پالس رئیسی درباره آینده احتمالی خودروسازی

قیمت جدید ٣ فرآورده لبنی ابلاغ شد

پیش بینی بانک جهانی از رشد اقتصاد ایران

دلار ۲۸ هزار تومانی با حقوق کارگران و بازنشستگان چه می کند؟

صادرات لوازم خانگی دو برابر می شود

ترخیص ۱۵ هزار تن برنج از امروز

عرضه تخم مرغ ۴۲۵۰۰تومانی از امروز

تجارت ۲۰ میلیون تنی کشور در شهریور ۱۴۰۰

انعام زورکی در پمپ بنزین ها نپردازید

ماموريت غيرممكن در ساختمان ميرداماد/ صالح آبادی می تواند تورم را كنترل کند؟

قانون «جهش توليد مسكن» و نگرانی های مربوط به آن

قیمت رهن آپارتمان های تا ۱۰۰متر

چرا بانک ها ودیعه مسکن را پرداخت نمی کنند؟

وام ودیعه مسکن همچنان بی اعتبار/ چرا بانک ها ودیعه مسکن را پرداخت نمی کنند؟

کنایه روزنامه اطلاعات به وعده های دولت رئیسی

معرفی نشانی سایت جهش تولید مسکن

افت قیمت رمزارزها

برنج ایرانی به چه قیمتی از کشاورز خریداری می شود؟

خریداران طلا صبور باشند

دلار عقب رفت

هفت طرح بزرگ نفتی فراموش شده است!

شاسی بلند جنسیس به بازار آمد

چرا تورم ایران پایین نمی آید؟

آنچه در شش ساعت بر سر فیس بوک آمد

طرح جدید گوگل برای چراغ های راهنمایی و رانندگی

دلار در بالاترین بازه ارزشی در یک سال گذشته

چقدر از بیکاران فارغ التحصیل هستند؟

رکورد شکنی گرانی بنزین در آمریکا

3 درخواست وزیر اقتصاد از رئیس جدید بانک مرکزی

تکلیف پرداخت خسارات برقی چه شد؟

شاخص بورس ۳ هزار واحد رشد کرد

پرفروش ترین گوشی های هوآوی در بازار چند؟

شکست اجاره نشین ها در ماراتن بانک ها/چند درصد مستاجران وام اجاره را گرفته اند؟

واردات کدام کالاها منوط به خدمات پس از فروش است؟

افزایش قیمت برنج شدت گرفت

صالح آبادی رئیس بانک مرکزی شد

تخم مرغ رسما گران شد

قیمت دوربین های عکاسی دیجیتال در بازار

۱۰ باور غلط درباره قرارداد «کرسنت»/ متهم ردیف اول پرونده کرسنت کیست؟

پرچم وارونه ایران روی میز مذاکره!

کد خبر : ۵۷۰۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

از ساز و کار کنترل قیمت تا مذاکره با وزیر کار

وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت (صمت) ضمن وعده کنترل و مدیریت قیمت ها، از اضافه شدن سالانه دو پلتفرم جدید به صنعت خودرو خصوصی سازی ایمیدرو خبر داد و گفت: مذاکره ای با وزیر کار برای اصلاح سازو کار تامین اجتماعی انجام شده که اخبار آن پس از قطعی شدن، منتشر می شود.

از ساز و کار کنترل قیمت تا مذاکره با وزیر کار

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، سیدرضا فاطمی امین در برنامه تیتر امشب اظهار کرد: اگر بخواهیم قدرت اقتصادی، ارزش افزوده بالا و اشتغال قابل توجهی داشته باشیم باید بر سه مقوله تجهیزات الکترونیکی، صنعتی و وسایل حمل و نقل متمرکز شویم.  

وضعیت مالیات و تامین اجتماعی در دولت جدید

وی با بیان اینکه ۸۰ درصد مشکلات واحدهای اقتصادی مربوط به تامین مالی، بیمه تامین اجتماعی و مالیات است، تصریح کرد: از وعده های دولت سیزدهم حمایت از واحدهای تولید و کاهش مالیات از ۲۵ درصد به ۱۰ درصد طی ۴ سال آینده است.  

او همچنین از مذاکره با وزیر کار برای اصلاح سازو کار تامین اجتماعی خبر داد و گفت که اخبار آن پس از قطعی شدن، منتشر می شود.

مقابله با امضاهای طلایی، حیات خلوت ها و سلطان ها 

وزیر صمت در ادامه درباره مبارزه با فساد در دولت سیزدهم از راه اندازی سامانه قواعد و مجوزها تا پایان سال خبر داد و اظهار کرد: راه اندازی سامانه قواعد و مجوزها برای مقابله با امضاهای طلایی، حیات خلوت ها و سلطان ها خواهد بود. در این خصوص طرح هایی برای شفاف سازی فعالیت های تولید و توزیع کالا و پیشگیری از قاچاق، احتکار و تقلب ارائه کرده ایم.  

به گفته وی یک کالا از کارخانه تا مصرف کننده حداکثر باید ۱۳ درصد افزایش قیمت داشته باشد، اما در عمل این طور نیست.  

