ارزان ترین خودروهای ۲۰۲۱ را بشناسید

مقایسه چهار بازار موازی در سال ۹۹

برگ بازی ایران برای چانه زنی با آمریکا

موانع مالیات گیری از خانه و خودروی لوکس

رونمایی از جدیدترین خودروی جگوار

رکورد رشد شاخص قیمت ها در دهه ۹۰

ریسک و فرصت طرح جدید بورسی ها

بازار بهاری رهن و اجاره

هالک بانک خواستار پایان پیگرد قضایی پرونده تحریمی ایران شد

پیغام کسری بودجه ۱۴۰۰ به بازار مسکن

تاریخ رونمایی محصولات جدید اپل مشخص شد

تکلیف سهام عدالت متوفیان چه می شود؟

بیت کوین روی قله جدید

نفت سنگین ایران گران شد

آیا التیماتوم مالیاتی دژپسند، سود بانکی را کاهش می دهد؟

جیپ گلادیاتور ۲۰۲۱ خودرویی جدید برای تگزاس

مهم ترین علت التهابات بازار چیست؟

مالیات خودرو ها و خانه های لوکس از چه زمانی اجرایی می شود؟

رمز ارزها؛ مقصد جدید سرمایه های خرد

فاز جدید در بازار دلار

تحليلی بر 13 شاخص كلان اقتصاد ايران

قانون چک به کمک تولید می آید؟

واکنش ها به اظهارات اخیر شیوا

قیمت انواع لاستیک خودرو در بازار چه قدر است؟

سند همکاری مشترک جدید در راه ایران

اما و اگرها درباره تورم زایی بازار سرمایه

ارزش بیت کوین ۲.۶ درصد افزایش یافت

کره ای ها پشت چراغ قرمز بازار لوازم خانگی ایران

آمریکا به جنگ یوان دیجیتالی می رود؟

سهم برندها در لیست گوشی های وارداتی چقدر است؟

پيامدهای يك «تبصره» برای افزايش قيمت كالاها

چرا ارزش پول ملی کم است؟

وام ساخت مسکن ۳۰۰ میلیونی شد

چگونه در سامانه سجام ثبت نام کنیم؟

قاچاق جوجه یک روزه، پدیده تازه در بازار مرغ

برجام۱۴۰۰ ؛ یک بستر و دو رؤیا

ماجرای مالیات خانه های خالی از کجا آغاز شد؟

آماده باش رنو برای بازگشت به ایران

خروج خریداران از بازار ارز

باخت اقتصاد دولتی به مرغ/چرا سیاست دلار ۴۲۰۰ حریف قیمت مرغ نشد؟

کد خبر : ۴۶۷۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ممنوعيت معاملات «رمزارز» در ايران

بانك مركزي: پرونده هاي بسياري در زمينه كلاهبرداري و مسدودي كيف پول رمز ارز ها تشكيل شده است

ممنوعيت معاملات «رمزارز» در ايران

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، بعد از داغ شدن بازار خريد و فروش بيت كوين در ايران و افزايش كلاهبرداری ها در اين بازار، بالاخره سكوت دستگاه هاي نظارتي شكست؛ مركز ملی فضای مجازی بر غيرقانوني بودن سايت هاي خريدوفروش بيت كوين تاكيد كرد و بانك مركزي اين مبادلات را ممنوع دانست. محمدرضا مانی يكتا، معاون اداره نظام هاي پرداخت بانك مركزي در اين باره گفته است: «براساس قانون شورای عالی مبارزه با پولشويی و مصوبه هيات دولت در سال ۹۸ مبادله رمز ارز ها در كشور ممنوع است.» او همچنين به مردم هشدار داده كه «خطر هاي رمز ارز ها بسيار زياد است.»

هم اكنون بيش از 20 صرافي رمزارز با تعداد كاربران و مبادلات روزانه قابل توجه در كشور وجود دارد كه همگي از درگاه هاي پرداخت بانكي و شبكه هاي ملي پرداخت نظير شتاب و شاپرك براي تبديل ريال استفاده مي كنند در حالي كه بانك مركزي تاكنون به هيچ كدام از اين صرافي ها مجوز نداده است.

