پالس رئیسی درباره آینده احتمالی خودروسازی

قیمت جدید ٣ فرآورده لبنی ابلاغ شد

پیش بینی بانک جهانی از رشد اقتصاد ایران

دلار ۲۸ هزار تومانی با حقوق کارگران و بازنشستگان چه می کند؟

صادرات لوازم خانگی دو برابر می شود

ترخیص ۱۵ هزار تن برنج از امروز

عرضه تخم مرغ ۴۲۵۰۰تومانی از امروز

تجارت ۲۰ میلیون تنی کشور در شهریور ۱۴۰۰

انعام زورکی در پمپ بنزین ها نپردازید

ماموريت غيرممكن در ساختمان ميرداماد/ صالح آبادی می تواند تورم را كنترل کند؟

قانون «جهش توليد مسكن» و نگرانی های مربوط به آن

قیمت رهن آپارتمان های تا ۱۰۰متر

چرا بانک ها ودیعه مسکن را پرداخت نمی کنند؟

وام ودیعه مسکن همچنان بی اعتبار/ چرا بانک ها ودیعه مسکن را پرداخت نمی کنند؟

کنایه روزنامه اطلاعات به وعده های دولت رئیسی

معرفی نشانی سایت جهش تولید مسکن

افت قیمت رمزارزها

برنج ایرانی به چه قیمتی از کشاورز خریداری می شود؟

خریداران طلا صبور باشند

دلار عقب رفت

هفت طرح بزرگ نفتی فراموش شده است!

شاسی بلند جنسیس به بازار آمد

چرا تورم ایران پایین نمی آید؟

آنچه در شش ساعت بر سر فیس بوک آمد

طرح جدید گوگل برای چراغ های راهنمایی و رانندگی

دلار در بالاترین بازه ارزشی در یک سال گذشته

چقدر از بیکاران فارغ التحصیل هستند؟

رکورد شکنی گرانی بنزین در آمریکا

3 درخواست وزیر اقتصاد از رئیس جدید بانک مرکزی

تکلیف پرداخت خسارات برقی چه شد؟

شاخص بورس ۳ هزار واحد رشد کرد

پرفروش ترین گوشی های هوآوی در بازار چند؟

شکست اجاره نشین ها در ماراتن بانک ها/چند درصد مستاجران وام اجاره را گرفته اند؟

واردات کدام کالاها منوط به خدمات پس از فروش است؟

افزایش قیمت برنج شدت گرفت

صالح آبادی رئیس بانک مرکزی شد

تخم مرغ رسما گران شد

قیمت دوربین های عکاسی دیجیتال در بازار

۱۰ باور غلط درباره قرارداد «کرسنت»/ متهم ردیف اول پرونده کرسنت کیست؟

پرچم وارونه ایران روی میز مذاکره!

کد خبر : ۵۷۴۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

درخت گردو؛ تاراج قادر و همسر باردارش و فرزندان

اکران «درخت گردو» از شنبه هفته پیش آغاز شد و ظرف ۸-۷ روزی که از اکرانش می گذرد، توانسته تا امروز بیش از دو و نیم میلیارد تومان در گیشه فروش کند.

درخت گردو؛ تاراج قادر و همسر باردارش و فرزندان

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، بازار سینما تا همین اول تابستان امسال رونق نداشت و سینمادار ها از محدودیت هایی که به واسطه کرونا بر سر سینما ها آوار شده بود حسابی به تنگ آمده بودند. اما از ۱۰ تیر که «دینامیت» ساخته مسعود اطیابی با بازی پژمان جمشیدی، احمد مهرانفر و محسن کیایی به روی پرده رفت. همزمان با اکران دینامیت قرار بود «درخت گردو» ساخته محمدحسین مهدویان با بازی پیمان معادی و مهران مدیری نیز اکران شود، اما شرط و شروطی که برای حمایت دولتی از این فیلم گذاشته شده بود به مذاق تهیه کننده آن خوش نیامد و از اکران انصراف داد. تقریبا اوایل شهریور بود که مرتضی شایسته، دبیر و سخنگوی شورای صنفی نمایش، از اکران درخت گردو خبر داد. بالاخره اکران این فیلم از شنبه هفته پیش آغاز شد و ظرف ۸-۷ روزی که از اکرانش می گذرد، توانسته تا امروز بیش از دو و نیم میلیارد تومان در گیشه فروش کند.

