قیمت رمز ارز با توییت ایلان ماسک سر به فلک کشید

تشديد نابرابری درآمدی در دهه 90

ورشکستگی ۱۳ شرکت نفتی آمریکا

دلاربازان به سوی بازار بیت کوین حرکت می کنند؟

وضعیت قیمت خرما در ماه رمضان ۱۴۰۰

مقاومت بازار مسکن در برابر تخلیه حباب قیمت ملک 

ارزان ترین خودروهای ۲۰۲۱ را بشناسید

مقایسه چهار بازار موازی در سال ۹۹

برگ بازی ایران برای چانه زنی با آمریکا

موانع مالیات گیری از خانه و خودروی لوکس

رونمایی از جدیدترین خودروی جگوار

رکورد رشد شاخص قیمت ها در دهه ۹۰

ریسک و فرصت طرح جدید بورسی ها

بازار بهاری رهن و اجاره

هالک بانک خواستار پایان پیگرد قضایی پرونده تحریمی ایران شد

پیغام کسری بودجه ۱۴۰۰ به بازار مسکن

تاریخ رونمایی محصولات جدید اپل مشخص شد

تکلیف سهام عدالت متوفیان چه می شود؟

بیت کوین روی قله جدید

نفت سنگین ایران گران شد

آیا التیماتوم مالیاتی دژپسند، سود بانکی را کاهش می دهد؟

جیپ گلادیاتور ۲۰۲۱ خودرویی جدید برای تگزاس

مهم ترین علت التهابات بازار چیست؟

مالیات خودرو ها و خانه های لوکس از چه زمانی اجرایی می شود؟

رمز ارزها؛ مقصد جدید سرمایه های خرد

فاز جدید در بازار دلار

تحليلی بر 13 شاخص كلان اقتصاد ايران

قانون چک به کمک تولید می آید؟

واکنش ها به اظهارات اخیر شیوا

قیمت انواع لاستیک خودرو در بازار چه قدر است؟

سند همکاری مشترک جدید در راه ایران

اما و اگرها درباره تورم زایی بازار سرمایه

ارزش بیت کوین ۲.۶ درصد افزایش یافت

کره ای ها پشت چراغ قرمز بازار لوازم خانگی ایران

آمریکا به جنگ یوان دیجیتالی می رود؟

سهم برندها در لیست گوشی های وارداتی چقدر است؟

پيامدهای يك «تبصره» برای افزايش قيمت كالاها

چرا ارزش پول ملی کم است؟

وام ساخت مسکن ۳۰۰ میلیونی شد

چگونه در سامانه سجام ثبت نام کنیم؟

کد خبر : ۴۶۸۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اصل حمايت از سهامداران زير سوال رفت

موضوع تزريق منابع از صندوق توسعه ملي به بازار سرمايه يا طرح حمايت صندوق توسعه بازار ازسهامداران خرد از چندي پيش در دستور كار شوراي عالي بورس بوده است تا به نوعي از سهامداران خرد حمايت شود. 

اصل حمايت از سهامداران زير سوال رفت

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، در اين راستا سه شنبه شب با پيشنهاد شورای عالی بورس مقرر شد سهامداراني كه از روز چهارشنبه سيزدهم اسفند ماه ۱۳۹۹ ارزش پرتفوي شان ۱۰ ميليون تومان يا كمتر باشد و امسال وارد بورس شده باشند، حداقل بازدهي ۲۵درصدي آنها تضمين و چنانچه بازدهي شان كمتر از اين ميزان باشد، جبران و مابه التفاوت آن به سهامداران پرداخت خواهد شد.

اما كارشناسان اين حوزه معتقدند: اقدام اخير اين شورا در اين زمينه چندان راهگشا نيست و دولت كه در مقاطعي باعث رشد شاخص هاي بورس شدند و به اين بازار كمك كردند و شاخص، حبابي رشد كرد؛ درست در زماني كه بايد عرضه صورت مي گرفت، دست از عرضه هاي اوليه سهام كشيدند و قيمت ها به طور فزاينده اي افزايش يافت و هم اكنون كه اين روند در حال اصلاح است بازهم با تصميمات غلط در حال ضربه زدن به بازار هستند.

تكرار ساده انگاري در تصميمات بورسي

آلبرت بغوزيان، اقتصاددان با اشاره به مصوبه شوراي عالي بورس مبني بر تصويب طرح حمايت صندوق توسعه بازار از سهامداران خرد گفت: به نظر مي رسد اين پيشنهاد بورس ساده انگاره است. اينكه فردي با مبلغ ۱۰ ميليون تومان و يا مبلغي زير ۱۰ ميليون تومان وارد بورس شده باشد و در اين مدت ۴۰ درصد سرمايه خود را از دست داده باشد و حال بورس ۲۵درصد براي اين فرد تضمين كند هيچ معني ندارد زيرا افراد سرمايه گذار در بورس داراي پرتفوي هاي متفاوتي هستند و شركت هاي متفاوتي هم در بورس حضور دارند و تضمين كردن اين موضوع كار چندان منطقي به نظر نمي رسد.

اين اقتصاددان ادامه داد: اگر فرض را بر اين بگيريم كه ۸۰درصد افراد ارقامي حدود ۱۰ ميليون تومان يا كمتر در بورس سرمايه گذاري كرده باشند بايد ببينيم رضايت اين تعداد افراد مهم است يا رضايت كلي سرمايه گذاران در بورس را بايد مد نظر قرار داد و كدام موضوع اولويت بيشتري دارد؟

او تصريح كرد: مجموع سرمايه اين تعداد افراد كه دارايي شان زير ۱۰ ميليون تومان در بورس است در مقابل افرادي كه بيش از اين ارقام وارد بورس كرده اند رقم ناچيزي است و حتي از ميزان سرمايه اي كه در اين مدت آب شده هم كمتر است.

