نرخ رسمی۲۶ ارز افزایش یافت

قیمت انواع لنت ترمز خودرو در بازار

جزئیات طرح مجلس برای آزادسازی واردات خودرو

کارگران ساختمانی در انتظار اصلاح قانون بیمه

قیمت هر دز واکسن سینوفارم چقدر است؟

تحول بزرگ در حوزه بانک

پیشنهاد رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به وزیر اقتصاد

ریزش دوباره رمزارزها

ترافیک محصولات جدید در جاده مخصوص

پیشنهاد روزنامه اطلاعات درباره حقوق سربازان

ارسال پیام با دود برای وزیر ارتباطات!

آخرین قیمت مسکن در منطقه ۲۱ تهران

آیا دفاع از پنجشیر مثل دفاع از سوریه است؟

قیمت دلار در بازار امروز چند؟

لوازم التحریر قاچاق به اسم تولید ایران!

اعلام نتایج هفتمین جشنواره کشوری "بانک محبوب من"؛

چه کسانی وام یک میلیاردتومانی می گیرند؟

کار سخت وزارت صمت در کنترل قیمت ها

قیمت بلیت پروازهای اربعین مشخص شد

قیمت پورشه در بازار چقدر است؟

خدماتی برای دور زدن قانون

نيم نگاهی به تجارب مديريت آب در دنيا

تاوان قطع درآمدهای نفتی/چرا مجلس به دنبال رفراندوم برای حذف يارانه هاست؟

تاریخ برگزاری مراسم رونمایی از آیفون ۱۳ اعلام شد

درخت گردو؛ تاراج قادر و همسر باردارش و فرزندان

ارزهای دیجیتالی با سر زمین خوردند!

تصاویری از SUV مرسدس میباخ

ارزش سهام عدالت افزایش یافت

هم ترین وعده های وزیر اقتصاد چیست؟

2 راهکار مجلس برای واردات خودرو

برق ۱۰ میلیون مشترک در کشور رایگان شد

رمزارزها را می توان پول به حساب آورد؟

مالیات بر خانه های لوکس و خودروهای لاکچری همچنان "صفر"

مهمترین وعده های وزیر نفت

بورس به سمت صعود می رود یا سقوط؟

گذار انرژی چه تاثیری بر کشورهای خاورمیانه خواهد داشت؟

مسیر پر دست انداز وام ودیعه

هدست در بازار چقدر قیمت دارد؟

قیمت وام مسکن کم شد

قیمت نفت خام سقوط کرد

کد خبر : ۵۴۴۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تغيير جغرافيای صادرات نفت ايران

بهره برداری از پايانه جاسك در سواحل مكران انجام شد.

تغيير جغرافيای صادرات نفت ايران

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت،۳۱ تيرماه و درحالي كه چند روز بيشتر به پايان دولت روحاني باقي نمانده، اولين محموله نفتي از پايانه نفتي جاسك در درياي عمان بارگيري شد. با اين اقدام، تانكرهاي حاوي نفت ايران به راحتي مي توانند تنگه هرمز را دور زده و در صورت بروز مشكلات و تنش ها، نفت بدون مشكل به ساير كشورها منتقل شود.

 ايران تاكنون از طريق جزيره خارك نفت صادر مي كرد اما رويترز صادرات نفت از پايانه جاسك را «يك حركت استراتژيك و گامي مهم براي ايران» دانسته است.  

تنگه استراتژيك هرمز كه خليج فارس و درياي عمان را به هم وصل مي كند شاهراه گذر يك پنجم نفت توليدي جهان است كه به بازارهاي آسيا، اروپا و شمال امريكا مي رسد. هرچند ايران در حال حاضر براي فروش نفت مشكل دارد اما نگاه بلندمدت ايران به دسترسي خارج از تنگه هرمز است. خبرگزاري شانا نوشته در نگاه نخست تصور اين است كه ايران مي خواهد تنگه هرمز را دور بزند و قدرت چانه زني براي فروش و صادرات نفت را بالا ببرد اما موضوع مهم تر، ايجاد «تمدني جديد در شرق تنگه هرمز و سواحل مكران» و «تغيير جغرافياي صنعت نفت ايران» از جنوب غربي به جنوب شرقي ايران است.

امارات متحده عربي با يك خط لوله، عربستان با سه خط و عراق با سه خط ديگر سه كشوري هستند كه در منطقه تلاش كرده اند پيش از ايران تنگه هرمز را دور بزنند و به اين ترتيب ايران خود را چهارمين كشور مي داند كه به اين صف پيوسته است. مبداء اين خط لوله منطقه گوره شهرستان گناوه استان بوشهر است كه پس از عبور از استان هاي بوشهر، فارس و هرمزگان، از ۶۰ كيلومتري غرب شهر جاسك به ترمينال و تاسيسات دريايي صادرات و واردات وصل مي شود و طول تقريبي آن هزار كيلومتر است.

