ورشکستگی ۱۳ شرکت نفتی آمریکا

مقاومت بازار مسکن در برابر تخلیه حباب قیمت ملک 

ارزان ترین خودروهای ۲۰۲۱ را بشناسید

مقایسه چهار بازار موازی در سال ۹۹

برگ بازی ایران برای چانه زنی با آمریکا

موانع مالیات گیری از خانه و خودروی لوکس

رونمایی از جدیدترین خودروی جگوار

رکورد رشد شاخص قیمت ها در دهه ۹۰

ریسک و فرصت طرح جدید بورسی ها

بازار بهاری رهن و اجاره

هالک بانک خواستار پایان پیگرد قضایی پرونده تحریمی ایران شد

پیغام کسری بودجه ۱۴۰۰ به بازار مسکن

تاریخ رونمایی محصولات جدید اپل مشخص شد

تکلیف سهام عدالت متوفیان چه می شود؟

بیت کوین روی قله جدید

نفت سنگین ایران گران شد

آیا التیماتوم مالیاتی دژپسند، سود بانکی را کاهش می دهد؟

جیپ گلادیاتور ۲۰۲۱ خودرویی جدید برای تگزاس

مهم ترین علت التهابات بازار چیست؟

مالیات خودرو ها و خانه های لوکس از چه زمانی اجرایی می شود؟

رمز ارزها؛ مقصد جدید سرمایه های خرد

فاز جدید در بازار دلار

تحليلی بر 13 شاخص كلان اقتصاد ايران

قانون چک به کمک تولید می آید؟

واکنش ها به اظهارات اخیر شیوا

قیمت انواع لاستیک خودرو در بازار چه قدر است؟

سند همکاری مشترک جدید در راه ایران

اما و اگرها درباره تورم زایی بازار سرمایه

ارزش بیت کوین ۲.۶ درصد افزایش یافت

کره ای ها پشت چراغ قرمز بازار لوازم خانگی ایران

آمریکا به جنگ یوان دیجیتالی می رود؟

سهم برندها در لیست گوشی های وارداتی چقدر است؟

پيامدهای يك «تبصره» برای افزايش قيمت كالاها

چرا ارزش پول ملی کم است؟

وام ساخت مسکن ۳۰۰ میلیونی شد

چگونه در سامانه سجام ثبت نام کنیم؟

قاچاق جوجه یک روزه، پدیده تازه در بازار مرغ

برجام۱۴۰۰ ؛ یک بستر و دو رؤیا

ماجرای مالیات خانه های خالی از کجا آغاز شد؟

آماده باش رنو برای بازگشت به ایران

کد خبر : ۴۶۵۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سرمای شب عيد در بازار خودرو

بازار خودرو مدت هاست كه در خواب فرو رفته و ميزان معاملات خودروهای داخلی و خارجی به حداقل رسيده و بازار بيشتر خودروها با ثبات قيمتی روبه رو هستند.

سرمای شب عيد در بازار خودرو

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت،  بازار خودرو مدت هاست كه در خواب فرو رفته و ميزان معاملات خودروهاي داخلي و خارجي به حداقل رسيده و گفته مي شود اين روزها فقط كساني كه مصرف كننده واقعي هستند، نسبت به خريد خودرو اقدام مي كنند. هر چند به گفته فعالان اين بازار بيشتر خودروها با ثبات قيمتي روبه رو هستند و با آرام گرفتن نوسانات بازار ارز، قيمت ها در بازار خودرو تا حدي ثابت مانده اما در اين شرايط با توجه به اينكه پيش بيني خاصي براي افزايش قيمت خودرو در بازار نمي شود به دليل ادامه تهديد شرايط مربوط به كرونا تقاضا براي خريد خودرو به منظور سفرهاي نوروزي به شدت كم شده است.

سعيد موتمنی، رييس اتحاديه نمايشگاه داران و فروشندگان خودرو در خصوص وضعيت اين روزهاي بازار خودرو گفت: متاسفانه شيوع ويروس كرونا همه بازارها را تحت تاثير قرار داده كه بازار خودرو نيز از اين موضوع مستثني نبوده و ميزان خريدها نسبت به 2 سال گذشته بسيار محدودتر شده است.

رييس اتحاديه نمايشگاه داران و فروشندگان خودرو افزود: با محدوديت گذاري در شهرهاي مختلف و لغو مسافرت ها ميزان خريد خودرو نيز افت كرده اين در حالي است كه تا قبل از پاندمي كرونا برخي افراد قبل از ايام عيد خودرويي را مي خريدند و پس از عيد آن را مي فروختند اما امسال خريد اين افراد بسيار كمتر شده است.

موتمني خاطرنشان كرد: متاسفانه سال ۹۹ سال خوبي براي صنف خودرو نبود و اوضاع به گونه اي بود كه نمايشگاه هاي خودرو در طول سال 99 نيمه تعطيل بودند.

تغييرات قيمتي محدود بودند

موتمني با اشاره به قيمت خودرو در بازار هفته دوم اسفندماه اظهار داشت: از 45 روز گذشته تاكنون قيمت ها چندان تغييري نداشته و اگر تغييري هم بوده بين 1 تا 2 درصد و به صورت جزيي و به دليل نوسانات نرخ ارز بوده است و همان طور كه پيش از اين نيز گفته بودم با نزديك شدن به شب عيد تغيير قيمتي در بازار خودرو نخواهيم داشت.

