پالس رئیسی درباره آینده احتمالی خودروسازی

قیمت جدید ٣ فرآورده لبنی ابلاغ شد

پیش بینی بانک جهانی از رشد اقتصاد ایران

دلار ۲۸ هزار تومانی با حقوق کارگران و بازنشستگان چه می کند؟

صادرات لوازم خانگی دو برابر می شود

ترخیص ۱۵ هزار تن برنج از امروز

عرضه تخم مرغ ۴۲۵۰۰تومانی از امروز

تجارت ۲۰ میلیون تنی کشور در شهریور ۱۴۰۰

انعام زورکی در پمپ بنزین ها نپردازید

ماموريت غيرممكن در ساختمان ميرداماد/ صالح آبادی می تواند تورم را كنترل کند؟

قانون «جهش توليد مسكن» و نگرانی های مربوط به آن

قیمت رهن آپارتمان های تا ۱۰۰متر

چرا بانک ها ودیعه مسکن را پرداخت نمی کنند؟

وام ودیعه مسکن همچنان بی اعتبار/ چرا بانک ها ودیعه مسکن را پرداخت نمی کنند؟

کنایه روزنامه اطلاعات به وعده های دولت رئیسی

معرفی نشانی سایت جهش تولید مسکن

افت قیمت رمزارزها

برنج ایرانی به چه قیمتی از کشاورز خریداری می شود؟

خریداران طلا صبور باشند

دلار عقب رفت

هفت طرح بزرگ نفتی فراموش شده است!

شاسی بلند جنسیس به بازار آمد

چرا تورم ایران پایین نمی آید؟

آنچه در شش ساعت بر سر فیس بوک آمد

طرح جدید گوگل برای چراغ های راهنمایی و رانندگی

دلار در بالاترین بازه ارزشی در یک سال گذشته

چقدر از بیکاران فارغ التحصیل هستند؟

رکورد شکنی گرانی بنزین در آمریکا

3 درخواست وزیر اقتصاد از رئیس جدید بانک مرکزی

تکلیف پرداخت خسارات برقی چه شد؟

شاخص بورس ۳ هزار واحد رشد کرد

پرفروش ترین گوشی های هوآوی در بازار چند؟

شکست اجاره نشین ها در ماراتن بانک ها/چند درصد مستاجران وام اجاره را گرفته اند؟

واردات کدام کالاها منوط به خدمات پس از فروش است؟

افزایش قیمت برنج شدت گرفت

صالح آبادی رئیس بانک مرکزی شد

تخم مرغ رسما گران شد

قیمت دوربین های عکاسی دیجیتال در بازار

۱۰ باور غلط درباره قرارداد «کرسنت»/ متهم ردیف اول پرونده کرسنت کیست؟

پرچم وارونه ایران روی میز مذاکره!

کد خبر : ۵۷۵۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آیا دفاع از پنجشیر مثل دفاع از سوریه است؟

جدال نیروهای سیاسی بر سر حمایت از پنجشیر و پیشنهاد اصولگرایان.

آیا دفاع از پنجشیر مثل دفاع از سوریه است؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، اخیرا حسین شریعتمداری در روزنامه کیهان باز هم اصلاح طلبان را در تیررس خود قرار داده و این بار به بهانه انتقاد هایی که اصلاح طلبان به حضور طالبان در افغانستان می کنند، در یادداشتی به کنایه نوشته است: «اکنون که آمریکا در افغانستان با شکست مفتضحانه ای رو به رو شده، فرقه سیاسی غرب گرا برخلاف سروصدای قبلی که سوریه و عراق و داعش به ما چه ربطی دارد، امروز جیغ می کشند که چرا علیه طالبان (به نفع آمریکا) وارد جنگ نمی شویم؟!