دست اندركاران اين پروژه آن را مگاپروژه صنعت نفت مي دانند كه در سايه آن هزار كيلومتر خط لوله 42 اينچي در شديدترين تحريم ها به كار گرفته شد تا ايران با استفاده از آن بتواند به ظرفيت انتقال روزانه يك ميليون بشكه نفت خام، ذخيره سازي و صادرات از طريق اين پايانه برسد.  اين پايانه مي تواند تمركززدايي از پايانه هاي صادراتي در تنگه هرمز و متنوع سازي در سواحل مكران باشد. از ظرفيت يك ميليون بشكه اي كه براي اين پايانه در نظر گرفته شده، 300 هزار بشكه آن به مرحله عملياتي رسيده و انتظار مي رود در آينده اي نه چندان دور 700 هزار بشكه باقي مانده نيز به آن اضافه شود.

در اين پروژه دو شركت مهندسي و توسعه نفت (متن) و نفت و گاز پارس به ترتيب مسووليت بخش هاي خشكي و دريايي اين طرح را بر عهده داشتند. با استناد به آخرين گزارش ماهانه اوپك، توليد روزانه نفت ايران به بالاترين سطح از سال 2019 تا ژوئن 2021 رسيده؛ دو ميليون و 470 هزار بشكه. با توجه به اينكه به نظر نمي رسد تا زمان احياي برجام تغييري در ميزان توليد نفت كشور رخ دهد، تا پايان سال و پس از به بهره برداري رسيدن صادرات يك ميليون بشكه اي نفت از پايانه جاسك، بيش از توليد نفت كشور از اين پايانه منتقل شود. در اين صورت مي توان ادعا كرد تنشي در تنگه هرمز، به زيان صادرات نفت ايران نخواهد بود. 

حمله رسانه هاي منتقد دولت 

البته خبرگزاري فارس از رسانه هاي منتقد دولت پيش از اين، افتتاح پروژه خط لوله نفت گوره- بندر جاسك را «نمايشي» خوانده بود. دولت اما «نمايشي»  بودن را قبول ندارد و مي گويد اين «فاز اول» پروژه خط لوله جاسك است.

آنچه پايانه جاسك را مهم مي كند

با آغاز بهره برداري پايانه جاسك در سواحل مكران، اتكاي ايران به يك اسكله براي صادرات نفت و البته تنگه هرمز به پايان رسيد. با وجود اينكه خط لوله اي هزار كيلومتري از گوره در بوشهر به جاسك كشيده شده، مي توان انتظار داشت سواحل مكران نيز در توسعه و آباداني كشور نقشي داشته باشد و از بند فقر و توسعه نيافتگي نجات پيدا كند. البته كه اين ساحل نقش مهمي نيز براي امنيت كشور ايفا مي كند كه در برنامه ششم توسعه به آن توجه و بر استقرار جمعيت در سواحل عمان و خليج فارس تاكيد شده بود. اگرچه كه در تمام مدت اين برنامه، جز خط لوله انتقال نفت از گوره به جاسك، توجه ويژه ديگري به سواحل مكران نشد اما به نظر مي رسد با تكميل مخازن ذخيره سازي نفت، بتوان توسعه آن را نيز تسريع كرد. در حال حاضر جمعيت ساحل جنوب يك و نيم ميليون نفر است كه 400 هزار نفر در سواحل مكران ساكن هستند، قرار بود تا پايان برنامه ششم جمعيت ساكنان در سواحل جنوب به 5 ميليون نفر برسد. اگرچه جمعيت ساكن در سواحل جنوبي كشور با آنچه در برنامه ششم آمده، تفاوت چشمگيري دارد، اما به نظر مي رسد با آغاز به كار پايانه جاسك و البته ايجاد امكانات رفاهي در اين ساحل، جمعيت بيشتري نيز در آن ساكن شوند. نكته مهم ديگر در بهره برداري از پايانه جاسك، كاهش در هزينه هاي صادرات هر بشكه حدود 20 تا 30 سنت است كه براي يك ميليون بشكه حداقل حدود 200 هزار دلار در روز و در سال نيز 73 ميليون دلار صرفه جويي خواهد شد.

براساس گفته هاي وزير نفت علاوه بر كاهش در هزينه هاي صادرات، كوتاه شدن مسير حركت نفتكش ها نيز از ديگر مواردي است كه بايد در توجيه اقتصادي پايانه جاسك به آن توجه كرد. براساس برخي تخمين ها حدود 3 هزار كيلومتر مسير رفت و آمد نفتكش ها با اين طرح كمتر خواهد شد. 