فاطمی امین "قیمت دستوری" اجناس و یا "رهاسازی" قیمتها را اشتباه خواند و گفت: با این کار تولید دچار مشکل می شود و یا سود های هنگفتی ایجاد می شود. باید ضوابط قیمت گذاری ایجاد شود. لازمه این کار شفاف سازی بورس بخاطر قیمت فولاد است. بسیاری از پروژه های پیش بینی شده نیاز به ابزار های لازم دارد.
 
وی در ادامه حضور بازرسان و ناظران بر عملکرد بنگاه های اقتصادی را غیر حرفه ای خواند و گفت: اگر جریان کالا و مالی کنترل شود سازمان حمایت به طور خودکار به آسانی می تواند اعمال قانون کند و با گرانفروشی برخورد کند.  

قیمت ها را کنترل می کنیم 

 وزیر صمت همچنین طرح صندوق مکانیزه فروش را شکست خورده عنوان کرد و گفت: اطمینان می دهم با اشراف بر کالای مصرفی خانوار قیمت ها را کنترل و مدیریت کنیم.
 
وی درباره حضور دلالان و تاثیر آنها در افزایش قیمت ها گفت: هزینه ها در نظام توزیع مانند انبارداری و حمل و نقل بالا است که اصلاح آن حدود دو سال زمان می برد. بخشی از مشکل هم حضور دلالان است. طبق قانون درصد عمده فروشی سه و خرده فروشی ۱۰ درصد است، اما ابزار کنترل قیمت وجود ندارد که سامانه جامعه تجارت این ابزار را به ما خواهد داد. البته یکی از عوامل اصلی تورم نقدینگی است و هر چه نظام توزیع بهینه شود، اثر نقدینگی کاهش پیدا می کند. اما درمان کامل مدیریت نقدینگی است.

سناریوی سه ماهه برای مرغ

وزیر صمت همچنین با بیان اینکه باید زنجیره کالایی مثل مرغ را بررسی کنیم و برای بازارِ آن تا سه ماه آینده سناریو داشته باشیم، تصریح کرد: این امکان وجود دارد که نظام قیمت هم به نفع مصرف کننده و هم به نفع تولید کننده باشد. می توانیم با ایجاد بستر اطلاعاتی شفاف و اشراف به جریان توزیع کالا، افزایش قیمت نامعقول را شناسایی و مشکل را رفع کنیم.

کسری ۱۳ هزارمگاواتی برق

فاطمی امین در ادامه با اشاره به کسری ۱۳ هزار مگاوات برق، گفت:  باید زنجیره تامین تولید برق شکل بگیرد و در چند سال آینده تولید برق در شهرک های صنعتی شکل می گیرد.

تا حد امکان ایمدرو را واگذار می کنیم

فاطمی امین در ادامه در خصوص وضعیت معادن با اشاره به پراکندگی معادن در کشور، تصریح کرد: اگر در این حوزه تحولی صورت بگیرد در اکثر استان ها گشایش حاصل می شود. اما در بحث اکتشاف معادن عقب هستیم،  داده های زمین شناسی به روز نیست و در بحث استخراج هم مشکلاتی داریم و حقوق دولتی به خوبی دریافت نمی شود. همچنین در بحث فرآوری هم ضعف هایی وجود دارد و اگر در این حوزه سرمایه گذاری نشود خام فروشی صورت می گیرد.

وزیر صمت با بیان اینکه رشد بخش معدن ۱۰ درصد تا سال  ۱۴۰۴ هدفگذاری شده، اظهار کرد: دولت تصدی گر خوبی نیست و باید به سمت حکمرانی دولت حرکت کنیم.  به سمتی حرکت می کنیم که طبق اصل ۴۴ قانون اساسی تا حد امکان مالکیت و مدیریت ایمیدرو واگذار شود.

سالانه ۲ پلتفرم جدید به صنعت خودرو اضافه می شود

فاطمی امین در زمینه صنعت خودرو نیز از تولید حدود یک میلیون دستگاه خودرو در سال جاری خبر داد و گفت: برنامه سال آینده تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه و تا سال ۱۴۰۴ حدود سه میلیون دستگاه است. همچنین سالی ۲ پلتفرم جدید به خودروهای داخلی اضافه می شود.

وی افزود: مجبوریم تا سال ۱۴۰۴ به تولید ۳ میلیون دستگاه خودرو برسیم چون صنعت خودرو در صورت تولید کم، به صرفه نیست. اگر بخواهیم قیمت و کیفیت در صنعت خودرو به حد قابل قبول برسد باید افزایش مقیاس تولید،   رقابتی کردن بازار و اصلاح ساختار مدیریتی در این بخش انجام شود. بنابراین تا سه سال آینده صنعت خودروی کشور به افتخار ملی تبدیل می شود چون ظرفیت آن وجود دارد و  به لحاظ فنی چیزی کم نداریم،  فقط باید اصلاح ساختار مدیریتی شکل بگیرد که زمان بر نیست.

فاطمی امین در پایان تاکید کرد که برنامه های طراحی شده در حوزه صنعت و تولید با فرض ادامه دار بودن تحریم هاست و گفت: هر چند به دنبال رفع تحریم هستیم، اما منتظر نمی مانیم و برنامه ریزی خود را داریم.

پایان پیام/

کلید واژه :

سیدرضا فاطمی امین

،

وزیر کار

،

مالیات

ثبت نظرات
captcha