ایمان عبدلی نوشت: درخت گردو تا اینجا غیرایدئولوگ ترین کارِ کارنامه مهدویان است. او این بار در جایی از تاریخ ایستاده و داستانش را تعریف می کند که جبهه بندیِ خاصی بعد از تماشای فیلمش وجود ندارد و به نوعی در نقطه تفاهم ایستاده. داستان تار و مار خانواده اوس قادر در بمباران شیمیایی سردشت توسط حکومت صدام به درستی توسط فیلمساز به سمت ملودرام می افتد و از قضاوت و حتی نمایش رگه های سیاسی ماجرا پرهیز می کند. از این روی «درخت گردو» انسانی ترین و البته فارغ ترین فیلم مهدویان است.

فیلم در روایتی دوار از آخر شروع می شود و راویِ داستان، «هما» آموزگار روستای محل فاجعه است. ما از آخرین لحظات زندگی «اوس قادر» وارد ماجرایش می شویم و در حالی که مردی بالای سر او قرآن می خواند و بستگانش در حال مویه کردن هستند، داستان از چشم «هما» فلاش بک می خورد به سال ۶۶، جایی که «اوس قادر» در چند کیلومتریِ خانه اش در حال بنایی است و همسر باردارش و سه فرزند دیگر در حال زندگی روزمره هستند.

درخت گردو

نمایش کردستانِ سرسبز و آرامش اغراق شده که انگار خبر از فاجعه ای در پیش رو می دهد، زمینه چینی فیلمساز برای شروع داستان است. فیلمبرداری ۱۶ میلیمتری و قاب کم عرض با فیلتری به رنگ کاهی، قاب های سال ۶۶ را شبیه به عکس های نوستالژیک آن دوره کرده. با این تفاوت که این بار تاکید بر واقعیت از «درخت گردو» فیلمی علیه نوستالژی ساخته. فیلم در سی دقیقه ابتدایی با تمهیداتی، چون نریشن و فاصله گذاری د وربین (نظیر ماجرای نیمروز) ساختاری شبه مستند هم پیدا می کند و فیلمساز به نرمی ما را به «قادر» نزدیک می کند.

فیلم در نیمه ابتدایی پر از میزانسن های شلوغ و دشوار است که نظیر آن را در آثار قبلی مهدویان هم دیده بودیم و، اما این بار ناتورالیسم تاریخی فیلمساز در تبانی با تمهیدات هالیوودی نظیر: مرگ شاعرانه گنجشک ها، در خدمت داستان درآمده و فیلمساز در مرز متعادلی از سینمای مستند و داستان گو ایستاده. اتفاق، اما اینجاست که، چون فیلم درباره یک واقعه است، فیلمساز زمان زیادی را صرف فضاسازی و قراردادن مخاطب در بطن ماجرا می کند، تمهیدی که موجب تاخیر در معرفی قهرمان فیلم می شود و روند همذات پنداری را عقب می اندازد. اگر تصور کنیم که در سینمای مهدویان، اصل با وقایع تاریخی ست، اختصاص یک سوم ابتدایی به فضا شاید منطقی به نظر برسد.