حالا یک پیشنهاد منطقی و همه پسند در میان است و آن اینکه یک تیپ از مدعیان اصلاحات تشکیل شود؛ «تیپ اصلاحاتیون» هم اسم بامسمایی برای این تیپ است! بهانه نیاورید که این حرکت با سیاست های رسمی نظام نا همخوان است! چرا که اولا تا کنون کدام حرکت شما با سیاست های نظام همراه بوده است؟! ثانیا کدام موضع و اقدام تان با خواست آمریکا نا همخوان بوده است؟! ثالثا مگر فاطمیون و زینبیون با اجازه دولت های خود به جنگ با داعش رفته اند؟! شما هم تحت عنوان تیپ اصلاحاتیون به افغانستان بروید». پس از این مواضع، مجتبی ذوالنوری، نماینده مجلس، هم به پیروی از حسین شریعتمداری همان حرف ها را تکرار کرد و گفت: «خب اگر کسانی خودشان دغدغه دارند که در مسئله افغانستان ورود کنند و حضور فیزیکی داشته باشند، خب بسم الله بروند، مجاهدان ما برای دفاع از اسلام و منافع کشور و ملت در عراق و سوریه حضور پیدا کردند و با داعش مبارزه کردند.

خب آقایان اصلاح طلب هم که دغدغه افغانستان دارند، برای اقدامات جهادی به افغانستان بروند. آقایان اصلاح طلب مخالف حضور در سوریه و عراق بودند، به آنجا نرفتند. حال تأکید می کنند که جمهوری اسلامی باید در مسئله افغانستان ورود پیدا کند و مداخله کند. خب بسم الله شما اصلاح طلبان به عنوان نمایندگان جمهوری اسلامی در افغانستان حاضر شوید و نشان دهید که شما هم به یک دردی خورده اید و نشان دهید که کاری از دست تان برآمده و مردم بگویند حداقل این ها هم به یک دردی خوردند و یک خاصیتی داشتند و فقط حرف نزدند. فقط شعار ندادند.

آیا دفاع از پنجشیر مثل دفاع از سوریه است؟

بسم الله بیایید بروید و هزینه اش را هم بدهید». این موضع گیری ها متعاقب بیانیه جبهه اصلاحات ایران درباره ابعاد حضور طالبان در افغانستان گرفته می شود. در این بیانیه آمده بود: «لشکرکشی طالبان با ابزار و ادوات جنگی باقی مانده از آمریکا، به ارتفاعات پنجشیر افغانستان، هم زمان با ورود رسمی و غیررسمی حامیان سنتی طالبان، به ویژه رئیس سازمان اطلاعات نظامی پاکستان به صحنه سیاسی و نظامی افغانستان هشداری درباره خطر قتل عام قومی و حاکمیت مجدد ساختاری افراطی و خردستیز و انسان ستیز مدعی اسلام در این کشور است.

در حالی که بخش زیادی از مردم افغانستان و شخصیت های صاحب صلاحیت این کشور، با فرار از تهدید طالبان به نقاط دور دست و به ویژه ارتفاعات پنجشیر پناه برده اند، رژیم مدعی تشکیل دولت فراگیر به جای مذاکره با آنان برای رسیدن به توافقی قابل باور برای همه اقوام افغانستان، درصدد انجام عملیات نظامی به قصد پاک سازی قومی در ارتفاعات پنجشیر است. جبهه اصلاحات ایران ضمن ابراز نگرانی عمیق نسبت به وضعیت خطرناک افغانستان و قصد نظامیان طالبان و متحدانش برای قتل عام نیرو های فعال مخالف طالبان در این کشور، توجه دولت ایران و جامعه جهانی را نسبت به موارد ذیل جلب می کند.

جبهه اصلاحات ایران نگرانی خود را نسبت به انفعال دیپلماتیک و بی توجهی همه جانبه نسبت به سرنوشت افغانستان و مردم این کشور از جمله زنان، کودکان، جوانان، فرهیختگان، دانشگاهیان، فعالان جامعه مدنی، اقوام غیرپشتون و پیروان سایر مذاهب افغانستان اعلام کرده و از دولت و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران می خواهد که بدون درنگ نسبت به تشکیل ستاد بحران برای رصد و پیگیری و مدیریت دیپلماتیک تحولات افغانستان در این وزارتخانه متشکل از تواناترین دیپلمات های حرفه ای و متخصص اقدام کند».

