پیشرفت شرکت ماهان سیرجان در حوزه ایمنی چشمگیر است

تخم مرغ های وارداتی وارد بازار شد

وعده مهم یک نمانیده درباره حقوق های نجومی

سهم پول تورمی در بودجه ۹۹

انتقاد از عملکرد حقوقی ها در بورس

دست چه افرادی پشت قاچاق خاک است؟

مودم را بغل کنید، شاید رستگار شوید

قیمت فرش در بازار چند است؟

وام ودیعه مسکن در جدال با مشکلات/آیا بانک ها از اعطای وام ودیعه سرپیچی می کنند؟

جدیدترین خبر از قیمت گوشت گوساله

وام ۴۸۰ میلیونی چقدر هزینه دارد؟

ترخیص خودروهای وارداتی جدی شد

طرح جنجالی مجلس براي دستمزد/تعيين حداقل دستمزد توافقی مي شود؟

سکوت ۲۰ساله زنگنه در صداوسیما می شکند؟

فروش مرغ با چه قیمتی گران فروشی است؟

فروش مرغ با چه قیمتی گران فروشی است؟

نفت ایران چه آینده ای را پیش رو دارد؟

مدیریت خلق پول بانک ها عملیاتی شد

نامه وزیر اقتصاد به رئیس جمهور

گزارش مركز پژوهش های مجلس از بدهی دولت

قیمت انواع دسته بازی در بازار

ارزش سهام عدالت هر روز کمتر از دیروز!

بانک ها چقدر به اقتصاد وام دادند؟

بازار مسکن چه زمانی به رونق می رسد؟

قیمت گوشی اپل در بازار چقدر است؟

آینده صنعت خودرو زیر دست طراح ایرانی

سیاست معکوس آمریکا در قبال نفت ایران

تب بازار طلا فروش کرد

صعود جهانی دلار

قبض های نجومی در کمین پرمصرف های گاز

چرا مجلس یازدهم منتقد دولت رئیسی شده؟

پیش بینی قیمت دلار تا زمان مذاکرات وین

ریزش قیمت نفت در واکنش به بلوف آمریکا

تعهد بدهید، حقوق بگیرید!

اسکارلت جوهانسون بعد از بارداری؛ حتی زیباتر از قبل!

مالیات خانه های لوکس ابلاغ شد

چرا قیمت جهانی طلا کاهش یافت؟

فاجعه ارز ۴۲۰۰ تومانی در افزایش تورم

هزینه خرید چای چقدر است؟

وقتی سوریه حاضر نیست از ایران فولا بخرد!

کد خبر : ۵۷۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

چرا وام های مسکن جذابیت ندارد؟

روزنامه همشهریدر گزارشی بررسی کرده که چرا وعده وام یک میلیاردی مسکن به مذاق افکار عمومی خوش نیامده است؟

چرا وام های مسکن جذابیت ندارد؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، در این گزارش می خوانید: هفته گذشته بانک مسکن اعلام کرد تسهیلات اعطایی در قالب صندوق مسکن جوانان به شرط 15سال سپرده گذاری به یک میلیارد تومان (برای شهر تهران) افزایش پیدا کرده و تهرانی هایی که از امسال طبق دستورالعمل ابلاغی در این صندوق سپرده گذاری کنند، در سال1415 حداکثر یک میلیارد تومان وام با سود 6درصد می گیرند. جدا از اینکه در سازوکار صندوق مسکن جوانان، بانک عامل از محل عملیات بانکی با سپرده قرض الحسنه مشتری، حداقل معادل یک چهارم کل تسهیلات نهایی سود به جیب می زند، نکته قابل تأمل اینجاست که با وضع تورمی اقتصاد ایران و جهش های متوالی قیمت مسکن، قدرت خرید تسهیلات یک میلیاردی در سال1415 معادل قیمت 2مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران خواهد بود.

بر این اساس، کارآمدترین تسهیلات خرید مسکن در ایران، همان استفاده از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن (تسه) است که با نرخ سود اسمی 17.5درصد و با نرخ سواد واقعی بالای 22درصد پرداخت می شود. سقف مبلغ این تسهیلات در ابلاغیه جدید بانک مرکزی، به 2برابر افزایش یافته و در شهر تهران از 100میلیون تومان برای هر نفر به 200میلیون تومان برای هر نفر رسیده است. در این وضعیت یک زوج تهرانی می توانند با خرید 800برگه از اوراق امتیاز تسهیلات مسکن (تسه) از فرابورس ایران که قیمت روز آن به 50میلیون تومان می رسد، 400میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن دریافت کند.

این تسهیلات با نرخ اسمی 17.5درصد و با دوره بازپرداخت 12ساله پرداخت می شود اما با احتساب خرید 50میلیون تومان اوراق حق تقدم، نرخ بهره واقعی آن به بالای 22درصد خواهد رسید. اقساط این تسهیلات با روش ساده 6میلیون و661هزار تومان و مجموع بازپرداخت آن 959میلیون تومان است که 559میلیون تومان از آن بهره محسوب می شود.