درخت گردو

در هر صورت پس از گذر از دقایق ابتدایی، تعداد قاب ها و نما های کلوزآپ بیشتر می شود و «قادر» در متن ماجرا قرار می گیرد. استفاده از نما های اسلو و دیزالو های شاعرانه از فاجعه، مثل چند قابی که قادر و فرزندانش را زیر آب و در حال شست و شو نشان می دهد، دائم ملودرامِ فیلم را تقویت می کند و مستندنمایی را کمرنگ، از جایی به بعد زنده ماندن و نماندن فرزندان «قادر» مساله فیلم و تماشاچی می شود و در همین روند، بازی قابل توجه پیمان معادی بیشتر از تمام دقایق دیگر فیلم به چشم می آید. تماشاچی که از حجم تاول و مرگ و تهوع دچار بهت و ناباوریِ مواجهه با یک واقعه تاریخی شده، از این جا به بعد غمگسار رنج های «قادر» و سردشت می شود و همدلانه سرنوشت او را دنبال می کند.

درخت گردو

روند دراماتیزه شدن فاجعه، اما با چند اشاره گُل درشت و کمی اغراق شده گا هی دچار اخلال می شود و انگار در لحظاتی فیلمساز با گنجاندن سکانس هایی که به تنه روایت الصاق شده اند، فضای داستان را پَرت می کند و تمرکز تماشاچی مختل می شود. در دو مواجهه قادر با مسئولین رسمی در بیمارستان، تاکید بر این که واژه «شیمیایی» را آرام بگوید، از آن دست لحظاتی که انگار روح تهیه کننده (این بار محمود رضوی نیست!) و سفارش دهنده بر درام غلبه می کند و انگار کسی بالای سر فیلم ایستاده و خواسته که این تاکید باشد.

درخت گردو

مصلحت اندیشی و پنهان کاری و لاپوشانی درباره فاجعه بمباران شیمیایی سردشت انگار در میان تصمیم گیرندگان داخلی هم نمایندگانی داشته (به زعم سازندگان فیلم)، بدیل این قِسم سکانس های به نظر تزریقی، تاکید بر مذهب «اوس قادر» است، جایی که او را بر مزار فرزندانش می بینیم و سکانسی به شدت تاثیرگذار هم هست. او در سکانس نماز با دست های جمع شده در حال عبادت است و همو هم در دادگاه لاهه با جمله ای در وصف کرد ها می گوید: «اگر ما کرد ها امید نداشتیم، خیلی وقت پیش مُرده بودیم»، قبل از همین سکانس موردنظر در نما هایی که از شهر لاهه می بینیم، تاکید بر رفاه و آرامش یک زندگی غربی و ایجاد تضاد با افراد درون ماشین (قادر، دکتر و آموزگار) نوعی از دوگانه سازی را دارد که کمی ناشیانه به نظر می رسد.

درخت گردو

نکته جالب فیلمبرداری در نما های لاهه است که به شکل دیجیتال انجام شده و فیلمساز در هر دوره قاب هایش را متناسب با روح زمانه اش کرده. در نما هایی هم که نریشن مینا ساداتی (اساسا ماهیت نریشن را در سراسر فیلم متوجه نشدم!) در سکانس های پایانی از شادی های دخترانه می گوید هم فیلمبرداری دیجیتال است و هم البته مضمون به شدت شعاری و باسمه ای است. فیلمساز به شکلی اگزجره احتمالا می خواهد بگوید که اکثریت دختران ایران زمین شاد هستند و برای اقلیتی، چون «ژینا» هم سرنوشت دخترانی را آرزو می کند که قطعه «نرو بمان» پالت را هم خوانی می کنند. قطعه ای که شاید با توجه به مضمونش یک انتخاب هدفمند برای پایان فیلم بوده. با همه ی این ها این بار مهدویان فیلمی ضدجنگ و انسانی ساخته که احتمالا موردتوافق ترین فیلم اوست که اشک نریختن در در حین تماشای آن از دشوارترینِ کارهاست.

پایان پیام/

کلید واژه :

درخت گردو

،

فیلم درخت گردو

،

فیلم

،

سینما

،

محمدحسین مهدویان

ثبت نظرات
captcha