رييس اتحاديه نمايشگاه داران و فروشندگان خودرو در ادامه با اشاره به قيمت برخي مدل هاي خودرو در بازار تصريح كرد: در بازار امروز قيمت پرايد 131 در محدوده 107 تا 109 ميليون تومان، قيمت تيبا بين 116 تا 117 ميليون تومان، قيمت ساينا 133 تا 134 ميليون تومان و كوئيك از 140 تا 144 ميليون تومان نرخ گذاري شده است.

موتمني گفت: همچنين قيمت پژو 206 تيپ 2 در محدوده 192 ميليون تومان، پژو تيپ 5 حدود 248 ميليون تومان، سراتوي مونتاژ 762 ميليون تومان، قيمت هايما 695 ميليون تومان، ساندور استپ وي 450 ميليون تومان و ساندرو اتومات 410 ميليون تومان است.

رييس اتحاديه نمايشگاه داران و فروشندگان خودرو تصريح كرد: البته در بخش خودروهاي بالاي 700 و 800 ميليون تومان اين روزها خريدار كمتري در بازار وجود دارد و مردم بيشتر به دنبال خريد خودروهاي ارزان قيمت هستند.

تعلل مسوولان در نرخ گذاري هاي جديد
احمد نعمت بخش، دبير انجمن خودروسازان نيز در خصوص زمان قيمت گذاري هاي جديد به «اعتماد» گفت: متاسفانه به دليل عدم تصميم گيري به موقع از سوي مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت به همراه شوراي رقابت همچنان قيمت گذاري جديد خودرو معطل مانده و صورت نگرفته و قيمت خودروهاي كارخانه اي تعيين تكليف نشده است. او با بيان اينكه عدم توجه به اين موضوع باعث زيان شده است، گفت: اين زيان هم خودروسازي ها را در برگرفته و هم افرادي كه در اين بخش سرمايه گذاري مي كنند، زيرا اختلاف قيمت بازار و كارخانجات در مجموع رقمي حدود 100 هزار ميليارد تومان برآورد مي شود كه اين رانت به جيب واسطه گران و دلالان سرازير مي شود.
زيان 17 هزار ميليارد توماني دو خودروساز

دبير انجمن خودروسازان گفت: در 9 ماهه 1399 دو مجموعه ايران خودرو و سايپا حدود 17 هزار ميليارد تومان متضرر شدند كه اين زيان باعث بدهي بيشتر خودروسازان به قطعه سازان شده است، اما متاسفانه در حال حاضر مسوولان و مديران اين بخش شهامت تصميم گيري ندارند.

نعمت بخش ادامه داد: در حال حاضر قيمت پژو پارس كارخانه اي 120 ميليون تومان است و در بازار آزاد اين قيمت در محدوده 240 ميليون تومان تعيين و اين دو نرخي بودن باعث زيان خودروسازان شده است اين در حالي است كه اگر قيمت خودرو تك نرخي شود و به عنوان مثال براي خودروي پژو پارس قيمت 160 ميليون تومان تعيين شود هم شرايط بازار بهبود خواهد يافت و هم رانت و فساد حوزه خودرو كم خواهد شد.

اين فعال حوزه خودرو افزود: تجربه ثابت كرده كه 80 درصد ثبت نام كنندگان خودرو تنها براي حفظ ارزش پول شان اقدام به ثبت نام مي كنند و نگاه اصلي آنها سرمايه گذاري در اين بخش است.

نعمت بخش در مورد بازار خودرو پس از عيد نيز افزود: نمي توان پيش بيني دقيقي كرد و شرايط بازار در سال آينده به وضعيت عرضه خودرو، نوسانات ارزي و سياست هاي اقتصادي دولت بستگي دارد، هرچند رييس جمهور امريكا در تازه ترين اظهاراتش از آمادگي براي تعامل دوباره درباره برنامه هسته اي ايران در چارچوب ١+٥ خبر داده اما در عين حال تاكيد كرده كه بايد با اقدامات بي ثبات كننده ايران در خاورميانه مقابله كرد و من در اين مسير با شريكان اروپايي و ساير شريكان مان همكاري نزديكي خواهم داشت.

تا پايان دولت يازدهم اتفاق خاصي در وضعيت خودرو نخواهد افتاد

او گفت: اين اظهارات نشان مي دهد كه دست كم تا پايان دولت يازدهم شاهد اتفاق خاصي در سياست خارجي كشور نخواهيم بود و پيش بيني مي شود در 6 ماهه ابتداي سال جاري دولت تصميم جدي براي قيمت گذاري هاي جديد نداشته باشد.

دبير انجمن خودروسازان در مورد امكان گسترش همكاري هاي خارجي گفت: هر چند تحريم ها باعث شده تا استقلال خودروسازان و قطعه سازان افزايش يابد و بر توانايي خود تكيه كنند اما موضوع سرمايه گذاري خارجي نيز با توجه به اينكه وابسته به نتيجه برجام است به اين اقدام مهم سياسي برمي گردد و در صورتي كه تحريم ها برداشته شود ضمن تقويت ساخت توليدات داخل مي توان با همكاري با شركت هاي خارجي اين بازار را تقويت كرد.

او اظهار داشت: در همين زمينه چند خودرو در چند سال اخير طراحي، توليد و روانه بازار شده است و اخيرا هم از دو خودروي شاهين و تارا دو خودروساز سايپا و ايران خودرو رونمايي شد.

پایان پیام/

کلید واژه :

بازار خودرو

،

خرید خودرو

،

خودروسازی

،

خودروسازان

،

سعيد موتمنی

ثبت نظرات
captcha