پالس رئیسی درباره آینده احتمالی خودروسازی

قیمت جدید ٣ فرآورده لبنی ابلاغ شد

پیش بینی بانک جهانی از رشد اقتصاد ایران

دلار ۲۸ هزار تومانی با حقوق کارگران و بازنشستگان چه می کند؟

صادرات لوازم خانگی دو برابر می شود

ترخیص ۱۵ هزار تن برنج از امروز

عرضه تخم مرغ ۴۲۵۰۰تومانی از امروز

تجارت ۲۰ میلیون تنی کشور در شهریور ۱۴۰۰

انعام زورکی در پمپ بنزین ها نپردازید

ماموريت غيرممكن در ساختمان ميرداماد/ صالح آبادی می تواند تورم را كنترل کند؟

قانون «جهش توليد مسكن» و نگرانی های مربوط به آن

قیمت رهن آپارتمان های تا ۱۰۰متر

چرا بانک ها ودیعه مسکن را پرداخت نمی کنند؟

وام ودیعه مسکن همچنان بی اعتبار/ چرا بانک ها ودیعه مسکن را پرداخت نمی کنند؟

کنایه روزنامه اطلاعات به وعده های دولت رئیسی

معرفی نشانی سایت جهش تولید مسکن

افت قیمت رمزارزها

برنج ایرانی به چه قیمتی از کشاورز خریداری می شود؟

خریداران طلا صبور باشند

دلار عقب رفت

هفت طرح بزرگ نفتی فراموش شده است!

شاسی بلند جنسیس به بازار آمد

چرا تورم ایران پایین نمی آید؟

آنچه در شش ساعت بر سر فیس بوک آمد

طرح جدید گوگل برای چراغ های راهنمایی و رانندگی

دلار در بالاترین بازه ارزشی در یک سال گذشته

چقدر از بیکاران فارغ التحصیل هستند؟

رکورد شکنی گرانی بنزین در آمریکا

3 درخواست وزیر اقتصاد از رئیس جدید بانک مرکزی

تکلیف پرداخت خسارات برقی چه شد؟

شاخص بورس ۳ هزار واحد رشد کرد

پرفروش ترین گوشی های هوآوی در بازار چند؟

شکست اجاره نشین ها در ماراتن بانک ها/چند درصد مستاجران وام اجاره را گرفته اند؟

واردات کدام کالاها منوط به خدمات پس از فروش است؟

افزایش قیمت برنج شدت گرفت

صالح آبادی رئیس بانک مرکزی شد

تخم مرغ رسما گران شد

قیمت دوربین های عکاسی دیجیتال در بازار

۱۰ باور غلط درباره قرارداد «کرسنت»/ متهم ردیف اول پرونده کرسنت کیست؟

پرچم وارونه ایران روی میز مذاکره!

کد خبر : ۵۶۸۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

يك گام تا قله تورم سی ساله

به نظر مي رسد با وضعيتي كه قيمت برنج، محصولات لبني و ... در پيش گرفته اند تورم براي ماه هاي آتي بيشتر نيز شود.

يك گام تا قله تورم سی ساله

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، تازه ترين گزارش مركز آمار نشان مي دهد كه تورم سالانه مرداد سال جاري با افزايش يك واحد درصدي به 45.2درصد رسيد؛ در چند ماه اخير فاصله تورم سالانه از قله تورمي سال 73 يعني 49.5 درصد كم و كمتر شده و به نظر مي رسد با وضعيتي كه قيمت برنج، محصولات لبني و... در پيش گرفته اند، تورم براي ماه هاي آتي بيشتر نيز شود.اما وضعيت از آنجايي نگران كننده تر مي شود كه دولت در سال جاري حدود 350 هزار ميليارد تومان كسري بودجه دارد و شرايط فروش نفت نيز تسهيل نشده است، از اين رو انتظار مي رود ورود ارز به كشور نيز همچنان طبق روال گذشته و با مشكلاتي همراه باشد. اولين ماه از حضور رسمي ابراهيم رييسي در كسوت رييس جمهور، تورم كشور به بيش از 45درصد رسيد كه اين امر نشان از وضعيت بحراني اقتصاد كشور دارد. 