معاون اداره نظام هاي پرداخت بانك مركزي در اين باره عنوان كرده كه «پرونده هاي بسياري در زمينه كلاهبرداري، سرقت از كيف پول و مسدود شدن كيف پول رمز ارزها تشكيل شده است و در موضوع رمز ارزها با يك پديده جديد روبه رو هستيم كه اثر آن در كشورها يكنواخت نيست و مي توان گفت هيچ پشتوانه دولتي و حاكميتي در دنيا براي رمز ارزها وجود ندارد و به اين علت مبادلات جهاني آن از سال ۲۰۱۶ افزايشي نداشته است و ميزان مبادلات رمز ارزها قابل مقايسه با بازارهاي ديگر مانند سهام و طلا نيست.» 

حجت عباسي از فعالين حوزه ارزهاي ديجيتال معتقد است؛ به دليل اينكه دامنه نوسان رمز ارزها يا كريپتو (Cryptocurrency) هيچ سقف و كف مشخصي ندارد و دامنه نوسان آن درست برعكس بورس است و مردم بايد به اين موضوع مهم دقت بيشتري داشته باشند.  

اين فعال حوزه ارزهای ديجيتال در اين خصوص گفت: بورس داراي دامنه نوسان ۵درصد مثبت يا منفي بود كه اخيرا تغييراتي نيز داشت اما فقدان اين دامنه نوسان در رمز ارزها صدمه زيادي به افرادي مي زند كه هيچ اطلاعي از معاملات در اين بازار ندارند.

فقدان دانش كافي باعث زيان خواهد شد

او در ادامه به ورود برخي از سرمايه گذاران بورسي به بازار رمز ارزها اشاره كرد و گفت: اين سرمايه گذاران بورسي كه اغلب با كمترين آگاهي وارد بورس شده بودند حال از اين بازار خارج شده اند تا ضرري كه در بورس كردند را در بازار رمزارزها جبران كنند و معاملاتي در بازار رمز ارز داشته باشند منتهي به دليل فقدان دانش كافي و اينكه تنها به سقف مثبت اين بازار توجه دارند در اين بازار هم متضرر خواهند شد.

عباسي ادامه داد: با توجه به اينكه اين بازار دامنه نوسان مشخصي ندارد و ممكن است در يك روز ۷۰درصد رشد كند و يا در روز ديگر ۸۰درصد افت كند با بورس كه داراي دامنه نوسان است كاملا متفاوت است زيرا در بورس يك فرد به عنوان مثال مي تواند در يك روزسهامش ۵درصد رشد و يا ۲درصد افت مي كند كه اين موضوع خطر و ريسك را پايين نگه مي دارد اما در رمز ارزها اين گونه نيست.

اين فعال حوزه رمز ارز در پاسخ به اين پرسش كه آيا در اين بازار هم كارگزاراني هستند تا براي افراد ناآشنا معاملات را انجام دهند؟ گفت: بله، اما هيچ كدام از اين افراد فعاليت رسمي ندارند و اگر هم بخواهند به صورت رسمي فعاليت كنند جايي نيست تا به اين افراد مجوز براي ادامه فعاليت شان بدهد. البته عده اي هم هستند كه براي افرادي كه با اين حوزه آشنايي ندارند سبدگرداني رمز ارز مي كنند اما اين امور به صورت قراردادهاي شخصي است و اين حوزه از اين خلأ قانوني برخوردار است كه اگر دارايي خود را در قالب رمزارز به فردي ديگر واگذار كنيد روال قضايي آن در كشور شفاف نيست.

او ادامه داد: پس در صورت تخلف هرگونه شكايت براي اين امر رسيدگي نخواهد شد هر چند روال معاملات در اين بازار و دريافت آن از سوي فردي كه رمز ارز را از فردي ديگر مي گيرد بسيار ساده تر از شبكه بانكي كشور است و هيچ ردي هم باقي نمي گذارد پس فرد مال باخته دستش به جايي نمي رسد.

بخشي قانوني و بخشي غيرقانوني!

عباسي افزود: البته در اين حوزه چندين بيزنس وجود دارد كه يكي از آنها «ماين كردن يا استخراج رمز ارزهاست» كه اين موضوع از نظر قوانين و مقررات از ساير حوزه ها جلوتر است و تكليف آن مشخص است و تعرفه واردات تجهيزات آن و پروانه تاسيس و بهره وري آن را وزارت صمت مشخص كرده است اما در زمينه ساير حوزه ها كه برمي گردد به بخش صرافي هاي رمزارزها و زيرمجموعه بانك مركزي همچنان بلاتكليف است.