آیا دفاع از پنجشیر مثل دفاع از سوریه است؟

در ادامه این بیانیه آمده بود: «ضرورت دارد که وزارت امور خارجه نسبت به جلب توجه جامعه جهانی به دخالت های خطرناک دولت های حامی سنتی طالبان، داعش، القاعده، افراطیون آسیای میانه و افراطیون خاورمیانه که در گذشته نیز در منطقه و افغانستان فاجعه آفریده اند، اقدام کرده و با کمک جامعه جهانی مانع دخالت های خطرناک آنان در امور افغانستان و به ویژه پاکسازی قومی در این کشور شود.... جبهه اصلاحات ایران به نمایندگی از احزاب سیاسی اصلاح طلب و اصلاح طلبان ایران، از همه سیاست مداران و فرهیختگان و احزاب و تشکل های سیاسی مستقل و متعهد در سطح جهان دعوت می کند که به صورت ویژه به شرایط مردم افغانستان بنگرند و با اهتمام به قدرت خرد جمعی در اجماع جهانی، به حمایت از مردم افغانستان برخیزند و راه ماجراجویی های خطرناک افراط گرایان در افغانستان را سد کنند».

کنایه شریعتمداری البته بی پاسخ نماند و برخی چهره های اصلاح طلب نسبت به ادبیات تمسخرگونه او واکنش نشان دادند. برای مثال احمد زیدآبادی در کانال تلگرامی خود با عنوان «تو چنان که می نمایی، هستی؟» نوشت: «اگر مدیر مسئول کیهان خودش هم به این منطق پایبند باشد، حرفش خیلی هم بی حساب نیست.

آیا دفاع از پنجشیر مثل دفاع از سوریه است؟

یادم می آید در جریان جنگ ۳۳ روزه لبنان که مسئولان روزنامه کیهان از پشت میزهایشان در تهران با نشر مطالب تحریک آمیز بر آتش منازعه در آن کشور بنزین می ریختند، من در یکی از نوشته هایم خطاب به آن ها نوشتم: خب اگر جنگ لبنان تا این اندازه برایتان شیرین و لذت بخش و نعمت و مایه مباهات است، چرا پشت میزهایتان در تهران میخکوب شده اید و بی درنگ راهی جبهه نبرد با اسرائیل در جنوب لبنان نمی شوید؟ اگر چنار های خیابان، ولی عصر از جایشان تکان خوردند، آن ها هم از جایشان تکان خوردند! به هر حال، خود در جای امن نشستن و دیگران را به جان فشانی فراخواندن، ناپسند است.

حال طرف می خواهد اصلاح طلب باشد یا مدیر مسئول کیهان یا هر فرد دیگری در هر گوشه دنیا». محمدعلی ابطحی هم در توییتر خود نوشت: «آقایان شریعتمداری و دکترین، پیشنهاد گردان اصلاحیون داده برای پنجشیر. شعارمان مسعود، پنجشیر، نترسید ما همه با هم هستیم. چطوره؟ گردان کیهانیون هم بگن تا دنیا را طالبانی نکنیم، آرام نمی گیگیریم. بالاخره باید آماده باشیم، دو طرف! افغانستان حمایت می خواهد، نه جنگ».

مصطفی کواکبیان هم در توییتی نوشت: «به جناب شریعتمداری که خواستار حضور اصلاح طلبان در پنجشیر شده، می گویم احمد مسعود کمک نظامی در میدان را نخواسته، بلکه حمایت در عرصه دیپلماسی مطرح است که آن را هم دریغ کردید! مگر در مقابله با تروریسم باید فرقی بین افغانستان و سوریه باشد؟ جناب عالی را به مناظره در صداوسیما  دعوت می کنم»

پایان پیام/

کلید واژه :

پنجشیر

،

افغانستان

،

طالبان

ثبت نظرات
captcha