملكرد جذابي داشت، اما از شهريور ماه كام خيلي ها را تلخ كرد و عملكرد ۵ ماهه قبل از آن را به شدت تحت تاثير قرار داد.
جذابيت عرضه هاي اوليه كمرنگ  شد

عرضه اوليه های سال ۱۳۹۹ به لطف رونق بازار بورس انجام شد و با معافيت های مالياتی ای كه براي شركت های تازه وارد به اين بازار در نظر گرفته مي شود و حمايت هاي دولت و سياست هاي بعضي سازمان ها و نهادهاي بزرگ مانند سازمان تامين اجتماعي و امثال آن، خيلي هم پر تب و تاب بود و نتيجه آن شد كه در 6 ماهه ابتداي سال تعداد زيادي عرضه اوليه در بورس صورت گرفت، اما پس از آن ورق برگشت و يكي از پيامدهاي ناخوشايند ريزش متوالي ماه هاي گذشته در بورس كه از تابستان آغاز شد، منفي شدن سهام هاي عرضه اوليه اي بود كه پيش از وضعيت نامطلوب بورس جزو جاذبه هاي اين بازار به شمار مي آمدند و سود تضمين شده ۳۰ تا صددرصدي و حتي بيشتر به خريداران هديه مي كردند. اما با افت شاخص ها و شروع اصلاح بازار،  روند عرضه اوليه شركت ها نيز تا حدودي متوقف شد. اكنون به نظر مي رسد اين گزاره كه عرضه هاي اوليه هميشه جذاب و سودآور هستند زير سوال رفته و ممكن است يك سهم عرضه اوليه اي در زماني كه اصلا انتظارش نمي رود از مثبت به منفي تغيير جهت  دهد.

شستا؛ عرضه اوليه و توقف نماد

21 فروردين ماه سال جاري بود كه نماد شستا در فهرست نرخ هاي بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج و از ۲۷ فروردين نيز عرضه اوليه اين نماد انجام شد اما ۱۷ شهريورماه ۹۹ بود كه معاملات شستا متوقف شد و علت اين توقف نماد شستا را ارايه اطلاعات عنوان كردند، همچنين سه عرضه اوليه شركت تامين سرمايه امين، شركت سرمايه گذاري سيمان تامين و شركت توسعه مسير برق گيلان كه در سال جاري عرضه شدند، در دي ماه به زير قيمت عرضه اوليه شان رسيدند و ضرر دهي اين سه عرضه اوليه شوكي بود كه بازار سرمايه به سهامدارانش وارد كرد. امين با قيمت ۱۰,۴۰۰ ريال عرضه شد و ۱۳ دي ماه به قيمت ۱۰,۰۴۰ ريال رسيد، سيتا با قيمت ۱۵,۲۲۰ ريال عرضه شده بود و در همين روز به قيمت ۱۵,۰۲۰ ريال رسيد و بگيلان با قيمت ۲۴,۰۰۰ ريال عرضه شد كه در اين روز قيمت آن ۲۳۴۵۰ ريال يعني پايين تر از نرخ عرضه اوليه آن تعيين شد؛ اين سه شركت به ترتيب با نمادهاي امين، سيتا و بگيلان در بورس پذيرش شده بودند.اما با وجود اين اتفاقات و از بين رفتن اعتماد بين سرمايه گذاران در بازار سرمايه و عدم حمايت دولت از بورس، آيا عرضه اوليه هاي شركت ها مي تواند در بين سهامداران حقيقي همچنان مورد  اطمينان  باشد؟

قانونگذار به ريسك هاي بازار دامن نزند

مهيار بقايي، كارشناس بازار سرمايه معتقد است؛ همه شركت ها به دنبال تامين مالي در بازار سرمايه هستند و شعاري كه در اين بازار وجود دارد نيز همواره به اين موضوع تاكيد داشته اما در حال حاضر در وضعيتي قرار داريم كه شاخص  بورس منفي شده  و در چند ماه اخير هم سير نزولي داشته اما نكته مهم اين است كه بايد ببينيم چه تصميماتي در اين بازار تاثيرگذار بوده است.

بقايي با اشاره به تصميم اخير مسوولان بورس گفت: اين تصميم كه درخصوص دامنه نوسان گرفته شد موافقان و مخالفاني داشت كه بنده جزو مخالفان آن بودم زيرا هميشه بورس داراي ريسك هاي ذاتي مربوط به خود است و نبايد قانونگذار به اين ريسك ها دامن  بزند.

