تشديد نابرابری درآمدی در دهه 90

ورشکستگی ۱۳ شرکت نفتی آمریکا

دلاربازان به سوی بازار بیت کوین حرکت می کنند؟

وضعیت قیمت خرما در ماه رمضان ۱۴۰۰

مقاومت بازار مسکن در برابر تخلیه حباب قیمت ملک 

ارزان ترین خودروهای ۲۰۲۱ را بشناسید

مقایسه چهار بازار موازی در سال ۹۹

برگ بازی ایران برای چانه زنی با آمریکا

موانع مالیات گیری از خانه و خودروی لوکس

رونمایی از جدیدترین خودروی جگوار

رکورد رشد شاخص قیمت ها در دهه ۹۰

ریسک و فرصت طرح جدید بورسی ها

بازار بهاری رهن و اجاره

هالک بانک خواستار پایان پیگرد قضایی پرونده تحریمی ایران شد

پیغام کسری بودجه ۱۴۰۰ به بازار مسکن

تاریخ رونمایی محصولات جدید اپل مشخص شد

تکلیف سهام عدالت متوفیان چه می شود؟

بیت کوین روی قله جدید

نفت سنگین ایران گران شد

آیا التیماتوم مالیاتی دژپسند، سود بانکی را کاهش می دهد؟

جیپ گلادیاتور ۲۰۲۱ خودرویی جدید برای تگزاس

مهم ترین علت التهابات بازار چیست؟

مالیات خودرو ها و خانه های لوکس از چه زمانی اجرایی می شود؟

رمز ارزها؛ مقصد جدید سرمایه های خرد

فاز جدید در بازار دلار

تحليلی بر 13 شاخص كلان اقتصاد ايران

قانون چک به کمک تولید می آید؟

واکنش ها به اظهارات اخیر شیوا

قیمت انواع لاستیک خودرو در بازار چه قدر است؟

سند همکاری مشترک جدید در راه ایران

اما و اگرها درباره تورم زایی بازار سرمایه

ارزش بیت کوین ۲.۶ درصد افزایش یافت

کره ای ها پشت چراغ قرمز بازار لوازم خانگی ایران

آمریکا به جنگ یوان دیجیتالی می رود؟

سهم برندها در لیست گوشی های وارداتی چقدر است؟

پيامدهای يك «تبصره» برای افزايش قيمت كالاها

چرا ارزش پول ملی کم است؟

وام ساخت مسکن ۳۰۰ میلیونی شد

چگونه در سامانه سجام ثبت نام کنیم؟

قاچاق جوجه یک روزه، پدیده تازه در بازار مرغ

کد خبر : ۴۶۷۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کالای اساسی مهم است یا لوازم آرایش؟

معاون امور بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) ابراز امیدواری کرد که با اتخاذ تصمیمات جدید، ۴۰ میلیون دلار کالای گروه ۲۷ که دارای ثبت سفارش و مجوزهای قانونی است تا آخر سال ترخیص شود، اما در پاسخ به انتقاداتی که نسبت به تعلل در آستانه فساد قرار گرفتن این کالاها به وزارت صمت وارد شده، گفت: ترخیص واردات کالاهای اساسی اهمیت دارد یا لوازم آرایشی؟

کالای اساسی مهم است یا لوازم آرایش؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، عباس قبادی در یک برنامه خبری درباره دلیل ترخیص نشدن کالاهای گروه ۴ و ۲۷ که دارای ثبت سفارش و تخصیص ارز بودند، گفت: طی ۱۱ ماهه اول امسال بالغ بر ۲۰ میلیون تن کالا، معادل حدود ۳۲ میلیارد دلار وارد کشور شده است. کالاهای گروه ۲۷ کمتر از ۵۰ میلیون دلار است که که در مقابل کل واردات عدد کوچکی است. 

وی افزود: در زمینه واردات سایر کالاها به جز گروه ۲۷ مشکلاتی در بحث تحریم ها و محدودیت های ارزی وجود داشت که با تدابیر اتخاذ شده بخش عمده ای از این کالاها به کشور وارد شد. به طور کلی اولویت وزارت صمت واردات مواد اولیه، کالاهای ضروری و اقلام مورد نیاز جامعه که با سفره مردم سر و کار دارد، است. 

این مقام مسئول در ادامه درباره کالاهای گروه ۲۷ نیز تصریح کرد: کالاهای رسوب شده در گمرک در گروه ۲۷ رقم قابل توجهی نیست و نمی توان با اهمیت به آن پرداخت. چرا که در مقطعی که با محدودیت ارزی مواجه بودیم قرار شد با برگزاری جلسات کارشناسی در این رابطه تصمیم گرفته شود. چرا که ترس ما این بود در بین این کالاها، کالاهای ممنوعه نیز وارد کشور شود. در نهایت با برگزاری جلسات مقرر شد کالاهای گروه ۲۷ که  دارای ثبت سفارش و منشاء ارز هستند و بانک مرکزی نظر خاصی از نظر تامین ارز آنها نداشته باشد وارد کشور شود. 

