نرخ رسمی۲۶ ارز افزایش یافت

قیمت انواع لنت ترمز خودرو در بازار

جزئیات طرح مجلس برای آزادسازی واردات خودرو

کارگران ساختمانی در انتظار اصلاح قانون بیمه

قیمت هر دز واکسن سینوفارم چقدر است؟

تحول بزرگ در حوزه بانک

پیشنهاد رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به وزیر اقتصاد

ریزش دوباره رمزارزها

ترافیک محصولات جدید در جاده مخصوص

پیشنهاد روزنامه اطلاعات درباره حقوق سربازان

ارسال پیام با دود برای وزیر ارتباطات!

آخرین قیمت مسکن در منطقه ۲۱ تهران

آیا دفاع از پنجشیر مثل دفاع از سوریه است؟

قیمت دلار در بازار امروز چند؟

لوازم التحریر قاچاق به اسم تولید ایران!

اعلام نتایج هفتمین جشنواره کشوری "بانک محبوب من"؛

چه کسانی وام یک میلیاردتومانی می گیرند؟

کار سخت وزارت صمت در کنترل قیمت ها

قیمت بلیت پروازهای اربعین مشخص شد

قیمت پورشه در بازار چقدر است؟

خدماتی برای دور زدن قانون

نيم نگاهی به تجارب مديريت آب در دنيا

تاوان قطع درآمدهای نفتی/چرا مجلس به دنبال رفراندوم برای حذف يارانه هاست؟

تاریخ برگزاری مراسم رونمایی از آیفون ۱۳ اعلام شد

درخت گردو؛ تاراج قادر و همسر باردارش و فرزندان

ارزهای دیجیتالی با سر زمین خوردند!

تصاویری از SUV مرسدس میباخ

ارزش سهام عدالت افزایش یافت

هم ترین وعده های وزیر اقتصاد چیست؟

2 راهکار مجلس برای واردات خودرو

برق ۱۰ میلیون مشترک در کشور رایگان شد

رمزارزها را می توان پول به حساب آورد؟

مالیات بر خانه های لوکس و خودروهای لاکچری همچنان "صفر"

مهمترین وعده های وزیر نفت

بورس به سمت صعود می رود یا سقوط؟

گذار انرژی چه تاثیری بر کشورهای خاورمیانه خواهد داشت؟

مسیر پر دست انداز وام ودیعه

هدست در بازار چقدر قیمت دارد؟

قیمت وام مسکن کم شد

قیمت نفت خام سقوط کرد

کد خبر : ۵۴۵۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

وضعیت معیشتی افراد در دهه ۹۰ چه تغییری کرده؟

براساس گزارش بانک مرکزی از حساب های ملی یک دهه اخیر کشور به قیمت های ثابت سال ۹۵، هزینه های مصرف نهایی بخش خصوصی در زمستان ۹۹ کمتر از زمستان سال ۹۰ است؛ ۱۷۰ هزار و ۶۳۷ میلیارد تومان در زمستان سال گذشته و ۱۷۸ هزار و ۶۷۶ میلیارد تومان در سال ۹۰.

وضعیت معیشتی افراد در دهه ۹۰ چه تغییری کرده؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، براساس گزارش بانك مركزي از حساب هاي ملي يك دهه اخير كشور به قيمت هاي ثابت سال 95، هزينه هاي مصرف نهايي بخش خصوصي در زمستان 99 كمتر از زمستان سال 90 است؛ 170 هزار و 637 ميليارد تومان در زمستان سال گذشته و 178 هزار و 676 ميليارد تومان در سال 90.

مقايسه اين دو عدد به خوبي نشان مي دهد كه با وجود افزايش توليد ناخالص داخلي به ميزان 7درصد در اين سال ها، هزينه هاي مصرف نهايي بخش خصوصي كاهش داشته است. مي توان ادعا كرد تحريم ها كه مسبب نوسان هاي اقتصادي و مشكلات معيشتي است، كاملا به ضرر مصرف بخش خصوصي (همان خانوارها) انجاميده است، اما نكته ديگر درخصوص هزينه هاي مصرف نهايي بخش خصوصي به قيمت هاي ثابت، نوسان فصلي در بازه 165 تا 188 هزار ميليارد توماني است.

اين بازه از آن جهت مهم است كه در اقتصاد ايران فارغ از اينكه شرايط اقتصادي پس از برجام باشد يا خروج يك جانبه امريكا از برجام، سقف و كفي براي مصرف بخش خصوصي وجود دارد كه بالاتر يا پايين تر از آن در يك دهه اخير مشاهده نشده است. اين نكته مي تواند نگران كننده باشد؛ بدين معنا كه سياستگذار يا دولتمرد مي داند در بدترين شرايط نيز بايد آن «كف» مصرفي را با هر وسيله اي (يارانه يا سبد كالايي) تامين كند. فارغ از آنكه آن كف مي تواند نيازهاي افراد را پاسخ دهد يا خير. از سوي ديگر وضعيت مصرف كشور در بهترين سال ها با تورم كم نيز آن قدر زياد نيست؛ اين نيز از آن جهت نگران كننده است كه افراد روزهاي خوش اقتصاد را ناپايدار مي دانند و سعي در پس انداز يا خريد انواع دارايي براي جلوگيري از تضعيف قدرت خريدشان دارند.

