قیمت رمز ارز با توییت ایلان ماسک سر به فلک کشید

تشديد نابرابری درآمدی در دهه 90

ورشکستگی ۱۳ شرکت نفتی آمریکا

دلاربازان به سوی بازار بیت کوین حرکت می کنند؟

وضعیت قیمت خرما در ماه رمضان ۱۴۰۰

مقاومت بازار مسکن در برابر تخلیه حباب قیمت ملک 

ارزان ترین خودروهای ۲۰۲۱ را بشناسید

مقایسه چهار بازار موازی در سال ۹۹

برگ بازی ایران برای چانه زنی با آمریکا

موانع مالیات گیری از خانه و خودروی لوکس

رونمایی از جدیدترین خودروی جگوار

رکورد رشد شاخص قیمت ها در دهه ۹۰

ریسک و فرصت طرح جدید بورسی ها

بازار بهاری رهن و اجاره

هالک بانک خواستار پایان پیگرد قضایی پرونده تحریمی ایران شد

پیغام کسری بودجه ۱۴۰۰ به بازار مسکن

تاریخ رونمایی محصولات جدید اپل مشخص شد

تکلیف سهام عدالت متوفیان چه می شود؟

بیت کوین روی قله جدید

نفت سنگین ایران گران شد

آیا التیماتوم مالیاتی دژپسند، سود بانکی را کاهش می دهد؟

جیپ گلادیاتور ۲۰۲۱ خودرویی جدید برای تگزاس

مهم ترین علت التهابات بازار چیست؟

مالیات خودرو ها و خانه های لوکس از چه زمانی اجرایی می شود؟

رمز ارزها؛ مقصد جدید سرمایه های خرد

فاز جدید در بازار دلار

تحليلی بر 13 شاخص كلان اقتصاد ايران

قانون چک به کمک تولید می آید؟

واکنش ها به اظهارات اخیر شیوا

قیمت انواع لاستیک خودرو در بازار چه قدر است؟

سند همکاری مشترک جدید در راه ایران

اما و اگرها درباره تورم زایی بازار سرمایه

ارزش بیت کوین ۲.۶ درصد افزایش یافت

کره ای ها پشت چراغ قرمز بازار لوازم خانگی ایران

آمریکا به جنگ یوان دیجیتالی می رود؟

سهم برندها در لیست گوشی های وارداتی چقدر است؟

پيامدهای يك «تبصره» برای افزايش قيمت كالاها

چرا ارزش پول ملی کم است؟

وام ساخت مسکن ۳۰۰ میلیونی شد

چگونه در سامانه سجام ثبت نام کنیم؟

کد خبر : ۴۶۶۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

گره خوردن دلار به معيشت مردم

نرخ برابري ريال ايران در برابر دلار امريكا تنها طي يك سال گذشته بيش از 70 درصد سقوط كرده و بهاي دلار از 14 هزار و ۵۰۰ تومان به ۲4 هزار و 750 تومان در پايان معاملات روز (دوشنبه11 اسفندماه) رسيده و همزمان نرخ تورم اقتصاد ايران به 34.2 درصد رسيده است؛ در چنين شرايطی برای برون رفت از اين تورم و حفظ ارزش پول بايد از چه راهكاري استفاده كرد؟

گره خوردن دلار به معيشت مردم

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، محمد خوش چهره، عضو هيات علمي دانشكده اقتصاد دانشگاه تهران معتقد است؛ متاسفانه به دليل جنگ اقتصادي كه به صورت مستمر از سوي رهبري و مسوولان به آن اشاره مي شود كاركردهاي نظام اقتصادي و سياسي ايران تحت تاثير قرار گرفته به گونه اي كه آثار اين جنگ اقتصادي با تمركز بر معيشت و درآمد ملي مشخص است و رفاه ملي را هم تحت تاثير قرار داده است.

خوش چهره در اين باره گفت: اگر امروز مردم مطالباتي به نام فرصت شغلي دارند و درصد زيادي از جوانان امكان شغل براي شان فراهم نيست يا بخش زيادي از افراد در حال حاضر در كشور با مشكل تهيه مسكن روبه رو هستند به دليل كم توجهي دستگاه هاي ذي ربط بوده كه در اين دو دهه اخير به رغم سخنان پرطمطراق در خصوص مسكن مهر و ساير موارد در عمل به بن بست خورده اند.

پول ملي ناموس ملي است

او ادامه داد: در يك سال اخير، شاهد كاهش مستمر ارزش پول ملي هستيم كه آن را به سمت سقوط پول ملي هدايت كرده و اين موضوع از جمله موارد مهمي است كه بايد در دستور كار دولت بعدي قرار گيرد تا قدرت خريد مردم را بازسازي كند.

اين اقتصاددان تصريح كرد: متاسفانه معيشت مردم به دليل كاهش مستمر ارزش پول ملي در اين مدت به طور مستقيم به ارز و دلار متصل شده اما اينكه با هر تحول و هر عطسه اي كه بر دلار وارد مي شود تب و لرز شديد به جان پول ملي مي افتد، منطقي نيست.

او ادامه داد: ضعف نظارت، كنترل، دقت و مديريت و در عين حال عدم توجه و غيرت به پول ملي اين مصيبت را به بار آورده، اين در حالي است كه پول ملي ناموس ملي است و بايد ارزش آن حفظ شود.