كاهش تورم نقطه اي و ماهانه

براساس آنچه مركز آمار اعلام كرده نرخ تورم نقطه اي در مرداد ماه به 43.2 درصد رسيده؛ بدين معنا كه براي خريد يك سبد مشخصي از كالاها و خدمات، 43.2درصد هزينه بيشتري نسبت به مرداد 99 پرداخت مي شود. اگرچه كه تورم نقطه اي مردادماه نسبت به تيرماه حدود 0.4 واحد درصد كاهش داشته است، اما مانند ماه هاي گذشته آنچه باعث نگراني است، افزايش نرخ تورم نقطه اي گروه كالايي «خوراكي و آشاميدني» به اندازه 1.5 واحد درصد است؛ به گونه اي كه به 58.4درصد رسيد. در سوي ديگر تورم نقطه اي كالاهاي غيرخوراكي و خدمات كاهش 1.3 واحد درصدي داشت و 36.1درصد اعلام شد. نرخ تورم نقطه اي براي خانوارهاي شهري و روستايي در ماه مورد بررسي نيز به ترتيب 42.4 و 47.7 درصد بود كه تنها تورم نقطه اي خانوارهاي شهري افزايش 0.5 واحد درصدي داشت.  در بخش ديگري از گزارش مركز آمار، نرخ تورم ماهانه براي مرداد 3.2 درصد برآورد شده كه نسبت به تيرماه كاهش 0.3 واحد درصدي داشت. تورم ماهانه براي كالاهاي خوراكي و غيرخوراكي و خدمات نيز 4.6 و 2.4درصد بود. خانوارهاي شهري در مرداد ماه با تورم 3.2 درصدي روبه رو بودند كه كاهش 0.4 واحد درصدي را نسبت به تير نشان مي دهد. تورم ماهانه خانوارهاي روستايي نيز 3.2 درصد بود. در بخش ديگري از اين گزارش نرخ تورم سالانه در مرداد به 45.2 درصد رسيد؛ تورم سالانه براي خانوارهاي شهري و روستايي نيز به ترتيب 44.5 و 48.7 درصد اعلام شده كه هر دو رقم نسبت به تيرماه افزايش داشته است. گزارش مركز آمار نشان مي دهد كه بر خلاف نرخ تورم نقطه اي و ماهانه، تورم سالانه بر مدار افزايشي است و در قله چند سال اخير قرار دارد و فاصله اش نيز با تورم 49.5 درصدي سال 73 كم و كمتر شده است. ازسوي ديگر با مقايسه اعداد و ارقام منتشره توسط مركز آمار مي توان به اين نكته پي برد كه خانوارهاي روستايي همچنان بار تورمي بيشتري را تحمل مي كنند. يك روز پيش از انتشار گزارش مركز آمار، معاونت اقتصادي اتاق بازرگاني تهران نيز در گزارشي به محروميت و فقر پرداخت كه استان هاي سيستان و بلوچستان، خراسان شمالي و هرمزگان بيشترين نرخ محروميت را با اعداد 64، 46 و 44 درصد داشته اند. افزايش تورم در ماه هاي پيش رو، مي تواند نرخ محروميت در اين استان ها را بالا ببرد. 

روغن و چربي در صدر گراني ها

در بخش ديگري از گزارش مركز آمار، به نرخ تورمي كه كالاها و خدمات در مرداد با آن روبه رو بودند نيز اشاره شده كه براساس آن، روغن و چربي ها با نرخ تورم نقطه اي 86درصدي بيشترين تورم نقطه اي را در بين خوراكي ها از آن خود كرد. شير، پنير و تخم مرغ نيز با 66.5درصد در رتبه دوم قرار دارند. سبزيجات تازه و نان و غلات با تورم ماهانه 6.4 و 5.8 درصد در رتبه هاي اول و دوم قرار دارند. تغيير قيمت نان و غلات آن هم در شرايطي كه انتظار مي رود قيمت برنج در شهريور افزايش بيشتري يابد، خطرناك خواهد بود و مي تواند مخاطرات بيشتري را براي طبقه فرودست ايجاد كند. 

تورم 27 درصدي مسكن

تورم نقطه اي بخش مسكن در مرداد به 28.2 و تورم سالانه نيز به 25 درصد رسيد، اين در حالي است كه تورم نقطه اي و سالانه بخش اجاره به ترتيب 28 و 24.6درصد بود. با استناد به اين آمارها خريد لوازم خانه براي افراد بار هزينه اي بيشتري از مرداد سال گذشته تا جاري به دنبال داشته؛ بدين معنا كه براي خريد يك كالاي خانه مشخص در سال جاري بايد 60 درصد هزينه بيشتري نسبت به سال گذشته پرداخت شود.به اين شرايط اگر ممنوعيت واردات لوازم خانگي خارجي به كشور نيز اضافه شود، نتيجه اعمال قيمت هاي دلخواه و افزايش تصاعدي قيمت ها در اين بازار خواهد بود.

تفريح، حذف مي شود؟

با توجه به گزارش مركز آمار، نرخ تورم نقطه اي و سالانه گروه تفريح و فرهنگ 52.3 و 45.2 درصد است. اگرچه در ماه هاي گذشته نيز تفريح و فرهنگ يكي از كالاهايي بود كه افزايش قيمت آن سبب بروز نگراني هايي شده بود. به باور كارشناسان با افزايش تورم اين گروه كالاها، در آينده اي نه چندان دور اين كالا از سبد مصرفي خانواده ها حذف مي شود كه اين امر بر سلامت رواني جامعه نيز تاثيرگذار است. از سوي ديگر درصد تغييرات شاخص قيمت در دهك هاي هزينه اي كل كشور در امسال دامنه تغييرات نرخ تورم سالانه در مرداد ماه ١٤٠٠ براي دهك هاي مختلف هزينه اي از ٤٤,٦ درصد براي دهك ششم تا ٥٠،٠ درصد براي دهك دهم است.

پایان پیام/

کلید واژه :

تورم

،

نرخ تورم

ثبت نظرات
captcha