ماندگاري تورم بالا

آنچه در دهه نود بر اقتصاد ايران گذشت، دو تحريم نفتي، مشكلات جدي در مبادلات بانكي، جهش هاي ناگهاني و زياد نرخ ارز، شيوع گسترده كرونا و درنهايت كاهش جريان ورود ارز به كشور بود. هر كدام از اين عوامل به تنهايي مي تواند ثبات اقتصادي در يك كشور را به چالش بيندازد؛ كمااينكه در ايران تمام اين عوامل وجود داشته و دارد. آنچه اقتصاد ايران در اين يك دهه با آن روبه رو شد، علاوه بر كوچك تر كردن كيك اقتصادي، عدم اطمينان نسبت به آينده را نيز شدت بخشيد. از اين رو به نظر مي رسد كار رييس جمهور بعدي كه كمتر از 10 روز ديگر بر مسند قدرت مي نشيند، سخت تر باشد. شايد برخي بالا بردن توان داخلي را به عنوان يكي از راه حل هاي بهبود شرايط مي دانند. اما مقايسه اعداد و ارقام توليد ناخالص داخلي كشور نشان داده كه در يك دهه، تنها 7درصد به توليد ناخالص به قيمت هاي ثابت اضافه شده است. اين در حالي است كه كشورهاي همسايه و هم مرز با ايران، جهش هاي بيشتري را در توليد ناخالص خود تجربه يا تورم را نيز تا حدي كنترل كرده اند. اين در حالي است كه تورم سالانه در تير سال جاري حدود 44.2درصد اعلام شد كه تنها 5.2 درصد با قله تورمي 30 سال اخير كشور فاصله دارد.

درآمد بيشتر، هزينه بيشتر، منفعت كمتر

براساس آنچه دو نهاد بانك مركزي و مركز آمار از تصوير هزينه درآمد خانوارهاي كشور منتشر كرده اند، متوسط درآمد سالانه يك خانواده شهري در سال 90 حدود 16 ميليون تومان بود كه در سال 99 به 74 ميليون و 676 هزار تومان رسيد؛ 366درصد افزايش. در اين مدت نيز هزينه ها افزايش 296درصدي داشته و از حدود 16 ميليون تومان در سال 90 به 63 ميليون و 498 هزار تومان در سال گذشته رسيده است. با وجود اينكه خانواده ها نسبت به سال 90 درآمد بيشتري كسب كرده و به همين دليل هزينه هاي بيشتري نيز مي پردازند اما در واقع آنچه از قبل اين هزينه ها نصيب شان مي شود (كالا و خدمات) كمتر از سال 90 است. بدين معنا كه افراد و خانواده ها با قدرت خريد فعلي شان سبد كمتري از كالا و خدمات سال 90 را مي توانند تهيه كنند. مهم ترين دليل اين امر نيز در ماندگاري تورم دو رقمي پس از بازگشت تحريم ها و اتخاذ تصميم هاي اشتباهي است كه قرار بود به عنوان راهكاري براي كاهش زيان به اقشار آسيب پذير اجرا شود.

فقيرتر از سال 90

براساس آمارهاي بانك مركزي در اولين فصل از سال 90 هزينه هاي مصرف نهايي بخش خصوصي حدود 177 هزار و 639 ميليارد تومان بود كه در انتهاي همان سال به 178 هزار و 676 ميليارد تومان رسيد. با امضاي برجام در سال 94 تغيير محسوسي در هزينه هاي مصرف نهايي بخش خصوصي در پاييز و زمستان همان سال ايجاد نشد و ارقام اين دو فصل به ترتيب 175.8 هزار ميليارد تومان و 176.1 هزار ميليارد تومان اعلام شد. اگرچه براي از بين بردن آثار چند سال تحريم اقتصادي و نفتي نياز به زمان بود. از اين رو از پاييز سال 95 تا تابستان سال 97 عدد هزينه هاي مصرف نهايي بخش خصوصي در بازه 183 هزار ميليارد تومان تا 188 هزار ميليارد تومان در نوسان بود. بيشترين هزينه مصرف بخش خصوصي در پاييز سال 96 با 188.72 هزار ميليارد تومان رقم خورد. اگرچه در پاييز سال 98 نيز رقم 182.5 هزار ميليارد تومان به عنوان هزينه مصرف بخش خصوصي اعلام شد اما در زمستان همان سال و به دليل شيوع كرونا مصرف اين بخش به 165 هزار ميليارد تومان رسيد. در سال گذشته نيز بازه نوساني مصرف اين بخش از 170 هزار تا 181 هزار ميليارد تومان بوده است. با استناد به گزارش بانك مركزي هزينه هاي مصرف نهايي بخش خصوصي در زمستان سال گذشته 170.6 هزار ميليارد تومان بود كه حدود هشت هزار ميليارد تومان كمتر از فصل مشابه سال 90 است. در اين 10 سال جمعيت كشور از 75 ميليون و 149 هزار نفر به بيش از 84 ميليون نفر رسيده؛ با استناد به آمار و ارقام مي توان ادعا كرد با وجود افزايش جمعيت مصرف بخش خصوصي كاهش يافته كه اين به معناي دستيابي به كالا و خدمات كمتر در مقايسه با سال 90 است.

پایان پیام/

کلید واژه :

بانک مرکزی

،

وضعیت معیشتی

،

اقتصاد

ثبت نظرات
captcha