ورشکستگی ۱۳ شرکت نفتی آمریکا

دلاربازان به سوی بازار بیت کوین حرکت می کنند؟

مقاومت بازار مسکن در برابر تخلیه حباب قیمت ملک 

ارزان ترین خودروهای ۲۰۲۱ را بشناسید

مقایسه چهار بازار موازی در سال ۹۹

برگ بازی ایران برای چانه زنی با آمریکا

موانع مالیات گیری از خانه و خودروی لوکس

رونمایی از جدیدترین خودروی جگوار

رکورد رشد شاخص قیمت ها در دهه ۹۰

ریسک و فرصت طرح جدید بورسی ها

بازار بهاری رهن و اجاره

هالک بانک خواستار پایان پیگرد قضایی پرونده تحریمی ایران شد

پیغام کسری بودجه ۱۴۰۰ به بازار مسکن

تاریخ رونمایی محصولات جدید اپل مشخص شد

تکلیف سهام عدالت متوفیان چه می شود؟

بیت کوین روی قله جدید

نفت سنگین ایران گران شد

آیا التیماتوم مالیاتی دژپسند، سود بانکی را کاهش می دهد؟

جیپ گلادیاتور ۲۰۲۱ خودرویی جدید برای تگزاس

مهم ترین علت التهابات بازار چیست؟

مالیات خودرو ها و خانه های لوکس از چه زمانی اجرایی می شود؟

رمز ارزها؛ مقصد جدید سرمایه های خرد

فاز جدید در بازار دلار

تحليلی بر 13 شاخص كلان اقتصاد ايران

قانون چک به کمک تولید می آید؟

واکنش ها به اظهارات اخیر شیوا

قیمت انواع لاستیک خودرو در بازار چه قدر است؟

سند همکاری مشترک جدید در راه ایران

اما و اگرها درباره تورم زایی بازار سرمایه

ارزش بیت کوین ۲.۶ درصد افزایش یافت

کره ای ها پشت چراغ قرمز بازار لوازم خانگی ایران

آمریکا به جنگ یوان دیجیتالی می رود؟

سهم برندها در لیست گوشی های وارداتی چقدر است؟

پيامدهای يك «تبصره» برای افزايش قيمت كالاها

چرا ارزش پول ملی کم است؟

وام ساخت مسکن ۳۰۰ میلیونی شد

چگونه در سامانه سجام ثبت نام کنیم؟

قاچاق جوجه یک روزه، پدیده تازه در بازار مرغ

برجام۱۴۰۰ ؛ یک بستر و دو رؤیا

ماجرای مالیات خانه های خالی از کجا آغاز شد؟

کد خبر : ۴۶۷۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ارز دیجیتال در خانه ای روی آب

درحالی که بسیاری از سایت های خرید و فروش ارز های دیجیتال دارای نماد اعتماد الکترونیکی و درگاه پرداخت معتبر هستند، مسئولان بانک مرکزی و شورای عالی فضای مجازی این معاملات را غیرقانونی می دانند.

ارز دیجیتال در خانه ای روی آب

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، درحالی که بسیاری از سایت های خرید و فروش ارز های دیجیتال دارای نماد اعتماد الکترونیکی و درگاه پرداخت معتبر هستند، مسئولان بانک مرکزی و شورای عالی فضای مجازی این معاملات را غیرقانونی می دانند. درشرایطی که بسیاری از مردم با رشد ناگهانی قیمت رمزارز های مشهور ازجمله بیت کوین و وضع نامناسب بورس، سرمایه های خود را به سمت رمزارز ها منتقل می کنند، مسئولان بانک مرکزی از غیرقانونی بودن تبادل و خریدوفروش رمزارز ها بین مردم خبر می دهند. شورای عالی فضای مجازی هم در بیانیه ای اعلام کرده که سایت های خریدوفروش رمزارز مجوز قانونی برای این فعالیت ندارند.

ارز دیجیتال در خانه ای روی آب

این در حالی است که بسیاری از خرید ها از طریق درگاه های بانکی و قانونی کشور صورت می گیرد. حتی تعدادی از سایت های خریدوفروش رمزارز دارای ای نماد هستند که نشانگر معتبر بودن این سایت هاست. همچنین برخی از این سایت ها از سوی شرکت هایی اداره می شود که سهامدار و سرمایه گذار اصلی آن ها شرکت های پی اس پی یا بانک های کشور هستند.

مجموعه این شرایط یک فضای ابهام و سردرگمی برای مردم ایجاد کرده که نیازمند شفاف سازی از سوی نهاد های ذیربط است.