دومينوي هيجان در بورس

بقايي در ادامه با بيان اينكه بايد ديد شركت هايي كه خواستار حضور در بورس هستند با چه اهدافي مي خواهند اين اقدام را انجام دهند، افزود: آيا اين شركت ها شناخت درستي از بورس دارند و مي دانند اين دومينو زنجيروار به هم متصل است و مسوولان اين شركت ها آگاهي كافي براي حضور در بورس دارند؟ اين موضوع حائز اهميت است كه ابتدا بايد ساختار مالي شركت را مساعد كنند و پس از آن وارد بورس شوند.

او گفت: يكي از اتفاقاتي كه در عرضه اوليه مي افتد اين است كه باعث مي شود بورس رقيق تر شود و اين حجم پول براي سهمي كه نمي ارزد قفل نشود و شركت هايي كه داراي ارزش بيشتري هستند خريداري شوند. موضوع اصلي اين است كه ماهيت اصلي بورس اين روزها فراموش شده و به اعتقاد من نه شاخص ۲ ميليوني و ۱۰۰ حباب بود و نه زماني كه شاخص پايين بود زير ارزش بود.

بقايي درباره شركت هاي تازه وارد در بورس افزود: بهره گيري از تحليلگران و مشاوره هاي سرمايه گذاري هنوز در ايران جا نيفتاده و نقش اين تحليلگران همچنان مغفول است اين در حالي است كه اين شركت ها بايد راهكارهاي اين افراد را بپذيرند. متاسفانه شاهد آنيم كه برنامه ريزي اين شركت ها  دقيق نيست و تنها در يك ثانيه تصميم مي گيرند و سياست هاي كلي براي شركت هايي كه مي خواهند وارد بورس شوند وجود ندارد.

اين كارشناس بازار سرمايه تصريح كرد: بهتر آن بود كه زماني كه شستا وارد بورس شد در ابتدا شركت هاي كوچك ترش وارد اين بازار مي شد و در انتها شستا  مي آمد.

سرنوشت بورس وابسته به متغيرهاي اقتصاد است

او با بيان اينكه ريسك هاي غيرسيستماتيك در بورس زياد است، گفت: آنچه شاهد آنيم اين است كه دولت به عنوان يك سرمايه گذار در بازار براي تامين مالي اقدام به فروش اوراق كرده و براي شركت هايي كه مي خواهند براي تامين مالي وارد بورس شوند بهتر آن است كه از طريق اوراق مالي اقدام كنند و در حال حاضر يك خط كش هم دارند كه آن اوراق دولتي است.

او خاطرنشان كرد: آينده اقتصادي در حال حاضر مبهم است و ريسك هاي زيادي هم دارد و ورود به بازار سرمايه هم به همين ميزان ابهام دارد. اينكه دنبال مقصر باشيم و بگوييم عرضه اوليه ها باعث اين اتفاق شده درست نيست. يكسري مولفه هاي اقتصادي هميشه در بازار است كه باعث خروج منابع مالي از بورس مي شود. درست است كه در اين مدت تشويق هاي زيادي از سوي مسوولان براي ورود مردم به بورس انجام و پس از آن ريزش ها شروع شد اما اين اتفاقي است كه افتاده و بايد اين مساله را در حال حاضر مديريت كرد.

اين كارشناس بازار سرمايه تاكيد كرد: يكي از مهم ترين رويدادها كه در كشور ما رخ داد عرضه سهام عدالت بود كه از همه اقشار در اين سهام مشاركت دارند و بسياري هم به اين سهام خيلي اميد دارند به خصوص اقشار كم بضاعت و دولت بايد با برنامه ريزي دقيق آماده تحول و تغييرات در اين شركت ها باشند و ابهامات را از اين شركت ها بردارند، زيرا اين شركت ها نقش تعيين كننده اي براي اعتمادسازي بين مردم و ماندن در بورس دارند. اگر شركتي در اين مدت خوب كار كرده باشد اين افراد در آينده منابع مالي بيشتري در بورس وارد مي كنند و اين موضوع مي تواند فرهنگ سازي خوبي براي  بورس  باشد.

پایان پیام/

کلید واژه :

عرضه اوليه

،

سهام

،

بورس

،

ثبت نظرات
captcha