پالس رئیسی درباره آینده احتمالی خودروسازی

قیمت جدید ٣ فرآورده لبنی ابلاغ شد

پیش بینی بانک جهانی از رشد اقتصاد ایران

دلار ۲۸ هزار تومانی با حقوق کارگران و بازنشستگان چه می کند؟

صادرات لوازم خانگی دو برابر می شود

ترخیص ۱۵ هزار تن برنج از امروز

عرضه تخم مرغ ۴۲۵۰۰تومانی از امروز

تجارت ۲۰ میلیون تنی کشور در شهریور ۱۴۰۰

انعام زورکی در پمپ بنزین ها نپردازید

ماموريت غيرممكن در ساختمان ميرداماد/ صالح آبادی می تواند تورم را كنترل کند؟

قانون «جهش توليد مسكن» و نگرانی های مربوط به آن

قیمت رهن آپارتمان های تا ۱۰۰متر

چرا بانک ها ودیعه مسکن را پرداخت نمی کنند؟

وام ودیعه مسکن همچنان بی اعتبار/ چرا بانک ها ودیعه مسکن را پرداخت نمی کنند؟

کنایه روزنامه اطلاعات به وعده های دولت رئیسی

معرفی نشانی سایت جهش تولید مسکن

افت قیمت رمزارزها

برنج ایرانی به چه قیمتی از کشاورز خریداری می شود؟

خریداران طلا صبور باشند

دلار عقب رفت

هفت طرح بزرگ نفتی فراموش شده است!

شاسی بلند جنسیس به بازار آمد

چرا تورم ایران پایین نمی آید؟

آنچه در شش ساعت بر سر فیس بوک آمد

طرح جدید گوگل برای چراغ های راهنمایی و رانندگی

دلار در بالاترین بازه ارزشی در یک سال گذشته

چقدر از بیکاران فارغ التحصیل هستند؟

رکورد شکنی گرانی بنزین در آمریکا

3 درخواست وزیر اقتصاد از رئیس جدید بانک مرکزی

تکلیف پرداخت خسارات برقی چه شد؟

شاخص بورس ۳ هزار واحد رشد کرد

پرفروش ترین گوشی های هوآوی در بازار چند؟

شکست اجاره نشین ها در ماراتن بانک ها/چند درصد مستاجران وام اجاره را گرفته اند؟

واردات کدام کالاها منوط به خدمات پس از فروش است؟

افزایش قیمت برنج شدت گرفت

صالح آبادی رئیس بانک مرکزی شد

تخم مرغ رسما گران شد

قیمت دوربین های عکاسی دیجیتال در بازار

۱۰ باور غلط درباره قرارداد «کرسنت»/ متهم ردیف اول پرونده کرسنت کیست؟

پرچم وارونه ایران روی میز مذاکره!

کد خبر : ۵۷۴۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تاوان قطع درآمدهای نفتی/چرا مجلس به دنبال رفراندوم برای حذف يارانه هاست؟

 روز گذشته يك عضو كميسيون امور داخلی كشور و شوراها در مجلس شوراي اسلامي از طرح تقاضاي برگزاري رفراندوم به منظور حذف يارانه هاي آشكار و پنهان در مجلس شوراي اسلامي خبر داد.

تاوان قطع درآمدهای نفتی/چرا مجلس به دنبال رفراندوم برای حذف يارانه هاست؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، ابوالفضل ابوترابی عضو كميسيون امور داخلی كشور و شوراها در مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: با توجه به رقم بسيار بالاي يارانه نقدي كه در سال پرداخت مي شود، بنده بر اساس اصل ۵۹ قانون اساسي و ماده ۳۶ قانون همه پرسي، تقاضاي برگزاري رفراندوم به منظور حذف يارانه هاي آشكار و پنهان و پرداخت مستقيم به مردم را تهيه كردم. چرا كه يارانه هاي پنهان و آشكار دو برابر بودجه سالانه كشور بوده و در واقع افراد مرفه جامعه بيست وپنج برابر مستضعفين از يارانه استفاده مي كنند. گفته مي شود اين طرح تقاضاي نمايندگان در سامانه طرح هاي مجلس بارگذاري شده و تاكنون توسط ۲۲ نفر از نمايندگان امضا شده است. بررسي ها نشان مي دهد كه ايران رتبه اول پرداخت يارانه انرژي به مردم را دارد و روزانه ۶۵ هزار تومان و ماهانه دو ميليون تومان يارانه پنهان مي دهد. يارانه پنهان البته فقط يارانه بنزين نيست. در واقع يارانه هايي در اين بخش قرار مي گيرند كه دولت مي پردازد تا برخي از كالاها از جمله بنزين، آب و برق و نان و… ارزانتر به دست مردم برسد.