اختلال پولی، استقبال مردمی

ناصر حکیمی، معاون سابق فناوری های نوین بانک مرکزی با اشاره به اعلام غیرمجاز بودن استفاده از بیت کوین در معاملات داخلی از سوی بانک مرکزی، می گوید: «این سیاست محدود به ایران نیست و بسیاری از کشور ها هم همین سیاست را اتخاذ کرده اند؛ چراکه رواج بیش از حد این معاملات در کشورها، باعث اختلال در روند پولی کشور می شود.»

ارز دیجیتال در خانه ای روی آب

او علت استقبال مردم از رمزارز ها را وجود موج های نقدینگی می داند که بسته به شرایط مختلف، به سمت بازار های گوناگون از جمله طلا، ارز یا مسکن هدایت می شود و الان هم شاهد این موج در حوزه رمزارز ها به ویژه بیت کوین هستیم. حکیمی تأکید می کند که «تن ها راه این است که هم دستگاه های ذیربط و هم رسانه ها این انذار و تبشیر را به مردم بدهند که معامله آن ها از حمایت قانونی برخوردار نیست و از نظر نهاد ناظر پولی کشور غیرمجاز است. در واقع درصورت ابلاغ بانک مرکزی، خریدوفروش یا نگهداری بیت کوین نزدیک به قاچاق تلقی خواهد شد.»


تکلیف مردم چیست؟

حکیمی با اشاره به اینکه پیش از اعلام موضع بانک مرکزی یک فضای ابهام آمیز برای مردم در مورد معاملات و خریدوفروش رمزارز ها وجود داشته است، ادامه می دهد: «مردم شاهد هیچ گونه ابلاغ قانونی در مورد بیت کوین نبوده اند.

ارز دیجیتال در خانه ای روی آب

اکنون هم وجود سایت های دارای ای نماد که اقدام به خریدوفروش بیت کوین می کنند، بر این ابهام اضافه کرده است.» به گفته حکیمی «با این حال، بانک مرکزی تلاش کرده است که این فضای ابهام را برطرف کند و پس از ابلاغیه بانک مرکزی، این سایت ها باید غیرمجاز تلقی شوند. به عبارت دیگر، باید نماد آن ها گرفته و درگاه پرداخت آن ها مسدود شود تا مجاز به فعالیت نباشند. در این صورت، اگر حتی بانکی هم به عنوان سهامدار شرکت های خریدوفروش بیت کوین وارد این جریان شده است، باید به این شراکت پایان دهد.»


پشت شمشادی شدن معاملات

حکیمی در مورد برخورد سلبی با رمزارز ها به عنوان نوعی فناوری و معاملات مردمی، می گوید: «این خریدوفروش متوقف نخواهد شد و به صورت زیرزمینی ادامه پیدا خواهد کرد. کما اینکه این نوع معاملات زیرزمینی یا به عبارتی «پشت شمشادی» در بازار ارز هم وجود دارد. اما مقرراتی که وضع می شود، امکان نظارت انتظامی و قضایی را با معامله گران فراهم می کند.»

حکیمی همچنین به این نکته اشاره می کند که «احتمالا با ابلاغ بانک مرکزی، بانک ها و صرافی ها در آینده اجازه خریدوفروش بیت کوین را برای معاملات تجاری خارج از کشور مانند معامله ارز های فیزیکی خواهند داشت.»


پذیرش با شناخت ابعاد

حسن گلمرادی، کارشناس مسائل اقتصادی هم با اشاره به گسترش حوزه رمزارز ها به عنوان یکی از موضوعات نوین حوزه پولی و بانکی می گوید: «این اتفاق به یمن فناوری های نوین در حال توسعه است، اما چنانچه مدیریت نشود ممکن است زمینه خروج ارز و سرمایه از کشور و گسترش پولشویی را فراهم کند.» او تأکید می کند: «رمزارز ها یکی از نگرانی های بانک های مرکزی دنیاست، چراکه در نبود قوانین و مقررات و فقدان ابزار های نظارتی بر رمزارزها، عملا کنترل و مدیریت آن ها از حیطه نظارت دولت ها و بانک های مرکزی خارج می شود.»

ارز دیجیتال در خانه ای روی آب

گلمرادی می گوید: «به همین دلیل کشور ها با این موضوع با احتیاط رفتار می کنند تا با گذشت زمان، ابعاد این پدیده به ویژه آثار اقتصادی و اجتماعی و حاکمیتی آن بیشتر روشن شود؛ بنابراین ضمن پذیرش این پدیده نوین، باید ابعاد مختلف آن را هم درنظر گرفت. شاید یک دلیل برخورد بانک مرکزی، ناشناخته بودن همه ابعاد و زوایای اقتصادی، اجتماعی، حقوقی و قانونی و حاکمیتی این مسئله بوده است.»

پایان پیام/

کلید واژه :

ارز دیجیتال

،

حسن گلمرادی

،

رمزارزها

ثبت نظرات
captcha