اين اقتصاددان با بيان اينكه اين ۱۰ ميليون تومان غيرمنطقي به نظر مي رسد، گفت: حال اين سوال مطرح مي شود كه چطور مي توان ريزش شاخص ها در بازار سهام را جبران كرد؟ و چرا افرادي با سرمايه ۱۵ و ۲۰ ميليون تومان اين فرصت تشويقي براي شان فراهم نيست؟ و اين دغدغه اي كه الان در بورس هست چرا در شهريور و آبان ماه پاسخ داده نشد؟

چرا شكايت ريزش ها تنها از سوي تازه واردان بود؟

بغوزيان خاطرنشان كرد: آنچه حائز اهميت است اينكه صف هاي فروش در اين مدت به اين اندازه نبود كه بخواهد قيمت ها را به اين شدت كاهش دهد و به نظر مي رسد ريزش هاي بورس به صورت مصنوعي صورت گرفته و اين صف هاي فروش اغلب توسط معاملات الگوريتمي و از طرف افرادي كه در سفارش گذاري ها نفوذ كردند صورت گرفته است تا سهم ها با چنين عددهايي به فروش گذاشته شود و صف هاي فروش و خريد كنوني نشانه اشكال در بازار است.

او ادامه داد: به اعتقاد من كاهش دامنه نوسان ۲درصد مي توانست زودتر انجام شود و چرا بايد تا اين حد ريزش ها صورت مي گرفت و هنوز هم كسي پاسخگو نيست كه اين سقوط مصنوعي چرا رخ داد و چرا باعث شد ريسك گريزان و تازه واردان از بورس خارج شوند؟ يا اينكه چرا از زمان ريزش ها تاكنون هيچ كارگزار و صندوق سرمايه گذاري كه با درآمد كلان در بورس بوده در اين مدت شكايتي نداشته و شكايت ها در اين بازه زماني همواره از سوي تازه واردان بوده است؟

بغوزيان گفت: به نظر مي رسد اين موضوع تنها رد گم كني است كه نمي خواهند بپذيرند كه در سيستم سفارش ها برخي رخنه كرده اند و اين اقدام هم براي دلداري سرمايه گذاران خرد است.

او گفت: به منظور شفافيت بيشتر بايد از سوي سازمان بورس اعلام شود كه تعداد فراواني هاي نسبي افراد با دارايي ۱۰ ميليون به پايين چقدر است و حتي در صورتي هم كه سهم بالايي از افراد داراي اين ميزان از سرمايه باشند به نظر مي رسد باز هم اين افراد سهم بالايي از سرمايه را در بورس نداشته باشند.

او در مورد تزريق منابع از صندوق توسعه ملي به بورس گفت: اصلا مشخص نيست چگونه اين تزريق سرمايه صورت گرفته يعني نتيجه آن چه بوده؟ آيا صف هاي فروش را جمع كردند؟ و يا اينكه از چه طريقي اين موضوع صورت گرفت و چطور از صندوق استفاده شد و اثر آن چه بوده است و يا اينكه چه نمادهايي را در اين مدت حمايت كردند؟ 

صف هاي فروش در بورس مصنوعي بودند

اين اقتصاددان در پاسخ به اين پرسش كه منظور شما از صف هاي مصنوعي در فروش سهام چيست، گفت: آن عده اي كه صف ها را درست مي كنند با هدف جمع كردن سهم ارزان در زمان مشخص اقدام به اين موضوع مي كنند. با ريزش هايي كه در بورس رخ داد سهامداراني بودند كه سهام خود را با رشدهاي ۲۰۰ و ۳۰۰ درصدي فروختند و يا افرادي هستند كه يونيت هاي سرمايه گذاري شركت هاي خود را با قيمت هاي بالا فروختند و امروز مي توانند با قيمت هاي پايين باز سهام تهيه كنند و دولت هم در اين مدت استفاده كرد؛ اما بايد به دنبال عامل اصلي اين موضوع بود. صف هاي فروش را دولت درست نكرد افرادي اين كار را كردند كه در قيمت هاي بالا فروختند تا در زمان ارزاني، سهام را جمع كنند.

او گفت: برخي پس از ريزش هاي بورس گاهي سوال مي كنند كه چه بازاري در حال حاضر براي سرمايه گذاري مناسب تر است بايد گفت بهتر است مردم اگر منابع مالي دارند آن را يا در بانك سپرده گذاري كنند و يا در صندوق هاي با سرمايه ثابت سرمايه گذاري كنند زيرا هدايت مردم به سمت بازار خودرو و يا هر كالاي ديگري درست نيست و باعث التهاب بازارها مي شود و در مجموع به نفع منافع ملي نيست.

بغوزيان افزود: سال گذشته همه پيشنهاد سرمايه گذاري مردم در بورس را مي دادنند كه اين اتفاق هم رخ داد اما بايد گفت هدايت مردم به سمت يك بازار اصلا منطقي نيست.

پایان پیام/

کلید واژه :

آلبرت بغوزيان

،

شورای عالی بورس

،

بورس

،

سهامداران

،

سهام

،

بازار سرمايه

ثبت نظرات
captcha