پالس رئیسی درباره آینده احتمالی خودروسازی

قیمت جدید ٣ فرآورده لبنی ابلاغ شد

پیش بینی بانک جهانی از رشد اقتصاد ایران

دلار ۲۸ هزار تومانی با حقوق کارگران و بازنشستگان چه می کند؟

صادرات لوازم خانگی دو برابر می شود

ترخیص ۱۵ هزار تن برنج از امروز

عرضه تخم مرغ ۴۲۵۰۰تومانی از امروز

تجارت ۲۰ میلیون تنی کشور در شهریور ۱۴۰۰

انعام زورکی در پمپ بنزین ها نپردازید

ماموريت غيرممكن در ساختمان ميرداماد/ صالح آبادی می تواند تورم را كنترل کند؟

قانون «جهش توليد مسكن» و نگرانی های مربوط به آن

قیمت رهن آپارتمان های تا ۱۰۰متر

چرا بانک ها ودیعه مسکن را پرداخت نمی کنند؟

وام ودیعه مسکن همچنان بی اعتبار/ چرا بانک ها ودیعه مسکن را پرداخت نمی کنند؟

کنایه روزنامه اطلاعات به وعده های دولت رئیسی

معرفی نشانی سایت جهش تولید مسکن

افت قیمت رمزارزها

برنج ایرانی به چه قیمتی از کشاورز خریداری می شود؟

خریداران طلا صبور باشند

دلار عقب رفت

هفت طرح بزرگ نفتی فراموش شده است!

شاسی بلند جنسیس به بازار آمد

چرا تورم ایران پایین نمی آید؟

آنچه در شش ساعت بر سر فیس بوک آمد

طرح جدید گوگل برای چراغ های راهنمایی و رانندگی

دلار در بالاترین بازه ارزشی در یک سال گذشته

چقدر از بیکاران فارغ التحصیل هستند؟

رکورد شکنی گرانی بنزین در آمریکا

3 درخواست وزیر اقتصاد از رئیس جدید بانک مرکزی

تکلیف پرداخت خسارات برقی چه شد؟

شاخص بورس ۳ هزار واحد رشد کرد

پرفروش ترین گوشی های هوآوی در بازار چند؟

شکست اجاره نشین ها در ماراتن بانک ها/چند درصد مستاجران وام اجاره را گرفته اند؟

واردات کدام کالاها منوط به خدمات پس از فروش است؟

افزایش قیمت برنج شدت گرفت

صالح آبادی رئیس بانک مرکزی شد

تخم مرغ رسما گران شد

قیمت دوربین های عکاسی دیجیتال در بازار

۱۰ باور غلط درباره قرارداد «کرسنت»/ متهم ردیف اول پرونده کرسنت کیست؟

پرچم وارونه ایران روی میز مذاکره!

کد خبر : ۵۶۷۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

گزینه های اندک رئیسی برای مهار نرخ تورم

مرکز آمار می گوید؛ در مرداد امسال نرخ تورم خوراکی ها از 59درصد گذشته است.

گزینه های اندک رئیسی برای مهار نرخ تورم

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، مرکز آمار ایران می گوید: نرخ تورم سالانه در پایان مردادماه امسال به 45.2درصد رسیده، تورم نقطه به نقطه هم 43.2درصد بوده است. در مردادماه میانگین قیمت کالاها و خدماتی مصرفی 3.2درصد نسبت به تیرماه افزایش یافته و نرخ تورم خوراکی ها و آشامیدنی ها هم از 59درصد عبور کرده است.

این بالاترین نرخ تورم در ایران پس از سال1374 است که از دولت دوم حسن روحانی برای دولت سیدابراهیم رئیسی به ارث رسیده هرچند به گفته رئیس جمهوری جدید، نرخ تورم طبق محاسبه بانک مرکزی 55درصد است که از شکافی 10درصدی با نرخ اعلامی مرکز آمار برخوردار است. ابراهیم رئیسی، بهبود وضعیت معیشت خانوارها و اقتصاد ایران را اولویت نخست دولت خود پس از مهار ویروس کرونا اعلام کرده و قول داده نرخ تورم را تا پایان سال آینده به 20درصد برساند.

هرچند نرخ تورم در پایان سال74 به روایت بانک مرکزی به 49.4درصد رسید اما بالاترین نرخ تورم 78سال اخیر، در دی ماه همان سال به میزان 50.6درصد به ثبت رسیده، در نتیجه برای مبنا قرار دادن عدد دقیق، لازم است صبر کنیم تا نرخ تورم پایان سال محاسبه و مقایسه شود.