 

اگر قرار باشد اين طرح اجرا شود قيمت برخي از كالاها بايد واقعي شود و دولت به آنها يارانه ندهد.  به نظر مي رسد در دوراني كه اقتصاد ايران به شدت با مشكل كمبود درآمدهاي نفتي روبروست، ساده ترين راهكار براي كاهش اثرات كسري بودجه دولت، حذف يارانه هايي است كه بيش از سه دهه در اقتصاد ايران وجود داشته و كمتر كسي جسارت دست زدن به آن را داشته است. طرح هايي مانند هدفمندي يارانه ها نيز كه به منظور بهبود عملكرد اين يارانه ها اجرا شد، پس از 10 سال و نيم از اجراي آن در نهايت رسيده به اين نقطه كه يك يارانه 45هزار توماني (معادل يك دلار و نيم) به هر نفر پرداخت شود.

فرض كنيم اين رفراندوم برگزار شود و مردم هم موافقت كنند كه يارانه ها برداشته شود و در عوض دو ميليون تومان ماهانه به آنها پرداخت شود؛ اما اين موضوع چه پيامدهايي را در پي دارد؟ در وهله اول، قيمت تمام اين كالاها به شدت رشد خواهد كرد و در نهايت تورم بالايي در اقتصاد ايران شكل مي گيرد. بنابراين به نظر مي رسد چنين كاري نياز به انجام مقدماتي دارد. 

مرتضي افقه اقتصاددان در خصوص تصميم مجلسي ها براي حذف يارانه پنهان و آشكار در حالي كه مردم در انتظار طرح هاي حمايتي و كاهش قيمت ها هستند معتقد است؛ سال هاست كه طرفداران اقتصاد آزاد به دنبال حذف يارانه پنهان هستند و مي گويند ايران نبايد يارانه پنهان بدهد. اين در حالي است كه پاسخ به اين افراد اين است كه اگر قرار است اين يارانه ها شبيه برخي از كشورهاي ديگر حذف شود بايد پرداخت هاي دستمزدي افراد هم به همان نسبت باشد و افزايش پيدا كند.

اين اقتصاددان با بيان اينكه حذف يارانه هاي آشكار و پنهان ريسكي و اقدامي خطرناك است كه مجلس آن را پيگيري مي كند گفت: حتي اگر اين موضوع در مجلس به راي گذاشته شود و تصويب هم بشود بعيد است نمايندگان اطلاعات دقيقي از پيامدهاي اين موضوع داشته باشند. چرا كه بايد بدانند كه اين امر منجر به افزايش سرسام آور قيمت بسياري از كالاها و نيز افزايش شديد تورم خواهد شد.

افقه در ادامه تصريح كرد: معمولا اينگونه اقدامات با يك سري از شعارهايي نيز همراه است كه به عنوان مثال گفته مي شود پس از حذف يارانه هاي پنهان منابع حاصل از آن را به خود مردم برمي گردانيم به عنوان مثال گفته مي شود در صورتي كه بنزين گران شود و به قيمت فوب خليج فارس برسد اين منابع را به صورت يارانه نقدي به مردم پرداخت خواهيم كرد. منتها بايد گفت ساختارهاي اداري و اجرايي و ناكارآمدي هاي مديريتي چنين اجازه اي را نخواهد داد.

اين اقتصاددان ادامه داد: متاسفانه تاكنون چندين مورد اينچنيني را تجربه كرده ايم و اينگونه تصميمات به راحتي قابل برگشت نيست و اين اقدام چه با رفراندوم چه بدون رفراندوم تبعات بسيار خطرناكي به همراه دارد و در شرايطي كه همه كالاها با رشد قيمت همراه بوده و معيشت مردم سخت تر شده نبايد چنين تصميماتي اتخاذ شود.

افقه با اشاره به اعتراضات دي ۱۳۹۶ و آبان ۱۳۹۸ به گراني ها گفت: حتي مي توان گفت در شرايط كنوني آستانه تحمل مردم براي اين موضوع از آن روزها هم كمتر شده است و مسوولان بايد به اين موضوع توجه ويژه داشته باشند.

