نرخ رسمی۲۶ ارز افزایش یافت

قیمت انواع لنت ترمز خودرو در بازار

جزئیات طرح مجلس برای آزادسازی واردات خودرو

کارگران ساختمانی در انتظار اصلاح قانون بیمه

قیمت هر دز واکسن سینوفارم چقدر است؟

تحول بزرگ در حوزه بانک

پیشنهاد رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به وزیر اقتصاد

ریزش دوباره رمزارزها

ترافیک محصولات جدید در جاده مخصوص

پیشنهاد روزنامه اطلاعات درباره حقوق سربازان

ارسال پیام با دود برای وزیر ارتباطات!

آخرین قیمت مسکن در منطقه ۲۱ تهران

آیا دفاع از پنجشیر مثل دفاع از سوریه است؟

قیمت دلار در بازار امروز چند؟

لوازم التحریر قاچاق به اسم تولید ایران!

اعلام نتایج هفتمین جشنواره کشوری "بانک محبوب من"؛

چه کسانی وام یک میلیاردتومانی می گیرند؟

کار سخت وزارت صمت در کنترل قیمت ها

قیمت بلیت پروازهای اربعین مشخص شد

قیمت پورشه در بازار چقدر است؟

خدماتی برای دور زدن قانون

نيم نگاهی به تجارب مديريت آب در دنيا

تاوان قطع درآمدهای نفتی/چرا مجلس به دنبال رفراندوم برای حذف يارانه هاست؟

تاریخ برگزاری مراسم رونمایی از آیفون ۱۳ اعلام شد

درخت گردو؛ تاراج قادر و همسر باردارش و فرزندان

ارزهای دیجیتالی با سر زمین خوردند!

تصاویری از SUV مرسدس میباخ

ارزش سهام عدالت افزایش یافت

هم ترین وعده های وزیر اقتصاد چیست؟

2 راهکار مجلس برای واردات خودرو

برق ۱۰ میلیون مشترک در کشور رایگان شد

رمزارزها را می توان پول به حساب آورد؟

مالیات بر خانه های لوکس و خودروهای لاکچری همچنان "صفر"

مهمترین وعده های وزیر نفت

بورس به سمت صعود می رود یا سقوط؟

گذار انرژی چه تاثیری بر کشورهای خاورمیانه خواهد داشت؟

مسیر پر دست انداز وام ودیعه

هدست در بازار چقدر قیمت دارد؟

قیمت وام مسکن کم شد

قیمت نفت خام سقوط کرد

کد خبر : ۵۴۴۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

وضعيت درآمد و هزينه خانوارهای ايرانی چگونه است؟

شقاقی شهری كارشناس اقتصادی گفت: با تغيير نرخ كالای وارداتی، اين افزايش قيمت به تمام كالاها و خدمات سرايت می كند.

وضعيت درآمد و هزينه خانوارهای ايرانی چگونه است؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، گزارش مركز آمار ايران درباره وضعيت درآمد و هزينه خانوارهاي ايراني در سال ۱۳۹۹ نشان مي دهد كه متوسط هزينه كل خالص سالانه يك خانوار شهري ۶۲.۱ ميليون تومان بوده است كه نسبت به رقم مشابه در سال قبل ٣١ درصد افزايش نشان مي دهد. به عبارت ديگر، خانوارهاي ايراني سال گذشته به طور ميانگين ۳۱درصد بيشتر نسبت به سال ۹۸ بابت تامين كالا و خدمات هزينه كرده اند.

 ۷۴ درصد هزينه ها غير خوراكي است 

از هزينه كل سالانه خانوار شهري بيش از ۱۶.۱ ميليون تومان با سهم ٢٦ درصد مربوط به هزينه هاي خوراكي و دخاني و حدود ۴۲ ميليون تومان با سهم ٧٤ درصد مربوط به هزينه هاي غيرخوراكي بوده است.  اين در حالي است كه در بين هزينه هاي خوراكي و دخاني، بيشترين سهم مربوط به هزينه آرد، رشته، غلات، نان و فرآورده هاي آن و گوشت هركدام با سهم ٢١ درصد و در بين هزينه هاي غيرخوراكي بيشترين سهم با ٥٠ درصد مربوط به هزينه مسكن، سوخت و روشنايي بوده است.

متوسط درآمد شهري ها ۷۶ ميليون 

اما متوسط درآمد اظهار شده سالانه يك خانوار شهري بيش از ۷۶ ميليون تومان بوده كه نسبت به سال قبل، ٣٨ درصد افزايش داشته است. بر اين اساس در سال ١٣٩٩ رشد متوسط درآمد سالانه خانوارهاي شهري بيشتر از رشد متوسط هزينه كل سالانه است.  منابع تامين درآمد خانوارهاي شهري نشان مي دهد كه ٣١,٤ درصد درآمد از مشاغل مزد و حقوق بگيري، ١٥.٧ درصد از مشاغل آزاد كشاورزي و غيركشاورزي و ٥٢.٩ درصد از محل درآمدهاي متفرقه خانوار تامين شده است.