او اظهار داشت: هر چند ممكن است كسب و كارهاي مختلفي هم در اين بخش مشغول فعاليت باشند اما هنوز نهاد قانونگذار دراين بخش وارد نشده و اين موضوع معطل مانده است و به نظر مي رسد اين بخش نه قانوني است و نه غيرقانوني زيرا روال قانوني براي آن پيش بيني نشده است.

او در خصوص تعداد فعالين در اين حوزه گفت: تعداد افرادي كه در حوزه رمز ارز در كشور فعاليت مي كنند مشخص نيستند اما مي توان برآورد كرد تعداد افرادي كه مشغول اين كار هستند زير ۱۰ هزار نفر باشد.

عباسي در پاسخ به اين پرسش كه آيا اين رمزارزها در آينده مي توانند جاي اسكناس را بگيرند؟ گفت: اين امكان وجود ندارد زيرا كشورها واحد پولي خود را دارند و رمز ارزها خاصيت توليد خلق اعتبار را ندارند و در دنياي واقعي نمي توانند جايگزين پول نقد شوند.

عباسي ادامه داد: اگر فردي امروز بخواهد وارد اين بازار شود پيشنهاد مي شود با مطالعه وارد شود و اين حوزه را با فرض اينكه مي تواند كار كند ورود نكند بلكه با مطالعه و دانش وارد اين بازار شود زيرا شكل اين بازار با بورس و فاركس و بازار طلا كاملا فرق دارد و افزايش سطح آگاهي اولين پيشنهادي است كه مي توان به اين افراد تازه وارد داشت.

با چه ميزان سرمايه مي توان وارد اين بازار شد؟

اين فعال حوزه ارزهاي ديجيتال افزود: اگر فردي امروز بخواهد وارد اين بازار شود براي حوزه ماينيگ با حداقل سرمايه ۱۰ ميليون تومان مي تواند وارد شود اما براي خريد و فروش رمز ارز در حد ۴ تا ۵ ميليون تومان نياز دارد و براي تاسيس صرافي نيز حدود ۴ تا ۵ ميليون تومان هزينه توليد نياز دارد.

عباسي تصريح كرد: هر چند تعداد باقي مانده بيت كوين كم است اما به دليل رشد قيمت اين رمز ارز در اين مدت تعداد درخواست براي ماينيگ را بالا برده و قيمت اين رمز ارز در چند ماه اخير تا ۵۸ هزار دلار هم بالا رفت و انگيزه اي شد براي ماينرهايي كه در اين بازار مجدد فعاليت كنند.

او در مورد نوع معاملات رمزارزها در ايران نيز گفت: بيت كوين در ايران بيشتر جنبه سرمايه گذاري دارد تا اينكه ابزاري براي پرداخت باشد و افراد معمولا آن را خريداري مي كنند تا با افزايش قيمت آن را تبديل به كالاي سرمايه اي ديگري كنند و بسيار كم اتفاق مي افتد تا كالا يا خدمتي را از داخل يا خارج از ايران بتوان با اين رمز ارزها تهيه كرد.

عباسي خاطرنشان كرد: گاهي گفته مي شود براي دور زدن تحريم ها از اين رمز ارزها استفاده مي شود اما بايد گفت هر چند رمزارزها اين قابليت را دارند تا براي خريد كالاهايي كه تحريم هستند استفاده شود اما به راحتي نمي توان از اين موضوع بهره گرفت زيرا شركتي وجود ندارد كه ما را در اين مسير همراهي كند و اغلب اين رمز ارزها براي خريد كالاهاي خرد استفاده مي شود مثلا براي فردي كه چند تخته فرش صادر مي كند شايد كاربردي باشد اما براي كالاهاي باحجم بيشتر كاربردي نخواهد بود.

پایان پیام/

کلید واژه :

مركز ملی فضای مجازی

،

محمدرضا مانی يكتا

،

رمزارزها

،

ارزهای دیجیتال

،

حجت عباسی

ثبت نظرات
captcha