خوش چهره گفت: متاسفانه همه مناسبات با تغيير ارزش پول ملي به هم مي ريزد و افراد و شاغلان در هر پستي از معلمان و كارگران و حقوق بگير وقت و انر ژي و تحصيلات خود را در يك قراردادي به عنوان حقوق و ... قرار داده اند و اگر حاكميت نتواند ارزش پول ملي را حفظ كند كليه امورات زندگي مردم به هم مي ريزد.

او ادامه داد: اگر حكومتي موفق نشود ارزش پول كشورش را حفظ كند اين موضوع باعث مغبون شدن آن حكومت مي شود و متاسفانه اين بي توجهي در دو دهه اخير ادامه داشته و نزديك به 20 سال است كه شاهد برخي غفلت ها در اين زمينه هستيم .

داستان هميشگي جنگ رواني قيمت دلار

اين اقتصاددان با اشاره به تورم موجود در پايان سال 99 تصريح كرد: به دليل وابستگي اقتصاد ايران به كالاي وارداتي، گراني كالاها پس از بالا رفتن بهاي ارز رخ داده و گاهي شاهد آنيم كه در مقطعي دولت تلاشي كرده و نرخ ها پايين آمده اما قيمت كالاها باز هم تغييري نمي كند پس مشخص است اين موضوع يك جنگ رواني و سازمان يافته است.

او گفت: از سوي ديگر كم توجهي و بي اطلاعي مسوولان باعث شده كه روز به روز مردم فقيرتر شوند؛ بنابراين برخورد عالمانه و با تدبير و مسووليت پذيري براي اين موضوع به شدت مهم است و در انتخابات آينده بايد شاهد برنامه عملياتي از سوي دولت باشيم به خصوص در بخش ارزش پول ملي، معيشت، خوراك و مسكن كه بايد به صورت مشخص توسط كانديداهاي رياست جمهوري بيان شود كه در اين حوزه ها چه برنامه اي دارند.

اين اقتصاددان تصريح كرد: ناكارآمدي انواع سياستگذاي ها مانند مسكن مهر يا مسكن ملي به دليل عدم جامعيت و عدم مكان يابي مناسب و مهم تر از همه عدم توجه به حفظ و نظارت بر قيمت زمين ملي بوده است كه باعث شده تا سوداگري و دلالي بهاي مسكن را تا اين اندازه افزايش دهد.

ضعيف ترين كشور در سياستگذاري مسكن 

او ادامه داد: به واسطه افزايش لجام گسيخته قيمت زمين در دو دهه اخير ايران جزو ضعيف ترين سياستگذاران بخش مسكن طي 20 سال اخير در سطح دنيا شده است.

خوش چهره خاطرنشان كرد: در عين حال ركود حاكم بر بخش مسكن در كنار افزايش قيمت زمين و افزايش هر روز قيمت ها فشار معيشتي مضاعفي بر گروه هاي كم درآمد و مياني وارد كرده است كه مساله نياز به مسكن را دچار اختلال و اين موضوع را به يك آمال و آرزو براي خيلي ها بدل كرده است.

خوش چهره تصريح كرد: بخشي از توليد ملي تنها پاسخگوي نيازهاي بازار داخل است و يك تقاضاي مستمر محسوب مي شود و خارج از فشارها و جنگ اقتصادي به شمار مي رود مانند توليد مسكن براي مردم كه ارتباطي به شيطنت هاي خارجي و سلطه بيگانگان ندارد.

مگر زمين وارداتي است؟

اين اقتصاددان با تاكيد بر اينكه ساخت مسكن و زمين وارداتي نيست پس چرا قيمت مسكن بالا مي رود، گفت: در حال حاضر مصالح ساختماني فراواني در كشور توليد مي شود به عنوان مثال در بخش سيمان در حال حاضر بيش از 75 ميليون تن توليدات صورت مي گيرد و زير ظرفيت هم توليد مي شود يا در بخش توليد آهن و ... همين طور و نبايد در اين بخش كشور دچار بحران شود.

اين اقتصاددان گفت: اين موضوع پيش از آنكه به جنگ اقتصادي برگردد به عدم هماهنگي حكومتي و بخشي در داخل كشور برمي گردد.خوش چهره افزود: كليد اصلي داشتن برنامه براي دولت هاست و پيش از آن دولت ها بايد تشخيص صحيح، شناخت و درك از موانع و عوامل توليد ملي داشته باشند متاسفانه در اين مدت هر چند ممكن است شناختي هم باشد اما توجه جدي به اين موضوعات نشده است.

اين اقتصاددان در ادامه گفت: اين طور به نظر مي رسد كه ضريب اهميت اين موضوع براي تصميم گيران و برنامه ريزان هنوز مشخص نشده و شاهد همه اينها كه قوام و دوام اقتصاد ملي است اين در حالي است كه اگر يك اقدام جدي در خصوص ارزش پول ملي از سوي دولتي در دو سال اولش صورت گيرد آن دولت شايسته تقدير بلندمدت خواهد بود.

پایان پیام/

کلید واژه :

محمد خوش چهره

،

دلار

،

قیمت دلار

،

معيشت مردم

ثبت نظرات
captcha