هزينه در روستا ۳۴ ميليون است 

متوسط هزينه كل خالص سالانه يك خانوار روستايي در سال گذشته حدود۳۴ ميليون تومان بوده است كه نسبت به سال ۱۳۹۸ ميزان ٣٠,٥ درصد افزايش دارد.  از هزينه كل سالانه خانوار روستايي۱۳.۶ ميليون تومان با سهم ٤٠ درصد مربوط به هزينه هاي خوراكي و دخاني و بيش از ۲۰ ميليون تومان با سهم ٦٠ درصد مربوط به هزينه هاي غيرخوراكي بوده است. 

تفاوت اصلي هزينه ها در مناطق روستايي و شهري 

وحيد شقاقی شهری، اقتصاددان بر اين باور است كه در مناطق شهري مساله افزايش قيمت نسبت به مناطق روستايي متفاوت است و در كلانشهرها مسكن سهم بيشتري در هزينه ها به خود اختصاص مي دهد و هرچه به شهرهاي كوچك تر و روستاها مي رويم مسكن سهم كمتري را به خود اختصاص مي دهد.

او در اين باره گفت: زماني كه در مورد تورم بحث مي شود اين موضوع شامل ۳۶۰ قلم كالا مي شود يعني رشد قيمت بيش از ۳۶۰ كالايي كه در سبد مصرفي مردم وجود دارد اما هزينه هاي زندگي با تورم متفاوت است زيرا يك بخشي از اين ۳۶۰ قلم كالا را شامل مي شود.

اين اقتصاددان معتقد است: معمولا عموم مردم در سبد مصرفي خودشان كمتر از ۵۰ قلم كالا مصرف مي كنند و مابقي كالاهاي لوكس است يا در سبد مصرفي مردم به صورت مكرر و پي در پي مصرف نمي شود.

عموم مردم كالاهاي ضروري را تهيه مي كنند

او در ادامه گفت: سبد مصرفي عموم خانوارهاي ايراني شامل تعداد محدودي اقلام كالايي شامل (لبنيات، حمل و نقل و هزينه مسكن، گوشت و برنج و ...) مي شود و در نهايت اين ۵۰ قلم كالا وزن بيشتري در اين سبد معيشتي دارند و عموم مردم درگير تهيه كالاهاي لوكس يا برخي از دارايي ها نيستند و بيشتر كالاهايي مصرف مي شود كه كالاهاي ضروري و مورد نيازشان است.

شقاقي شهري تصريح كرد: در مناطق شهري مساله افزايش قيمت نسبت به مناطق روستايي متفاوت است و در كلانشهرها مسكن سهم بيشتري را به خود اختصاص مي دهد و هرچه به شهرهاي كوچك تر و روستاها مي رويم مسكن سهم كمتري را به خود اختصاص مي دهد، اين تمايز در كلانشهرها در خصوص هزينه هاي زندگي وجود دارد.

اين اقتصاددان گفت: همواره دولت سعي كرده تا برخي از كالاهاي ضروري مردم را با ارز ترجيحي و با نظارت هاي خود كنترل كند.

به عنوان نمونه نان به عنوان كالايي استراتژيك و پرمصرف محسوب مي شود كه دولت طي سه ساله اخير تلاش كرده تا قيمت اين كالا را به هر نحوي شده كنترل كند يا در مورد برخي كالاهاي ديگر حمايت هاي يارانه اي و كنترل هاي نظارتي وجود دارد.

اقتصاد به هم متصل است

اين كارشناس اقتصادي با بيان اينكه اقتصاد به هم متصل است، خاطرنشان كرد: كالاها و خدمات در اين اقتصاد تاثيرپذير هستند به اين معني كه هر زمان نرخ كالاي وارداتي تغيير مي كند به تدريج اين افزايش قيمت به همه كالاها و خدمات سرايت مي كند.

او تصريح كرد: از نانوا، راننده تاكسي تا معلم و ... همه در اين جامعه زندگي مي كنند و زماني كه افزايش قيمت را در برخي كالاها مشاهده مي كنيم و هزينه هاي زندگي رشد مي كند لذا اين گروه از اقشار جامعه نيز قيمت كالاها و خدمات خود را افزايش مي دهند تا بتوانند هزينه زندگي خود را تامين كرده و حداقل كمبود را در معيشت خود داشته باشند.

بخش ديگر صحبت هاي اين اقتصاددان به نرخ ارز اختصاص داشت. به باور او پس از گذشته سه سال از افزايش نرخ ارز و جهش ارزي ما شاهد آن هستيم كه حتي كالاهاي داخلي نيز رشد قيمت داشته اند و همگرايي افزايش قيمت در همه كالاها و خدمات كاملا محسوس است.

شقاقي شهري گفت: توليدكنندگان هم بايد در اين جامعه هزينه هاي خود را بپردازند و قدرت خريد خود را حفظ كنند پس ناچار هستند تا افزايش قيمت را در كالاهاي خود داشته باشند.