در روش پلکانی نیز اقساط پرداختی در سال اول ماهانه 5میلیون و970هزار تومان است و هر سال 3درصد به آن اضافه خواهد شد که رقم اقساط ماهانه در سال دوازدهم را به 8میلیون و262هزار تومان می رساند. در روش پلکانی، مجموع بازپرداخت وام یک میلیارد و 16میلیون تومان است که 616میلیون تومان از آن بهره بانکی محسوب می شود. همچنین وام جعاله مسکن در ابلاغیه جدید از 40میلیون تومان به 80میلیون تومان رسیده که اگر همچنان نیمی از این مبلغ بدون نیاز به اوراق از منابع داخلی بانک مسکن پرداخت شود، متقاضیان باید برای 40میلیون تومان از این تسهیلات 80برگه اوراق حق تقدم به ارزش 5میلیون تومان خریداری کنند.

این تسهیلات 5ساله و با نرخ 17.5درصد پرداخت می شود و متقاضی در ازای دریافت آن باید 60قسط 2میلیون و9هزار تومانی بپردازد. کل بازپرداخت این تسهیلات در 5سال به 120میلیون تومان می رسد که 40میلیون تومان از آن بهره بانکی است.

با این تفاصیل، یک متقاضی خرید مسکن در شهر تهران در ازای دریافت 480میلیون تومان خرید مسکن و جعاله، باید در 5سال نخست 8میلیون و661هزار تومان در ماه و در 7سال بعدی 6میلیون و661هزار تومان قسط بپردازد؛ این در حالی است که حداقل مزد و مزایای مصوب قانون کار در سال1400 برای یک خانوار 4نفره کارگری 4میلیون و200هزار تومان است و این خانوار برای دریافت چنین تسهیلاتی باید در 5سال نخست بیش از 2برابر حداقل حقوق کار را صرف بازپرداخت تسهیلات مسکن خود کند.

مسکن به عنوان یک کالای سرمایه ای در اقتصاد ایران، همواره از تغییرات قیمت دلار و ارزش جایگزینی تبعیت می کند و متقاضیان مسکن مصرفی در دهک های متوسط رو به پایین جامعه که بخش عمده درآمد آنها ریالی است، هرگز نمی توانند توان مالی خود را همپای رشد قیمت ارز، نهاده های ساختمانی و مسکن افزایش دهند.

نتیجه این معادله کاملا مشخص است و بازتاب آن را می توان در افزایش سالانه 7درصدی دوره انتظار مسکن در 30سال اخیر مشاهده کرد. در این وضعیت، تنها راهکاری که می تواند به خانه دار شدن طبقه متوسط و حتی اقشار کم درآمد در بافت های شهری (و نه مناطق حومه ای و مسکن های بیابانی) منجر شود، تأمین مالی 80درصد ارزش مسکن برای یک دوره بلندمدت است که در همه کشورهای توسعه یافته با موفقیت اجرا شده اما در ایران به دلیل ذات تورمی اقتصاد، هرگز قابل اجرا نبوده است.

در حقیقت حل مشکل کمبود مسکن از طریق اجرای این سیاست، نیازمند اصلاحات ساختاری در اقتصاد و مهار نرخ تورم در محدوده تک رقمی است. به عبارت دیگر، همین فضای تورمی اقتصاد باعث شده که بانک ها هیچ تمایلی به پرداخت تسهیلات بلندمدت به خریداران مسکن نداشته باشند.

در شرایط فعلی قیمت یک آپارتمان 75متری 15ساله با قیمت میانگین شهر تهران 2.3میلیارد تومان است و تسهیلات 480میلیون تومانی (خرید مسکن و جعاله) که با کسر 55میلیون تومان هزینه خرید اوراق، 425میلیون تومان از آن باقی می ماند، فقط 18.5درصد از ارزش آن را پوشش می دهد.

این آمارها نشان می دهد جدا از اینکه اقساط 6.5 تا 8.5میلیون تومانی این تسهیلات فراتر از قدرت خرید یک خانوار طبقه متوسط تهرانی است، باز هم دریافت این تسهیلات نمی تواند قدرت خرید این خانوار را به اندازه ای افزایش دهد که با اتکا به سرمایه و پس انداز خود به خرید یک آپارتمان 75متری اقدام کند. بر این اساس، تسهیلات 480میلیون تومانی خرید مسکن و جعاله، در بهترین حالت قادر است کمک حال کسانی باشد که می خواهند به عنوان سرمایه گذار وارد بازار مسکن شوند و البته قدرت بازپرداخت اقساط سنگین آن را نیز دارند.

پایان پیام/

کلید واژه :

وام مسکن

،

تسهیلات مسکن

ثبت نظرات
captcha