مقاومت بازار مسکن در برابر تخلیه حباب قیمت ملک 

ارزان ترین خودروهای ۲۰۲۱ را بشناسید

مقایسه چهار بازار موازی در سال ۹۹

برگ بازی ایران برای چانه زنی با آمریکا

موانع مالیات گیری از خانه و خودروی لوکس

رونمایی از جدیدترین خودروی جگوار

رکورد رشد شاخص قیمت ها در دهه ۹۰

ریسک و فرصت طرح جدید بورسی ها

بازار بهاری رهن و اجاره

هالک بانک خواستار پایان پیگرد قضایی پرونده تحریمی ایران شد

پیغام کسری بودجه ۱۴۰۰ به بازار مسکن

تاریخ رونمایی محصولات جدید اپل مشخص شد

تکلیف سهام عدالت متوفیان چه می شود؟

بیت کوین روی قله جدید

نفت سنگین ایران گران شد

آیا التیماتوم مالیاتی دژپسند، سود بانکی را کاهش می دهد؟

جیپ گلادیاتور ۲۰۲۱ خودرویی جدید برای تگزاس

مهم ترین علت التهابات بازار چیست؟

مالیات خودرو ها و خانه های لوکس از چه زمانی اجرایی می شود؟

رمز ارزها؛ مقصد جدید سرمایه های خرد

فاز جدید در بازار دلار

تحليلی بر 13 شاخص كلان اقتصاد ايران

قانون چک به کمک تولید می آید؟

واکنش ها به اظهارات اخیر شیوا

قیمت انواع لاستیک خودرو در بازار چه قدر است؟

سند همکاری مشترک جدید در راه ایران

اما و اگرها درباره تورم زایی بازار سرمایه

ارزش بیت کوین ۲.۶ درصد افزایش یافت

کره ای ها پشت چراغ قرمز بازار لوازم خانگی ایران

آمریکا به جنگ یوان دیجیتالی می رود؟

سهم برندها در لیست گوشی های وارداتی چقدر است؟

پيامدهای يك «تبصره» برای افزايش قيمت كالاها

چرا ارزش پول ملی کم است؟

وام ساخت مسکن ۳۰۰ میلیونی شد

چگونه در سامانه سجام ثبت نام کنیم؟

قاچاق جوجه یک روزه، پدیده تازه در بازار مرغ

برجام۱۴۰۰ ؛ یک بستر و دو رؤیا

ماجرای مالیات خانه های خالی از کجا آغاز شد؟

آماده باش رنو برای بازگشت به ایران

خروج خریداران از بازار ارز

کد خبر : ۴۶۹۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ایران در ۱۱ماه گذشته چقدر کالا صادر کرد؟

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با وجود شرایط کرونا صادرات کشور در ۱۱ ماه سال جاری بیش از ۳۱.۲ میلیارد دلار است که رقمی قابل قبول به شمار می رود.

ایران در ۱۱ماه گذشته چقدر کالا صادر کرد؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، به نقل از وزارت صمت، حمید زادبوم در آئین تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان بوشهر، افزود: هرچند صادرات کشور در ۱۱ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزش ۱۹ درصد کاهش داشته است اما از نظر کارشناسی طبیعی و قابل پذیرش است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: با شیوع کرونا در سه ماه نخست امسال بسیاری از کشورها مرزهای خود را بستند و پس از اینکه جهان به سمت همزیستی با این ویروس حرکت کرد، شرایط تجارت بهبود یافت.

زادبوم ادامه داد: همچنین براثر شیوع کرونا تولید ناخالص داخلی کشورها و به دنبال آن میزان واردات آنها کاهش یافت که این کاهش بازار به معنای کاهش صادرات کشورها است.

سال گذشته تجارت خارجی ۸۵ میلیارد دلار بود

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: سال گذشته تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران معادل ۸۵ میلیارد دلار بود که ۴۱.۳ میلیارد دلار صادرات و ۴۳.۷ میلیارد دلار واردات بوده است و این در شرایطی است که با خارج شدن آمریکا از برجام، اعمال فشارهای حداکثری بر کشور آغاز شده بود.

وی تاکید کرد: ۸۵ درصد از واردات کشور مواد اولیه و واسطه ای است که نیاز تولید ما را برطرف می کند.

زادبوم ادامه داد: استان بوشهر رتبه اول صادرات را در میان استان های کشور دارد که اگر چه بخش بالایی از آن مربوط به صادرات پتروشیمی است اما ارزش افزوده بالایی در این بخش ایجاد می شود که برای کشور بسیار ارزشمند است.

وی اضافه کرد: صادر کنندگان نمونه کشور و استان بوشهر در شرایط دشوار شیوع کرونا و تحریم های ظالمانه دشمن توانستند فعالیت کنند و برای کشور ارزآوری داشته باشند که بسیار ارزشمند است و اشتغال زایی بخش خصوصی حتی برای یک نفر اهمیت بالایی دارد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران بیان کرد: در روز صادرات و اعلام صادرکنندگان نمونه باید علاوه بر تقدیر و تجلیل به مشکلات این گروه نیز رسیدگی شود و برای برطرف کردن موانع صادرات برنامه ریزی و تصمیم گیری شود.

زادبوم عنوان کرد: سختی های صادرات در کشور ما سه بخش مشکلات ساختاری، اقدامات دشمنان و مسائل دولتی را شامل می شود و نمی توان تنها سو مدیریت یا تحریم را برجسته کرد زیرا بخش بزرگی از مشکلات ساختاری است و متفکران و اندیشمندان اقتصادی باید به آن بپردازند.

وی ادامه داد: نپیوستن ایران به سازمان جهانی تجارت آسیب بزرگی به بدنه کارشناسی دولت و تاجران زده است زیرا در مواقفت نامه های این سازمان همه قوانین تجارت تدوین و در اختیار اعضا قرار گرفته است و ناآگاهی از این مقررات می تواند ضربه بزرگی به صادرات کشورها بزند همانگونه که توقف صادرات لبنیات ایران به روسیه ناشی از ناآگاهی یکی از صادر کنندگان بود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: اکنون در این ارتباط هر هفته جلسه شورای توسعه صادرات غیر نفتی برگزار و مسائل و مشکلات بررسی می شود.

وی با اشاره به تعهدات ارزی صادرکنندگان، گفت: تعهد ارزی از سال ۹۷ بر عهده صادر کنندگان قرار گرفته است و تا به امروز این مقررات مربوط به برگرداندن ارز تغییراتی داشته است که باید مسائل آن در فرآیندی درست حل شود.
خارج شدن از مقررات تجارت جهانی خروج شدن از ریل تجارت است.

زادبوم با اذعان به اینکه هر گونه خارج شدن از مقررات تجارت جهانی خروج شدن از ریل تجارت است، بیان کرد: با این حال به دلیل شرایط ویژه کشور باید سعی شود آسیب های ناشی از این قانون به حداقل برسد زیرا در زمان حاضر این قانون الزامی است.

وی در ارتباط با صدور کارت بازرگانی گفت: صدور کارت بازرگانی باید قاعده مندتر شود تا ضمن برداشتن مقرراتی که مانع راه است، برای آن سیستم تعریف شود امکان اعمال نظر در آن نباشد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران بیان کرد: امروز صادر کنندگان کشور در یک جنگ اقتصادی و تحریم تحمیلی جهاد می کنند که بسیار ارزشمند است و جای تجلیل دارد.

پایان پیام/

کلید واژه :

وزارت صمت

،

صادرات کالا

،

صادرات

ثبت نظرات
captcha