تازه ترین محاسبات مرکز رسمی آمار ایران که فعلا به صورت انحصاری اجازه انتشار نرخ تورم را دارد، نشان می دهد نرخ تورم سالانه مرداد امسال به 45.2درصد رسیده که نسبت تیرماه یک درصد رشد داشته، مرکز آمار می گوید: نرخ تورم نقطه به نقطه در تیرماه امسال 0.4درصد کاهش یافته و به 43.2درصد رسیده به این معنا که خانوارهای ایرانی به طور میانگین 43.2درصد بیشتر از مرداد١٣٩٩ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.

رشد نرخ تورم خوراکی ها

این گزارش می افزاید: هرچند نرخ تورم نقطه به نقطه اندکی نسبت به ماه گذشته عقب نشینی کرده اما نرخ تورم خوراکی ها همچنان مسیر افزایشی را تجربه می کند؛ به گونه ای که رشد قیمت ماهانه سبد کالاهای خوراکی و آشامیدنی در مرداد نسبت به تیرماه امسال 4.6درصد برآورد شده، شهروندان ایرانی در ماه گذشته برای خرید یک سبد از کالاهای خوراکی و آشامیدنی یکسان نسبت به مرداد سال گذشته 59درصد و در یک سال منتهی به مردادماه 57.4درصد بیشتر هزینه کرده اند.

دلیل اصلی کاهش بسیار اندک نرخ تورم نقطه به نقطه در مردادماه امسال به گفته مرکز آمار ایران کاهش نرخ تورم کالاهای غیرخوراکی و خدمات بوده که نسبت به تیرماه سال گذشته با کاهشی 1.3درصدی به 36.1درصد رسیده است. این در شرایطی است که نرخ تورم نقطه به نقطه در نقاظ شهری ایران نیم درصد کاهش یافته و به 42.4درصد رسیده اما در نقاط روستایی روی عدد 47.7درصد ثابت مانده که نشان می دهد فشار تورم در نقاط روستایی ایران بیشتر از نقاط شهری است.

تب تورم فروکش می کند؟

پرسش اصلی اینجاست که آیا نرخ تورم در ماه های آینده فروکش می کند؟ آیا دولت سیزدهم می تواند تا پایان سال آینده آن را به 20درصد برساند؟ براساس داده های رسمی مرکز آمار هرچند نرخ تورم ماهانه و نقطه به نقطه به شکل ضعیفی کاهش یافته، اما چون نرخ تورم و قیمت خوراکی ها و آشامیدنی ها هنوز پر نوسان است، هنوز نمی توان نشانه ای قطعی یافت، مبنی بر اینکه دست کم در نیمه دوم سال نرخ تورم به شکلی محسوس نزولی شود.

به ویژه اینکه، در حوزه مولفه های کلان پولی نیز نرخ رشد نقدینگی و پایه پولی همچنان در مرز هشدار قرار دارد. باید توجه داشت کند شدن اندک شیب منحنی رشد نرخ تورم در مرداد امسال عمدتا ناشی از نوسان قیمت کالاهای غیرخوراکی و خدمات بوده، در نتیجه این احتمال مطرح می شود که درصورت بی ثباتی در نرخ ارز، نرخ تورم گروه کالاهای خدماتی و غیرخوراکی، به ویژه کالاهای بادوام در ماه های پیش رو احتمالا روندی افزایشی را تجربه کند.

به باور اغلب کارشناسان، تنها گزینه پیش روی دولت سیزدهم برای کشیدن افسار تورم، اعمال انضباط شدید مالی و البته جلوگیری از بی انضباطی بانک ها و کنترل ترازنامه بانک های ضعیف است. هرچند دستیابی به هدف انضباط شدید مالی دولت، با توجه به وعده داده شده برای افزایش حقوق ها، متناسب با تورم، سخت و پیچیده به نظر می رسد، این وعده می تواند دولت را با کسری بودجه شدید مواجه سازد، از این منظر گزینه نخست و فوری، تغییر مسیر جبران کسری بودجه دولت، از مسیری غیرتورمی و دست کشیدن از استقراض آشکار و نهان از بانک مرکزی است. تیم اقتصادی دولت جدید در نخسین گام باید به جنگ با تورم برود تا جلوی کوچک تر شدن هرچه بیشتر سفره خانوارها و تضعیف قدرت خرید آنها را بگیرد.

اقتصاد ایران از معدود اقتصادهای دنیاست که همچنان با نرخ تورم بالا مواجه است. بررسی ها نشان می دهد در فاصله سال های 1379 تا پایان سال1399 تنها در 2سال 95 و 96 نرخ تورم تک رقمی و زیر 10درصد را به صورت شکننده تجربه کرده است.

پایان پیام/

کلید واژه :

مرکز آمار

،

نرخ تورم

،

تورم

ثبت نظرات
captcha