وی در پاسخ به اینکه در صورت فاسد شدن کالاها ضرر و زیان وارد کنندگان جبران می شود یا نه؟ تصریح کرد: شما الان پاسخ دهید روغن، گندم و برنج کشور اهمیت دارد یا کالاهای گروه ۲۷؟ واردات کالاهای اساسی اهمیت دارد یا لوازم آرایشی؟ بنابراین باید در کشور اولویت بندی شود و بر اساس کالاهای مورد نیاز و محدودیت های ارزی واردات انجام شود. 

قبادی در ادامه در پاسخ به اینکه برای این کالاها که ثبت سفارش انجام و حقوق مکتسبه ایجاد شده چه تصمیمی گرفته خواهد شد، اظهار کرد: شرایط تحریم شرایط ویژه و خاصی است که کشور را با محدودیت های شدید ارزی مواجه کرده است. اگر بانک مرکزی کد تخصیص ارز را نداده یا تامین ارز نکرده به دلیل محدودیت های ارزی بوده است. دوم اینکه در چارچوب کمیته ماده ۱۱ آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات این موضوع در دست پیگیری است تا مسئله طوری مدیریت شود که محدودیت ارزی نداشته باشید و خسارتی هم به این کالاها وارد نشود. روز گذشته هم جلسه ای با دستگاه های متولی برگزار شده و تصمیمات خوبی گرفته شده است. 

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال کالاهای گروه ۲۷ ترخیص شود و گفت: برخی اقلام گروه ۲۷ طی چند ماه گذشته به کشور وارد شده و برخی هم اخیراً به کشور رسیده و ورود این کالاها به کشور مربوط به اوایل سال نیست. اما این روند نباید به گونه ای باشد که کالاهای غیرضروری با فشار رسانه ای به کشور وارد شود. 

قبادی با بیان اینکه ترخیص کالاهای اساسی موجود در بنادر به سرعت پیگیری می شود، تصریح کرد: در حال حاضر بالغ بر دو میلیون تن ذرت در بنادر وجود دارد که همه تلاش ما این است که ذرت که نیاز روزانه کشور است زودتر ترخیص شود. 

گفتنی است که در حال حاضر دو گروه کالایی ۴ و ۲۷ امکان ورود به کشور ندارند. گروه ۴ شامل کالاهای ممنوعه مثل لوازم خانگی است که از سال  ١٣٩٧ امکان ثبت سفارش برای آن ها وجود ندارد. گروه کالایی ۲۷ گروهی با اولویت ارزی غیرفعال است، یعنی بانک مرکزی منشا ارز این کالاها را تایید نمی کند. این در حالی است که تایید منشا ارز، مهر تایید نهایی ترخیص کالا از گمرک است. در گروه ۴ حدود ۸۰ میلیون دلار کالا قبل از ممنوعیت وارد گمرک شده بود که ترخیص آن متوقف شد. از اواخر سال گذشته و با مصوبه هیات دولت و شرایط تعیین شده، بخشی از کالاهای این گروه ترخیص ولی بخش زیادی  با پایان زمان مصوبه در گمرک باقی ماند که در بین آنها نیز کالاهای فاسد شدنی وجود داشت. 

همچنین از مدت ها قبل بخش قابل توجهی کالا از گروه ۲۷ در زمان قبل ممنوعیت وارد شده بود ولی امکان ترخیص پیدا نکرد. لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم التحریر، سیستم تهویه هوا، کیسه فیلتر صنعتی، پارچه رومبلی، ماشین آلات راه سازی، وسایل ورزشی، وسایل جانبی لوازم خانگی، تجهیزات و لباس ایمنی، میوه موز و کمپوت آناناس برخی اقلام، از انواع زیاد کالاهایی هستند که در قالب گروه ۲۷ اکنون در گمرک مانده اند. این کالاها به گمرک اظهار شده و اغلب تشریفات گمرکی مربوط به آنها انجام و تمامی مجوزهای قانونی اخذ و ارائه شده، آماده ترخیص هستند، ولی از آنجایی که دارای اولویت ارزی غیر فعال اند کد رهگیری(ساتا) از سوی بانک برای تائید منشاء ارز آنها صادر نشده و امکان ترخیص قطعی پیدا نکرده اند. 

 اخیرا مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران از قرار گرفتن ۴۰ میلیون دلار کالاهای گروه ۲۷ در معرض فساد و یا متروکه شدن خبر داده بود که البته اخیرا طی جلسه ای با حضور مسئولان سازمان های مختلف از جمله گمرک، بانک مرکزی و وزارت صمت، وضعیت کالاهای گروه ۲۷ تعیین تکلیف شده و صاحبان کالا می توانند برای ترخیص اقدام کنند. 

پایان پیام/

کلید واژه :

عباس قبادی

،

وزارت صنعت

،

کالای اساسی

ثبت نظرات
captcha