اين اقتصاددان با اشاره به خدماتي كه دولت به مردم ارايه مي كند، خاطرنشان كرد: اينكه برخي مدعي هستند نرخ بنزين يا نرخ برق و آب بيشتر از اين نرخي است كه امروز مردم پرداخت مي كنند ايران را با كشورهاي ديگر نظير كشورهاي اروپايي يا تركيه مقايسه مي كنند در حالي است كه بخش قابل توجهي از اين گراني بنزين به دليل اين است كه هزينه توليد در ايران بالاست.

او با بيان اينكه چرا مردم بايد هزينه ناكارآمدي سيستم و مديران و حاكميت را بدهند، افزود: اينكه مردم بايد هزينه تمام شده را پرداخت كنند درست است، اما به شرط آنكه خدمات مناسبي دريافت كنند و قدرت انتخاب داشته باشند.

افقه با بيان اينكه اين گراني ها الزاما قيمت واقعي كالا نيست، گفت: پيگيري اين موضوع تنها منجر به افزايش نرخ تورم خواهد شد. مضاف بر اينكه افزايش نرخ حامل هاي انرژي زنجيره افزايش قيمت كالاهاي ديگر را به دنبال دارد و اين قضيه سلسله وار ادامه دارد.

مشكل اصلي كمبود توليد در كشور است

اين اقتصاددان با بيان اينكه منابع مالي دولت محدود است، خاطرنشان كرد: مجلسي ها مدعي هستند بدون اينكه تحريم ها برداشته شود مي توانند كشور را اداره كنند كه يكي از طرح هايشان اين بوده كه يارانه هاي پنهان را حذف كنند. اما بايد گفت در صورتي هم كه بودجه دولت تامين شود باز هم مشكل وجود خواهد داشت زيرا مشكل اصلي كمبود توليد است نه كمبود بودجه و بايد گفت بيكاري هاي گسترده و بخش خصوصي به شدت صدمه ديده ناشي از بي كفايتي ها و تحريم ها و... همچنان وجود دارد.

او با تاكيد براينكه توليد ملي بسيار پايين است، گفت: به دليل اينكه واحدهاي اقتصادي به دليل تحريم ها و بي كفايتي هاي داخلي امروز خوابيده است تنها راهي كه براي برخي باقي مانده تا بودجه دولت را از كسري خارج كنند موضوع برداشتن يارانه هاي پنهان است تا نشان دهند بدون برداشتن تحريم ها هم مي توانند اقتصاد را اداره كنند.

افقه ادامه داد: اين افراد مي خواهند منابعي براي جايگزيني نفت پيدا كنند اما اين موضوع مشكل را بيشتر خواهد كرد و عجيب است كه آقايان توجهي به اين موضوع ندارند.

اين اقتصاددان افزود: اين قضيه اگر اجرا شود منجر به افزايش شديد تورم و رشد قيمت كالاها خواهد شد و از يك طرف ادعا مي شود كه بدون درآمدهاي نفتي مي توان كشور را اداره كرد و از سوي ديگر با واقعيت وحشتناك كسري بودجه مواجه هستند. هر چند وزير اقتصاد گفته است ازهرگونه فرار مالياتي جلوگيري مي كنيم اما بايد گفت تنها يكي از مشكلات دولت كسري بودجه است و امروز با كاهش توليد ملي مواجه هستيم كه ضرورت دارد به اين موضوع توجه شود.

او افزود: نگاه ساده لوحانه به مسائل پيچيده بين المللي و داخلي باعث مي شود تا تجاربي كه از ابتداي انقلاب به دست آمده و هزينه هاي زيادي كه بابت آنها داده شده و اصلاحاتي كه تاكنون ايجاد شده ناديده گرفته شود و اين افراد بخواهند از ابتدا تغييرات را انجام دهند. در دوره احمدي نژاد هم همين گونه برخورد شد منتها در آن زمان درآمدهاي نفتي زياد بود كه بي كفايتي ها را پوشش مي داد اما امروز آن درآمدها هم نيست.

پایان پیام/

کلید واژه :

مرتضی افقه

،

درآمدهای نفتی

،

مجلس

،

حذف يارانه

،

یارانه

،

اقتصاد

ثبت نظرات
captcha