نرخ رسمی۲۶ ارز افزایش یافت

قیمت انواع لنت ترمز خودرو در بازار

جزئیات طرح مجلس برای آزادسازی واردات خودرو

کارگران ساختمانی در انتظار اصلاح قانون بیمه

قیمت هر دز واکسن سینوفارم چقدر است؟

تحول بزرگ در حوزه بانک

پیشنهاد رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به وزیر اقتصاد

ریزش دوباره رمزارزها

ترافیک محصولات جدید در جاده مخصوص

پیشنهاد روزنامه اطلاعات درباره حقوق سربازان

ارسال پیام با دود برای وزیر ارتباطات!

آخرین قیمت مسکن در منطقه ۲۱ تهران

آیا دفاع از پنجشیر مثل دفاع از سوریه است؟

قیمت دلار در بازار امروز چند؟

لوازم التحریر قاچاق به اسم تولید ایران!

اعلام نتایج هفتمین جشنواره کشوری "بانک محبوب من"؛

چه کسانی وام یک میلیاردتومانی می گیرند؟

کار سخت وزارت صمت در کنترل قیمت ها

قیمت بلیت پروازهای اربعین مشخص شد

قیمت پورشه در بازار چقدر است؟

خدماتی برای دور زدن قانون

نيم نگاهی به تجارب مديريت آب در دنيا

تاوان قطع درآمدهای نفتی/چرا مجلس به دنبال رفراندوم برای حذف يارانه هاست؟

تاریخ برگزاری مراسم رونمایی از آیفون ۱۳ اعلام شد

درخت گردو؛ تاراج قادر و همسر باردارش و فرزندان

ارزهای دیجیتالی با سر زمین خوردند!

تصاویری از SUV مرسدس میباخ

ارزش سهام عدالت افزایش یافت

هم ترین وعده های وزیر اقتصاد چیست؟

2 راهکار مجلس برای واردات خودرو

برق ۱۰ میلیون مشترک در کشور رایگان شد

رمزارزها را می توان پول به حساب آورد؟

مالیات بر خانه های لوکس و خودروهای لاکچری همچنان "صفر"

مهمترین وعده های وزیر نفت

بورس به سمت صعود می رود یا سقوط؟

گذار انرژی چه تاثیری بر کشورهای خاورمیانه خواهد داشت؟

مسیر پر دست انداز وام ودیعه

هدست در بازار چقدر قیمت دارد؟

قیمت وام مسکن کم شد

قیمت نفت خام سقوط کرد

کد خبر : ۵۴۳۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

افزايش تورم با تداوم چاپ پول/منابع بلوكه شده ايران به چه نحوی آزاد می شوند؟

احمد حاتمی يزد كارشناس ارشد بانكي در واكنش به چاپ پول از سوی دولت بر مبنای همين دلارهای بلوكه شده گفت: اين حجم از تورم و اخذ ماليات از مردمی كه هر روز فقيرتر می شوند شرايط اقتصادي سخت تری را برای همه مردم به دنبال خواهد داشت.

افزايش تورم با تداوم چاپ پول/منابع بلوكه شده ايران به چه نحوی آزاد می شوند؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، چند روز پيش خبري مبني بر موافقت وزارت خارجه امريكا با لغو بخشي از تحريم هاي تجاري ايران با هدف دستيابي ايران به منابع مالي بلوكه شده در كشورهاي ژاپن و كره جنوبي منتشر شد. ميزان منابع بلوكه شده ايران در بانك هاي كره جنوبي ۷ ميليارد دلار و در ژاپن ۳ ميليارد دلار اعلام شده است .در اين خبر اعلام شد امريكا درخواست اجازه براي آزادسازي دارايي هاي مسدود شده ايران براي اختصاص به مبادلات تجاري اقلام انسان دوستانه از طريق كانال ساز و كار مالي سوييس را كرده است.گفتني است در ماه هاي گذشته بخشي از اين پول با موافقت امريكا براي واردات واكسن، پرداخت بدهي ايران به سازمان ملل و موارد ديگر آزاد شده ولي بخش اعظم اين منابع مالي كماكان در بانك هاي كره جنوبي بلوكه بودند.

بر اساس تحريم هاي امريكا، ايران از پول مسدود شده خود در كره جنوبي تنها براي واردات اقلام انسان دوستانه از همين كشور مي تواند استفاده كند. وزارت خارجه امريكا نيز اعلام كرده است كه با لغو بخشي از تحريم ها، دارايي هاي ايران در كره جنوبي و ژاپن بدون نقض قانون آزاد مي شوند ولي اين امر به معناي مجوز انتقال پول به ايران نيست و دارايي هاي آزاده شده قابل پرداخت به صادركنندگان در ژاپن و جمهوري كره جنوبي است.

احمد حاتمي يزد، كارشناس ارشد بانكي در واكنش به اخبار منتشر شده مبني بر آزادسازي منابع بلوكه شده ايران از سوي دو كشور كره جنوبي و ژاپن گفت: اين موضوع هنوز رسما از سوي امريكايي ها اعلام نشده اما تاكنون چندين بار وعده هايي در اين خصوص داده شده و حتي آقاي همتي رييس كل سابق بانك مركزي نيز زماني كه كشتي هاي كره اي در ايران بودند خبر از آزادسازي ۷ ميليارد دلار منابع ايران از كره جنوبي داد كه پس از آن ديديم هيچ اتفاقي نيفتاد و به اعتقاد من اين اخبار تاكنون موثق نبوده اند و به نظر مي رسد اينها آرزوهايي است كه هيچ كدام به واقعيت منجر نشده اند.

