نرخ رسمی۲۶ ارز افزایش یافت

قیمت انواع لنت ترمز خودرو در بازار

جزئیات طرح مجلس برای آزادسازی واردات خودرو

کارگران ساختمانی در انتظار اصلاح قانون بیمه

قیمت هر دز واکسن سینوفارم چقدر است؟

تحول بزرگ در حوزه بانک

پیشنهاد رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به وزیر اقتصاد

ریزش دوباره رمزارزها

ترافیک محصولات جدید در جاده مخصوص

پیشنهاد روزنامه اطلاعات درباره حقوق سربازان

ارسال پیام با دود برای وزیر ارتباطات!

آخرین قیمت مسکن در منطقه ۲۱ تهران

آیا دفاع از پنجشیر مثل دفاع از سوریه است؟

قیمت دلار در بازار امروز چند؟

لوازم التحریر قاچاق به اسم تولید ایران!

اعلام نتایج هفتمین جشنواره کشوری "بانک محبوب من"؛

چه کسانی وام یک میلیاردتومانی می گیرند؟

کار سخت وزارت صمت در کنترل قیمت ها

قیمت بلیت پروازهای اربعین مشخص شد

قیمت پورشه در بازار چقدر است؟

خدماتی برای دور زدن قانون

نيم نگاهی به تجارب مديريت آب در دنيا

تاوان قطع درآمدهای نفتی/چرا مجلس به دنبال رفراندوم برای حذف يارانه هاست؟

تاریخ برگزاری مراسم رونمایی از آیفون ۱۳ اعلام شد

درخت گردو؛ تاراج قادر و همسر باردارش و فرزندان

ارزهای دیجیتالی با سر زمین خوردند!

تصاویری از SUV مرسدس میباخ

ارزش سهام عدالت افزایش یافت

هم ترین وعده های وزیر اقتصاد چیست؟

2 راهکار مجلس برای واردات خودرو

برق ۱۰ میلیون مشترک در کشور رایگان شد

رمزارزها را می توان پول به حساب آورد؟

مالیات بر خانه های لوکس و خودروهای لاکچری همچنان "صفر"

مهمترین وعده های وزیر نفت

بورس به سمت صعود می رود یا سقوط؟

گذار انرژی چه تاثیری بر کشورهای خاورمیانه خواهد داشت؟

مسیر پر دست انداز وام ودیعه

هدست در بازار چقدر قیمت دارد؟

قیمت وام مسکن کم شد

قیمت نفت خام سقوط کرد

کد خبر : ۵۴۴۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

افزايش قيمت ها شتاب بيشتری گرفت

روز گذشته مركز آمار نرخ تورم در تير ماه سال جاري را منتشر كرد که بر اساس آن نرخ تورم نقطه اي به ٤٣,٦ درصد، نرخ تورم ماهانه به ٣,٥ درصد و نرخ تورم سالانه نيز براي خانوارهاي كشور به ٤٤,٢ درصد رسيد.

افزايش قيمت ها شتاب بيشتری گرفت

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، روز گذشته مركز آمار نرخ تورم در تير ماه سال جاري را منتشر كرد كه در نگاه اول برخي نتايج به چشم مي خورد. اول اينكه بار ديگر ركورد نرخ تورم در مقياس سالانه شكسته شده و به 44 درصد رسيده است. دوم اينكه با افزايش 1.2 درصدي تورم ماهانه مي توان اين نتيجه را گرفت كه شتاب افزايش قيمت ها بيشتر شده است. نكته سوم هم اينكه ميزان رشد قيمت مسكن دو برابر قيمت دلار و سه برابر قيمت طلا بوده است.  بر اساس آن نرخ تورم نقطه اي به ٤٣,٦ درصد، نرخ تورم ماهانه به ٣,٥ درصد و نرخ تورم سالانه نيز براي خانوارهاي كشور به ٤٤,٢ درصد رسيد. با مقايسه اعداد و ارقام مي توان به اين نتيجه رسيد كه تورم سالانه در تيرماه نسبت به خرداد افزايش 1.2 واحد درصدي داشته است. با استناد به گزارش مركز آمار نرخ تورم سالانه براي خانوارهاي شهري و روستايي به ترتيب ٤٣.٧ و ٤٧.٣ درصد است كه براي خانوارهاي شهري ١.٢ واحد درصد و براي خانوارهاي روستايي ١.٧ واحد درصد افزايش داشته است. اين دو عدد نشان مي دهد كه وضعيت براي خانوارهاي روستايي به مراتب سخت تر است و آنها در تهيه اقلام خوراكي شان با مشكلات زيادي روبه رو خواهند شد. تورم سالانه در حالي به 44.2 درصد رسيد كه با تورم 49.4 درصدي در سال 74 تنها 5.2 درصد فاصله دارد و با توجه به پايداري مشكلات فعلي كشور و مخالفت مجلس با احياي برجام، به نظر مي رسد ركورد تورمي در سي سال اخير به زودي شكسته شود.

كاهش نرخ تورم نقطه اي

بر اساس گزارش اخير، نرخ تورم نقطه اي تير ماه 1400 در مقايسه با ماه قبل ٤ واحد درصد كاهش يافته است. از سوي ديگر نرخ تورم نقطه اي گروه عمده «خوراكي ها، آشاميدني ها و دخانيات» با كاهش ٥,٤ واحد درصدي به ٥٦.٩ درصد و گروه «كالاهاي غيرخوراكي و خدمات» با كاهش ٣.٤ واحد درصدي به ٣٧.٤ درصد رسيده است.با وجود كاهش نرخ تورم خوراكي ها، احتمال افزايش قيمت محصولات پروتئيني به وي ژه گوشت مرغ كه مهم ترين و تنها گوشت سفره افراد با درآمد كمتر است، دور از ذهن نيست. در قسمت ديگري از گزارش مركز آمار نرخ تورم نقطه اي براي خانوارهاي شهري ٤٢,٩ درصد است كه نسبت به ماه قبل 4 واحد درصد كاهش داشته است. همچنين اين نرخ براي خانوارهاي روستايي ٤٧.٧ درصد بوده كه نسبت به ماه قبل ٣.٨ واحد درصد كاهش داشته است.

افزايش نرخ تورم ماهانه خانوارهاي كشور

 تورم ماهانه براي گروه هاي عمده «خوراكي ها، آشاميدني ها و دخانيات» و «كالاهاي غيرخوراكي و خدمات» به ترتيب ٣.١ و ٣.٨ درصد بوده است.اين در حالي است كه نرخ تورم ماهانه براي خانوارهاي شهري ٣,٦ درصدبوده كه نسبت به ماه قبل ١.١ واحد درصد افزايش داشته است. همچنين اين نرخ براي خانوارهاي روستايي ٣.٢ درصد بوده كه نسبت به ماه قبل 0.٦ واحد درصد افزايش داشته است.

خوراكي، سومين گروه با تورم بالا

بيشترين تورم نقطه اي در تيرماه مربوط به گروه كالايي هتل و رستوران با 62.3 و بعد از آن نيز به گروه هاي مبلمان و خوراكي با 59.6 و 57.4 درصد اختصاص داشت. ميوه و خشكبار با تورم ماهانه 6.5 درصد بيشترين تغيير قيمت را به خود اختصاص دادند و از سوي ديگر روغن و چربي با تورم يك درصد كمترين تغيير در تيرماه را به نام خود ثبت كردند. 

پایان پیام/

کلید واژه :

افزايش قيمت

،

مركز آمار

،

نرخ تورم

،

تورم

ثبت نظرات
captcha