دو ميليارد دلار سرمايه گذاري براي پايانه جاسك

آيين بهره برداري رسمي از خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسك روز پنجشنبه برگزار شد.

در اين مراسم بيژن زنگنه، وزير نفت ضمن تاكيد بر اين موضوع كه براي اولين بار است كه صادرات نفت از سواحل مكران در درياي عمان آغاز مي شود، گفت: «اين خط لوله طولي هزار كيلومتري دارد و نفت خام سنگين و نيمه سنگين را از منطقه گوره در استان بوشهر به جاسك در استان هرمزگان منتقل مي كند.»

با استناد به گفته هاي زنگنه در اين پايانه20 مخزن با مجموع حجم 10 ميليون بشكه نفت، قابليت ذخيره سازي وجود دارد. اگرچه كه روز پنجشنبه به دليل آماده نبود مخازن، نفت خام به اين پايانه فرستاده و بارگيري شد اما بر اساس آنچه وزير نفت در آيين بهره برداري از اين پايانه عنوان كرد، تا اوايل 1401 ظرفيت يك ميليون بشكه اي براي اين پايانه محقق مي شود؛ بر اين اساس ظرفيت خط لوله در آبان ماه به روزانه ۴۰۰ هزار بشكه، دي ماه به ۵۰۰ هزار بشكه و در اسفندماه به ظرفيت يك ميليون بشكه در روز مي رسد.

وزير نفت در بخش ديگري از سخنان خود ميزان سرمايه گذاري براي به انجام رساندن اين طرح را دو ميليارد دلار اعلام كرد.

حسن روحاني، رييس جمهور نيز ضمن تاكيد بر اين موضوع كه با به بهره برداري رسيدن اين پايانه، از اتكا به تك اسكله اي بودن كه همان پايانه خارك است، خارج شديم، گفت: «اين طرح، اقدام بزرگ ملي براي صادرات نفت با هدف ايجاد پايانه جديد صادراتي است كه اهميت بالايي در اين صنعت دارد، افتتاح امروز بسيار حائز اهميت است و شايد بگوييم بزرگ ترين افتتاح دولت يازدهم و دوازدهم، اتفاق افتاد.»

نقش 95 درصدي شركت هاي خارجي

تورج دهقاني، مديرعامل شركت متن نيز در آيين بهره برداري رسمي از خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسك ضمن تاكيد بر نقش 95 درصدي شركت هاي داخلي در ساخت و بهره برداري اين خط لوله گفت: «همان گونه كه وعده داده بوديم، راهبردي ترين، ايراني ترين و سريع ترين مگاپروژه تاريخ صنعت نفت كشور در دوران حدود دوساله رويارويي با بي رحمانه ترين جنگ اقتصادي اجرا و آماده بهره برداري شد و نفت كشور به سواحل درياي عمان رسيد.»

او به نتيجه رسيدن اين خط لوله را نمود علني بي اثر بودن تحريم ها دانست.

محمد مشكين فام، مديرعامل شركت نفت و گاز پارس نيز از ديگر حاضرين در آيين بهره برداري رسمي از اين خط لوله بود. يكي از مهم ترين نكاتي كه او در اين مراسم به آن اشاره كرد اشتغالزايي 1200 نفري به طور مستقيم با اولويت به كارگيري نيروهاي بومي در زمان اجراي اين طرح و اشتغال پايدار 300 نفري در زمان بهره برداري بود.

مشكين فام بر اين باور است كه «اين پايانه در آينده تجارت انرژي كشور نقش مهمي دارد كه مي تواند با متنوع سازي مبادي صادراتي كشور، مسيري جديد، ايمن و با مزيت هاي اقتصادي بالا از منظر كاهش مسافت، زمان تقاضا تا عرضه، هزينه هاي بيمه و حمل ونقل براي مشتريان نفتي ايران در خارج از گلوگاه خليج فارس فراهم كند.»

بهره برداري از پايانه جاسك در حالي است كه تنش در تنگه هرمز، علاوه بر تغيير قيمت نفت مشتريان بالقوه نفت ايران را نيز نگران كرده بود تا اينكه برخي از آنها براي جلوگيري از تهديد انرژي مورد نياز كشورشان همچنين خريد به قيمت مناسب با ساير كشورها مانند امريكا و روسيه قرارداد امضا كردند. با آغاز به كار رسمي اين پايانه رويكرد كشور نيز از تمركزگرايي بر يك پايانه به «چند پايانه گرايي» تغيير پيدا كرد تا از اين طريق توسعه در سواحل جنوبي نيز به مدد نفت بيشتر شود. 

پایان پیام/

کلید واژه :

سواحل مكران

،

صادرات نفت

،

پايانه نفتی جاسك

،

ثبت نظرات
captcha