حاتمي يزد با بيان اينكه خبر موثق آزادسازي منابع ايران بايد از سوي اداره خزانه داري امريكا اعلام شود، تصريح كرد: هر خبري كه به جز اين منبع اعلام شود قابل استناد نيست ضمن اينكه در اين مدت شايعات زيادي در اين خصوص وجود داشته كه هيچ كدام عملياتي نشده است.

افزايش تورم با ادامه چاپ پول 

حاتمي يزد در واكنش به چاپ پول از سوي دولت بر مبناي همين دلارهاي بلوكه شده نيز گفت:اين حجم از تورم و اخذ ماليات از مردمي كه هر روز فقيرتر مي شوند شرايط اقتصادي سخت تري را براي همه مردم به دنبال خواهد داشت.

او با بيان اينكه همچنان تحريم هاي نفتي پابرجاست و دولت درآمدي از فروش نفت ندارد، ادامه داد: ضمن اينكه بر اساس گزارش هاي سازمان امور مالياتي دولت قادر به شناسايي برخي افراد با درآمدهاي بسيار بالا و دريافت ماليات از صاحبان اين درآمدها نبوده است و تاكنون كفايت لازم براي قدرت اجرايي در اين زمينه را نداشته است.

اين كارشناس بانكي با بيان اينكه دولت طي چند سال گذشته اقدام به چاپ پول كرده است و همين موضوع هم باعث تورم بالا در كشور شده، گفت: اين اقدام دولت براي تامين مالي كسري بودجه از گذشته بوده و چندان جديد هم نيست و متاسفانه همين امر باعث تورم حدود ۵۰ درصدي در كشور شده است و قطعا امسال هم اين ميزان رشد خواهد كرد و حتي من تعجب نمي كنم با اينگونه سياست گذاري ها تورم به ۱۰۰ درصد هم برسد.

منابع آزاد شده در قالب كالا وارد كشور مي شود

عباس آرگون عضو اتاق بازرگاني ايران نيز در واكنش به منابع ديپلماتيك كه ادعا مي كنند ۴۰ شركت در كره جنوبي كه به ايران صادرات داشتند، بخشي از مطالبات خود را در ماه گذشته از اين منابع دريافت كرده اند، گفت: دولت امريكا در ماه مارس به ايران اجازه داد از پول هاي بلوكه شده خود در كره براي پرداخت به اين شركت ها استفاده كند. البته اين رقمي كه اين شركت ها دريافت كرده اند در مقابل ۱۰ ميليارد دلاري كه ايران در اين دو كشور دارد رقم قابل توجهي نبوده است.

اين عضو اتاق بازرگاني ايران خاطرنشان كرد: امريكايي ها در اخبار هم اعلام كرده اند مانع انتقال نقدي اين منابع به ايران مي شوند و اين منابع در قالب كالا وارد ايران خواهد شد و يا مطالباتي كه از قبل بابت صادرات به ايران بوده با آن تسويه مي شود.

آرگون در خصوص كالاهايي كه وارد خواهد شد، گفت: عمدتا در سال هاي گذشته نيز از كره جنوبي خودرو و كالاهاي الكترونيك و لوزام خانگي و گوشي موبايل وارد مي شد و با توجه به عدم پايبندي شركت هاي سامسونگ و ال جي و... در تعهداتي كه داشتند و خروج شان از كشور پس از لغو برجام، بعيد است در اين شرايط براي ورود اين اقلام به كشور استقبالي نيز صورت گيرد.

بر اساس اين گزارش؛ دولت كره جنوبي بارها وعده آزاد شدن پول هاي بلوكه شده ايران در بانك هاي اين كشور را داده است اما نتوانسته چراغ سبزي از سوي امريكا در اين زمينه به دست آورد و حرف شنوي بسيار زياد كره جنوبي از امريكا در اين خصوص و پيروي از سياست هاي ضد ايراني واشنگتن تاكنون ادامه داشته است.اما نكته حائز اهميت اين است كه پس از اعلام اين خبر قيمت دلار در بازار آزاد به نيمه كانال ۲۴ هزار تومان عقب نشيني كرد و فعالان بازار علت اين موضوع را خبر آزادسازي بخشي از منابع بلوكه شده ايران در كره جنوبي و ژاپن عنوان كردند.

بهاي فروش دلار در صرافي ملي ۲۴ هزار و ۲۶۰ تومان اعلام شد و قيمت خريد آن ۲۳ هزار و ۷۷۹ تومان شد و بهاي فروش يورو در صرافي ملي ۲۹ هزار و ۳۷ تومان و خريد آن ۲۸ هزار و ۴۶۲ تومان اعلام شد.  اين روند در بازار روز شنبه ۲۶ تيرماه نيز ادامه داشت و قيمت فروش دلار امريكا ۲۶ تيرماه در صرافي ملي (بر اساس قيمت ميانگين موزون نرخ بازار ارز بانك مركزي) در محدوده نرخ ۲۴.۲۶۰ تومان و قيمت خريد دلار نيز در صرافي ملي ۲۳.۷۷۹ تومان اعلام شد.

پایان پیام/

کلید واژه :

احمد حاتمی يزد

،

منابع بلوكه شده ايران

،

تورم

،

چاپ پول

ثبت نظرات
captcha