خط فقر نسبی است

او در مورد خط فقر نيز گفت: خط فقر نسبي است و هنوز معيار درستي براي خط فقر مشخص نشده و محاسبات خط فقر به درستي صورت نمي گيرد اما خط فقر را بر اساس معيارهاي مختلف از حداقل كالري تا تامين حداقل نيازهاي زندگي بايد در نظر گرفت كه اين ميزان در كلانشهرها، شهرها و روستاها متفاوت است.

اين اقتصاددان ادامه داد: نمي توان يك معيار را براي كل كشور در نظر گرفت اما مي توانيم بگوييم خط فقر در تهران چه عددي است و در كلانشهرهاي ديگر چه عددي است اما نمي توان براي كل ايران به يك اندازه در نظر گرفت.

او افزود: خط فقر با توجه به تفاوت در سلايق مردم و اختلاف در هزينه هاي زندگي در مناطق و شهر هاي مختلف كشور فرق دارد، براي كلانشهرها، روستاها و شهرها خط فقر بايد به صورت جداگانه محاسبه شود و معيار آن هم تامين حداقل نيازهاي زندگي باشد يعني يك خانواده چه هزينه اي ماهانه و در طول سال خواهد داشت كه اين هزينه براي حداقل هاي نياز زندگي به عنوان مثال در كلانشهر تهران و تبريز متفاوت است و حتي اين هزينه ها در كلانشهر ها با شهرهاي متوسط و كوچك نيز متفاوت خواهد بود.

بيش از ۴۰ درصد هزينه مصرفي يك خانوار شهري هزينه مسكن است

اين اقتصاددان با بيان اينكه سبد مصرفي مردم در مناطق مختلف با يكديگر فرق دارد، گفت: به عنوان مثال در روستاها به ندرت هزينه اجاره مسكن را داريم و عمده روستاييان صاحب مسكن هستند و دغدغه تامين مسكن را ندارند و حتي در شهرهاي كوچك نيز مسكن سهم كمتري را در سبد مصرفي به خود اختصاص مي دهد اما در كلانشهر تهران مسكن بيش از ۴۰ درصد هزينه مصرفي يك خانوار را به خود اختصاص مي دهد.

شقاقي شهري افزود: اين اعدادي هم كه تاكنون اعلام شده چندان درست نيست و نمي توان يك عدد مشخص را براي كل خانوارهاي ايراني جهت خط فقر بيان كرد، خط فقر براي كلانشهري مانند تهران با خط فقر يك روستايي در يكي از استان هاي كشور متفاوت است.

اين اقتصاددان ادامه داد: برآورد ساده اي اگر صورت گيرد، مي بينيم در كلانشهري مانند تهران هزينه تامين نياز حداقلي زندگي به مراتب از ۱۰ ميليون تومان هم شايد بالاتر باشد.

او افزود: هر رقمي كه در اين خصوص در جامعه اعلام شود يك موضوع انحرافي است زيرا هم سليقه مصرفي مردم متفاوت است و هم هزينه هاي مصرفي با يكديگر تفاوت دارند.

شقاقي شهري تصريح كرد: با توجه به اينكه هزينه هاي مصرفي در تهران مشخص تر از ساير نقاط كشور است مي توان يك معيار مشخص تري را براي خط فقر براي تهراني ها در نظر گرفت اما طبيعتا اين عدد كه براي تهران محاسبه مي شود براي شهرهاي ديگر فرق دارد اما در مجموع بايد گفت اقتصاد كشور از تغييرات نرخ ارز تاثيرپذيرفته و بايد پذيرفت كه ۷۰درصد كالاهاي توليد داخل و مواد اوليه و تجهيزات در كشور وارداتي هستند و كاملا ارزبري خارجي دارند و مرتبط با نرخ دلارهستند.

 او با بيان اينكه اثرات نرخ دلار در طول سه ساله اخير به تدريج در حال تخليه شدن است، گفت: در صورتي كه نرخ ارز تغيير محسوسي نكند در پايان سال ۱۴۰۰ ما شاهد تخليه اثرات نرخ ارز در همه كالاها و خدمات خواهيم بود.

شقاقي در خاتمه خاطرنشان كرد: امروز حتي كالاهاي توليد داخل نيز از نرخ ارز تاثير مي گيرند و كارگران درخواست افزايش دستمزد مي كنند به گونه اي كه حتي در نانواهايي هم شاهد درخواست افزايش قيمت ها هستيم و برخي صنايع توليد داخل نيز پيش بيني افزايش قيمت در ماه هاي پيش رو را دارند به گونه اي كه در حوزه صنعت دام برآوردها حاكي از آن است كه مجددا شاهد افزايش قيمت گوشت و مرغ در ماه هاي آتي خواهيم بود. 

کلید واژه :

افزايش قيمت

،

هزينه های زندگی

،

وحيد شقاقی شهری

،

کالا

،

خط فقر

ثبت نظرات
captcha